Buzdolabı Nasıl Düzenlenir?

Buzdolabı Nasıl Düzenlenir?

Buzdolabınızı tam kapasiteyle kullanmak, yemek pişirmeyi eğlenceli ve stressiz hale getirebilir ve enerji tüketimi konusunda en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

 

Buzdolabı tüm favori atıştırmalıklarınızı, çeşnilerinizi ve yemek hazırlamak için olan yiyeceklerinizi en uygun koşullarda saklamanıza yardımcı olan yüksek teknoloji ürünü bir cihazdır.

 

Ve herhangi bir teknolojik cihaz gibi, bundan en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz püf noktaları vardır. Buzdolapları sadece farklı amaçlara hizmet eden farklı bölmelere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda farklı sıcaklık bölgelerine de sahiptir.

 

Ve bunu bilmiyorsanız, muhtemelen eşyaları yanlış yerde saklıyorsunuzdur.

 

Dondurucuda daha fazla yiyeceğe sahip olmanın enerji faturasını azalttığı düşünülmekte. Bu güzel olsa da, kesinlikle doğru değil: Buzdolabınız, içinde ne kadar ürün bulundurursanız bulundurun, aynı miktarda soğuk üretir.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Buzdolabı Düzeni Nasıl Olmalı? Buzdolabı Düzeni Nasıl Olur? Buzdolabı Düzenleme

 

Yiyecekleri soğuk tutmak önemli bir mutfak hijyenidir.

 

Bunu yapmak, gıdayı bozan ve hatta gıda zehirlenmesine neden olabilecek bakteri ve diğer mikropların büyümesini engeller

 

Buzdolabı ayarı kaç olmalı? Buzdolabı ayarları, buzdolapları 4,4º C  veya daha düşük sıcaklıkta ve dondurucular -17,7º C ayarında olmalıdır.

 

Ancak buzdolabı yeterince soğuk olduğunda bile, soğutma kısmına ne kadar yakın olduklarına bağlı olarak, buzdolabının farklı bölümlerinde sıcaklık değişecektir. Bu, maksimum tazelik için yiyecekleri stratejik olarak nereye yerleştirmeniz gerektiği konusunda büyük bir fark yaratır.

 

Buzdolabınızı bölümlere ayıralım.

 

Dondurucu

 

Dondurucular, dondurulması gereken şeyleri dondurmak içindir.

 

Dondurucuda neler saklanır? İçecekleriniz ve smoothieleriniz için buz, dondurulmuş meyveler, sebzeler, et, et suyu ve diğer ürünler dondurucuya gider.

 

Bununla birlikte, tortilla, makarna sosu ve hatta yumurta gibi şaşırtıcı sayıda gıdaları daha sonra kullanmak üzere dondurucuda saklayabilirsiniz.

 

Çorbaları kıvamlaştırmak ve risottoları kremalı yapmak için ev yapımı stoklar da dondurucuya girer.

 

Ayrıca ekmek ve ev yapımı hamurları 3 aya kadar dondurabilirsiniz, ancak buzdolabında saklamayın, aksi takdirde kurur.

 

Dondurucuların püf noktası, yiyecekleri kaplarına iyice yerleştirmek ve her şeyi iyi organize etmektir. Bu, depolamayı optimize eder ve ayrıca enerji tasarrufu sağlar.

 

Kırılabilen cam kavanozlar kullanmak yerine, yiyecekleri istiflenebilir plastik kaplarda veya düz olarak yerleştirilmiş plastik dondurucu torbalara koyabilirsiniz.

 

Ancak her yıl en az bir kez buzunu çözdüğünüzden emin olun.

 

 

Dondurulmaması gereken gıdalar, Dondurmamanız gereken besinler:

  • vakumlu salatalar
  • önceden doldurulmuş etler
  • konserve jambon
  • mağazada pişirilmiş hazır yemekler
  • kabuklu yumurtalar

 

Tatlı bir ipucu: Yumurtaları bir muffin kalıbının ayrı bölmelerine bölerek, daha sonra saklamak için bir dondurucu kabın içine yerleştirmek iyi bir yöntemdir. Dondurulmuş yumurtaların sarısı daha yoğundur.Yumurta dondurmak ile ilgili makalemize ulaşmak için tıklayın.

 

Buzdolabı Kapakları - Buzdolabı Kapağına Ne Konulur?

 

Kapaklar buzdolabının en sıcak yeridir ve bozulmaya en dayanıklı yiyecekler için ayrılmalıdır. Sıcaklık değişimlerine dayanabilecek çeşniler, meyve suları ve diğer yiyecekleri burada saklayın.

 

Buzdolabı kapakları neden ısınır? Özellikle düzenli olarak açıldığında ısınabileceğinden, tüm gün boyunca sütü doğrudan kutudan içseniz bile, yumurta ve süt ürünleri burada bulunmamalıdır.Buzdolabı İçi Nasıl Yerleştirilir? Buzdolabı Üst Rafları

 

Buzdolabının üst rafları en tutarlı sıcaklıklara sahipken, alt raflar en soğuktur.

 

Restoran mutfaklarında kullandıkları profesyonel stratejilerden biri, pişirmeye ihtiyaç duymayan yiyecekleri buzdolabının üst kısmına yakın bir yere yerleştirmektir.

 

Buna akşamdan kalan yemekler, içecekler ve tortilla, humus ve şarküteri gibi yemeye hazır yiyecekler dahildir. Bitkileri dik bir şekilde su dolu bir vazoya veya kavanoza koyarak, üzerini plastik bir torba ile gevşek bir şekilde kapatarak da taze tutabilirsiniz.

 

Buzdolabı İçi Nasıl Yerleştirilir? Buzdolabı Alt Rafları

 

Alt raflar çiğ et, yumurta, deniz ürünleri ve diğer süt ürünleri için en iyi seçeneğinizdir. En düşük sıcaklıklarda saklanmaları gerekir.

 

Bakterilerin çiğ etten diğer alanlara yayılmasını önlemek için etler için buzdolabının belirli bir bölümünü ayırın.

 

Eti orijinal ambalajında ​​saklayın ve düzenli olarak temizlenen bir tabağa koyun.

 

Dipnot: Raflarınızı çok fazla doldurmayın. Dondurucudan farklı olarak, buzdolabınızı tamamen paketlemeyin..

 

Buzdolabı Sebzelik Çekmecesi - Buzdolabı Sebzeliği

 

Sebzelik çekmecelerinin amacı, meyve ve sebzeleri korumaya yardımcı olan nemli koşulları sağlamaktır. Ancak tüm ürünlerinizi bir meyve ve sebzede bir araya getirme hatasına düşmeyin.

 

Elmalar, şeftaliler, erikler, armutlar ve kavunlar dahil olmak üzere birçok meyve, olgunlaşmalarına yardımcı olan bir kimyasal olan etilen üretir.

 

Ne yazık ki, bu aynı zamanda diğer bitkilerde de olgunlaşmayı teşvik ederek sebzelerin sararmasına, çürümesine ve hatta filizlenmesine neden olabilir.

 

Bu nedenle sebzeleri bir çekmecede, meyveleri diğer çekmecede tutun.

 

Meyve ve sebzeleri yemeden önce yıkamanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Bununla birlikte, çok fazla nem, antioksidanlarınızı almadan önce gıdaların olgundan çürük hale gelmesine neden olabilir.

 

Amaç, meyve ve sebzeleri uygun olduğunda yıkamaktır.

 

Meyveleri yıkarken, bir kevgir içinde süzerek, kağıt havluyla kurulayarak veya salata sıkacağı kullanarak fazla nemini alın.

 

Meyveler özellikle hassastır, bu nedenle onları dikkatli kullanın ve bir veya 2 gün içinde tüketin.

 

Besinleri yıkadıktan sonra, fazla nemi emmek için yeşillikleri ve bitkileri plastik bir torbaya veya bir kare kağıt havlu içeren kaba koyun.

 

Daha uzun süreli saklama için kapları sebzeliğe geri koyun veya onları görme olasılığınızın daha yüksek olduğu üst rafa koyun.

 

 

Buzdolabının Üst Bölümü

 

Buzdolabının üstüne bir şey kullanılır mı? Mutfağınız küçük olsa ve bu alan size çok rahat gelse bile, bu akıllıca bir fikir değil. İçerideki soğuk sıcaklıkları düzenlemek için, buzdolabının kondenser bobini sıcak havayı dışarı pompalar ve bu ısı cihazın kabininin etrafında yükselir.

 

Buzdolabına mı Yoksa Dondurucuya mı?

 

En zor sorulardan biri, ilk etapta buzdolabına bir şey girip girmediğini bulmaktır. Bazı yiyecekler buzdolabına ait değildir. Örneğin domatesler buzdolabında solgun ve kokusuz hale gelir - onları oda sıcaklığında rahat tutun.

 

Soğan, kabak ve patates, düşük nemli, serin bir ortamda en iyi sonucu verir, bu nedenle onları karanlık bir dolapta veya buzdolabının dışındaki başka bir yerde saklayın.

 

Avokado ve birçok meyve olgunlaşmak için tezgahta bırakılır.

 

Yeşillikler buzdolabında veya birkaç gün kullanılacaklarsa tezgahın üzerindeki bir vazoda saklanabilir.

 

Örneğin, kuru yemiş, kuru yemiş unları ve birçok kuru yemiş ezmesi dolapta saklanabilir. Bununla birlikte, soğutma, bu nefis doğal yağların bozulmadan kalmasına ve fındık ezmesinin ayrılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Eviniz sıcaksa veya bu ürünleri birkaç hafta içinde kullanmayacaksanız bu ürünleri soğutun.

 

Aynı şekilde, tam tahıllı unlar (sağlıklı yağlar ve besinler içerir) ve kanola yağı, aspir yağı ve zeytinyağı gibi doymuş yağ oranı düşük yağlar, yüksek sıcaklıklardan uzakta buzdolabında saklarsanız daha uzun süre dayanır.

 

Bu ürünlerin mutfağınızda uzun süre kaldığını fark ederseniz, buzdolabınızın ortasına veya üst raflarına koymanız lezzet kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bu ipuçlarından bazıları pratik tüyolardır. Diğerleri, önce sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olmak için psikolojik tüyolardır.

 

Buzdolabınızı tam kapasiteyle kullanmak, yemek pişirmeyi eğlenceli ve stressiz hale getirebilir ve enerji tüketimi konusunda en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın