İyot  Nedir? İyotlu Tuz Kullanmalı Mısınız?

İyot Nedir? İyotlu Tuz Kullanmalı Mısınız?

Deniz ürünleri veya süt ürünleri gibi diğer iyot kaynaklarını içeren dengeli bir diyet tüketiyorsanız, muhtemelen diyetinizde sadece gıda kaynakları yoluyla yeterli iyot alıyorsunuz.

Herhangi bir mutfak kilerinde bir kutu iyotlu tuz bulma şansınız yüksektir.

Birçok evde diyet temel olsa da, iyotlu tuzun gerçekte ne olduğu ve diyetin gerekli bir parçası olup olmadığı hakkında çok fazla kafa karışıklığı var.

Bu makalede iyotlu tuzun sağlığınızı nasıl etkileyebileceği ve kullanmanız gerekip gerekmediği araştırılmaktadır.

İyot Önemli Bir Mineraldir

İyot, deniz ürünlerinde, süt ürünlerinde, tahıllarda ve yumurtalarda yaygın olarak bulunan bir eser mineraldir.

Birçok ülkede, iyot eksikliğini önlemeye yardımcı olmak için sofra tuzu ile birleştirilir.

Tiroid beziniz, doku onarımına yardımcı olan, metabolizmayı düzenleyen, uygun büyüme ve gelişmeyi teşvik eden tiroid hormonları üretmek için iyot kullanır (1 , 2 ).

Tiroid hormonları ayrıca vücut ısısının, kan basıncının ve kalp atış hızının kontrolünde doğrudan rol oynar (3 ).

Tiroid sağlığındaki temel rolüne ek olarak, iyot sağlığınızın diğer bazı yönlerinde merkezi bir rol oynayabilir.

Örneğin, test tüpü ve hayvan çalışmaları, bağışıklık sisteminizin işlevini doğrudan etkileyebileceğini düşündürmektedir (4 , 5 ).

Bu arada, diğer çalışmalar iyotun memede kanserli olmayan küçük kitlelerin oluştuğu bir durum olan fibrokistik meme hastalığının tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur (6 , 7 ).

Özet: Tiroid beziniz, doku onarımı, metabolizma, büyüme ve gelişmede rol oynayan tiroid hormonları üretmek için iyot kullanır. İyot ayrıca bağışıklık sağlığını etkileyebilir ve fibrokistik meme hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

Birçok Kişi İyot Eksikliği Riski Altında

Ne yazık ki, dünyadaki birçok insan iyot eksikliği riski altındadır .

118 ülkede bir halk sağlığı sorunu olarak kabul ediliyor ve 1,5 milyardan fazla insanın risk altında olduğuna inanılıyor (8 ).

İyot gibi mikrobesinlerdeki eksiklikler , özellikle iyotlu tuzun nadir olduğu veya toprakta düşük seviyelerde iyot bulunduğu bölgelerde giderek yaygınlaşmaktadır.

Aslında, Ortadoğu'daki nüfusun yaklaşık üçte birinin iyot eksikliği riski altında olduğu tahmin edilmektedir (9 ).

Bu durum ayrıca Afrika, Asya, Latin Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde de yaygın olarak bulunur (8 ).

Ek olarak, bazı insan gruplarının iyotta eksik olma olasılığı daha yüksektir. Örneğin, hamile veya emziren kadınlar daha fazla iyot gerektirdikleri için daha yüksek eksiklik riski altındadır.

Vejeteryanlar ve veganlar da daha büyük bir risk altındadır. Bir çalışma, 81 yetişkinin diyetlerine baktı ve vejetaryenlerin % 25'inin ve veganların % 80'inin de iyot eksiği buldu. Karışık diyetlerdekilerin sadece % 9'u iyot eksikliğine sahipti (10 ).

Özet: İyot eksikliği dünya çapında önemli bir sorundur. Hamile, emziren kadınlar, vegan, vejetaryen diyete sahip kadınlar ve dünyanın belirli bölgelerinde yaşayan kadınlar daha fazla eksiklik riski altındadır.

İyot Eksikliği Ciddi Belirtilere Neden Olabilir

İyot eksikliği, hafif rahatsızlıktan şiddetli ve hatta tehlikeli arasında değişen uzun bir semptom listesine neden olabilir.

En yaygın semptomlar arasında, guatr olarak bilinen boyunda bir şişlik vardır.

Tiroid beziniz tiroid hormonları üretmek için iyot kullanır. Bununla birlikte, vücudunuzda yeterli miktarda bulunmadığında, tiroid beziniz telafi etmek ve daha fazla hormon yapmak için aşırı hıza girmek zorunda kalır.

Bu, tiroidinizdeki hücrelerin hızla çoğalmasına ve büyümesine neden olur ve bir guatr ile sonuçlanır (11 ).

Tiroid hormonlarındaki azalma, saç dökülmesi, yorgunluk, kilo alımı, kuru cilt ve soğuğa karşı artan duyarlılık gibi diğer olumsuz etkilere de yol açabilir (12 ).

İyot eksikliği çocuklarda ve hamile kadınlarda da ciddi sorunlara neden olabilir. Düşük iyot seviyeleri beyin hasarına ve çocuklarda zihinsel gelişim ile ilgili ciddi sorunlara neden olabilir (8 ).

Dahası, daha fazla düşük ve ölü doğum riski ile de ilişkili olabilir (13 ).

Özet: İyot eksikliği, tiroid hormonlarının üretimini bozarak boyunda şişlik, yorgunluk ve kilo alımı gibi semptomlara neden olabilir. Çocuklarda ve hamile kadınlarda da sorunlara neden olabilir.

İyotlu Tuz İyot Eksikliğini Önleyebilir

1917'de doktor David Marine, iyot takviyesi almanın guatr insidansını azaltmada etkili olduğunu gösteren deneyler yapmaya başladı.

1920'den kısa bir süre sonra, dünyadaki birçok ülke iyot eksikliğini önlemek için sofra tuzunu iyotla takviye etmeye başladı .

İyotlu tuzun sokulması, dünyanın birçok yerinde eksikliğin giderilmesinde inanılmaz derecede etkili oldu. 1920'lerden önce, Amerika Birleşik Devletleri'nin belirli bölgelerindeki çocukların % 70'inde guatr vardı.

Buna karşılık, bugün ABD nüfusunun % 90'ı iyotlu tuza erişime sahiptir ve  genel iyotun yeterli olduğu düşünülmektedir (14 ).

Günlük iyot ihtiyacınızı karşılamak için günde sadece yarım çay kaşığı (3 gram) iyotlu tuz yeterlidir ( 15 ).

Bu, iyotlu tuzu, diyetinizde başka önemli değişiklikler yapmak zorunda kalmadan iyot eksikliğini önlemenin en kolay yollarından biri yapar.

Özet: 1920'lerde sağlık yetkilileri iyot eksikliğini önlemek için sofra tuzuna iyot eklemeye başladı. Sadece yarım çay kaşığı (3 gram) iyotlu tuz, bu mineral için günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

İyotlu Tuz Tüketmek Güvenli

Çalışmalar, önerilen günlük değerin üzerinde iyot alımının genellikle iyi tolere edildiğini göstermektedir.

Aslında, iyotun üst sınırı 1.100 mikrogramdır, bu da her çay kaşığı 4 gram tuz içerdiği zaman 6 çay kaşığı (24 gram) iyotlu tuza eşdeğerdir ( 15 ).

Bununla birlikte, iyotlu olsun veya olmasın aşırı tuz alımı tavsiye edilmez. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetişkinler için günde 5 gramdan az tuz önermektedir (16 ).

Bu nedenle, günlük önerilen iyot dozunu aşmadan çok önce güvenli tuz alım seviyesini aşacaksınız.

Yüksek iyot alımı, fetüsler, yeni doğmuş bebekler, yaşlılar ve önceden var olan tiroid hastalığı olanlar da dahil olmak üzere belirli insan gruplarında tiroid fonksiyon bozukluğu riskini artırabilir.

Aşırı iyot alımı, diyet kaynakları, iyot içeren vitaminler ve ilaçlar ve iyot takviyeleri almanın bir sonucu olabilir (17 ).

Bununla birlikte, çok sayıda çalışma, iyotlu tuzun, günlük önerilen değerin yaklaşık yedi katına eşit dozlarda bile, genel popülasyon için minimum yan etki riski ile güvenli olduğunu bildirmiştir (18 , 19 , 20 ).

Özet: Çalışmalar iyotlu tuzun minimum yan etki riski ile tüketilmesinin güvenli olduğunu göstermektedir. Güvenli üst iyot limiti günde yaklaşık 4 çay kaşığı (23 gram) iyotlu tuzdur. Bazı popülasyonlar alımlarını hafifletmeye özen göstermelidir.

İyot Diğer Gıdalarda Bulunmaktadır

İyotlu tuz, iyot alımınızı arttırmanın kolay bir yolu olmasına rağmen, bunun tek kaynağı değildir.

Aslında, iyotlu tuz tüketmeden iyot ihtiyaçlarınızı karşılamak tamamen mümkündür.

Diğer iyi kaynaklar arasında deniz ürünleri, süt ürünleri, tahıllar ve yumurtalar bulunur.

İşte iyot bakımından zengin gıdalara birkaç örnek:

  • Deniz yosunu: 1 yaprak kurutulmuş RDI'nın % 1,989 – 1ini içerir
  • Mezgitgiller: 85 gram RDI'nın % 66'sını içerir
  • Yoğurt: 1 bardak (245 gram) RDI'nın % 50'sini içerir
  • Süt: 1 bardak (237 ml) % 37 RDI içerir
  • Karides: 85 gram RDI'nın% 23'ünü içerir
  • Makarna: 1 su bardağı (200 gram) haşlanmış RDI'nin % 18'ini içerir
  • Yumurta: 1 büyük yumurta % 16 RDI içerir
  • Konserve ton balığı: 85 gram RDI'nin % 11'ini içerir
  • Kuru erik: 5 kuru erik RDI'nin % 9'unu içerir

Yetişkinlerin günde en az 150 mikrogram iyot alması önerilir. Hamile veya emziren kadınlar için bu sayı günde 220 ve 290 mikrograma çıkar ( 15 ).

Her gün sadece birkaç porsiyon iyot bakımından zengin yiyecekler tüketerek , iyotlu tuz kullanarak veya kullanmadan diyetinizden kolayca yeterli miktarda iyot alabilirsiniz.

Özet: İyot ayrıca deniz ürünlerinde, süt ürünlerinde, tahıllarda ve yumurtalarda bulunur. Günde birkaç porsiyon iyottan zengin yiyecekler yemek, iyotlu tuz olmadan bile ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

İyotlu Tuz Kullanmalı Mısınız?

Deniz ürünleri veya süt ürünleri gibi diğer iyot kaynaklarını içeren dengeli bir diyet tüketiyorsanız, muhtemelen diyetinizde sadece gıda kaynakları yoluyla yeterli iyot alıyorsunuz.

Bununla birlikte, daha yüksek bir iyot eksikliği riski altında olduğunuzu düşünüyorsanız, iyotlu tuz kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca, her gün en az birkaç porsiyon iyot bakımından zengin yiyecek almıyorsanız, iyotlu tuz günlük ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olmak için basit bir çözüm olabilir.

İyot ve diğer önemli besin maddelerine yönelik ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olmak için besleyici, çeşitli bir diyetle birlikte uygulamayı düşünün.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın