Chaga Mantarı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Ekstresi kansere karşı savaşabilir ve bağışıklık, kronik inflamasyon, kan şekeri, kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

Chaga mantarı Sibirya'da ve Asya'nın diğer bölgelerinde yüzyıllardır bağışıklığı arttırmak ve genel sağlığı iyileştirmek için bir ilaç olarak kullanılmaktadır ( 1 ).

Görünüşte çirkin olmasına rağmen, chaga mantarı potansiyel sağlık yararlarından dolayı Batı dünyasında popülerlik kazanıyor.

Dahası, chaga mantarı çayı antioksidanlarla doludur.

Bununla birlikte, bu özel mantarın tüketimi bazı riskleri de yanında getirebilir.

Bu makalede, chaga mantarının kullanımları, yararları ve potansiyel yan etkileri incelenmiştir.

Chaga Mantarı Nedir?

Chaga mantarı ( Inonotus obliquus ), Kuzey Avrupa, Sibirya, Rusya, Kore, Kuzey Kanada ve Alaska gibi soğuk iklimlerde huş ağaçlarının kabuğunda yetişen bir mantar türüdür.

Chaga ayrıca siyah kütle, klinker polipore, huş ağacı pamuklu polipore, kül conk ve steril conk gövde çürüğü (huş ağacı) gibi diğer isimlerle de bilinir.

Chaga odunsu bir büyüme ya da kabuklu bir odun kömürü yığınına benziyor - kabaca 10-15 inç (25-38 santimetre) boyutunda. Bununla birlikte, iç kısım turuncu renkte yumuşak bir çekirdek ortaya çıkarır.

Yüzyıllar boyunca, chaga, özellikle bağışıklığı ve genel sağlığı artırmak için Rusya ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca diyabet, bazı kanserler ve kalp hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır ( 1 ).

Geleneksel olarak, chaga ince bir toz haline getirilir ve bitkisel bir çay olarak demlenir.

Günümüzde, sadece bir çay olarak değil, aynı zamanda bir toz veya kapsül takviyesi olarak da mevcuttur. Çay tek başına ya da cordyceps gibi diğer mantarlarla kombinasyon halinde chaga içerebilir.

Sıcak veya soğuk su ile chaga almanın tıbbi özelliklerini serbest bıraktığına inanılmaktadır.

Chaga'nın besin içeriği hakkında güvenilir bilgilerin son derece sınırlı olduğunu unutmayın.

Bununla birlikte, kalorileri düşük, lifleri çok yüksek ve antioksidan içerir (2 , 3 ).


Özet: Chaga mantarı, soğuk iklimlerde öncelikle huş ağaçlarında yetişen bir mantardır. Yanmış odun kömürüne benzer bir görünüme sahip, yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak hasat edilmiştir.

''Mantar dondurulur mu?'' Başlıklı makalemizi inceleyebiliriiniz

Potansiyel Sağlık Faydaları

Araştırmalar devam etmekle birlikte, bazı bilimsel çalışmalar, chaga ekstraktının belirli sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir ve Enflamasyonla Mücadele Eder

Enflamasyon, bağışıklık sisteminizin hastalığa karşı koruyabilen doğal bir cevabıdır. Bununla birlikte, uzun süreli iltihaplanma, kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi durumlarla bağlantılıdır (4 ).

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, chaga ekstresinin uzun süreli iltihabı azaltarak ve zararlı bakteri ve virüslerle savaşarak bağışıklığı olumlu yönde etkileyebileceğini düşündürmektedir.

Faydalı sitokinlerin - bağışıklık sistemini düzenleyen özel proteinlerin - oluşumunu teşvik ederek chaga, zararlı bakteriler veya virüslerle savaşmak için gerekli olan beyaz kan hücrelerini uyarır (5 , 6 ).

Sonuç olarak, bu mantar küçük soğuk algınlığından ciddi hastalıklara kadar enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Ek olarak, diğer hayvan ve test tüpü çalışmaları, chaganın enflamasyonu tetikleyen ve hastalıkla ilişkili zararlı sitokinlerin üretimini önleyebildiğini göstermektedir (5 , 7 ).

Örneğin, farelerde yapılan bir çalışmada, chaga özü, enflamatuar sitokinleri inhibe ederek inflamasyonu ve bağırsak hasarını azalttı (8 ).

''Mantarlar sizin için iyi mi?'' Başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Chaga Mantarı Kanseri Önler ve Savaşır

Birçok hayvan ve test tüpü çalışması, chaga mantarının kanser büyümesini önleyebileceğini ve yavaşlatabileceğini gösteriyor (9 ).

Kanserli farelerde yapılan bir çalışmada, chaga mantarı takviyeleri tümör boyutunda %60'lık bir azalma ile sonuçlandı (10 ).

Bir test tüpü çalışmasında, chaga özütü, insan karaciğer hücrelerinde kanserin büyümesini engelledi. Akciğer, meme, prostat ve kolon kanser hücreleri ile benzer sonuçlar gözlemlenmiştir (11 , 12 ,13 , 14 ).

Chaga mantarının antikanser etkisinin kısmen, hücreleri serbest radikallerin zararlarından koruyan yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklandığı düşünülmektedir (15 ).

Özellikle chagamantarı , antioksidan triterpen içerir. Yapılan çalışmalar triterpen özünün kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabilileceğini göstermektedir (15 ).

Chaga mantarının antikanser potansiyeli hakkında güçlü sonuçlar çıkarmak için insan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu unutmayın.


Kan Şekerini Düşürür

Birçok hayvan çalışması, chaga mantarını düşük kan şekeri seviyelerine bağlar. Bu nedenle, 

diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir (16 , 17 ).

Obez, diyabetik farelerde yapılan yeni bir çalışma, chaga mantarı özütünün, takviye almayan diyabetik farelere kıyasla kan şekeri düzeylerini ve insülin direncini azalttığını gözlemledi (18).

Diyabetik farelerde yapılan başka bir çalışmada, chaga mantarı takviyeleri üç hafta boyunca kan şekeri seviyelerinde %31'lik bir azalmaya yol açtı (17 ).

Diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar görülmüştür ( 19 ,20 ).

Bununla birlikte, insan araştırması mevcut olmadığından, chaga mantarının insanlarda diyabetin yönetilmesine yardımcı olup olamayacağı belirsizdir.

Chaga Mantarı Kolesterolü Düşürür

Chaga özütü ayrıca kalp hastalığı riskinizi azaltarak kolesterol seviyelerine de fayda sağlayabilir.

Yüksek kolesterollü sıçanlarda yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, chaga özütü antioksidan seviyelerini arttırırken “kötü” LDL kolesterol, toplam kolesterol ve trigliseritleri azalttı ( 21 ).

Benzer çalışmalar aynı sonuçları verdi ve - “kötü” LDL kolesterolü azaltmanın yanı sıra - chaga mantarının “iyi” HDL kolesterolü artırdığını gözlemledi (17 , 18 ).

Araştırmacılar, chaga mantarında bulunan antioksidanların kolesterol üzerindeki etkilerinden sorumlu olduğuna inanıyorlar.

Yine, chaga mantarının kolesterol etkisini açıkça anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Hayvan ve test tüpü çalışmaları, chaga özütünün bağışıklığı artırabileceğini, kronik inflamasyonu önleyebileceğini, kanserle savaşabileceğini, kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü ve kolesterolü azaltabileceğini buldu. Bununla birlikte, daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

''Bağışıklık sistemini güçlendiren mantarlar'' Tıklayıp öğrenebilirsiniz.


Güvenlik ve Yan Etkiler

Chaga genellikle iyi tolere edilir. Bununla birlikte, güvenliğini veya uygun dozajını belirlemek için hiçbir insan çalışması yapılmamıştır.

Aslında, chaga bazı yaygın ilaçlarla etkileşime girerek potansiyel olarak zararlı etkilere neden olabilir.

Örneğin, chaga, kan şekeri üzerindeki etkisi nedeniyle insülin veya diyabet hastaları için risk oluşturabilir.

Chaga ayrıca kan pıhtılaşmasını önleyebilen bir protein içerir. Bu nedenle, kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, kanama bozukluğunuz varsa veya ameliyat için hazırlanıyorsanız, chaga almadan önce doktorunuza danışın (22 ).

Bazı araştırmalar chaga'nın inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterse de, bağışıklık sisteminizin daha aktif olmasına neden olabilir. Bu nedenle, otoimmün hastalıkları olan insanlar chaga almadan önce tıbbi yardım almalıdır.

Hamile veya emziren kadınlar için chaga'nın güvenliği hakkında hiçbir araştırma yoktur. Bu nedenle, en güvenli seçenek kullanımdan kaçınmaktır.

Son olarak, chaga FDA tarafından izlenmediği için saygın kaynaklardan takviye almayı unutmayın.

Özet: Hiçbir çalışma chaga'nın güvenliğini veya uygun dozunu analiz etmedi. Kanama bozukluğunuz veya otoimmün hastalığınız varsa, kan inceltici kullanıyorsanız veya hamile veya emziriyorsanız istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir.

Uzun Lafın Kısası

Yüzyıllar boyunca, insanlar tıbbi amaçlar için chaga mantarları kullandılar.

Antioksidanlarla paketlenmiş chaga mantarı çay veya takviye formunda mevcuttur.

Ekstresi kansere karşı savaşabilir ve bağışıklık, kronik inflamasyon, kan şekeri, kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

Yine de, bu faydaları doğrulamak ve güvenliğini, yan etkilerini ve optimal dozajını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Chaga mantar çayı veya takviyesini denemekle ilgileniyorsanız, ancak yan etkiler veya aldığınız ilaçlarla olası etkileşimler hakkında endişeleriniz varsa, önce doktorunuzla konuşun.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın