Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Çözüm

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Çözüm
Boğaz ağrısı için tedaviye başladıktan birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamalısınız. Ateşiniz yoksa antibiyotiğe başladıktan 24 saat sonra işe ya da okula dönebilirsiniz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Boğaz Ağrısı Nedir?

 

Boğaz Ağrısı boğazda iltihap ve ağrıya neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur. Bu sık görülen duruma A grubu Streptococcus bakteri neden olur. Boğaz Ağrısı her yaştan çocuk ve yetişkinleri etkileyebilir.

 

Bununla birlikte, özellikle 5 ila 15 yaşları arasındaki çocuklarda yaygındır. Hapşırma ve öksürme, enfeksiyonu bir kişiden diğerine yayabilir.

 

Boğaz Ağrısı Semptomları

 

Boğaz Ağrısının şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar boğaz ağrısı gibi hafif semptomlar yaşarlar. Diğer kişilerde ise ateş ve yutma güçlüğü gibi daha ciddi semptomlar vardır.

 

Boğaz Ağrısı sık görülen semptomları:

 

 • ani bir ateş, özellikle 101˚F (38˚C) veya daha yüksek ise
 • baş ağrısı
 • titreme
 • iştah kaybı
 • boyunda şişmiş lenf bezleri
 • yutma sıkıntısı

 

Bu semptomlar tipik olarak strep bakterilerine maruz kaldıktan sonraki beş gün içinde gelişir. 

 

Boğaz Ağrısı Ne Kadar Bulaşıcıdır?

 

Boğaz ağrısı çok bulaşıcı bir bakteriyel enfeksiyondur.

 

Boğaz ağrısı olan bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde genellikle havadaki küçük solunum damlacıkları yoluyla yayılır. 

 

Boğaz Ağrısı Nedenleri?

 

Boğaz Ağrısına Streptococcus pyogenes veya A grubu Streptococcus (ayrıca A grubu strep veya GAS olarak da bilinir) adı verilen bakteriler neden olur.

 

Bu bakterilere maruz kaldıktan sonra gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız boğaz ağrısı ile enfekte olabilirsiniz.

 

Öksürme ve hapşırmanın yanı sıra, yiyecek veya içecekleri enfekte olmuş biriyle paylaşmakla da boğaz ağrısı yayılabilir.

 

Ayrıca, bir kapı kolu veya musluk gibi A grubu strep bakterileriyle kirlenmiş bir nesneyle temas ederek ve ardından gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız size de bulaşabilir.

 

Boğaz Ağrısı Teşhisi

 

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza görünün:

 

 • iki günden uzun süren bir boğaz ağrısı
 • bademcikler veya ağzın üst kısmında koyu kırmızı lekeler veya lekeler
 • ciltte ince, zımpara kağıdı gibi pembe bir döküntü ile boğaz ağrısı
 • nefes almada zorluk
 • yutma zorluğu

 

Doktorunuz boğazınızı inceler ve iltihap belirtileri olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca, boynunuzu şişmiş lenf bezleri olup olmadığını kontrol edebilir ve diğer semptomları sorabilirler. Doktorunuz boğaz ağrısınız olduğundan şüpheleniyorsa, hızlı bir test yapabilir.

 

Bu test, boğaz ağrınızın strep enfeksiyonundan mı yoksa başka bir bakteri veya mikroptan mı kaynaklandığını belirler. Doktorunuz boğazınızın arkasını uzun bir pamuklu çubukla temizleyerek bir örnek alır. Numune daha sonra bakteri belirtileri aramak için laboratuara gönderilir.

 

Sonuçlar yaklaşık 5 dakika içinde elde edilebilir. Hızlı strep testiniz negatifse ancak doktorunuz boğaz ağrısınız olduğunu düşünüyorsa, numuneniz ek testler için dış laboratuara gönderilebilir. Bu sonuçlar birkaç gün içinde alınabilir. Hızlı strep testi hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Boğaz Ağrısı Tedavisi

 

Boğaz Ağrısı bakteriyel bir enfeksiyon olduğundan, doktorunuz tedavisi için bir antibiyotik reçete edecektir. Bu ilaçlar bakteri ve enfeksiyonların yayılmasını engeller. Birkaç tip antibiyotik mevcuttur.

 

Enfeksiyonu tamamen öldürmek için antibiyotik tedavinizi bitirmeniz önemlidir. Bazı insanlar semptomlar düzeldiğinde ilaçlarını almayı bırakır. Bu da tekrarlamasına neden olabilir, yani semptomlar geri dönebilir.

 

Penisilin ve amoksisilin, strep enfeksiyonu için verilen en yaygın ilaçlardır. Penisilin veya amoksisilin alerjiniz varsa, doktorunuz antibiyotik azitromisin reçete edebilir. Boğaz ağrısını tedavi etmek için azitromisin hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Boğaz Ağrısına Evde Tedavi

 

Antibiyotiklere ek olarak, Boğaz Ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek evde tedavi yöntemleri de vardır. Bu çareler şunlardır:

 

 • limon suyu ve çay gibi ılık sıvıların içilmesi
 • boğazı uyuşturmaya yardımcı olmak için soğuk sıvıların içilmesi
 • serin buğulu bir nemlendiriciyi açmak
 • ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler alınması
 • boğaz pastilleri
 • suya 1 bardak tuz 1/2 çay kaşığı eklenmesi ve gargara karışım

Soğuk buğulu nemlendiriciler için alışveriş yapın.

 

Boğaz Ağrısı Önleme

 

Boğaz Ağrısını önleyen bir aşı mevcut değildir. Enfeksiyondan korunmanın en etkili yollarından biri düzenli olarak ellerinizi yıkamaktır. Sabun ve suya erişemiyorsanız, bunun yerine el dezenfektanı kullanabilirsiniz.

 

Boğazını içen biriyle içecek veya yiyecek paylaşmayın. Evinizde bir kişide boğaz ağrısı varsa, havlularını, çarşaflarını veya yastık kılıflarını paylaşmayın. Bulaşıkları ve çamaşırları sıcak ve sabunlu suyla yıkayın.

 

Eğer boğazınız varsa, elinize değil dirseğinize veya bir dokuya hapşırın veya öksürün. Ellerinizi sık sık yıkadığınızdan emin olun. Boğaz Ağrısı önlemek için daha fazla yol keşfedin.

 

Yetişkinlerde Boğaz Ağrısı

 

Boğaz Ağrısı çocuklarda yetişkinlerden daha sık görülür. Okul çağındaki çocukların ebeveynlerinin enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

 

Sık sık çocukların yanında olan yetişkinler de boğaz ağrısına daha yatkın olabilir.

 

Boğaz Ağrısına Karşı 

 

Boğaz ağrılarına genellikle bir virüs neden olurken, A grubu strep bakterileri de boğaz ağrısına neden olur.

 

Boğaz ağrısının tümü strep enfeksiyonunun bir sonucu değildir. Diğer hastalıklar da boğaz ağrısına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 

 • soğuk algınlığı
 • bir sinüs enfeksiyonu
 • doğum sonrası damla
 • reflü

Diğer tıbbi durumların neden olduğu boğaz ağrıları, genellikle birkaç günde tedavi ile veya tedavi olmadan kendiliğinden iyileşir. İşte bir boğaz ağrısını gidermek için 10 yol.

 

Küçük Çocuklarda Boğaz Ağrısı

 

Her ne kadar çocuklar yetişkinlerden daha az boğaz ağrısı yaşarlarsa da, 3 yaşın altındaki çocuklarda çok nadir görülür. Boğaz Ağrısı en sık 5-15 yaş arası çocuklarda görülür.

 

Çok bulaşıcı olduğu için boğaz ağrısı, çocukların gündüz bakım merkezleri ve okullar gibi toplandıkları yerlere kolayca yayılabilir. Bebeğinizde boğaz ağrıları varsa ne yapacağınızı öğrenin.

 

Hamileyken Boğaz Ağrısı

 

Boğaz Ağrısına neden olan bakteriler, grup A streptokok, vajina veya rektum çevresinde bulunan B grubu streptokok ile aynı değildir. Grup B streptokok doğum sırasında bebeğe geçerken, boğaz ağrısına neden olan bakterilerle ilgisi yoktur.

 

Hamileliğiniz sırasında boğaz ağrınızın olabileceğini düşünüyorsanız, tedavi seçeneklerini tartışmak için derhal doktorunuza görünün.

 

Doktorunuz antibiyotik verebilir ve ilaçlarınızı dikkatle izler. Hamileyken boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi daha iyi anlayın.

 

Boğaz Ağrısı İçin Uçucu Yağ

 

Esansiyel yağlar, bitkilerin yapraklarından, kabuğundan, gövdelerinden ve çiçeklerinden damıtılır. Mikropları öldürerek ve iltihabı azaltarak iyileşmeyi destekleyebilirler.

 

Uçucu yağların tıbbi yararları tartışmalıdır. Bununla birlikte, çalışmalar, aşağıdaki esansiyel yağların, Boğaz Ağrısı semptomlarının tedavisi için reçetesiz satılan ilaçlara etkili bir alternatif olabileceğini göstermektedir:

 

 • kekik
 • lavanta
 • çay ağacı
 • yabani havuç, okaliptüs ve biberiye karışımı
 • okaliptüs
 • limon
 • nane
 • zencefil
 • sarımsak

 

Bu yağları tüketmek önerilmez. Solunabilir, seyreltilebilir ve banyoya eklenebilirler. Boğaz ağrısını tedavi etmek için bu esansiyel yağları kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Soğuk Algınlığı Boğaz Ağrısı

 

En sık görülen soğuk algınlığı bir virüs yüzünden olur, bakteriyel bir enfeksiyon ise boğaz ağrısına neden olur.

 

Soğuk algınlığınız varsa, genellikle öksürük , burun akıntısı ve ses kısıklığı gibi semptomlarınız olur. Bu semptomlar, özellikle öksürük, boğaz ağrısında yaygın değildir.

 

Boğazınız soğuk algınlığı nedeniyle ağrıyorsa, ağrı genellikle yavaş yavaş gelişir ve birkaç gün içinde kaybolur. Boğaz ağrısındaki ağrı aniden de ortaya çıkabilir, daha şiddetli olup günlerce de sürebilir.

 

Soğuk algınlığı tipik olarak tıbbi tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden temizlenir. Romatizmal ateş gibi komplikasyonları önlemek için antibiyotikler genellikle boğaz ağrısını tedavi etmek için reçete edilir.

 

Boğaz Ağrısı vs. Mono

 

Genellikle mono (veya “öpüşme hastalığı”) olarak bilinen bulaşıcı mononükleoz, genellikle Epstein-Barr virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Genellikle gençleri ve genç yetişkinleri etkiler.

 

Tıpkı boğaz ağrısında olduğu gibi, mono semptomlarda boğaz ağrısı, ateş ve şişmiş lenf bezleri bulunabilir. Fakat bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu boğaz ağrısının aksine, mono bir viral enfeksiyondur. Antibiyotik ile tedavi edilmez.

 

Doktorunuz boğaz ağrınızın mono olup olmadığını belirlemek için testler yapabilir.

 

Boğaz Ağrısından Kurtulma

 

Boğaz ağrısına ne iyi geliri öğrenmek ve komplikasyon riskinizi azaltmak için, Boğaz Ağrısı semptomlarınız antibiyotik aldıktan sonraki 48 saat içinde düzelmezse doktorunuza başvurun. Enfeksiyonla savaşmak için farklı bir antibiyotik reçete etmeleri gerekebilir.

 

Eğer tedavi edilmezse, boğaz ağrısı ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 

 • kulak enfeksiyonu
 • sinüzit
 • eklemleri, kalbi ve cildi etkileyen inflamatuar bir hastalık olan romatizmal ateş
 • böbrek iltihabı olan streptokokal glomerülonefrit
 • mastoidit kafatası mastoid kemik enfeksiyonu olan,
 • kızıl kırmızı bir renkli döküntü neden streptokok enfeksiyonu yarattığı toksinler vücudun farklı bölümlerini geliştirmek oluşur,
 • küçük, kırmızı gözyaşı şeklindeki lekelerin vücutta görünmesine neden olan bir durum olan guttat sedef hastalığı
 • bademciklerin arkasında gelişen irin dolgulu bir enfeksiyon olan peritonsiller apse

 

Uzun Lafın Kısası

 

Boğaz ağrısı için tedaviye başladıktan birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamalısınız.

 

Ateşiniz yoksa antibiyotiğe başladıktan 24 saat sonra işe ya da okula dönebilirsiniz.

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler