Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir? Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir? Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?
Çay ağacı yağı, cildi, saçları ve tırnakları sağlıklı tutmak da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilen esansiyel bir yağdır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Çay ağacı yağı, cilt sorunları için çeşitli kullanım ve faydaya sahiptir, bu nedenle çok sayıda cilt kreminde, tırnak ürününde, masaj yağlarında ve hatta saç ürünlerinde sıklıkla kullanılan popüler bir yağ haline gelmiştir. Peki, çay ağacı yağı nedir? Avustralya'ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından elde edilir. Çay ağacı yağı nasıl kullanılır? El dezenfektanı, böcek kovucu, doğal deodorant, küçük kesikler için antiseptik, sivilce tedavisi, tırnaktaki mantarlar, gargara, saç kepeği, sedef hastalığı ve daha birçok cilt sorunu ve farklı amaçlar için çay ağacı yağı kullanılır. Bununla birlikte, çay ağacı yağı sihirli bir tedavi değildir. Aslında, bazı insanlar kullandıktan sonra cilt tahrişi veya alerjik reaksiyon yaşayabilir. Bu nedenle öncelikle seyreltilerek yama testi yapılmalıdır. Çay ağacı yağı nasıl seyreltilir? Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile birleştirilerek çay ağacı yağı seyreltilebilir.

 

Çay ağacı yağı, cildi, saçları ve tırnakları sağlıklı tutmak da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilen esansiyel bir yağdır.

 

Bilimsel olarak desteklenmiş faydalarına ek olarak, çay ağacı yağı belirtildiği şekilde kullanıldığında ucuz ve güvenlidir.

 

Zayıflamak için kilo verdiren yöntemleri deniyorum ama herhangi bir verim alamıyorum diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

Bu makalede, çay ağacı yağı için 14 günlük kullanım ele alınmakta, güvenli ve etkili bir şekilde kullanılması konusunda rehberlik edilmektedir. Çay ağacı yağı, çay ağacı yağı kremi olarak da bilinir. Peki çay ağacı kremi ne işe yarar? Çay ağacı yağı kremi mantara nasıl kullanılır? Çay ağacı yağı cilt için nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevabını öğrenmek ve çay ağacı yağı kremi faydaları için makalemizi okumaya devam edin.

 

Çay Ağacı Yağı Nedir? Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? Çay Ağacı Yağı Faydaları

 

 

Çay ağacı yağı, Queensland ve New South Wales, Avustralya'ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia'nın yapraklarından elde edilir.

 

Melaleuca alternifolia çay ağacı olarak bilinse de siyah, yeşil ve oolong çayı yapmak için kullanılan yaprakları üreten bitki ile karıştırılmamalıdır.

 

Çay ağacı yağı, Aborijinler tarafından yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu yerli Avustralyalılar, yağı çıkarmak için çay ağacı yapraklarını ezer. Daha sonra öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde solunur veya iyileşmek için doğrudan cilde uygulanır.

 

Bugün, çay ağacı yağı, %100 seyreltilmemiş veya "saf" bir yağ olarak yaygın şekilde bulunur. Cilt için tasarlanmış ürünlerde %5-50 arasında seyreltilmiş formlar da mevcuttur.

 

Çay ağacı yağı, bazı bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürdüğü gösterilen terpinen-4-ol dahil bir dizi bileşik içerir (1, 2).

 

Terpinen-4-ol ayrıca beyaz kan hücrelerinizin aktivitesini artırarak mikroplarla ve diğer yabancı istilacılarla savaşmaya yardımcı olur (3).

 

Bu mikropla mücadele özellikleri, çay ağacı yağını bakteriyel ve mantar ile ilgili cilt koşullarını tedavi etmek, enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeyi teşvik etmek için değerli bir doğal ilaç haline getirir.

 

Bu çok yönlü yağın birçok kullanımı ve faydaları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

1. El Dezenfektanı

 

Çay ağacı yağı ideal bir doğal el dezenfektanıdır.

 

Çalışmalar, E. coli, S. pneumoniae ve H. influenzae dahil olmak üzere hastalığa neden olan birkaç yaygın bakteri ve virüsü öldürdüğünü göstermiştir (1).

 

Ayrıca, birkaç el yıkamasını test eden bir çalışma, temizleyicilere çay ağacı yağı eklenmesinin E. coliye karşı etkinliğini artırdığını göstermektedir (4).

 

Özet: Ağaç yağının doğal bir el dezenfektanı olarak kullanılması, soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklardan sorumlu bir takım mikropların öldürülmesine yardımcı olabilir.

 

2. Böcek Kovucu

 

Çay ağacı yağı, sinir bozucu böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir.

 

Bir çalışma, çay ağacı yağı ile muamele edildikten 24 saat sonra ineklerde, çay ağacı yağı ile muamele edilmeyen ineklere göre %61 daha az sinek olduğunu buldu (5).

 

Ayrıca, bir test tüpü çalışması, çay ağacı yağının, ticari böcek kovuculardaki en yaygın aktif bileşen olan DEET'ten daha fazla sivrisinek kovma kabiliyetine sahip olduğunu ortaya koymuştur (6).

 

Özet: Çay ağacı yağının böcekleri öldürdüğü veya kovduğu gösterilmiştir. Bazı durumlarda, standart böcek öldürücüler veya kovucular kadar etkili veya daha etkilidir.

 

3. Doğal Deodorant

 

Çay ağacı yağının antibakteriyel etkileri, terlemeye bağlı koltuk altı kokusunu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

Terin kendisi kokmaz. Bununla birlikte, ter bezlerinizden gelen salgılar cildinizdeki bakterilerle birleştiğinde orta ila şiddetli bir koku üretilir.

 

Koltuk altı bölgeniz bu bezlerin büyük bir konsantrasyonunu içerir ve genellikle "vücut kokusu" olarak adlandırılan şeyden sorumludur. Çay ağacı yağının bakteri ile mücadele özellikleri onu ticari deodorantlar ve ter önleyiciler için ideal bir doğal alternatif haline getirir.

 

Özet: Çay ağacı yağı, vücut kokusundan sorumlu bakterilerle savaşan bileşikler içerir. Güvenli ve etkili bir deodorant yapmak için kullanılabilir.

 

4. Küçük Kesikler ve Sıyrıklar için Antiseptik

 

Cildin bozulmasına neden olan yaralanmalar, mikropların kan dolaşımınıza girmesini kolaylaştırarak enfeksiyona neden olabilir.

 

Çay ağacı yağı, S. aureus ve açık yaralarda enfeksiyona neden olabilecek diğer bakterileri öldürerek küçük kesikleri ve sıyrıkları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılabilir (1).

 

Bir kesiğı veya sıyırmayı dezenfekte etmek için şu adımları izleyin:

 

 1. Kesiği sade sabun ve su ile iyice temizleyin.
 2. Bir damla çay ağacı yağını bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın.
 3. Yaralanmaya az miktarda karışım uygulayın ve bir bandajla örtün.
 4. Bu işlemi günde bir veya iki kez tekrarlayın

 

Özet: Çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağı karışımı uygulamak küçük kesiklerin ve sıyrıkların enfekte olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

5. Yara İyileşmesini Artırın

 

Çay ağacı yağı, kesik ve sıyrıklarda enfeksiyonu önlemenin yanı sıra, yara iyileşmesini de teşvik edebilir.

 

Araştırmalar, çay ağacı yağının iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu ve iyileşme sürecinde etkili olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini tetiklediğini göstermiştir (3, 7, 8).

 

Yaraları olan 10 kişiden oluşan küçük bir çalışmada, geleneksel yara tedavisine çay ağacı yağı eklenmesi, bir katılımcı hariç tüm iyileşme süresinin azalmasına neden oldu (9).

 

Her yeni pansuman uygulandığında yara pansumanına birkaç damla çay ağacı yağı eklenebilir.

 

Özet: Çay ağacı yağı, iltihabı azaltarak ve beyaz kan hücresi aktivitesini artırarak yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 

6. Çay Ağacı Yağı Yüze Sürülür mü? Çay Ağacı Yağı Siyah Noktalara İyi Gelir mi?

 


Çay ağacı yağı sivilceye karşı güçlü bir silah olabilir. Birkaç çalışma, akne miktarını ve genel şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir (10, 11, 12).

 

Bir çalışmada, akne lezyonlarına %5 çay ağacı jeli uygulamanın, lezyon sayısını azaltmada plaseboya göre üç kattan daha etkili olduğu gösterilmiştir. Şiddeti azaltmada neredeyse altı kat daha etkiliydi (12 ).

 

Başka bir çalışmada, çay ağacı yağının akneye karşı en yaygın anti-akne ilacı olan benzoil peroksit kadar etkili olduğu bulunmuştur (13).

 

Alternatif olarak, bir ölçek çay ağacı yağını dokuz ölçek suyla karıştırarak ve karışımı günde bir veya iki kez pamuklu çubukla etkilenen bölgelere uygulayarak kendi akne tedavini yapabilirsin.

 

Özet: Çay ağacı yağı içeren jellerin bir dizi çalışmada lezyon sayısını ve akne şiddetini azalttığı gösterilmiştir.

 

7. Çay Ağacı Yağı Tırnak Mantarına İyi Gelir mi?

 

Mantar tırnak enfeksiyonları oldukça yaygındır. Tehlikeli olmasalar da çirkin olabilirler. Tırnak mantarını tedavi edebilen ilaçlar vardır, ancak bazı insanlar daha doğal bir yaklaşımı tercih edebilir.

 

Çay ağacı yağının, tek başına veya diğer doğal ilaçlarla birlikte kullanıldığında tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir (14, 15).

 

Kontrollü bir çalışmada, tırnak mantarı olan kişiler, altı ay boyunca düz çay ağacı yağı veya mantar önleyici bir ilaç kullandılar. Çalışmanın sonunda, her gruptaki kişilerin yaklaşık %60'ı mantarın kısmen veya tamamen çözüldüğünü deneyimledi (15).

 

Tek başına birkaç damla çay ağacı yağı kullanabilir veya eşit miktarda Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Mantarı diğer alanlara yaymamak için uyguladıktan hemen sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

 

Özet: Çay ağacı yağı, mantar tırnak enfeksiyonlarına karşı bölgeye uygulanan antifungal ilaçlar kadar etkili görünmektedir.

 

8. Kimyasal İçermeyen Gargara

 

Araştırmalar, çay ağacı yağının diş çürümesine ve ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşabileceğini gösteriyor (16, 1718).

 

Bir çalışma, çay ağacı yağının, plağa neden olan bakterilere karşı, yaygın bir dezenfektan ve oral durulama olan klorheksidinden daha etkili olduğunu buldu. Dahası, tadı daha az sakıncalı bulundu (16).

 

Öte yandan, daha eski bir çalışma, çay ağacı yağının plak oluşumu üzerinde pek bir etkiye sahip olmadığını bildirdi (19).

 

Kendi kimyasal içermeyen gargaranızı yapmak için, bir bardak ılık suya bir damla çay ağacı yağı ekleyin, iyice karıştırın ve 30 saniye kadar ağzınızda çalkalayın.

 

Diğer gargaralar gibi çay ağacı yağı da yutulmamalıdır. Yutulması halinde toksik olabilir.

 

Özet: Çay ağacı yağı, ağız kokusu ve diş plağı ile savaşmaya yardımcı olan bir gargara oluşturmak için su ile seyreltilebilir.

 

9. Çok Amaçlı Temizleyici

 

Çay ağacı yağı, yüzeyleri de sterilize eden çok amaçlı mükemmel bir temizleyicidir.

 

Ayrıca, aile üyelerinizin veya evcil hayvanlarınızın temas etmesini istemediğiniz kimyasal izler bırakmadan bunu yapar.

 

İşte tamamen doğal, çok amaçlı bir temizleyici için kolay bir tarif:

 

 1. 20 damla çay ağacı yağı, 3/4 bardak su ve 1/2 bardak elma sirkesini bir sprey şişesinde birleştirin.
 2. İyice karışana kadar iyice çalkalayın.
 3. Doğrudan yüzeylere püskürtün ve kuru bir bezle silin.
 4. Çay ağacı yağını diğer malzemelerle karıştırmak için her kullanımdan önce şişeyi salladığınızdan emin olun.

 

Özet: Çay ağacı yağı, eviniz için kimyasal içermeyen, çok amaçlı bir temizleyici oluşturmak amacıyla su ve sirke ile karıştırılabilir.

 

10. Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır? Çay Ağacı Yağı Siyah Noktalara İyi Gelir mi? Çay Ağacı Yağı Sivilce Yapar mı? Çay Ağacı Yağı Sivilce için Kullanımı

 

Çay ağacı yağı iltihaplı cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

 

Cilt tahrişinin yaygın bir şekli, cilt nikel gibi bir alerjenle temas ettiğinde ortaya çıkan kontakt dermatittir. Alerjene maruz kalmak kırmızı, kaşıntılı ve bazen ağrılı cilde yol açar.

 

Hayvan ve insan araştırması, çay ağacı yağı uygulanmasının bu semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (, 21, 22).

 

Kontakt dermatit için farklı tedavilerin etkilerini karşılaştıran bir çalışmada, çay ağacı yağının semptomları %40 oranında azalttığı bulundu. Bu da cilde uygulanan standart ilaçlardan önemli ölçüde daha fazlaydı (22).

 

Ayrıca çay ağacı yağı, vücudunuz böceğin tükürüğüne karşı savunmak için histamin salgıladığında ortaya çıkan kaşıntı, kızarıklık ve şişliği azaltarak böcek ısırığı reaksiyonlarından kurtulma sağlayabilir (23).

 

İltihaplı cildi rahatlatmak için bu tarifi kullanın:

 

 1. 10 damla çay ağacı yağını bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve bir çorba kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağı ile birleştirin.
 2. İyice karıştırın ve kapalı bir kapta saklayın.
 3. Belirtiler düzelene kadar etkilenen bölgeye günde iki defaya kadar uygulayın.

 

Özet: Çay ağacı yağı karışımı uygulamak, kontakt dermatit veya böcek ısırıklarına bağlı cilt iltihabı ile mücadeleye yardımcı olabilir.

 

11. Çay Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Çay Ağacı Yağı Saç Kepeğine İyi Gelir mi? Kepek için Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Kepek veya kafa derisinden düşen beyaz ölü deri pulları tehlikeli değildir.

 

Ancak, can sıkıcı ve utanç verici olabilir.

 

Çay ağacı yağının kepek tedavisinde etkinliği üzerine yayınlanmış çok az araştırma olmasına rağmen, kontrollü bir çalışma bunun yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bu dört haftalık çalışmada, çay ağacı yağı içeren bir şampuan kullanan grup kepekte %40 iyileşme gösterdi. Ayrıca, çay ağacı grubu kepek şiddeti, kaşıntı ve yağlılıkta önemli gelişmeler olduğunu bildirmiştir (24).

 

Kepeği azaltmaya yardımcı olmak için, saçınızı yıkarken bir dolu şampuana birkaç damla çay ağacı yağı eklemeyi deneyin.

 

Özet: Araştırma sınırlı olmasına rağmen, bir çalışma çay ağacı yağının kepek şiddetini azaltmaya ve diğer semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

12. Sporcu Ayağını Tedavi Edin

 

Sporcu ayağının kontrolü sinir bozucu bir şekilde zor olabilir.

 

Tıbbi olarak tinea pedis olarak bilinen sporcu ayağı, ayaklarda ayak tırnaklarına ve ellere de yayılabilen bulaşıcı bir mantar enfeksiyonudur.  Belirtiler arasında soyulma, çatlama, kabarcıklar ve kızarıklık yer alır.

 

Antifungal ilaçlar, sporcunun ayağı için standart tedavi olarak kabul edilir. Yine de çalışmalar, çay ağacı yağının semptomları hafifletmek için etkili bir alternatif olabileceğini düşündürmektedir (25, 26).

 

158 kişiyle yapılan kontrollü bir çalışmada, çay ağacı yağı grubunun %72'sinde, plasebo grubundaki %39'a kıyasla, sporcu ayağında önemli klinik iyileşme görülmüştür (25).

 

Bununla birlikte, başka bir çalışma, çay ağacı yağının, mantar önleyici ilaçların yanı sıra iltihaplanmayı, kaşıntıyı ve yanmayı hafifletmesine rağmen, aslında mantardan kurtulmada o kadar etkili olmadığını bulmuştur (26).

 

İşte sporcunun ayağının semptomlarını hafifletmek için doğal bir tedavi:

 

 1. 1/4 su bardağı ararot tozu, 1/4 su bardağı kabartma tozu ve 20-25 damla çay ağacı yağını karıştırın.
 2. Birleştirmek için karıştırın ve kapalı bir kaba koyun.
 3. Temiz ve kuru ayaklara günde iki kez uygulayın.

 

Özet: Çay ağacı yağının antifungal özellikleri, sporcunun ayağının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

13. Meyve ve Sebzelerde Küften Kurtulun

 

Taze ürünler inkar edilemez derecede lezzetli ve sağlıklıdır.

 

Ne yazık ki özellikle sıcak, nemli iklimlerde, Botrytis cinerea olarak bilinen gri küfün büyümesine de duyarlıdır.

 

Çalışmalar, çay ağacı yağının antifungal bileşiklerinin terpinen-4-ol ve 1,8-sineolün bu küfün meyve ve sebzelerde büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (27, 28).

 

Küflenmeye karşı korumak için, ürününüzü durulamadan ve iyice kurutmadan önce suya 5-10 damla çay ağacı yağı ekleyin.

 

Özet: Çay ağacı yağı, meyve ve sebzelerde küf oluşumuyla savaşmaya yardımcı olan bileşikler içerir. Ürünü durularken çay ağacı yağı eklemek ürününüzün küfsüz kalmasına yardımcı olabilir.

 

14. Sedef Hastalığını Rahatlatmak

 

Sedef hastalığı, kırmızı, kaşıntılı, pullu cilt salgınları ile karakterize otoimmün bir durumdur.

 

Semptomları iyileştirebilen ilaçlar olmasına rağmen, durumun kendisi kroniktir ve bilinen bir tedavisi yoktur.

 

Çay ağacı yağı, ortaya çıkan kanıtlara göre, sedef hastalığı semptomlarını hafifletmek için yardımcı olabilecek anti-enflamatuar bileşikler içerir (29).

 

Sedef alevlenmeleri için rahatlama sağlamak amacıyla 10-15 damla çay ağacı yağını iki yemek kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağı ile birleştirin.  Bunu gerektiği şekilde etkilenen bölgeye günde 2-3 kez uygulayın.

 

Özet: Çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağı karışımı uygulamak sedef hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.


Çay Ağacı Yağı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Çay Ağacı Yağı Zehirler mi? Çay Ağacı Yağı Yüzümü Yaktı..

 

Araştırmalar, çay ağacı yağının genel olarak güvenli göründüğünü göstermiştir (30).

 

Ancak, kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.

 

Çay ağacı yağı yutulmamalıdır çünkü yutulması halinde toksik olabilir.

 

Bu nedenle, çay ağacı yağı çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. Bir vakada, 18 aylık bir erkek çocuk yanlışlıkla çay ağacı yağını yuttuktan sonra ciddi şekilde yaralandı (31).

 

Çay ağacı yağını ilk kez kullanmadan önce, cildinizin küçük bir alanında bir iki damla test edin ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin.

 

Bu önemlidir çünkü ironik bir şekilde, çay ağacı yağı kullanan bazı kişilerde çay ağacı yağının tedavisine yardımcı olabileceği koşullardan biri olan kontakt dermatit gelişir (32, 33).

 

Aynı şekilde, hassas cilde sahip insanlar seyreltilmemiş çay ağacı yağı kullanırken tahriş yaşayabilir. Cildiniz hassassa, çay ağacı yağını eşit veya daha fazla miktarda zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya badem yağı ile karıştırmak en iyisidir.

 

Ayrıca, evcil hayvanlarda çay ağacı yağı kullanmak güvenli olmayabilir. Araştırmacılar, 400'den fazla köpek ve kedinin deride veya ağızdan 0.1-85 mL arasında çay ağacı yağı aldıktan sonra titreme ve diğer sinir sistemi problemleri geliştirdiğini bildirdi (34 ).

 

Özet: Çay ağacı yağı yetişkinlerin cildinde kullanıldığında genellikle güvenli olmakla birlikte, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Çay ağacı yağı küçük çocuklar ve evcil hayvanlar için güvensiz olabilir.

Sizler de kilo vermek için diyet listesi arıyor hızlı kilo verme yolları deneyip duruyorsanız eğer diyetisyenlerimizden size özel hazırlanan online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Tıkla ve Zayıfla!)

 

Uzun Lafın Kısası

 

Gördüğünüz gibi, çay ağacı yağı bir dizi nedenden dolayı faydalıdır.

 

Kimyasal bazlı cilt ve tırnak tedavilerine, kişisel bakım ürünlerine ve dezenfektanlara ucuz bir doğal alternatiftir.

 

Bununla birlikte, çay ağacı yağı sihirli bir tedavi değildir. Aslında, bazı insanlar kullandıktan sonra cilt tahrişi veya alerjik reaksiyon yaşayabilir.

 

Genel olarak, çay ağacı yağı birçok amaca hizmet eder ve elinizin altında olması gereken iyi bir üründür.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler