Çelik Kesme Yulaf Nedir? Çelik Kesme Yulaf Faydaları Nelerdir?

Çelik Kesme Yulaf Nedir? Çelik Kesme Yulaf Faydaları Nelerdir?

Çelik kesme yulaf, pişirilmesi daha uzun süren ancak diğer yulaf çeşitlerinden biraz daha fazla besin maddesi içeren minimum işlenmiş bir yulaf ürünüdür.

Yulaf ( Avena sativa ) şahane bir kahvaltılık gevrek alternatifidir ve genellikle fırıncılıkta kullanılır. İlginçtir, birden fazla yulaf türü vardır. Yulafı; ezmesi, kepeği, lapası, gevreği, unu gibi bin türlü şekilde kahvaltı başta olmak üzere günde birçok öğün faydaları ve besin değeri için yaygın şekilde kullanırız. Spor ya da diyet yapanlar kalori kontrolünde ve yüksek protein ve lif içeriği için bir çok şekilde tüketmektedir.

İskoç veya İrlanda yulafı olarak da bilinen çelik kesilmiş yulaf daha az yaygındır, bu yüzden onları diğer yulaf türlerinden ayıran şeyleri merak edebilirsiniz.

Bu makale size çelik kesilmiş yulaf hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklamaktadır.

Çelik Kesme Yulaf Nedir? (Steel-Cut Oat)


Çelik kesilmiş yulaf, en az işlenmiş yulaf çeşitlerinden biridir.

Kabuğu alınmış yulaf taneleri veya kabuğu çıkarılmış tane, çelik bir bıçakla küçük parçalar halinde doğranarak yapılırlar. Bu işlem, kepek, endosperm ve ruşeym dahil tahılın her bir parçasını çoğunlukla bozulmadan tutar.

Öte yandan, haddelenmiş ve hazır yulaflar üretim sırasında buharda pişirilir ve düzleştirilir, bu da tahılın kepeğinin bir kısmını veya tamamını kaybetmelerine neden olur.

Çelik kesilmiş yulaf, tam tahılın daha fazlasını tuttuğu ve daha küçük bir yüzey alanına sahip olduğu için suyu kolayca emmezler. Bu nedenle, diğer yulaf türlerine göre pişirilmeleri çok daha uzun sürer.

Ortalama olarak, bir miktar çelik kesilmiş yulafın hazırlanması yaklaşık yarım saat sürerken, haddelenmiş veya hazır yulaf sadece birkaç dakika sürer.

Çelik kesilmiş yulafın da kendine has bir tadı ve dokusu vardır. Çoğu yulaftan daha iri, daha çiğ ve daha besleyicidirler.

Özet: Çelik kesilmiş yulaflar minimum düzeyde işlenir, normal yulaftan daha fazla pişirme süresi gerektirir. Farklı bir doku ve lezzete sahiptir. Tam bir tahıl olarak kabul edilirler.

Çelik Kesim Yulaf Çok Besleyicidir

Çelik kesilmiş yulaf, çeşitli önemli besin maddelerine sahiptir ve neredeyse her diyete sağlıklı bir katkı sağlar.

Sadece 1/4 fincan (40 gram) kuru çelik kesme yulaf (1):

  • Kalori: 150
  • Protein: 5 gram
  • Yağ: 2,5 gram
  • Karbonhidrat: 27 gram
  • Lif: Günlük Değerin %15'i 
  • Demir: Günlük Değerin %10'u

Yulaf ayrıca E vitamini, folat, çinko ve selenyum dahil olmak üzere az miktarda diğer gerekli vitamin ve mineralleri de sağlar (2).

Bununla birlikte, çelik kesilmiş yulaf muhtemelen en kaliteli lif içeriği ile bilinir.

Yulaf, kalp sağlığı ve sindirimde önemli bir rol oynayan bir tür çözünür lif olan zengin bir beta glukan kaynağıyla doludur (2).

Aslında, çelik kesilmiş yulaf, diğer yulaf türlerinden biraz daha fazla lif içerebilir, çünkü tüm tahılın daha fazlası işleme sırasında bozulmadan kalır.

Çelik kesilmiş yulaf ayrıca vegan veya vejetaryen bir diyet izliyorsanız özellikle yararlı olabilecek iyi bir bitki proteini kaynağıdır.

Özet: Çelik kesilmiş yulaf, çeşitli önemli besinler içerir ve özellikle benzersiz bir lif türü olan beta glukan bakımından yüksektir.

Çelik Kesme Yulafın Faydaları

Araştırmalar, çelik kesilmiş yulafları düzenli olarak yemenin, birçoğunun bu tahılın benzersiz besinlerine atfedilen çeşitli sağlık yararlarına katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcıdır


Yulaf, her ikisi de kan şekerini düzenlemede değerli roller oynayan en zengin dirençli nişasta ve çözünür lif kaynakları arasındadır.

Dirençli nişastalar, sindirim sırasında çok yavaş sindirilen ve yavaş emilen karbonhidratlardır, bu da sindirim sırasında kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olur (2).

Pişirmenin veya ısıtmanın dirençli nişasta içeriğini azalttığını unutmayın. Bu nedenle, pişmiş yulafın gece boyunca soğutulması, dirençli nişasta içeriğini artırmaya yardımcı olabilir veya pişirilmemiş yulaf tarifi de iyi bir seçenektir.

Ayrıca, vücudunuz çözünür karbonhidratları tamamen sindiremez, bu da karbonhidratların kan dolaşımınıza emilimini daha da yavaşlatır ve tokluk hislerini artırır.

Açlık ve yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde ve yüksek insülin seviyelerinde önemli düşüşler ile yulaf alımını ilişkilendiren 16 çalışmanın incelenmesi bulunmaktadır (3).

Sindirimi Destekler

Çelik kesilmiş yulaflardaki dirençli nişasta ve lifler, sindirim sisteminizde yaşayan yararlı bakterilerin çeşitliliğini ve büyümesini teşvik ederek sağlıklı sindirim işlevini destekleyen prebiyotikler olarak işlev görür (4).

Bu bakteri topluluğuna bağırsak mikrobiyomu denir.

Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunun korunması, azalmış kabızlık, düşük inflamasyon ve ülseratif kolit (inflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD)) ile ilişkili semptomların yönetimi de dahil olmak üzere birçok fayda sağlayabilir (4).

Kalp Sağlığını Korur

Araştırmalar, çelik kesilmiş yulaftaki liflerin kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

64 insan çalışmasının gözden geçirilmesiyle, düzenli yulaf alımının toplamda ve LDL (kötü) kolesterolde sırasıyla %19 ve %23'e kadar önemli azalmaya katkıda bulunduğu anlaşıldı (5).

Ayrıca, çelik kesilmiş yulaf gibi minimal olarak işlenmiş yulaf çeşitleri, işlenmiş yulaflara göre daha fazla kalp koruyucu etkiye sahip olabilir, çünkü liflerinin çoğu bozulmadan kalır. Bozulmamış lifler, kolesterolü parçalanmış liflerden daha verimli bir şekilde düşürebilir (6).

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Çelik kesilmiş yulafın dengeli bir diyete dahil edilmesi kilo kaybını teşvik edebilir.

Yulaf lifi tokluk hissine katkıda bulunabilir ve bu da kalori alımının azalmasına neden olabilir (7).

Hayvanlarda ve insanlarda yapılan çalışmalar, yulaf lifinin yağ depolanmasını, özellikle bel çevresindeki yağları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (8, 9).

Kilo kaybının karmaşık olduğunu unutmayın. Diyetinize yulaf eklemek belirli bir sonuç garanti etmez.

Özet: Çelik kesilmiş yulaf kan şekeri kontrolünü, uygun sindirimi, kalp sağlığını ve kilo kaybını destekleyebilir.

Çelik Kesme Yulaf Nasıl Pişirilir?


Çelik kesilmiş yulaf hazırlamanın birçok yolu vardır, ancak en popüler seçim onları sıcak kahvaltı gevreği veya püresi olarak yemektir.

Her 1 bardak (160 gram) çelik kesilmiş yulaf için, su veya süt gibi yaklaşık 3 bardak (710 mL) bir pişirme sıvısına ihtiyacınız olacaktır. Ekstra lezzet için bir tutam tuz eklemek de isteyebilirsiniz.

Set üstü ocakta yemek pişirmek için yulaf ve su veya sütü bir tencereye koymanız yeterlidir. Su veya sütü kaynatın ve yulafı ara sıra karıştırarak yaklaşık 30 dakika - veya yumuşayana ve pişinceye kadar pişirin.

Diğer Ek Malzemeler ve Tarif Fikirleri


Ekstra protein için yumurta akı, süzme yoğurt veya protein tozu ile karıştırın. Ayrıca çilek, dilimlenmiş elma, chia tohumu, fındık, fındık ezmesi, tarçın ve kahverengi şekeri tatlandırmak için ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde yulaf ezmesi ile yaptığınız tarifleri çelik kesilmiş yulaf kullanarak da yapabilirsiniz.

Dahası, lezzetli bir risotto tarzı yemek için mükemmel bir temel oluştururlar. Yulafı et suyu ve lahana, kış kabağı ve mantar gibi doyurucu sebzelerle pişirin. Parmesan veya Gruyère peynirini karıştırın ve servis yapmadan önce üzerine haşlanmış yumurta ekleyin.

Özet: Çelik kesilmiş yulafların hazırlanması normal yulaflardan daha uzun sürer, ancak şahane yulaf ezmesi olurlar. Ayrıca tuzlu yemekler için de uygundur.

Uzun Lafın Kısası


Çelik kesme yulaf, pişirilmesi daha uzun süren ancak diğer yulaf çeşitlerinden biraz daha fazla besin maddesi içeren minimum işlenmiş bir yulaf ürünüdür.

Çelik kesilmiş yulaflar özellikle kilo kaybı, kalp sağlığı, kan şekeri kontrolü ve sindirimi destekleyebilen dirençli nişasta ve lif bakımından zengindir. Aynı zamanda iyi bir demir ve bitki proteini kaynağıdır.

Bunları diyetinize eklemek istiyorsanız, çelik kesilmiş yulaf, en sevdiğiniz meyve veya yiyeceklerle özelleştirebileceğiniz doyurucu bir lapa yapabilirsiniz.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için çelik kesme yulaf gibi diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın