Çayda Kaç Kalori Vardır? Çayların Kalorileri

Çayda Kaç Kalori Vardır? Çayların Kalorileri

Yeşil, siyah ve beyaz gibi sade çayların yanı sıra bitki çayları da neredeyse kalorisizdir.

Çay, dünya nüfusunun üçte ikisi tarafından tüketilen sıradan bir içecektir (1).

Tadı ve tıbbi özellikleri nedeniyle binlerce yıldır yetiştirilen, çay bitkisi olarak da bilinen Camellia sinensis'ten yapılır .

Sade demlenmiş çay neredeyse hiç kalori içermemesine rağmen, çok sayıda içmeye hazır ve aromalı çay dükkanı seçenekleri ilave şeker ve yağlarla doludur.

Bu makale, siyah çay kalorisi, yeşil çay kalorisi, şekersiz çay kalorisi ve diğer çeşitli çay türlerinde kaç kalori olduğunu inceler ve çayın kalori sayısını nasıl azaltacağınıza dair ipuçları sağlar.

Siyah Çay Kalorisizdir

Çay kaç kalori? 1 bardak çay kaç kalori? Çay kalori şekersiz, şekersiz siyah çay kalorisini öğrenmek için tıklayın.

Çay, genellikle Camellia sinensis bitkisinin yapraklarına, tomurcuklarına veya gövdelerine sıcak su dökülerek hazırlanan ve aromatik bir infüzyonla sonuçlanan, minimal düzeyde işlenmiş bir içecektir.

Bitkinin bu kısımları sadece eser miktarda karbonhidrat içerdiğinden, çay neredeyse kalorisiz bir içecektir (2).

Örneğin,  240 ml bir fincan taze demlenmiş siyah çay, ihmal edilebilir olarak kabul edilen ancak 2 kalori sağlar. Aynı şey çoğu infüzyon için de geçerlidir (3).

Bu nedenle sade çay, şekerle tatlandırılmış içeceklerin yerine mükemmel bir ikame yapar.

Ek olarak, kafein ve polifenol antioksidanları, kilo vermeye yardımcı olmak, kalp sağlığını iyileştirmek ve kronik hastalık riskinizi azaltmak dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararı sağlar (4, 5, 6, 7).

Özet: Sade çay minimum düzeyde işlenir ve fincan başına yaklaşık 2 kalori (240 ml) sağlar, bu da onu neredeyse kalorisiz hale getirir.

Şekerli çay kaç kalori?

Çayların Kalorileri

Çayın kendisinde neredeyse hiç kalori olmamasına rağmen, süt ve şeker gibi popüler olarak eklenen maddeler kalori sayısını önemli ölçüde artırabilir.

İşte yaygın olarak tüketilen bazı çaylar - tahmini kalori sayıları.

Yeşil Çay, Siyah Çay ve Beyaz Çaylar

Yeşil çay, yeşil çay faydaları, yeşil çayın faydaları, yeşil çay nasıl demlenir? Yeşil çay kilo verdirir mi?

Bu dört çay, Camellia sinensis bitkisinden gelir ve esas olarak yapraklarının fermente edilme derecesidir.

Yeşil çay fermente edilmezken, oolong ve siyah çaylar sırasıyla kısmen ve tamamen fermente edilmiştir. Beyaz çay, minimum düzeyde fermente edildiği için çeşitli yeşil çay olarak kabul edilir.

Sadece sıcak suyla hazırlandıklarında, kalori sayıları 8 ons (240 ml) fincan başına 2-3 kalori kadar düşüktür ( 8, 9).

Yine de, şeker ve bal bu çayları tatlandırmanın en yaygın yolu olduğundan, içine sadece 1 çay kaşığı (4 gram) şeker serpmek içeceğinize 16 kalori, 1 yemek kaşığı (21 gram) bal ise 64 kalori ekler.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Bitkisel Çaylar

Bitkisel çaylar, Camellia sinensis dışındaki bitkilerden otlar, kurutulmuş meyveler, yapraklar, çiçekler veya tomurcukların demlenmesi ile yapılan infüzyonlardır.

Bazı popüler bitki çayları arasında, tedavi edici özellikleriyle ünlü olan papatya, nane, lavanta, rooibos ve ebegümeci bulunur.

Geleneksel çaylar gibi, kalori içerikleri de önemsiz kabul edilir. Ebegümeci çayı gibi bazıları hiç kalori içermez.

Yine de tatlandırıcı veya süt ürünleri eklerseniz, kalori miktarı artar.

Sütlü Çay

Sütlü çay nasıl yapılır?

Süt çayı, 1: 1 çayın süte oranıyla hazırlanır - genellikle ekstra krema için tam yağlı süt. Tipik olarak şeker veya balla tatlandırılır ve bazı tarifler tuz, tarçın ve kakule gibi baharatları da içerir.

En yaygın olarak siyah çay kullanılırken, sütlü çay hazırlamak için her tür çayı kullanabilirsiniz.

Çaya süt eklemek sağlığa zarar veriyor mu? - Sağlık Haberleri

8 ons (240 ml) bir içecek için 4 ons (120 ml) tam yağlı süt kullanırsanız, yalnızca sütten 75 kalori alır. Ancak, sadece yağsız süte geçerek sayıyı 42 kaloriye düşürebilirsiniz.

Bazı şeker ikameleri ekstra kalori eklemeden tatlandırmak için kullanılabileceğinden, tatlandırıcı seçiminizi göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Sütlü çay kalori

Çay Latte

Çay latte, 1: 3 çayın süt oranında hazırlanan bir sütlü çay çeşididir. Bu nedenle yüksek süt içeriği daha fazla kalori barındırır.

Aromalı şuruplar ekleme eğiliminde olan çay dükkanlarında ve kahve zincirlerinde çok popüler hale geldi. Bu katkı maddeleri, içeceğinizin kalori içeriğini daha da artırır.

Örneğin, Starbucks'ın 12 ons (355 ml) London Fog Tea Latte, Earl Grey çayını azaltılmış yağlı süt ve vanilya şurubu ile birleştirerek toplam 140 kalori.

İnci Çayı

Çayın Baloncuklu Hali Bubble Tea Nedir, Nasıl Yapılır? | Coffee.Digital

Boba veya inci süt çayı olarak da bilinen inci çayı, küçük, çiğneme gerektiren tapyoka topları ile Tayvanlı bir içecektir . Genellikle siyah çay, şekerli yoğunlaştırılmış süt, şurup veya bal ve tapyoka incilerinden yapılır.

Şekerli yoğunlaştırılmış süt , kısmen buharlaştırılmış ve şekerle tatlandırılmış tam yağlı inek sütüdür, bu da kalın, yüksek kalorili bir süt ürünü ile sonuçlanır. Sadece 1 ons (30 ml) 122 kalori.

Boba çayı popülerlik kazandıkça, bazı dükkanlar jöle, yumurtalı puding ve meyve suyu eklemeye başladı.

İsteğinize göre malzemeler ekleyebileceğiniz için kalori içeriği büyük ölçüde değişir. Yine de 480 ml kabarcık çay paketinin 200-450 kalori.

Buzlu ve Tatlı Çaylar

Buzlu ve tatlı çaylar, genellikle limon , şeftali veya nane ile tatlandırılan siyah çayın soğuk versiyonlarıdır. Ana farkı, eklenen şeker içeriğidir.

Her ikisi de Amerikan elyafı olsa da, Güney eyaletlerinde tatlı çay daha yaygındır, şekersiz buzlu çay ise tipik olarak Kuzey'de servis edilir.

Adından da anlaşılacağı gibi tatlı çay şekerle tatlandırılır ve kalori içeriği eklenen miktara bağlıdır. Aksine, şekersiz buzlu çay onsuz tüketilir ve bu nedenle kalori içermez.

Her çay kaşığı (4 gram) şekerin çayınıza 16 kalori eklediğini unutmayın.

Bununla birlikte, bazı popüler markalar buzlu ve tatlı çay arasında ayrım yapmaz ve buzlu çaylarını tatlandırılmış olarak satabilirler. Bu durumlarda, toplam kalori sayısı önemli ölçüde artar. Bu nedenle, ilave şeker olup olmadığını kontrol etmek için etiketi okumak önemlidir.

Örneğin, Snapple'ın 16 ons (475 ml) Limon Çayı 150 kalori paketler ve aynı porsiyon boyutunda AriZona Buzlu Çay Limon Aromalı 140 kalori içerir.

Thai Çayı

Tayland çayı, Güneydoğu Asya'da popüler olan süt çayının başka bir çeşididir.

Sıcak veya soğuk olarak servis edilir, siyah çay, şeker ve tatlandırılmış yoğunlaştırılmış sütü karıştırır ve üzerine hindistan cevizi sütü veya tam yağlı süt eklenir.

Bu ağır içerikler tek bir 8 ons (240 ml) vererek 160 kalori.

Chai Çayı

Chai çayı, "baharatlı çay" anlamına gelen masala çayı olarak da adlandırılır.

Bu lezzetli sütlü içecek, siyah çay, yoğun krema, şeker ve genellikle kakule , zencefil, tarçın, biber ve karanfil gibi baharatların karışımından yapılır.

Yoğun krema özellikle yağda yüksektir. Ons başına 100 kaloriye (30 ml) sahiptir.

Chai çayı ayrıca sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir. İlk önce suda demlenen normal süt çayının aksine, chai doğrudan sütte demlenir.

Chai tarifleri değiştikçe, içeceğin kalori içeriği de değişir.

Referans olarak, Starbucks'ın yağı azaltılmış sütle hazırlanan 16 ons (480 ml) Chai Tea Latte 240 kalori sunuyor.

Özet: Çay ve çay bazlı içeceklerin kalori içeriği, kullanılan malzemeye bağlı olarak 0-450 arasında değişir. Şekerin yanı sıra çeşitli süt ürünlerinin eklenmesi, kalori sayısını büyük ölçüde artırabilir.

Çayınızın Kalori Sayımı Nasıl Azaltılır

En sevdiğiniz çayın kalori içeriğini azaltmanın birçok yolu vardır. İşte birkaç ipucu:

  • Şekerli malzemelerden kaçının: Bunlar şeker, bal, şuruplar ve şekerli yoğunlaştırılmış süt içerir. Hâlâ ekstra tatlılık arzuluyorsanız, şekersiz bir alternatif veya şekersiz bir alternatif deneyin .
  • Az yağlı veya yağsız sütü tercih edin: Tam yağlı veya yoğun kremadan az yağlı veya yağsız süte geçerek daha az kalori tüketirsiniz.
  • Süt muadillerini deneyin: Badem veya soya sütü gibi şekersiz süt dışı sütler , tam yağlı süt veya hindistancevizi sütünden daha az kalori içerir.
  • Şişelenmiş çay tüketiminizi azaltın: Şekerli, şişelenmiş, içime hazır çaylar, yüksek şeker içeriği nedeniyle size kalori yükleme eğilimindedir. Taze demlenmiş çaylara sadık kalmaya çalışın veya herhangi bir ekstra içerik içermeyen içmeye hazır çayların şekersiz versiyonlarını seçin.

Çayı evde yapmak kolay olduğu için, kullandığınız ilave içerik maddeleri üzerinde oldukça fazla kontrol uygulayabilirsiniz.

Özet: Birkaç malzemeyi değiştirerek yüksek kalorili bir çayı kolayca düşük kalorili ve hatta kalorisiz bir çaya dönüştürebilirsiniz. Çayınızı evde hazırlarsanız veya bir dükkanda veya rafta çay satın alırken daha az yağlı, daha düşük şekerli seçenekler seçerseniz daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Uzun Lafın Kısası

Yeşil, siyah ve beyaz gibi sade çayların yanı sıra bitki çayları da neredeyse kalorisizdir.

Bununla birlikte, diğer popüler çeşitler süt, şeker, şurup ve diğer yüksek kalorili bileşenleri içerebilir. Aslında, sadece 480 ml kabarcık çay 450 kaloriye kadar paketleyebilir.

Yine de çayınızın kalori içeriğini, içindeki bazı malzemeleri değiştirerek veya sade bir şekilde içerek düşürebilirsiniz.


Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın