Çayda Nikotin Var Mı? Çay İçmek Zararlı Mı?

Çayda Nikotin Var Mı? Çay İçmek Zararlı Mı?
Çay, bazı nikotinleri içerir. Ancak son derece düşük seviyelerdedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Çay dünya çapında popüler bir içecektir. Fakat nikotin içerdiğini öğrenince şaşırabilirsiniz.

 

Nikotin, tütün gibi bazı bitkilerde doğal olarak bulunan bir bağımlılık maddesidir. Ancak eser seviyelerde patateslerde, domateslerde ve çaylarda bulunur.

 

Çayda bulunmasına rağmen, sigaradaki nikotinden farklı olarak emilir ve sağlığınız için çok az risk oluşturur.

 

Yine de çayda nikotin güvenilirliği hakkında merak ettikleriniz olabilir.

 

Bu makale ''Çayda nikotin var mı?'', ''Çayda ne kadar nikotin var?'' ve çayda nikotin oranı gibi sorulara cevap vererek çaydaki nikotinin nasıl emildiğini ve sağlığınızı etkileyip etkilemediğini de inceler.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Çayda Ne Kadar Nikotin Var?

 

Patates ve domates gibi birkaç meyve ve sebzenin yanı sıra çay yaprakları da nikotin içerir - fakat sadece küçük seviyelerde (1 ).

 

Yeşil çayda nikotin var mı? Siyah çayda nikotin var mı? Çalışmalar çayda nikotin oranını, çözünebilir çeşitler de dahil olmak üzere siyah, yeşil ve oolong çaylarının, 1/2 çorba kaşığı (1 gram) kuru ağırlık başına 0.7 mcg nikotin olarak belirtmektedir (1 , 2 ).

 

Bununla birlikte, 0.7 mcg, 0.000007 grama eşdeğer olduğu için bu, son derece küçük bir miktardır.

 

Ayrıca, bir çalışma, 5 dakika boyunca demlenen çayın, kuru çaydaki nikotin miktarının sadece yarısının içeceğe salındığını gösterdi ( 3 ).

 

Özet: Taze, kurutulmuş ve hazır çay eser miktarda nikotin seviyelerini içerir. Yine de, araştırmalar bu nikotinin sadece %50'sinin demleme sırasında sıvı çaya salındığını göstermektedir.


Çaydaki Nikotin Farklı Bir Şekilde Emilir

 

Çaydaki nikotin, sigaradaki ve diğer solunan tütün ürünlerindeki nikotinden farklı bir şekilde emilir. Bu da onu daha az zararlı ve bağımlılık yapıcı yapar.

 

Sıvı çaydaki nikotin, sindirim sisteminiz yoluyla parçalanır. Bu işlem, ne kadar içtiğinize bağlı olarak birkaç saat sürebilir. Çünkü 1 bardak (240 ml) sıvının midenizden ince bağırsağınıza atması yaklaşık 45 dakika sürer (4 ).

 

Bu arada, sigara gibi teneffüs edilmiş tütün ürünlerindeki nikotin akciğerleriniz tarafından emilir. Bu durumda beyninize neredeyse anında nikotin verir - nefes almasından 10-20 saniye sonra (5 ).

 

Eser miktarda bulunduğundan ve sindirim yoluyla emildiğinden, çaydaki nikotinin, ciğerlerinize solunan nikotinle aynı anda, bağımlılık yaratan etkileri üretme kabiliyetine sahip olduğu düşünülmemektedir.

 

Özet: Çaydaki az miktardaki nikotin, sindirim sisteminiz yoluyla önemli miktarda zaman alabilen bir işlemle emilir - sigaradaki nikotin beyninizi neredeyse anında etkiler.


Çaydaki Nikotin Bağımlılık Yapmaz

 

Aşırı derecede düşük seviyeleri ve yavaş emilim oranları nedeniyle çaydaki nikotin bağımlılık yapmaz. Nikotin isteklerine neden olmaz veya nikotin bağımlılığını tetiklemez. Ayrıca herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Bu nedenle, çay tütün ürünlerinden vazgeçmeye çalışanlar için güvenlidir.

 

Aslında, farelerde ortaya çıkan araştırmalar, yeşil çaydaki antioksidanların, aşırı nikotin alımının neden olduğu kalp, akciğerler, böbrek ve karaciğerde hücresel hasar olan nikotin toksisitesinin tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir (6 , 7 , 8 , 9 ).

 

Bununla birlikte, bu araştırma devam ederken, yeşil çayın insanlarda aynı etkileri sağlayıp sağlayamayacağı açık değildir.

 

Özet: Çaydaki az miktardaki nikotinin yan etkisi yoktur ve nikotin bağımlılığına neden olmaz veya kötüleştirmez.


Uzun Lafın Kısası

 

Çay, bazı nikotinleri içerir. Ancak son derece düşük seviyelerdedir. Ayrıca, çok yavaş emilir ve tamamen sıvı çayın içine salınmaz.

 

Çaydaki nikotin miktarının zararlı veya bağımlılık yapmadığından emin olabilirsiniz.

 

Bu nedenle, çay içmek tamamen güvenlidir - nikotin ürünlerini kullanımınızı sınırlandırıyor veya tamamen bırakmaya çalışıyorsanız.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Uygun online diyet ücreti ile online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler