Çeri Domates Kaç Kalori

Çeri Domates Kaç Kalori

18 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
15 Düşük

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Çeri Domates" Lif, Protein, Vitamin A, Vitamin C, Vitamin E, Vitamin K, Thiamin (B1), Niacin (B3), Vitamin B6, Folat, Mangan, Demir, Bakır, Potasyum, Fosfor, Magnezyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Besin Denge Skoru

79 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

5.00
5.00
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Çeri Domates Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
15 Düşük
Glisemik Yük (GL):
1 Yüksek

  • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
  • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
  • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%75 %9 %17
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Karbonhidrat'dan geliyor.

18 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Çeri Domates kalori, Çeri Domates kaç kaloridir? 100 gram Çeri Domates içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

Çeri Domates Faydaları 


Hayatımıza nispeten sonradan girmesine rağmen, tarihi olarak Avrupa'ya sonradan gelen yemeğin lezzetini arttıran bir skala olarak gördüğümüz domatesin sayılamayacak kadar faydası vardır. Domatesi biz, sos yapımında, çorbalarda, yemeklerde, milli yemek sosumuz salça yapımında, çoğu zaman sadece kendisini salatalarda yemekteyiz. Daha çok kahvaltıda ve salatalarımızda kullandığımız çeri domates görsel olarak da favorilerimizden. Boyut farklılıkları olsa da çeri domates büyük domateslerle besin değeri ve bulundurduğu domates kaynaklı bileşiklerce aynı değerlere sahiptir. Hatta meraklısıysanız, tohumlarından evde saksıda bile çeri domates yetiştirilir.

Gecenin bir yarısı yaptığımız domatesli makarnaları bir kenara koyalım ve mis kokulu çeri domateslerin yararlarına sizinle göz atalım.


  • Kalp sağlığınızı arttırır: İçerdiği beta-karoten ve likopen sayesinde yüksek antioksidan içerir kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Likopeen LDL(kötü) kolesterol seviyelerini düşürür. Kan damarları çeperlerindeki enflamasyonu düşürdüğü görülmüştür.
  • Kanserden korur: Yapılan çalışmalar domates ve domates ürünlerinin daha az prostat, akciğer ve mide kanseriyle ilişkilendirilmiştir. Yüksek likopen içeriğinin bu etkilere yardımcı olduğu düşünülmektedir.
  • Cilt sağlığınıza iyi gelir: Likopen ve C vitamini gibi diğer bitkisel bileşikler sebebiyle oksidatif stresi azaltır. Güneş yanıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. cildin iyileşmesini hızlandırır.


Not: Domates kendisi alerjik bir bitkidir.Tüketirken dikkatli olunmalıdır. Oral alerji sendromuna neden olabilir. Ağız, boğaz ve dudakta kaşıntı hassasiyet ve şişme oluşturabilir. Ayrıca lateks alerjisi olanlar için domates çapraz alerjisi oluşabilir.


Domatesin faydaları ve potansiyel dezavantajları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz 'Domatesin Faydaları ve Besin Değerleri' konu başlıklı blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


  • 1 adet büyük Çeri Domates 4.86 kcal 27.00 Gram
  • 1 adet orta boy Çeri Domates 3.06 kcal 17.00 Gram
  • *Alerjen: Çeri Domates içerir.

Benzer Gıdalar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle