Vücut Çatlakları Nasıl Geçer? Çatlak Tedavisi

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer? Çatlak Tedavisi
Çatlaklar genellikle zamanla daha az fark edilir hale gelir. Bunları önlemek zor olabilir ve hiçbir mucize ürünün işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sizler de kilo vermek için diyet listesi arıyor hızlı kilo verme yolları peşinde koşuyorsanız eğer online diyetisyenlerden size özel online diyet listesi satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

Ergenlerde vücut çatlakları nasıl geçer? Kalçadaki beyaz çatlaklar nasıl geçer? Kalçadaki çatlaklar nasıl geçer? Deri çatlakları nasıl geçer? Bacak çatlakları nasıl geçer ve göbekteki kırmızı çatlaklar nasıl geçer gibi sorularınızın cevabını bu makalede bulacaksınız. Çatlaklara hangi krem iyi gelir? Çatlaklar nasıl yok edilir? Hamilelikte vücut çatlaklarına ne iyi gelir? Hamilelik çatlakları nasıl geçer öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Deri Çatlağı Nasıl Geçer? Çatlağa Ne İyi Gelir? Kırmızı Çatlaklar Nasıl Geçer? Vücut Çatlakları Nasıl Geçer?

 

How to Handle Stretch Marks After Weight Loss

 

Striae distensae veya striae gravidarum olarak da adlandırılan çatlaklar, cildinizde girintili çizgiler gibi görünür. Kırmızı, mor veya gümüş görünümde olabilirler. Çatlaklar genellikle şu alanlarda görülür:

 

 • göbek
 • göğüs
 • kalça
 • uyluk

 

Hamilelikte yaygındır, ancak yaşamın herhangi bir aşamasında herkes çatlaklar geliştirebilir. Bazı insanlar onlara daha duyarlıdır. Annenizde, babanızda, büyükannenizde ve büyükbabanızda ya da başka bir akrabanızda çatlaklar varsa, bunları kapma olasılığınız daha yüksektir. Çatlak riski altında olsanız bile, riskinizi azaltmak ve zaten sahip olduğunuz çatlakları tedavi etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

 

1. Kilonuzu Kontrol Edin

 

Hamile olsanız da olmasanız da çatlakları önlemek için yapabileceğiniz en yararlı şeylerden biri sağlıklı bir kiloyu korumaktır. Hızlı kilo alımı nedeniyle cildiniz hızla ayrıldığında çatlaklar oluşabilir. Hızlı kilo verdikten sonra çatlakları da fark edebilirsiniz. Ergenlikte vücut çatlakları, ergenlik dönemindeki gibi büyüme atakları sırasında çatlaklar geliştirir. Vücut geliştiriciler gibi diğer insanlar, egzersiz yapmaktan veya steroid kullanmaktan büyük kazançlar aldıktan sonra onları fark ederler. Vücut değişikliklerinin çok hızlı gerçekleşmesini kontrol etmek için çalışmak en iyi seçeneğiniz olabilir. Kilonuzu yönetmenize yardımcı olması için sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapın. Hızlı kilo alma veya kilo kaybı fark ederseniz, nedenini öğrenmek için doktorunuzu ziyaret etmek iyi bir fikir olabilir.

 

2. Susuz Kalmayın

 

Yeterince su içmek cildinizin nemli ve yumuşak kalmasına yardımcı olabilir. Yumuşak cilt, kuru cilt kadar çatlaklar geliştirme eğiliminde değildir. Günlük su alımı için geçerli öneriler kahve gibi kafeinli içecekler içmek aslında çatlak geliştirme riskinizi artırabilir. Kahve içiyorsanız, sıvı alımınızı bol su, bitki çayı ve diğer kafeinsiz sıvılarla dengelediğinizden emin olun.

 

3. Besin Değeri Yüksek Bir Diyet Uygulayın

 

Bazı bölgelerde beslenme yetersizliği durumunda çatlaklar da oluşabilir. Cilt sağlığını artıran yiyecekler yemek yardımcı olabilir. Diyetinizin aşağıdaki yönlerden zengin yiyecekler içerdiğinden emin olun:

 

 • C vitamini
 • D vitamini
 • E vitamini
 • çinko
 • protein

 

Çeşitli besinler aldığınızdan emin olmanın bir yolu, işlenmemiş yiyecekleri çeşitli renklerde seçmektir. Örneğin, yumurta, tam buğday ekmeği ve karışık meyvelerden oluşan bir kahvaltı, çeşitli besin maddelerini paketlerken tabağınıza birçok renk katar.

 

Stretch Marks - Hush

 

4. Diyetinize C Vitamini Ekleyin

 

Kolajen, cildinizin güçlü ve elastik kalmasında rol oynar. Kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur, ancak çatlakların önlenmesi için de önemli olabilir. C vitamini, kolajen gelişimi için önemli bir besindir. C vitamini birçok meyve ve sebzede bulunur. Portakal ve limon gibi turunçgiller özellikle iyi C vitamini kaynaklarıdır.

 

5. Biraz D Vitamini İçinize Çekin

 

Bir çalışma , düşük D vitamini seviyeleri ile çatlakların görülme sıklığı arasında bir korelasyon buldu. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak sonuçlar sağlıklı D vitamini seviyelerini korumanın çatlak riskini azaltabileceğini gösteriyor. D vitamini almanın en kolay yolu güneşe maruz kalmaktır. Vitamin ayrıca süt veya yoğurt gibi ekmek, tahıl ve süt ürünlerine de eklenir.

 

6. Çinko Yönünden Zengin Yiyecekler Yiyin

 

Çinko, cilt sağlığı için önemli bir besindir. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve yara iyileşme sürecinde rol oynar. Çinko ve çatlaklar arasında bir bağlantı olduğuna dair bugüne kadar çok az kanıt vardır, ancak diyetinize fındık ve balık gibi çinko açısından zengin yiyecekler dahil etmek cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

 

7. Yeni Oluşan Çatlakları Tedavi Edin

 

Cildinizdeki çatlakları tamamen önleyemiyorsanız, görünümlerini en aza indirmek için çalışabilirsiniz, böylece uzun vadede farkedilmezler. Yeni çatlaklarınız varsa seçeneklerinizi tartışmak için doktorunuzdan veya bir dermatologdan randevu alın. Doktorunuz izlerinize neyin sebep olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir ve yeni çatlaklar üzerinde en iyi sonucu veren tedavi seçeneklerini önerebilir.

 

Risk Faktörleri

 

Bazı kişilerin çatlak geliştirme olasılığı daha yüksektir. Risk faktörleri şunları içerir:

 

 • kadın olmak
 • aile geçmişinde çatlaklar olması
 • Aşırı kilolu olmak
 • Hamile olmak
 • hızlı kilo almak veya kaybetmek
 • kortikosteroid kullanmak
 • göğüs büyütme
 • Cushing sendromu veya Marfan sendromu gibi belirli genetik bozukluklara sahip olmak

 

Hamilelikte Çatlaklar - Hamilelikte Çatlaklara Ne İyi Gelir?

 

Health Check: why do I have stretch marks and what can I do about them?

 

Hamileyken yediklerinize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Hamileyken kilonuzu koruyabilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Hamilelik , kadınların çatlakları fark ettikleri en yaygın zamanlardan biridir. Aslında hamile kadınların yüzde 50 ila 90'ının doğumdan önce çatlaklar geliştireceği tahmin edilmektedir. Peki, hamilelik çatlakları diğer insanların kaptığından farklı mı? Olabilir. Bazı uzmanlar, hamilelik sırasında hormonların sizi çatlaklara daha yatkın hale getirebileceğine inanıyor. Hormonlar cilde daha fazla su getirebilir, onu rahatlatabilir ve gerildiğinde yırtılmasını kolaylaştırabilir. Bu fikir biraz tartışmaya açık. Her şeye rağmen, çok sayıda hamile kadın, hamileliğin altıncı veya yedinci ayından itibaren çatlakları fark edecektir. BMC Pregnancy and Childbirth tarafından yayınlanan son çalışmada katılımcıların yüzde 78'i çatlakları önlemek için bir ürün kullandı. Bu kadınlardan üçte biri iki veya daha fazla ürünü denediklerini ve Bio-Oil'in en sık kullanılanı olduğunu söyledi. Yine de bu yağı kullanan kadınların yüzde 58,5'i çatlak geliştirdi. Bununla birlikte, hamile kadınlar için çatlakları önlemenin en iyi yolu, hamilelik ağırlığını yavaş ve istikrarlı bir şekilde almaktır. Kendinizi ve bebeğinizi beslemek için ihtiyaç duyduğunuz beslenmenin yanı sıra çok fazla kazanmanızı önlemenize yardımcı olacak bir diyet ve egzersiz planı bulmak için sağlık uzmanınızla birlikte çalışabilirsiniz. Hamilelik sırasında çatlaklar geliştirirseniz, sonunda kaybolacaklarını bilmekten memnun olabilirsiniz. Zamanla kırmızı veya pembe renk olgunlaşarak soluk gümüş veya beyaz bir renge dönüşecektir.

 

Hamilelikte çatlakları önlemek için vazelin kullananlar, gebelikte çatlaklar için zeytinyağı kullananlar vardır ancak hamilelik çatlakları için kremler bile bu kadar etki göstermiyorken bunu vazelinden veya zeytinyağından beklememelisiniz.

 

Bazı yiyecekler nadiren tüketilmeli, diğerlerinden tamamen sakınılmalıdır. Hamilelikte yenmemesi gereken meyveler, hamilelikte zararlı yeşillikler ve hamilelikte zararlı meyveler nelerdir veya neler değildir? Hamilelikte ilk 3 ay yapılmaması gerekenler, düşüğe neden olan yiyeceklerle birlikte, hamilelikte tüketilmemesi gereken besinler nelerdir? (Okumak için tıklayın)

 

Çatlak Tedavisi - Evde Çatlak Tedavisi - Çatlak Kremi Önerileri

 

Çatlaklara hangi krem iyi gelir? Bacak çatlaklarına ne iyi gelir? Vücuttaki çatlaklar nasıl yok edilir? En iyi çatlak kremi hangisi? Çatlak kremi ne işe yarar? Çatlakları önlemek zor olabilir, ancak görünümünü azaltabilecek birçok tedavi vardır.

 

Retinoid Krem

 

Retinoid krem, A vitamininden gelen topikal bir ilaçtır. Retinoidleri uyguladıktan sonra cildinizin görünümü, özellikle çatlaklarınız nispeten tazeyse, iyileşebilir. Krem, cildinizdeki kolajeni yeniden yapılandırmaya yardımcı olur ve izlerin daha çok cildinizin geri kalanı gibi görünmesini sağlar. Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu tedavi hakkında doktorunuzla konuşun, çünkü çoğu hekim topikal retinoidlerin hamilelik sırasında veya emzirme döneminde kullanılmaması gerektiği konusunda hemfikirdir çünkü risk-fayda oranı şüpheli kalır.

 

Lazer tedavisi

 

Lazer tedavisi, çatlakları azaltmak için başka bir seçenektir. Lazerler, cildinizdeki kolajen veya elastinin büyümesini uyarmaya yardımcı olabilir. Çeşitli lazer tedavisi türleri vardır ve doktorunuz sizin için doğru olanı seçmenize yardımcı olabilir.

 

Glikolik Asit

 

Glikolik asit kremleri ve kimyasal peeling, çatlaklar için diğer tedavilerdir. Bu tedavilerin çoğu pahalıdır ve sigortanız kapsamında olmayabilir. Mevcut çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için çalışırlar, ancak yenilerinin oluşmasını engellemezler.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Uzun Lafın Kısası

 

Çatlaklar genellikle zamanla daha az fark edilir hale gelir. Bunları önlemek zor olabilir ve hiçbir mucize ürünün işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Birçok krem, yağ ve diğer kişisel bakım ürünleri çatlakları önlemeye yardımcı olduğunu iddia ediyor, ancak bu iddiaların çoğu bilimsel destekten yoksun. Yardım etmeyebilirler, ancak çoğu durumda incinmeleri de muhtemel değildir. Kilonuzu kontrol altında tutmak, susuz kalmamak, sağlıklı beslenmek ve izler ortaya çıktıktan hemen sonra tedavi aramak yardımcı olabilir. Çatlaklarda bir artış fark ederseniz veya vücudunuzun geniş bir alanını kaplarsa doktorunuzu arayın. Doktorunuz bunlara neyin sebep olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir ve tedavi seçenekleri önerebilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler