Muz Kilo Aldırır Mı? Kilo Verdirir Mi?

Muz Kilo Aldırır Mı? Kilo Verdirir Mi?

Muz kilo aldırrı mı? Diyette muz yenir mi? Sağlığını geliştirmek isteyen insanlara genellikle daha fazla meyve ve sebze yemeleri önerilir. Muz sağlıklı ve besleyicidir, buna şüphe yoktur.

Muz nerede yetişir? Muz hangi mevsimde yetişir? Muz hangi bölgede yetişir? Muz yüksek nem ve sıcaklığa ihtiyaç duyan bir meyvedir. Muz Sonabahar aylarında başlayarak kış mevsimine kadar yetişir. Muz, Honduras, Kenya, Kamerun, Mısır, Vietnam, Kolombiya, Meksika, Ekvator ve Hindistan'da yetişmektedir. Sağlığını geliştirmek isteyen insanlara genellikle daha fazla meyve ve sebze yemeleri önerilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar muz gibi yüksek şekerli meyvelerin kilo aldırmaya neden olabileceğinden endişe ediyor.

Bu makale, muz kilo aldırır mı? Muz iştah keser mi? Gece yatarken muz yenir mi? Günde kaç adet muz yemeli? Muz zayıflatır mı? Muzların kilo almanıza veya vermenize neden olup olmadığını araştırıyor.

Muz kaç kalori? Muz kalorisi için tıklayın.

Muz Besin Değeri

Muz birçok besin maddesi bakımından yüksektir ve birçok sağlık yararı sağlar.

Çok miktarda lif, karbonhidrat ve bazı temel vitamin ve mineraller içerirler.

Orta boy bir muz besin değeri şunları içerir ( 1 ):

  • Potasyum: RDI'nın %12'si.
  • B6 Vitamini: RDI'nın %20'si.
  • C Vitamini: RDI'nın %17'si.
  • Magnezyum: RDI'nın %8'i.
  • Bakır: RDI'nın %5'i.
  • Manganez: RDI'nın %15'i.
  • Lif: 3.1 gram.

Bu, %90'ı karbonhidrattan gelen yaklaşık 105 kalori ile sağlar. Olgun muzlardaki karbonhidratların çoğu şekerlerdir - sükroz, glikoz ve fruktoz.

Öte yandan, muzlar hem yağ hem de protein bakımından düşüktür.

Muzlar ayrıca dopamin ve kateşin de dahil olmak üzere bir dizi faydalı bitki bileşiği ve antioksidan içerir (2 , 3 , 4 ).

Özet: Muz karbonhidrat, lif, bazı temel besin maddeleri ve antioksidanlar içerir. Orta boy bir muz 105 kalori sağlar.

Muz Kaç Kalori? (Lif Yüksek, Kalori Düşük)

Muz çok miktarda lif içerir.

Orta boy bir muz, sadece 105 kalori ile önerilen günlük alımınızın yaklaşık %12'sini sağlar.

Lif düzenli bağırsak alışkanlıklarını korumak için önemlidir ve sindirim sağlığında hayati bir rol oynar (5 ).

Yüksek miktarda lif tüketmek, azalmış kalp hastalığı, divertiküler hastalık ve bazı kanserler riskine bile bağlanmıştır (6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 ).

Yeterli bir lif alımı da azaltılmış vücut ağırlığına bağlıdır (13 , 14 ).

Bir çalışma, 252 kadının 20 ay boyunca gıda alımını ölçtü. Kadınların günde yediği her ekstra gram lif için vücut ağırlıklarının 0.25 kg daha düşük olduğu bulundu (15 ).

Bu etkinin ortaya çıktığı düşünülür, çünkü lif sizi daha uzun süre tok hissettirir, bu da uzun vadede daha az kalori almanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, diğer çalışmalar, diyetteki fazla lifin insanların tokluğunu veya kalori alımını etkilemediğini bulmuştur (16 ).

Özet: Muz iyi bir lif kaynağıdır. Yüksek lif alımı, azaltılmış vücut ağırlığına ve bir dizi sağlık yararına bağlanmıştır.

Yeşil Muz Sağlıklı Mı? Yeşil Muzda Dirençli Nişasta Daha Yüksek

Karbonhidrat türü de muzun ne kadar olgun olduğuna bağlıdır.

Olgunlaşmamış, yeşil muzlar nişasta ve dirençli nişasta bakımından zengindir, olgun, sarı muzlar ise çoğunlukla şeker içerir.

Dirençli nişastalar, sindirime dirençli uzun glikoz zincirleridir.

Vücutta çözünür lif gibi davranırlar ve birçok potansiyel sağlık yararına sahiptirler. Buna kilo kaybı ve düşük kan şekeri seviyeleri dahildir (17 , 18 , 19 , 20 , 21 , 22 ).

Dirençli nişasta, şekerin gıdalardan emilimini de yavaşlatabilir. Bu, kan şekeri seviyenizi sabit tutar ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur (23 , 24 , 25 , 26 ).

Ayrıca, dirençli nişasta yağ yakımını da artırabilir (27 , 28 , 29 ).

Özet: Yeşil (olgunlaşmamış) muzlar, kilo kaybına ve düşük kan şekeri seviyelerine bağlı dirençli nişasta içerir.

Muz Glisemik İndeksi: Düşüktür, Ama Olgunluğuna Bağlıdır

Glisemik indeks (GI), gıdaların kan şekeri seviyelerini ne kadar yükselttiğinin bir ölçüsüdür. Bir gıda 55'den düşükse, düşük bir GI'ye sahip olduğu düşünülür. 56-69 orta, 70'in üzerinde puan yüksektir.

Çok sayıda basit şeker içeren gıdalar hızla emilir ve kan şekeri seviyelerinde daha büyük bir artışa neden oldukları için yüksek bir GI değerine sahiptir.

Birçok yüksek GI gıdası yemek, kilo alımı ve obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve inme riskinde artış ile bağlantılıdır (30 , 31 , 32 , 33 , 34 , 35 , 36 , 37 , 38 , 39 , 40 , 41 ).

Daha yavaş emilen karbonhidrat içeren gıdalar daha düşük bir GI'ye sahiptir ve kan şekeri seviyenizi sabit tutar. Muz %90 karbonhidrat olduğundan, bazen kan şekerinizi arttırabilecek yüksek şekerli bir meyve olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, muz glisemik indeks skoru olgunluğa bağlı olarak 42-62'dir. Bu muzları glisemik indekste düşük ila orta yapar ( 42 ).

Olgun muzlar daha yeşil muzlardan daha yüksek bir glisemik indekse sahiptir. Muz olgunlaştıkça şeker içeriği artar ve bu da kan şekeri seviyenizi etkiler.

Genel olarak, muzlar şekerlerini yavaşça serbest bırakır.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada yüksek kolesterolü olan tip 2 diyabet hastaları izlendi. 4 hafta boyunca kahvaltılarına 250 gram muz eklediler, bu da açlık kan şekeri ve kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azalttı (43).

Muz gibi düşük GI gıdalar da kendinizi tok hissetmenize ve kan şekeri seviyelerini sabit tutmanıza yardımcı olabilir. Bu zamanla kilo kaybına yol açabilir (27 ).

Özet: Muz glisemik indeksi düşük ila orta glisemik indeks (GI) değerine sahiptir. Şeker içeriği ve kan şekeri arttırıcı etkileri olgunlaştıkça artar.

Muz Tok Tutar, Ama Bazı Meyveler Kadar Değil

Yüksek lifli, düşük kalorili atıştırmalıkların tok tutması kilo vermeye yardımcı olabilir.

Bu gıdalar, diyetinize çok fazla kalori eklemeden açlık ve daha sonra aşırı yeme hissini önlemeye yardımcı olur.

Aslında, muzlar diğer yüksek kalorili atıştırmalıklardan çok daha iyi tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Ancak, diğer meyveler kadar tokluk hissi verici değildirler. Örneğin, elmalar ve portakallar muzdan daha fazla tokluk hissettirirler (47 ).

Özet: Muzlar doyurucudurlar. Ancak, elma ve portakal kadar doyurucu değillerdir.

Muz Kilo Aldırır Mı? Kilo Verdirir Mi?

Muz sağlıklı ve besleyicidir, buna şüphe yoktur. Ayrıca lif bakımından yüksek, ancak kalorileri düşüktür.

Muzların çoğu düşük ila orta glisemik indekse sahiptir ve diğer yüksek karbonhidratlı gıdalara kıyasla kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olmamalıdır.

Muzların kilo üzerindeki etkilerini doğrudan inceleyen hiçbir çalışma olmamasına rağmen, onları kilo verme dostu bir gıda haline getirecek çeşitli özelliklere sahiptir.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, dengeli, gerçek gıda bazlı bir diyetin bir parçası olarak muz yemenin kesinlikle yanlış bir yanı yoktur.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın