Yetersiz Beslenmenin Sağlığa Etkisi

Yetersiz Beslenmenin Sağlığa Etkisi

Yetersiz beslenmenin uzun süreli etkileri arasında daha yüksek obezite, kalp hastalığı ve diyabet riski vardır.

Yetersiz beslenme, belirli besin maddelerinin çok az veya çok fazla elde edilmesini ifade eder.

Bodur büyüme, göz problemleri, diyabet ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kötü beslenme dünya çapında milyarlarca insanı etkilemektedir. Bazı popülasyonların çevrelerine, yaşam tarzlarına ve kaynaklarına bağlı olarak belirli türlerde yetersiz beslenme geliştirme riski yüksektir.

Bu makale yetersiz beslenmenin türleri, belirtilerini, nedenlerini tartışmakta ve önleme, tedavi etme hakkında bilgi vermektedir.

Yetersiz Beslenme Nedir?

Yetersiz beslenme, besin eksikliğinden veya aşırı tüketimden kaynaklanan bir durumdur.

Yetersiz beslenme türleri arasında ( 2 ):

 

 • Yetersiz beslenme: Bu tür yetersiz beslenme, yeterli protein, kalori veya mikro besin almamaktan kaynaklanır. Boy için düşük ağırlık, yaş için kısa boy (bodurluk) ve yaş için düşük ağırlığa sebep olur.
 • Aşırı beslenme: Protein, kalori veya yağ gibi bazı besin maddelerinin aşırı tüketimi de yetersiz beslenmeye yol açabilir. Bu genellikle aşırı kilo veya obezite ile sonuçlanır.

 

Yetersiz beslenen insanlar genellikle demir ve çinko, A vitamini, iyot gibi vitamin ve mineral eksikliklerine sahiptir (3 ).

Bununla birlikte, aşırı beslenmeyle birlikte mikro besin eksiklikleri de ortaya çıkabilir.

Aşırı kalori tüketiminden aşırı kilolu veya obez olmak, ancak aynı zamanda yeterli vitamin ve mineral almamak mümkündür.

Çünkü kızarmış ve şekerli yiyecekler gibi aşırı beslenmeye katkıda bulunan yiyecekler, kalori ve yağ bakımından yüksek, ancak diğer besin maddelerinde düşük olma eğilimindedir ( 4 ).

Özet: Yetersiz beslenme, her ikisi de ele alınmazsa sağlık sorunlarına ve besin eksikliğine yol açabilen yetersiz beslenme ve aşırı beslenmeyi içerir.

Belirti ve Bulgular

Yetersiz beslenme belirtileri ve tipine bağlıdır.

Yetersiz beslenmenin etkilerini tanıyabilmek, insanların ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının yetersiz veya aşırı beslenme ile ilgili sorunları belirlemelerine ve tedavi etmelerine yardımcı olabilir.

Yetersiz Beslenme

Yetersiz beslenme tipik olarak diyetinizde yeterli besin almamaktan kaynaklanır.

Bu neden olabilir :

 

 • Kilo kaybı
 • Yağ ve kas kütlesi kaybı
 • İçi boş yanaklar ve batık gözler
 • Şişmiş bir mide
 • Kuru saçlar ve cilt
 • Gecikmiş yara iyileşmesi
 • yorgunluk
 • Konsantrasyon zorluğu
 • sinirlilik
 • Depresyon ve Kaygı

 

Yetersiz beslenen kişilerde bu semptomlardan biri veya birkaçı olabilir. Bazı yetersiz beslenme türlerinin imza etkileri vardır.

Şiddetli bir protein eksikliği olan Kwashiorkor, sıvı tutulmasına ve çıkıntı yapan bir karına neden olur. Öte yandan, şiddetli kalori eksikliğinden kaynaklanan marasmus durumu israfa ve önemli yağ, kas kaybına yol açar ( 5 ).

Yetersiz beslenme ayrıca mikro besin eksikliğine de neden olabilir. En yaygın eksikliklerden ve semptomlarından bazıları şunlardır (3 ):

 

 • A Vitamini: Kuru gözler, gece körlüğü, artmış enfeksiyon riski (6).
 • Çinko: İştahsızlık, bodur büyüme (kısa boy), gecikmiş yara iyileşmesi, saç dökülmesi, ishal ( 7 ).
 • Demir: Bozulmuş beyin fonksiyonu, vücut ısısının düzenlenmesi ile ilgili sorunlar, mide problemleri ( 8 ).
 • İyot: Büyümüş tiroid bezleri (guatrlar), tiroid hormonu üretiminin azalması, büyüme ve gelişme sorunları ( 9 ).

 

Yetersiz beslenme ciddi fiziksel sorunlara ve sağlık sorunlarına yol açtığı için ölüm riskinizi artırabilir.

Aslında, 2011 yılında bodurluk, çinko ve A vitamini eksikliklerinin tüm çocuk ölümlerinin % 45'ine katkıda bulunduğu tahmin edilmektedir (10 ).

Aşırı Beslenme

Aşırı beslenmenin ana belirtileri aşırı kilolu ve obezitedir, ancak aynı zamanda besin eksikliğine de yol açabilir.

Araştırmalar, aşırı kilolu veya obez insanların normal kilolu olanlara kıyasla yetersiz miktarda, belirli vitamin ve minerallerin düşük kan seviyelerine sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir (11 , 12 ).

285 ergen üzerinde yapılan bir çalışmada, obez insanlarda kan A ve E vitaminlerinin normal ağırlıktaki katılımcılardan % 2-10 daha düşük olduğu bulundu (13 ).

Bunun nedeni, aşırı kilo ve obezitenin, kalori ve yağ bakımından yüksek ancak diğer besin maddelerinde düşük olan hızlı ve işlenmiş gıdaların aşırı tüketiminden kaynaklanabilmesidir (14 , 15 ).

17.000'den fazla yetişkin ve çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, fast food yiyenlerin A ve C vitaminleri alımının ve bu tür yiyeceklerden kaçınanlardan daha yüksek kalori, yağ ve sodyum tüketimine sahip olduğunu buldu (16 ).

 • Malnütrisyon
 • Vitamin eksikliği
 • Protein yetersizliği
 • İskelet sistemi sorunları
 • Büyüme ve gelişme geriliği

 

Yetersiz Beslenmenin Değerlendirilmesi

Yetersiz beslenme belirtileri, sağlık taraması yapan kişiler tarafından durumu araştırdıklarında değerlendirilir.

Yetersiz beslenmeyi tanımlamak için kullanılan araçlar arasında kilo kaybı ve vücut kitle indeksi (BMI) grafikleri, mikro besin durumu için kan testleri ve fizik muayeneler yapılır (17 , 18 , 19).

Kilo kaybı ve yetersiz beslenme ile ilişkili diğer belirtiler öykünüz varsa, doktorunuz mikro besin eksikliklerini tanımlamak için ek testler isteyebilir.

Öte yandan, aşırı beslenmeden kaynaklanan besin maddesi eksikliklerini belirlemek daha zor olabilir.

Aşırı kilolu veya obezseniz ve çoğunlukla işlenmiş ve hızlı yiyecekler yerseniz, yeterli vitamin veya mineral alamayabilirsiniz. Besin eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için diyet alışkanlıklarınızı doktorunuzla tartışmayı düşünün.

Özet: Beslenme yetersizliği belirtileri arasında kilo kaybı, yorgunluk, sinirlilik ve mikro besin eksiklikleri bulunur. Aşırı beslenme, aşırı kilo, obezite, bazı vitamin ve minerallerin daha az alınmasına neden olabilir.

Uzun Dönem Etkileri

Yetersiz beslenme, hastalıkların ve kronik sağlık durumlarının gelişmesine yol açabilir.

Yetersiz beslenmenin uzun süreli etkileri arasında daha yüksek obezite, kalp hastalığı ve diyabet riski vardır (20 , 21 ).

Brezilya'daki 50 ergende yapılan bir çalışmada, erken beslenme yetersizliği nedeniyle büyümeyi engelleyen erkek çocukların, bodur olmayan yaşıtlarına kıyasla üç yıl boyunca % 5 daha fazla yağ kütlesi kazandıkları bulunmuştur (22 ).

Ek araştırmalar, Brezilya'da bodur büyüme gösteren ergenlerin % 21'inin, bodur olmayan ergenlerin % 10'undan daha azına kıyasla yüksek tansiyona sahip olduğunu bulmuştur (23 ).

Araştırmacılar, çocukluk yetersiz beslenmesinin metabolizmada, ileride yaşamda kronik hastalıklar geliştirme olasılığına yol açabilecek değişikliklere neden olduğundan şüpheleniyor (21 ).

Aşırı beslenme ayrıca bazı sağlık sorunlarının gelişmesine de katkıda bulunabilir. 

Özellikle, aşırı kilolu veya obez çocukların kalp hastalığı ve tip 2 diyabet şansı daha yüksektir (24 , 25 ).

369.000'den fazla çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, obez olanların normal BMI olan akranlarına kıyasla tip 2 diyabet geliştirme olasılığının dört katından fazla olduğu bulundu (26 ).

Yetersiz beslenmenin uzun vadeli etkileri bazı hastalık riskinizi artırabileceğinden, yetersiz beslenmenin önlenmesi ve tedavisi kronik sağlık durumlarının yaygınlığının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Özet: Araştırma, çocuklukta yetersiz beslenmeyi daha sonra yaşamda yüksek tansiyon ve obezite geliştirme riski ile ilişkilendirmiştir. Aşırı beslenme, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık olasılığınızı da artırabilir.

Yetersiz Beslenmenin Nedenleri

Kötü beslenme, çevresel, ekonomik ve tıbbi koşullardan kaynaklanabilecek dünya çapında bir sorundur.

DSÖ, 460 milyon yetişkin ve 150 milyon çocuğun yetersiz beslendiğini, iki milyardan fazla yetişkin ve çocuğun aşırı kilolu veya obez olduğunu tahmin ediyor (27 ).

Yetersiz beslenmenin yaygın nedenleri şunlardır:

 

 • Gıda güvensizliği veya yeterli, uygun fiyatlı gıdaya erişim eksikliği: Çalışmalar, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde gıda güvensizliğini yetersiz beslenmeyle ilişkilendirmektedir (28 , 29 , 30 ).
 • Sindirim problemleri ve besin emilimi ile ilgili sorunlar: Crohn hastalığı, çölyak hastalığı ve bağırsaklarda bakteriyel aşırı büyüme gibi malabsorbsiyona neden olan durumlar yetersiz beslenmeye neden olabilir (31 , 32 , 33 ).
 • Aşırı alkol tüketimi: Ağır alkol kullanımı yetersiz protein, kalori ve mikro besin alımına yol açabilir (34 , 35 ).
 • Ruh sağlığı bozuklukları: Depresyon ve diğer ruh sağlığı koşulları yetersiz beslenme riskini artırabilir. Bir çalışma, depresyonu olan kişilerde yetersiz beslenme prevalansının sağlıklı bireylere göre % 4 daha yüksek olduğunu bulmuştur (36).
 • Yiyeceklerin elde edilememesi ve hazırlanamaması: Çalışmalar zayıf, hareket kabiliyeti düşük ve kas gücünün eksik olduğunu yetersiz beslenme için risk faktörleri olarak belirlemiştir (37 , 38 ).

 

Özet: Yetersiz beslenmenin nedenleri arasında gıda güvensizliği, bazı sağlık durumları ve hareketlilik sorunları sayılabilir.

Risk Altındaki Nüfus

Kötü beslenme dünyanın her yerinde insanları etkiler, ancak bazı nüfuslar daha yüksek risk altındadır.

Yetersiz beslenmeye eğilimli nüfuslar şunları içerir:

 

 • Gelişmekte olan ülkelerde veya sınırlı yiyeceğe erişimi olan bölgelerde yaşayan insanlar: Yetersiz beslenme ve mikro besin yetersizlikleri özellikle Sahra Altı Afrika ve Güney Asya'da yaygındır (10 , 39 ).
 • Artan besin ihtiyacı olan bireyler, özellikle çocuklar ve hamile veya emziren kadınlar: Bazı gelişmekte olan ülkelerde, hamile ve emziren annelerin % 24-31'i yetersiz beslenmektedir (40 , 41 ).
 • Yoksulluk içinde yaşayan veya düşük gelirli insanlar: Düşük sosyoekonomik durum yetersiz beslenme ile ilişkilidir (42 ).
 • Yaşlı yetişkinler, özellikle yalnız yaşayan veya engelli olanlar: Araştırmalar, yaşlı yetişkinlerin % 22'sine kadar yetersiz beslendiğini ve % 45'inden fazlasının yetersiz beslenme riski altında olduğunu göstermektedir (43 , 44 ).
 • Besin emilimini etkileyen sorunları olan insanlar : Crohn hastalığı veya ülseratif kolitli kişilerin, bu durumları olmayanlara göre yetersiz beslenmeye sahip olma olasılığı dört kat daha fazla olabilir (32 , 33 ).

 

Özet: Yaşlı bireyler, yoksulluk içinde yaşayanlar, sindirim problemleri olan veya besin ihtiyacı artan kişiler yetersiz beslenme riski altındadır.

Önleme ve Tedavi

Yetersiz beslenmenin önlenmesi ve tedavisi, altta yatan nedenlerin ele alınmasını içerir.

Devlet kurumları, bağımsız kuruluşlar ve okullar yetersiz beslenmenin önlenmesinde rol oynayabilir.

Araştırmalar, yetersiz beslenmeyi önlemenin en etkili yollarından bazılarının, yetersiz beslenme riski taşıyan popülasyonlara demir, çinko ve iyot hapları, gıda takviyeleri ve beslenme eğitimi sağlamayı içerir (45).

Ek olarak, aşırı beslenme riski altındaki çocuklar ve yetişkinler için sağlıklı gıda seçimlerini ve fiziksel aktiviteyi teşvik eden müdahaleler, aşırı kilo ve obezitenin önlenmesine yardımcı olabilir (46 , 47 ).

Yeterli karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su içeren çeşitli yiyeceklerle diyet yiyerek yetersiz beslenmeyi önlemeye de yardımcı olabilirsiniz.

Öte yandan, yetersiz beslenmenin tedavisi genellikle daha kişiselleştirilmiş yaklaşımları içerir.

Sizin veya tanıdığınız birinin yetersiz beslendiğinden şüpheleniyorsanız, en kısa zamanda bir doktorla konuşun.

Bir sağlık uzmanı, yetersiz beslenme belirtilerini ve semptomlarını değerlendirebilir ve takviyeleri içerebilecek bir beslenme programı geliştirmek için diyetisyenle çalışmak gibi müdahaleler önerebilir.

Özet: Sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eden veya beslenme eğitimi ve takviyeleri sağlayan müdahaleler yetersiz beslenme yaygınlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Tedavi genellikle bir doktor tarafından değerlendirmeyi ve bir diyetisyenden önerileri içerir.

Uzun Lafın Kısası

Yetersiz beslenme, aşırı beslenme ve yetersiz beslenme olarak iki anlamına gelir.

Yetersiz beslenen insanlar kilo kaybı, yorgunluk ve ruh hali değişiklikleri yaşayabilir, vitamin ve mineral eksiklikleri geliştirebilir. Aşırı beslenme aşırı kilo, obezite ve yetersiz mikrobesin alımı ve mikro besin değerleri eksikliğine yol açabilir.

Her iki tür de ele alınmazsa sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sizin veya tanıdığınız birinin yetersiz beslenebileceğini, özellikle yetersiz beslendiğini düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora danışın.

Sağlıksız ve yetersiz beslendiğinizi düşünüyorsanız kilo almak için veya zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için veya kilo almak için, sağlıklı bir bedene kavuşabilmek için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Online Diyet Hizmeti).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın