Brezilya Cevizi, Brezilya Fındığı, Brazil Nuts Kaç Kalori

Brezilya Cevizi, Brezilya Fındığı, Brazil Nuts Kaç Kalori

659 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

İyi: "Brezilya Cevizi, Brezilya Fındığı, Brazil Nuts" Selenyum, Mangan, Bakır, Fosfor, Magnezyum için iyi bir besin kaynağıdır.

Kötü: "Brezilya Cevizi, Brezilya Fındığı, Brazil Nuts" yüksek Doymus Yağ A. nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Besin Denge Skoru

29 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

1.78
1.78
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Kalori Dağılımı

%7 %85 %8
Karbonhidrat Yağ Protein

(*) Bu gıdadaki kalorinin büyük bir kısmı Yağ'dan geliyor.

659 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Brezilya cevizi kalori, Brezilya fındığı kalori, Brazil Nuts kaç kaloridir? 100 gram Brezilya cevizi içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

Brezilya Cevizi Nerede Bulunur?


Brezilya fındığı, Brezilya fıstığı, Brezilya kestanesi olarak da adlandırılan Brezilya cevizi Brezilya, Bolivya ve Peru'daki Amazon yağmur ormanlarına özgü ağaç fıstığıdır.


Brezilya Cevizi Faydaları


Etkileyici besin içerikleri göz önünde bulundurulduğunda, Brezilya cevizlerinin bu kadar popüler olması şaşırtıcı değildir.


1. Kalp Sağlığı

Brezilya cevizi, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri adı verilen sağlıklı yağlar içerir.


 Amerikan Kalp Derneği'ne (AHA) göre, doymuş ve trans yağlar yerine tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar tüketmek, kalp hastalığı ve felç riskini azaltan kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur.


2. Brezilya Cevizi, Tiroid Sağlığı


1 adet Brezilya cevizi, selenyum miktarı: 76.68 Mikrogram, Günlük Değerin %109.54’ünü karşılar.


Diyet kaynaklarından yeterli selenyum alınması, hipotiroidizm gibi tiroid problemlerini önlemeye veya düzenlemeye yardımcı olabilir.


3. Antioksidan Etkiler


Brezilya cevizi yemek oksidatif stresi önlemeye yardımcı olabilir.


Brezilya cevizindeki selenyum, vücudun antioksidan sistemini artırabilir ve oksidatif stresi önleyebilir.


4. Anti-inflamatuar Etkiler


Brezilya cevizinin antioksidan özellikleri vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Enflamasyonun birçok kronik sağlık durumu ile bir ilişkisi vardır.


5. Kan Şekerini Düşürmek


Selenyum açısından zengin besinler, insanların kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir.


6. Beyin İşleyişini Geliştirmek


Antioksidanlar beyni sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Brezilya cevizi, beyin fonksiyonlarını artırabilecek güçlü antioksidan etkilere sahiptir.


Bilim adamları, antioksidan işlevindeki azalmaları, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere bilişsel bozukluklara ve nörodejeneratif hastalıklara bağlarlar.


Brezilya Cevizi Ne Kadar Tüketilmeli?


İnsanlar olumsuz yan etkileri önlemek için Brezilya cevizi alımını günde birkaç tane ile sınırlamalıdır. Brezilya cevizi kalorisi yüksektir ve çok fazla tüketmek selenyum toksisitesine neden olabilir.

 

Çoğu ceviz gibi, Brezilya cevizi kalorisi de oldukça fazladır. Çok fazla Brezilya cevizi yiyen insanlar, önerilen günlük kalori alımını aşma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Çok fazla kalori tüketmek istenmeyen kilo alımına neden olabilir.


Brezilya cevizi faydaları ve Brezilya cevizi zararları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz 'Brezilya Cevizi Faydaları Nelerdir?' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).


Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


  • 1 su bardağı Brezilya Cevizi Brezilya Fındığı 744.67 kcal 113.00 Gram
  • 1 adet Brezilya Cevizi Brezilya Fındığı 26.36 kcal 4.00 Gram
  • *Alerjen: Brezilya Cevizi Brezilya Fındığı içerir.

Benzer Gıdalar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle