Kalp Dostu 15 Gıda

Kalp Dostu 15 Gıda

Bu kalp-sağlıklı yiyecekleri besleyici, dengeli bir diyetin bir parçası olarak dahil etmek, kalbinizi iyi durumda tutmanıza ve kalp hastalığı riskinizi en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Kalp hastalığı dünyadaki tüm ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturur (1 ).

Kalp hastalığı beslenme, diyet kalp sağlığında önemli bir rol oynar ve kalp hastalığı riskinizi etkileyebilir.

Kalp hastalığı neden olur? Aslında, bazı gıdalar, kalp hastalığı için risk faktörleri olan kan basıncını, trigliseritleri, kolesterol seviyelerini ve iltihabı etkileyebilir.

Sağlık sorunlarınız nedeniyle her diyete uyum sağlayamıyorsanız eğer, sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

İşte kalp sağlığınızı en üst düzeye çıkarmak için yemeniz gereken 15 yiyecek. Kalp hastalıkları nasıl beslenmeli? Kalp hastalığı beslenme önerileri arıyorsanız eğer kalp hastasi beslenmesinin ne kadar önemli olduğunu da biliyorsunuzdur. Kalp hastalıkları beslenme konusunda işte size yardımcı olabilecek besinler:

1. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler nelerdir? Yeşil yapraklı sebzeler hangileri?Ispanak, lahana ve collard yeşillikleri gibi yapraklı yeşil sebzeler, zengin vitamin, mineral ve antioksidanları ile bilinir.

Özellikle, arterlerinizi korumaya ve uygun kan pıhtılaşmasını teşvik etmeye yardımcı olan harika bir K vitamini kaynağıdır (2 , 3).

Ayrıca, kan basıncını düşürdüğü, arteriyel sertliği azalttığı ve kan damarlarını kaplayan hücrelerin işlevini geliştirdiği gösterilen diyet nitratları yüksektir (4 ).

Yeşil yapraklı sebzeler faydaları, bazı çalışmalar, yapraklı yeşil sebzelerin alımını arttırmanın daha düşük kalp hastalığı riski sağladığı arasında bir bağlantı buldu.

Sekiz çalışmanın bir analizi, yapraklı yeşil sebze alımının % 16'ya kadar daha düşük bir kalp hastalığı insidansı ile ilişkili olduğunu bulmuştur (5 ).

29.689 kadında yapılan bir başka çalışmada, yapraklı yeşil sebzelerin yüksek miktarda alınmasının, önemli ölçüde daha düşük koroner kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir (6 ).

Özet: Yapraklı yeşil sebzeler, kan basıncını düşürmeye ve arteriyel fonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabilecek K vitamini ve nitrat bakımından zengindir. Çalışmalar, daha yüksek yapraklı yeşillik alımının daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

2. Kepekli Tahıllar

Kepekli tahıllar, tahılın besin açısından zengin üç parçasını da içerir.

Kepekli tahıllar nelerdir? Kepekli tahıllar hangileri? Kepekli tahılların yaygın türleri arasında tam buğday, kahverengi pirinç, yulaf, çavdar, arpa, karabuğday ve kinoa bulunur.

Kepekli tahılların faydaları, rafine tahıllarla karşılaştırıldığında, tam tahıllar lifte daha yüksektir. Bu da “kötü” LDL kolesterolü azaltmaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir (7 , 8 , 9 ).

Birçok çalışma, diyetinize daha fazla tam tahıl dahil edilmesinin kalp sağlığınıza fayda sağlayabileceğini bulmuştur.

45 çalışmanın bir analizi, günde üç porsiyon daha tam tahıl yemenin % 22 daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğu sonucuna vardı (10 ).

Benzer şekilde, başka bir çalışmada, en az üç porsiyon kepekli tahıl yemenin sistolik kan basıncını 6 mmHg azalttığı, bu da inme riskini yaklaşık % 25 azaltmak için yeterli (11 ).

Kepekli tahıllar satın alırken, malzemeler etiketini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. “Tam tahıllı” veya “tam buğday” gibi ifadeler tam tahıllı bir ürünü belirtirken, “buğday unu” veya “çok tahıl” gibi kelimeler olmayabilir.

Özet: Çalışmalar, kepekli tahıl yemenin düşük kolesterol ve sistolik kan basıncı ile birlikte düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

3. Meyveler

Kalp sağlığı için hangi meyveler? Kalp sağlığı için besinler, kalp sagligi icin meyveler, çilek, yaban mersini, böğürtlen ve ahududu, kalp sağlığında merkezi bir rol oynayan önemli besinlerle doludur.

Meyveler ayrıca, kalp hastalığının gelişimine katkıda bulunan oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı koruyan antosiyaninler gibi antioksidanlar açısından da zengindir (12 ).

Çalışmalar, çok sayıda çilek yemenin kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir.

Örneğin, metabolik sendromlu 27 yetişkinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca dondurularak kurutulmuş çileklerden yapılmış bir içecek içilmesinin “kötü” LDL kolesterolü % 11 azalttığı gösterilmiştir (13 ).

Metabolik sendrom, daha yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkili bir koşullar kümesidir.

Başka bir çalışma, yaban mersini yemenin günlük olarak, kan basıncını ve kan pıhtılaşmasını kontrol etmeye yardımcı olan kan damarlarını hizalayan hücrelerin işlevini geliştirdiğini bulmuştur (14 ).

Ek olarak, 22 çalışmanın analizi, meyveleri yemenin “kötü” LDL kolesterol, sistolik kan basıncı, vücut kitle indeksi ve bazı iltihap belirteçlerindeki azalmalarla ilişkili olduğunu gösterdi (15 ).

Meyveler tatmin edici bir atıştırmalık veya lezzetli düşük kalorili tatlı olabilir. Benzersiz sağlık yararlarından yararlanmak için diyetinize birkaç farklı tür eklemeyi deneyin.

Özet: Meyveler antioksidan bakımından zengindir. Çalışmalar, onları yemenin kalp hastalığı için çoklu risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir.

4. Avokado

Avokado kalp sağlığı, avokado düşük kolesterol seviyeleri ve daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılı mükemmel bir kalp-sağlıklı tekli doymamış yağ kaynağıdır (16 ).

Bir çalışma, 45 aşırı kilolu ve obez kişide üç kolesterol düşürücü diyetin etkilerini inceledi; test gruplarından biri günde bir avokado tüketiyor.

Avokado grubu, kalp hastalığı riskini önemli ölçüde artırdığına inanılan daha düşük seviyelerde küçük, yoğun LDL kolesterol de dahil olmak üzere “kötü” LDL kolesterolünde azalma yaşadı (17 ).

17.567 kişiyi içeren başka bir çalışma, düzenli olarak avokado yiyenlerin metabolik sendrom geçirme olasılığının yarısı olduğunu göstermiştir (18 ).

Avokado, kalp sağlığı için gerekli olan bir besin olan potasyum açısından da zengindir. Aslında, sadece bir avokado 975 miligram potasyum veya bir günde ihtiyacınız olan miktarın yaklaşık % 28'ini sağlar ( 19 ).

Günde en az 4.7 gram potasyum almak kan basıncını ortalama % 8.0 / 4.1 mmHg azaltabilir. Bu da % 15 daha düşük inme riski ile ilişkilidir (20 ).

Özet: Avokado, tekli doymamış yağlar ve potasyum bakımından yüksektir. Kolesterolünüzü, kan basıncınızı ve metabolik sendrom riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirler.


5. Yağlı Balık ve Balık Yağı

Kalp sağlığı balık yağı, somon, uskumru, sardalya ve ton balığı gibi yağlı balıklara, kalp sağlığı yararları için kapsamlı bir şekilde incelenen omega-3 yağ asitleri içerir.

324 kişide yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca haftada üç kez somon yemek, diyastolik kan basıncını önemli ölçüde azalttı (21 ).

Bir başka çalışma, uzun vadede balık yemenin, daha düşük seviyelerde toplam kolesterol, kan trigliseritleri, açlık kan şekeri ve sistolik kan basıncı ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Ek olarak, haftalık balık tüketimindeki her 100 gram azalma, yüksek tansiyon, diyabet veya obezite gibi kalp hastalığı için ek bir risk faktörüne sahip olma olasılığının % 19 daha yüksek olmasıyla ilişkilendirildi (22 ).

Çok fazla deniz ürünleri yemiyorsanız, günlük omega-3 yağ asitleri dozunuzu almak için balık yağı başka bir seçenektir.

Balık yağı ne işe yarar? Balık yağı hapı faydaları, balık yağı takviyelerinin kan trigliseritlerini azalttığı, arteriyel fonksiyonu iyileştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir (23 , 24 , 25 , 26 ).

Krill yağı veya alg yağı gibi diğer omega-3 takviyeleri popüler alternatiflerdir.

Özet: Yağlı balıklar ve balık yağı, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir ve kan basıncı, trigliseritler ve kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Ceviz

Ceviz, magnezyum, bakır ve manganez gibi büyük bir lif ve mikro besin kaynağıdır ( 27 ).

Ceviz kalp sağlığı, araştırmalar, diyetinize birkaç porsiyon ceviz eklemenin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ceviz kolesterolü yükseltirmi? Bir incelemeye göre, ceviz yemek “kötü” LDL kolesterolü % 16'ya kadar azaltabilir, diyastolik kan basıncını 2-3 mm Hg azaltabilir ve oksidatif stres ve iltihabı azaltabilir (28 ).

365 katılımcı üzerinde yapılan bir başka çalışma, cevizle takviye edilmiş diyetlerin LDL ve toplam kolesterolde daha fazla azalmaya yol açtığını gösterdi (29 ).

İlginç bir şekilde, bazı çalışmalar ayrıca düzenli olarak ceviz gibi fındık yemenin de daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (30 , 31 ).

Özet: Çalışmalar cevizlerin kolesterol ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

7. Fasulye

Fasulye nişastalı mı? Fasulye, sindirime direnen ve bağırsağınızdaki yararlı bakteriler tarafından fermente edilen dirençli nişasta içerir (32 ).

Dirençli nişasta faydaları, bazı hayvan çalışmalarına göre, dirençli nişasta, trigliseritlerin ve kolesterolün kan seviyelerini düşürerek kalp sağlığını iyileştirebilir (33 , 34 , 35 ).

Kuru fasulye ve kalp, birçok çalışma, fasulye yemenin kalp hastalığı için belirli risk faktörlerini azaltabileceğini de bulmuştur.

16 kişide yapılan bir çalışmada, pinto fasulye yemek kan trigliseritlerini ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerini düşürdü (36 ).

Kuru fasulye kolesterol yaparmı? 26 çalışmanın bir incelemesi, fasulye ve baklagillerdeki yüksek bir diyetin LDL kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azalttığını da bulmuştur (37 ).

Dahası, fasulye yemek, her ikisi de kalp hastalığı için risk faktörleri olan azaltılmış kan basıncı ve iltihap ile bağlantılıdır (38).

Özet: Fasulye, dirençli nişasta bakımından zengindir, kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü, kan basıncını düşürdüğü ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

8. Bitter Çikolata

Bitter çikolata kalp sağlığını artırmaya yardımcı olabilecek flavonoidler gibi antioksidanlar açısından zengindir.

İlginç bir şekilde, çeşitli çalışmalar çikolata yemeyi daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir.

Büyük bir çalışma, haftada en az beş kez çikolata yiyenlerin, çikolata olmayan yiyicilerden % 57 daha düşük koroner kalp hastalığı riskine sahip olduğunu gösterdi (39 ).

Başka bir çalışma, haftada en az iki kez çikolata yemenin, arterlerde kalsifiye plak olma riskinin % 32 daha düşük bir riskle ilişkili olduğunu bulmuştur (40 ).

Bu çalışmaların bir ilişki gösterdiğini, ancak ilgili olabilecek diğer faktörleri mutlaka hesaba katmadığını unutmayın.

Ek olarak, çikolata, sağlığı geliştirici özelliklerinin çoğunu olumsuz etkileyebilecek şeker ve kalorilerde yüksek olabilir.

Bitter çikolata kakao oranı kaç olmalı? Kakao içeriği en az % 70 olan yüksek kaliteli bir bitter çikolata seçtiğinizden ve kalp-sağlıklı faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için alımınızı azalttığınızdan emin olun.

Özet: Bitter çikolata flavonoidler gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Arterlerde kalsifiye plak gelişme riski ve koroner kalp hastalığı ile ilişkilendirilmiştir.

9. Domatesler

Domates kalbe iyi gelir mi? Domateslere güçlü antioksidan özelliklere sahip doğal bir bitki pigmenti olan likopen yüklenir (41).

Antioksidanlar, her ikisi de kalp hastalığına katkıda bulunabilecek oksidatif hasarı ve iltihabı önleyerek zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.

Düşük kan seviyesi likopen, kalp krizi ve inme riskinin artmasıyla bağlantılıdır (42 , 43 ).

25 çalışmanın bir incelemesi, likopen açısından zengin gıdaların yüksek miktarda alınmasının, kalp hastalığı ve felç riskinin azalması ile ilişkili olduğunu gösterdi (44 ).

50 aşırı kilolu kadında yapılan bir başka çalışma, haftada dört kez iki çiğ domates yemenin “iyi” HDL kolesterol düzeylerini arttırdığını buldu (45 ).

Daha yüksek HDL kolesterol seviyeleri, kalbinizi sağlıklı tutmak, kalp hastalığı ve felce karşı korumak için arterlerden aşırı kolesterol ve plak çıkarılmasına yardımcı olabilir (46 ).

Özet: Domates likopen bakımından zengindir, daha düşük kalp hastalığı ve inme riski ile birlikte “iyi” HDL kolesterolünde bir artış ile ilişkilendirilmiştir.

10. Badem

Badem inanılmaz derecede besindir ve kalp sağlığı için çok önemli olan uzun bir vitamin, mineral listesine sahiptir.

Badem kalbe iyi gelir mi? Badem kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilecek iki önemli besin olan, kalp sağlığı için tekli doymamış yağ ve lif kaynağıdır (47 ).

Araştırmalar, badem yemenin de kolesterol seviyeleriniz üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir .

Yüksek kolesterolü olan 48 kişide yapılan bir araştırma, altı hafta boyunca günde 43 gram badem yemenin göbek yağını ve kalp hastalığı için iki risk faktörü olan “kötü” LDL kolesterol seviyelerini azalttığını gösterdi (48 ).

Badem kolesterolü yükseltir mi? Badem kolesterole iyi gelir mi? Dört hafta boyunca badem yemenin hem LDL hem de toplam kolesterolde önemli azalmalar ile sonuçlandığını bildiren bir başka küçük çalışmada da benzer bulgular vardı (49 ).

Araştırmalar ayrıca badem yemenin, plak birikimini azaltmaya ve arterlerinizi temiz tutmaya yardımcı olabilecek daha yüksek seviyelerde HDL kolesterol ile ilişkili olduğunu göstermektedir(50 , 51 ).

Bademlerin besin değeri çok yüksekken, kalorisi de yüksek olduğunu unutmayın. Kilo vermeye çalışıyorsanız porsiyonlarınızı ölçün ve alımınızı azaltın.

Özet: Badem, lif ve tekli doymamış yağlar bakımından zengindir, kolesterol ve karın yağındaki azalmalar ile ilişkilendirilmiştir.

11. Tohumlar

Chia tohumları, keten tohumu ve kenevir tohumu, lif ve omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere kalp sağlığı için mükemmel besin kaynaklarıdır.

Çok sayıda çalışma, bu tür tohumları diyetinize eklemenin, iltihaplanma, kan basıncı, kolesterol ve trigliseritler de dahil olmak üzere birçok kalp hastalığı risk faktörünü iyileştirebileceğini bulmuştur.

Örneğin, kenevir tohumları, bazı iltihaplı belirteçlerin kan seviyelerinin azalmasıyla ilişkili bir amino asit olan arginin bakımından yüksektir (52 ).

Ayrıca, keten tohumu kan basıncını ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Keten tohumu tansiyonu düşürür mü? Keten tohumu tansiyonu yükseltirmi? Yüksek tansiyonu olan kişilerde yapılan bir çalışma, yarım yıl boyunca her gün 30 gram keten tohumu yemenin sistolik kan basıncını ortalama 10 mmHg düşürdüğünü ve diyastolik kan basıncını 7 mmHg düşürdüğünü gösterdi (53 ).

17 kişiden oluşan bir çalışmada, keten tohumu ile yapılan ekmek yemenin toplam kolesterolü % 7 ve “kötü” LDL kolesterolü % 9 azalttığı gösterilmiştir (54 ).

Chia tohumu kalbe zararlımı? Chia tohumlarının insanlarda kalp sağlığı üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, sıçanlarda yapılan bir çalışmada, chia tohumu yemenin kan trigliserit düzeylerini düşürdüğü ve yararlı HDL kolesterol seviyelerinin yükseldiği bulundu (55).

Özet: İnsan ve hayvan çalışmaları, tohum yemenin iltihaplanma, kan basıncı, kolesterol ve trigliseritler gibi çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebileceğini bulmuştur.

12. Sarımsak

Yüzyıllar boyunca, sarımsak çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Sarımsak kalbe faydalımı? Sarımsak kalbe iyi gelir mi? Son yıllarda, araştırma güçlü tıbbi özelliklerini doğruladı ve sarımsağın kalp sağlığını iyileştirmeye bile yardımcı olabileceğini buldu.

Bu, çok sayıda terapötik etkiye sahip olduğuna inanılan allisin adı verilen bir bileşiğin varlığı sayesinde (56 ).

Bir çalışmada, sarımsak ekstraktını 24 hafta boyunca günde 600-1.500 mg dozlarında almak, kan basıncını düşürmede yaygın bir reçeteli ilaç kadar etkili oldu (57 ).

Sarımsak tansiyonu ne yapar? Sarımsak tansiyona iyi gelir mi? Sarımsak tansiyonu yükseltirmi? Sarımsak tansiyonu düşürürmü?39 çalışmanın sonuçları derlendi ve sarımsağın yüksek kolesterolü olanlarda toplam kolesterolü ortalama 17 mg / dL ve “kötü” LDL kolesterolü 9 mg / dL azaltabildiğini bulundu (58 ).

Sarımsak faydaları nelerdir? Diğer çalışmalar, sarımsak ekstraktının trombosit oluşumunu engelleyebileceğini ve bu da kan pıhtıları ve inme riskini azaltabileceğini bulmuştur (59 , 60 ).

Sarımsak çiğ tükettiğinizden emin olun veya ezin ve pişirmeden önce birkaç dakika bekletin. Bu, potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkararak allisin oluşumuna izin verir.

Özet: Sarımsak ve bileşenlerinin kan basıncını ve kolesterolü azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca kan pıhtı oluşumunu önlemeye yardımcı olabilirler.

13. Zeytinyağı

Akdeniz diyetinde bir temel olan zeytinyağının kalp-sağlıklı yararları iyi belgelenmiştir.

Zeytinyağı, iltihabı hafifletebilen ve kronik hastalık riskini azaltabilen antioksidanlarla doludur (61 , 62 ).

Ayrıca tekli doymamış yağ asitleri açısından da zengindir ve birçok çalışma bunu kalp sağlığındaki iyileşmelerle ilişkilendirmiştir.

Zeytinyağı kalbe iyi gelir mi? Kalp hastalığı için yüksek risk taşıyan 7.216 yetişkinde yapılan bir çalışma, en fazla zeytinyağı tüketenlerin kalp hastalığı geliştirme riskinin % 35 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, daha yüksek bir zeytinyağı alımı, kalp hastalığından % 48 daha düşük ölme riski ile ilişkiliydi (63 ).

Zeytinyağı tansiyona iyi gelir mi? Zeytinyağı tansiyon yükseltirmi? Zeytinyağı tansiyonu düşürür mü? Bir başka büyük çalışma da daha yüksek zeytinyağı alımının daha düşük sistolik ve diyastolik kan basıncı ile ilişkili olduğunu gösterdi (64 ).

Zeytinyağlarını pişmiş yemeklerin üzerine dökerek veya salata sosu veya soslara ekleyerek faydalanın.

Özet: Zeytinyağı antioksidanlar ve tekli doymamış yağlar bakımından zengindir. Düşük kan basıncı ve kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir.

14. Edamame

Edamame nedir? Edamame, Asya mutfağında sıklıkla bulunan olgunlaşmamış bir soya fasulyesidir.

Diğer soya ürünleri gibi, edamame kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir tür flavonoid olan soya izoflavonları açısından zengindir.

11 çalışmanın bir analizi, soya izoflavonlarının toplam kolesterolü 3.9 mg / dL ve “kötü” LDL kolesterolü 5 mg / dL azalttığını gösterdi (65 ).

Bir başka analiz, günde 50 gram soya proteininin LDL kolesterolü ortalama % 3 azalttığını gösterdi (66).

Diyet ve yaşam tarzındaki diğer değişikliklerle birleştirilirse, kolesterol seviyenizi hafifçe azaltmak bile kalp hastalığı riskiniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bir çalışma, toplam kolesterol seviyelerinin sadece % 10 azaltılmasının, koroner kalp hastalığından % 15 daha düşük ölme riski ile ilişkili olduğunu gösterdi (67 ).

İzoflavon içeriğine ek olarak, edamame, diyet lifi ve antioksidanlar da dahil olmak üzere diğer kalp sağlığı için iyi bir besin kaynağıdır ( 68 ,69 ).

Özet: Edamame, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilen soya izoflavonları içerir. Edamame ayrıca kalp sağlığına da fayda sağlayabilen lif ve antioksidanlar içerir.

15. Yeşil Çay

Yeşil çay, artan yağ yakımından gelişmiş insülin duyarlılığına kadar bir dizi sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir (70 , 71 ).

Ayrıca hücre hasarını önlemek, iltihabı azaltmak ve kalbinizin sağlığını korumak için antioksidan olarak işlev görebilen polifenoller ve kateşinler ile doludur.

Yeşil çay tansiyonu düşürür mü? Yeşil çay tansiyonu etkiler mi?20 çalışmanın bir incelemesine göre, daha fazla yeşil çay kateşin alımı, önemli ölçüde daha düşük LDL ve toplam kolesterol seviyeleri ile ilişkili bulunmuştur (72 ).

Dahası, 1.367 kişiyi içeren bir analiz, yeşil çayın hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürdüğünü gösterdi (73 ).

Bir başka küçük çalışma, üç ay boyunca yeşil çay ekstresi almanın, bir plaseboya kıyasla kan basıncını, trigliseritleri, LDL ve toplam kolesterolü azalttığını buldu (74 ).

Yeşil çay takviyesi veya matcha içmek, yeşil çaya benzer ancak tüm çay yaprağı ile yapılan bir içecek de kalp sağlığına fayda sağlayabilir.

Özet: Yeşil çay polifenoller ve kateşinler bakımından zengindir. Düşük kolesterol, trigliseritler ve kan basıncı ile ilişkilendirilmiştir.


Uzun Lafın Kısası

Yeni kanıtlar ortaya çıktıkça, diyet ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı güçleniyor.

Tabağınıza koyduğunuz şey, tansiyon ve iltihaptan kolesterol seviyelerine ve trigliseritlere kadar kalp sağlığının hemen hemen her yönünü etkileyebilir.

Bu kalp-sağlıklı yiyecekleri besleyici, dengeli bir diyetin bir parçası olarak dahil etmek, kalbinizi iyi durumda tutmanıza ve kalp hastalığı riskinizi en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Sağlık sorunlarınız nedeniyle her diyete uyum sağlayamıyorsanız eğer, sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Diyetasistan ile Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın