Kırmızı Pul Biber Faydaları Nelerdir? Paprika Faydaları

Kırmızı Pul Biber Faydaları Nelerdir? Paprika Faydaları

Kırmızı pul biber A vitamini, kapsaisin ve karotenoid antioksidanlar dahil olmak üzere çeşitli faydalı bileşikler içerir. Bu maddeler sağlığınızı destekleyebilir.

 

Biber çeşitleri ve acıları saymakla bitmez. Biber çeşitlerinden pul biber de yemeklerin vazgeçilmezlerindendir. Pul biber faydaları nelerdir? Pul biber faydaları, kırmızı pul biber faydaları göz sağlığını destekler, iltihabı azaltır, kolesterol seviyelerini düzenler, antikanser etkilidir. Kan şekeri seviyelerini düzenler, kansızlıkla savaşır. Pilavdan mercimeğe, kızarmış patatesten güvece dilediğiniz yemeklere ekleyip lezzetine lezzet katabilirsiniz.

 

Kırmızı pul biber, Capsicum annuum bitkisinin kurutulmuş biberlerinden yapılan bir baharattır.

 

Tatlı, tütsülenmiş ve acı çeşitlerin yanı sıra kırmızı, turuncu ve sarı gibi çeşitli renklerde olabilir. Pul biber, dünya çapında, birçok tarifte sık sık kullanılır.

 

Sadece antioksidanlar açısından değil, aynı zamanda vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengindir.

 

Zayıflamak ve hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile zayıflayanlardan olmak için tıkla!)

 

Kırmızı pul biber neye iyi gelir? Pul biberin faydaları nelerdir? Pul biber yersek ne olur? Pul biber yemenin faydaları nelerdir? İşte kırmızı pul biberin bilim destekli 8 sağlık faydası.

 

1. Kırmızı Pul Biber Besin Değeri

 

Kırmızı pul biber, mikro besinler ve faydalı bileşiklerle doludur, 1 çorba kaşığı (6,8 gram) içinde şunları barındırır (1): Kırmızı pul biber kaç kalori?

 

  • Kırmızı Biber Kalori: 19
  • Protein: 1 gramdan az
  • Yağ: 1 gramdan az
  • Karbonhidrat: 4 gram
  • Lif: 2 gram
  • A Vitamini: Günlük değerin %19'u
  • E Vitamini: Günlük değerin %13'ü
  • B6 Vitamini: Günlük değerin %9'u
  • Demir: Günlük değerin %8’i

 

Bu kadar küçük bir miktarda bile günlük A vitamini ihtiyacınızın neredeyse %20’sini karşılaması özellikle ilgi çekicidir.

 

Bu baharat ayrıca serbest radikaller olarak adlandırılan reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarıyla savaşan çeşitli antioksidanlar içerir.

 

Serbest radikal hasarı, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere kronik hastalıklarla bağlantılıdır. Bu nedenle, antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemek bu durumların önlenmesine yardımcı olabilir (2).

 

Kırmızı pul biberdeki ana antioksidanlar karotenoid ailesine aittir ve beta karoten, kapsantin, zeaksantin ve luteini içerir. (3, 4, 5, 6).

 

Özet: Kırmızı pul biber çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir. Özellikle 1 yemek kaşığı (6.8 gram) günlük A vitamini ihtiyacınızın %19'unu karşılar.

 

2. Sağlıklı Görmeyi Destekleyebilir

 

Kırmızı pul biber, E vitamini, beta karoten, lutein ve zeaksantin dahil olmak üzere göz sağlığını artırabilecek çeşitli besinler içerir (7).

 

Aslında, araştırmalar, bu besinlerin bazılarının yüksek miktarda diyetle alınmasını, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) ve katarakt riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir (8, 9).

 

Özellikle, antioksidan görevi gören lutein ve zeaksantin maddeleri, gözlerinize zarar gelmesini önleyebilir (10).

 

1.800'den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, diyetle lutein ve zeaksantin alımı en yüksek olanların, en düşük alımı olanlara göre katarakt geliştirme olasılığı %32 daha azdı (9).

 

4,519 yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışma da, daha yüksek lutein ve zeaksantin alımının, AMD riskinin azalmasıyla ilişkili olduğunu kaydetti (8).

 

Özet: Kırmızı pul biber içindeki besinler, özellikle lutein ve zeaksantin, daha iyi göz sağlığı, daha düşük katarakt ve AMD riski ile ilişkilendirilmiştir.

 

3. İltihaplanmayı Azaltabilir

 

Bazı kırmızı pul biber türleri, özellikle acı olanları, kapsaisin adlı bileşiği içerir (11, 12).

 

Kapsaisinin, iltihabı ve ağrıyı azaltmak için sinir hücrelerinizdeki reseptörlere bağlandığı düşünülmektedir (13, 14, 15).

 

Bu nedenle, artrit, sinir hasarı ve sindirim sorunları dahil olmak üzere çeşitli inflamatuar ve otoimmün koşullara karşı koruma sağlayabilir (13, 16).

 

Bazı çalışmalar, kapsaisin içeren topikal kremlerin, eklem iltihabı ve sinir hasarının neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ancak kapsaisin tabletleri üzerinde yapılan araştırmalar daha sınırlı miktardadır (13).

 

Sindirim sistemi hastalıkları olan 376 erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, kapsaisin takviyesi mide iltihabının ve hasarının önlenmesine yardımcı olmuştur (17).

 

Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışma, 10 gün boyunca kapsaisin takviyesi almanın, otoimmün sinir sorunlarıyla ilişkili iltihaplanmayı azalttığını göstermiştir (18).

 

Yine de, kırmızı pul biber üzerine özel araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Özet: Kırmızı pul biberdeki iltihap önleyici bileşik kapsaisin, ağrıyı tedavi edebilir ve çeşitli koşullarla ilişkili iltihapla savaşabilir, ancak daha fazla çalışma gerekli.

 

4. Kolesterol Seviyelerinizi İyileştirebilir

 

Kırmızı pul biber, kolesterol seviyenize fayda sağlayabilir.

 

Özellikle, bu popüler baharatta bulunan bir karotenoid olan kapsantin, daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olan HDL (iyi) kolesterol seviyelerini yükseltebilir (19, 20, 21).

 

İki haftalık bir çalışma, kırmızı pul biber ve kapsantin içeren diyetlerle beslenen farelerin, kontrol diyetindeki farelere kıyasla, iyi kolesterol seviyelerinde önemli artışlar deneyimlediklerini keşfetti (20).

 

Kırmızı pul biberdeki karotenoidler ayrıca kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı toplam kolesterol seviyeleri ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin azaltılmasına da yardımcı olabilir (19).

 

100 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde 9 mg kırmızı pul biber karotenoidi içeren bir takviye alanların LDL (kötü) ve toplam kolesterol seviyelerinin, plasebo alanlara göre anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür (22).

 

Bununla birlikte, daha kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Çalışmalar, kırmızı pul biber içindeki karotenoidlerin LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye ve HDL (iyi) kolesterolü artırmaya yardımcı olduğunu ve böylece kalp sağlığını iyileştirdiğini göstermektedir.

 

 

5. Antikanser Etkileri Olabilir

 

Kırmızı pul biberde bulunan sayısız bileşik kansere karşı koruma sağlayabilir.

 

Beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi bazı kırmızı pul biber karotenoidlerinin, bazı kanser türlerinin riskini arttırdığı düşünülen oksidatif stres ile mücadele ettiği gösterilmiştir (23, 24).

 

Özellikle, yaklaşık 2.000 kadında yapılan bir çalışmada, kanda en yüksek beta karoten, lutein, zeaksantin ve toplam karotenoid seviyelerine sahip olanların meme kanseri geliştirme olasılığı %25-35 daha azdı (25).

 

Dahası, kırmızı pul biberdeki kapsaisin, birkaç genin ekspresyonunu etkileyerek kanser hücrelerinin büyümelerini ve hayatta kalmalarını engelleyebilir (26).

 

Bununla birlikte, bu baharatın antikanser potansiyeli hakkında daha kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Kırmızı pul biberdeki karotenoidler ve kapsaisin gibi bileşikler, kanser hücresi büyümesini engelleyebilir ve kanser riskiyle bağlantılı olan oksidatif stresle savaşabilir. Ancak, daha fazla çalışma gereklidir.

 

6. Kan Şekeri Kontrolünü İyileştirebilir

 

Kırmızı pul biberde bulunan kapsaisin diyabetin tedavisine yardımcı olabilir.

 

Bunun nedeni, kapsaisinin kan şekeri kontrolünde yer alan genleri etkileyebilmesi ve vücudunuzdaki şekeri parçalayan enzimleri engelleyebilmesidir. Ayrıca insülin duyarlılığını da artırabilir (27, 28).

 

Diyabetli 42 gebe kadın üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada, günlük 5 mg'lık bir kapsaisin takviyesi alınması, tokluk kan şekeri seviyesini plaseboya kıyasla anlamlı derecede azalttı (29).

 

36 yetişkin üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada da, kapsaisin içeren acı biberin dahil edildiği bir diyet uygulamasının, yemekten sonra kandaki insülin seviyelerini önemli ölçüde azalttığını buldu. Düşük insülin seviyeleri tipik olarak daha iyi kan şekeri kontrolü sağlandığına işarettir (30).

 

Yine de, konu üzerine daha fazla araştırma gereklidir.

 

Özet: Kırmızı pul biber içerisindeki kapsaisin, kan şekeri ve insülin seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu, şeker hastalığı olan kişiler için özellikle avantajlı olabilecek bir şeydir.

 

7. Sağlıklı Kan için Önemlidir

 

Kırmızı pul biber, demir ve E vitamini bakımından zengindir; bunlar, sağlıklı kan için hayati önem taşıyan iki mikro besindir.

 

Demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve vücudunuzdaki oksijeni taşımaya yardımcı olan bir protein olan hemoglobinin önemli bir parçasıdır (31, 32).

 

Bu nedenle, bu besinlerin herhangi birindeki eksiklikler, kırmızı kan hücresi sayınızı azaltabilir. Bu, anemi, yorgunluk, soluk cilt ve nefes darlığı gibi sorunlara neden olabilecek bir şey olabilir (31, 32, 33).

 

Aslında, 200 genç kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, düşük demir alımı, yeterli miktarda alım ile karşılaştırıldığında, neredeyse 6 kat artmış anemi riski ile ilişkilendirildi (34).

 

Dahası, hayvanlar üzerindeki çalışmalar, E vitamininin kırmızı kan hücrelerine zarar gelmesinde çok etkili olduğunu ve bu vitamindeki eksikliğin kansızlığa neden olabileceğini göstermektedir (35, 32).

 

Özet: Kırmızı pul biber demir ve E vitamini bakımından zengindir. Bunların ikisi de sağlıklı kırmızı kan hücreleri oluşturmaya yardımcı olur ve anemiden kurtulmayı sağlayabilir.

 

8. Diyetinize Eklemesi Kolaydır

 

 

Kırmızı pul biber çok sayıda yemeğe katılabilecek çok yönlü bir baharattır.

 

Biber yetiştiriciliğine ve işlenmesine bağlı olarak tat ve renk bakımından farklılık gösteren üç ana pul biber çeşidi vardır.

 

Tatlı pul biber, acı pul biber ve tütsüyü andıran pul biberler vardır. Tatlı olan pul biber et, patates salatası ve yumurta için baharat olarak kullanılabilir.

 

Öte yandan, acı pul biber, daha acı bir tat sunuyor. Genellikle tas kebabı gibi güveçlere ve çorbalara eklenir.

 

Son olarak, tütsülenmiş pul biber en iyi pilav, mercimek ve fasulye yemekleriyle gider.

 

Haşlanmış yumurtalara, doğranmış sebzelere, bandırmalık soslara, pilavlara, kızarmış patateslere ve salatalar gibi günlük yemeklere de bir tutam pul biber serperek onlara lezzet katabilirsiniz.

 

Pul biber takviyeleri de aynı şekilde mevcut olsa da, güvenlikleri ve efektiflikleri ile ilgili çok sınırlı araştırma vardır.

 

Özet: Üç çeşit pul biber vardır: tatlı, acı ve tütsülenmiş pul biber. Etlere, bandırmalık soslara, çorbalara, yumurtalara, fasulyelere, pilavlara ve diğer birçok yemeğe eklenebilirler.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kırmızı pul biber, Capsicum annuum bitkisinin biberlerinden elde edilen renkli bir baharattır.

 

A vitamini, kapsaisin ve karotenoid antioksidanlar dahil olmak üzere çeşitli faydalı bileşikler içerir. Bu maddeler, iltihaplanmanın önlenmesine, göz sağlığının iyileşmesine ve kan şekeri ile kolesterol seviyelerinizin dengelenmesine yardımcı olabilir.

 

Bu baharatı, et, sebze, çorba ve yumurta gibi çeşitli yemeklere ekleyebilirsiniz.

 

Online diyet programı boyunca haftanın her günü sabah 8.00 akşam 18.00 mesai saatleri içerisinde sormak istediğiniz soruları Whatsapp üzerinden diyetisyeninize sorabileceğiniz online diyet hizmetimizden uygun online diyet ücreti ile faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın