Limonun Faydaları

Limonun Faydaları

Limonlar kilo vermeye yardımcı olabilir.

Limonlar, limon ağacından sapsarı renkleriyle dikkat çekerler. Ekşi tatları nedeniyle bütün halinde yenilemeseler de limonlu su, limonata, nane limon veya limon kolonyası gibi şekillerde karşımıza çıkarlar. Limonun faydaları, kalp sağlığını artırır, kilo kaybını destekler, böbrek taşını önler, anemiye karşı korur, kanser riskini azaltır, sindirim sağlığını geliştirir. Limonlar, yüksek miktarda C vitamini, çözünebilir lif ve onlara birçok sağlık yararı sağlayan bitki bileşikleri içerir.

Limonlar C vitamini, lif ve çeşitli faydalı bitki bileşikleri bakımından yüksektir.

Bu besinler çeşitli sağlık yararlarından sorumludur.

Aslında, limonlar kalp sağlığını, kilo kontrolünü ve sindirim sağlığını destekleyebilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenerek hastalıktan korunmak ve hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıfla!).

İşte limonun faydaları.

1. Kalp Sağlığını Destekler

Limonlar iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Bir limon, günlük alımın % 51'i (RDI) olan yaklaşık 31 mg C vitamini sağlar.

Araştırmalar, C vitamini açısından zengin meyve, sebzelerin yenilmesinin kalp hastalığı ve felç riskini azalttığını gösteriyor (1 , 2 , 3 ).

Ancak, kalbin için iyi olduğu düşünülen sadece C vitamini değil. Limonlardaki lif ve bitkisel bileşikler de kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini önemli ölçüde azaltabilir (4 , 5 ).

Örneğin, bir çalışma, bir ay boyunca günde 24 gram narenciye özü yemenin toplam kan kolesterol seviyesini düşürdüğünü ortaya koydu ( 6 ).

Limonlarda bulunan bitki bileşiklerinin - yani hesperidin ve diosmin - de kolesterolü düşürdüğü bulunmuştur (7 , 8 , 9 ).

Özet: Limonun kalbi sağlıklı C vitamini ve kolesterolü düşüren yararlı bitki bileşikleri bakımından yüksektir.

2. Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Limonlar genellikle kilo kaybı yiyecek olarak terfi ettirilir. Bunun nedeni hakkında birkaç teori vardır.

Yaygın bir teori, içlerinde çözünen pektin lifinin midenizde genişlemesi, daha uzun süre tam hissetmenize yardımcı olmasıdır.

Bununla birlikte, pek çok insan bütünüyle limon yemez. Limon suyu pektin içermediğinden, limon suyu içecekler aynı şekilde dolgunluğu arttırmayacaktır.

Diğer bir teori, limonlu sıcak su içmenin kilo vermenize yardımcı olacağını öne sürüyor.

Bununla birlikte, içme suyunun yaktığınız kalori sayısını geçici olarak arttırdığı bilinir. Bu nedenle limonun değil, kilo kaybına yardımcı olan suyun kendisi de olabilir (10 , 11 ).

Diğer teoriler limonlardaki bitki bileşiklerinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Araştırmalar limon özleri içindeki bitki bileşiklerinin kilo alımını çeşitli şekillerde önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (12 , 13 ).

Bir çalışmada, besi diyetindeki farelere kabuğundan çıkarılan limon polifenolleri verildi. Diğer farelere göre daha az kilo ve vücut yağı kazandılar (14 ).

Bununla birlikte, hiçbir çalışma, limon bileşiklerinin insanlardaki kilo kaybı etkilerini doğrulayamamaktadır.

Özet: Hayvan çalışmaları, limon özü ve bitki bileşiklerinin kilo kaybına neden olabileceğini göstermektedir. Ancak insanlarda etkileri bilinmemektedir.

3. Böbrek Taşlarını Önler

Böbrek taşları, atık ürünler böbreklerinizde kristalleştiğinde ve biriktiğinde oluşan küçük topaklardır.

Oldukça yaygınlar ve onları alan insanlar onları tekrar tekrar alıyor.

Sitrik asit, idrar hacmini artırarak ve idrar pH'sini artırarak böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir, böbrek taşı oluşumu için daha az uygun bir ortam yaratabilir (15 , 16 ).

Günde sadece 1/2 su bardağı  (125 ml) limon suyu, zaten içmiş kişilerde taş oluşumunu önlemeye yardımcı olacak kadar sitrik asit sağlayabilir (17 , 18 ).

Bazı çalışmalar ayrıca limonatanın böbrek taşlarını etkili bir şekilde önlediğini, ancak sonuçların karıştırıldığını buldu. Diğer çalışmalar etki göstermemiştir (19 , 20 , 21 , 22 ).

Bu nedenle, daha iyi yapılmış çalışmaların limon suyunun böbrek taşı oluşumunu etkileyip etkilemediğini incelemesi gerekir (23 , 24 , 25 ).

Özet: Limon suyu, böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak, daha kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.


4. Anemiye Karşı Korur

Demir eksikliği anemisi oldukça yaygındır. Yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir alınmadığında oluşur .

Limonlar bir miktar demir içerir. Ancak temel olarak bitki besinlerinden demir emiliminizi artırarak kansızlığı önlerler (26 , 27 ).

Bağırsaklarınız, demiri et, tavuk ve balıktan (heme demir olarak bilinir) çok kolay emerken, bitki kaynaklarından gelen demir (heme dışı demir) kadar kolay değildir. Bununla birlikte, bu emilim C vitamini ve sitrik asit tüketilerek iyileştirilebilir.

Limonlar hem C vitamini hem de sitrik asit içerdiğinden, diyetinizden mümkün olduğunca fazla demir almanızı sağlayarak kansızlığa karşı koruma sağlayabilirler.

Özet: Limonlar, C vitamini ve sitrik asit içerir. Bu da heme dışı demiri bitkilerden emmenize yardımcı olur. Bu anemiyi önleyebilir.

5. Kanser Riskini Azaltır

Meyve ve sebzeler açısından zengin sağlıklı bir diyet bazı kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir (28 ).

Bazı gözlemsel çalışmalar,narenciye meyvesini yiyenlerin kanser riskinin düşük olduğunu, diğer çalışmalar ise hiçbir etkisi olmadığını tespit etti. (29 , 30 , 31 ).

Tüp çalışmalarında, limonlardan birçok bileşik kanser hücrelerini öldürdü. Ancak, insan vücudu üzerinde aynı etkiye sahip olmayabilirler (32 , 33 , 34 ).

Bazı araştırmacılar limonlarda ve naringenin gibi limonlarda bulunan bitki bileşiklerinin antikanser etkilerinin olabileceğini düşünmektedir. Ancak bu hipotez daha ileri araştırmalara ihtiyaç duymaktadır (5 , 35 , 36 , 37 ).

Hayvan çalışmaları, limon yağında bulunan bir bileşik olan D-limonenin antikanser özelliklere sahip olduğunu göstermektedir (38 , 39 ).

Başka bir çalışmada, limonlarda da bulunan beta-kriptoksantin ve hesperidin bitki bileşiklerini içeren mandalinalardan elde edilen hamur kullanılmıştır.

Çalışma, bu bileşiklerin, kötü huylu tümörlerin dillerinde, akciğerlerinde ve kemirgenlerin kolonlarında gelişmesini engellediğini keşfetmiştir (40 ).

Ancak, araştırma ekibinin limon ya da portakal yiyerek alacağınızdan çok daha fazla kimyasal madde kullandığı belirtilmelidir.

Limon ve diğer turunçgil meyvelerinden bazı bitki bileşikleri antikanser potansiyeline sahip olsa da, kalite kanıtları limonların insanlarda kanserle savaşabileceğini göstermez.

Özet: Limonlarda bulunan bazı bitki kimyasallarının hayvan çalışmalarında kanseri önlediği gösterilmiştir. Ancak, insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

6. Sindirim Sağlığını Geliştirir

Limonlar, çoğunlukla çözünür lif ve basit şekerler şeklinde, yaklaşık % 10 karbonhidrattan oluşur.

Limonlardaki ana lif, pek çok sağlık yararına bağlı bir çözünür lif biçimi olan pektindir.

Çözünebilir lif bağırsak sağlığını iyileştirebilir, şeker ve nişastaların sindirimini yavaşlatabilir. Bu etkiler kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabilir (41 , 42 , 43 , 44 ).

Bununla birlikte, liflerden limon elde etmek için küspe yemelisiniz.

Posada bulunan lifsiz limon suyu içenler lifin yararlarını kaçıracaklardır.

Özet: Limonlarda çözünen lif, sindirim sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ancak, sadece meyve suyunu değil limonun özünü de yemelisiniz.


Uzun Lafın Kısası

Limonlar, yüksek miktarda C vitamini, çözünebilir lif ve onlara birçok sağlık yararı sağlayan bitki bileşikleri içerir.

Limonlar kilo vermeye yardımcı olabilir. Kalp hastalığı, anemi, böbrek taşları, sindirim sorunları ve kanser riskinizi azaltabilir.

Limonlar sadece çok sağlıklı meyveler değil, yiyecek ve içeceklere harika bir katkı yapan farklı, hoş bir tada ve kokuya sahiptir.

"Limonata diyeti nedir ve nasıl yapılır?" Merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz (Oku)

"Zayıflamak için uyguladığım zayıflama sularından ve zayıflama çaylarından sonuç alamadım." diyorsanız eğer profesyonel destek almak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli biçimde kilo vermek için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın