IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

IBS ayrıca spastik kolon, irritabl kolon, mukoza koliti ve spastik kolit olarak da bilinir.

 Amerikalılar'ın %3 ve %20 sinde irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomları görülür. 

Durum erkeklerden daha fazla kadınları etkiler. IBS'li bazı kişilerde küçük semptomlar vardır. Bununla birlikte, diğerleri için semptomlar önemlidir ve günlük yaşamı bozar.

IBS Nedir? (İrritabl Bağırsak Sendromu)

IBS ayrıca spastik kolon, irritabl kolon, mukoza koliti ve spastik kolit olarak da bilinir. Enflamatuar bağırsak hastalığından ayrı bir durumdur ve diğer bağırsak durumlarıyla ilişkili değildir. IBS, tipik olarak birlikte ortaya çıkan bir grup bağırsak semptomudur. Semptomlar kişiden kişiye şiddet ve süreye göre değişir. Bununla birlikte, ayda en az üç gün boyunca yine en az üç ay sürerler.

IBS bazı durumlarda bağırsak hasarına neden olabilir. Ancak, bu yaygın değildir.

IBS, gastrointestinal kanser riskinizi artırmaz. Ancak yine de hayatınız üzerinde önemli bir etkisi olabilir. 

IBS Belirtileri

IBS semptomları tipik olarak şunları içerir:

 • Kasılma
 • karın ağrısı
 • şişkinlik ve gaz
 • kabızlık
 • ishal

IBS'li kişilerin kabızlık ve ishal atakları nadir değildir. Şişkinlik ve gaz gibi belirtiler genellikle bağırsak hareketinden sonra kaybolur.

IBS belirtileri her zaman kalıcı değildir. Sadece geri gelmek için çözebilirler. Bununla birlikte, bazı insanlar sürekli semptomlara sahiptir. IBS belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kadınlarda IBS Belirtileri

Kadınlar menstrüasyon sırasında semptomlara sahip olabilir veya bu süre zarfında daha fazla semptom gösterebilirler. Menopozdaki kadınlar hala adet gören kadınlardan daha az semptom gösterir. Bazı kadınlar ayrıca hamilelik sırasında bazı semptomların arttığını bildirmiştir. 

Erkeklerde IBS Belirtileri

Erkeklerde IBS semptomları kadınlarda görülen semptomlarla aynıdır. Bununla birlikte, daha az sayıda erkek semptomlarını bildirir ve tedavi arar.

IBS Ağrısı

IBS ağrısı kramp gibi hissedebilir. Bu kramp ile, aşağıdaki deneyimlerden en az ikisine de sahip olacaksınız:

 • bağırsak hareketinden sonra biraz ağrı rahatlaması
 • bağırsak hareketinizin ne sıklıkta değiştiği
 • dışkılarınızın görünümündeki değişiklikler

IBS Teşhisi

Doktorunuz belirtilerinize göre IBS'yi teşhis edebilir. Belirtilerinizin diğer olası nedenlerini ekarte etmek için aşağıdaki adımlardan birini veya daha fazlasını da uygulayabilirler:

 • Herhangi bir gıda alerjisini ekarte etmek için belirli bir diyet uyguladınız mı veya belirli gıda gruplarını belirli bir süre kestiniz mi?
 • enfeksiyonu ekarte etmek için bir dışkı örneğinin incelenmesi
 • anemiyi kontrol etmek ve dışlamak için kan testleri yaptırmak Çölyak hastalığı
 • kolonoskopi yapmak
Kolonoskopi tipik olarak sadece doktorunuz semptomlarınızın kolit, inflamatuar bağırsak hastalığı ( Crohn hastalığı ) veya kanserden kaynaklandığından şüphelenirse yapılır.

IBS Diyeti

Bazı insanlar için, diyet değişiklikleri semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. IBS semptomları durumu olan insanlar arasında değiştiği için, diyet değişikliklerine yaklaşımların değişmesi gerekir. Bu makale, farklı diyet yaklaşımlarının bazılarının ana hatlarını çizmeye yardımcı olur.

IBS Tedavisi

IBS'nin tedavisi yoktur. Tedavi semptomların giderilmesini amaçlamaktadır. Başlangıçta, doktorunuz bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı isteyebilir. Bu “ev ilaçları” tipik olarak ilaç kullanılmadan önce önerilmektedir. 

IBS İçin Ev Çözümleri

Bazı ev ilaçları veya yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç kullanmadan IBS semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yaşam tarzı değişikliklerine örnekler:

 • düzenli fiziksel egzersize katılmak
 • bağırsakları uyaran kafeinli içeceklerin kesilmesi
 • daha küçük öğünler yemek
 • stresi en aza indirmek (konuşma terapisi yardımcı olabilir)
 • alarak probiyotikler azaltmakta gaza (normalde bağırsaklarda bulunan “iyi” bakteri) ve şişkinlik
 • kızartılmış veya baharatlı yiyeceklerden kaçınmak

IBS ile Kaçınılması Gereken Gıdalar

IBS'niz olduğunda diyetinizi yönetmek biraz zaman alabilir, ancak genellikle çabaya değer. Süt, kızartılmış gıdalar, sindirilemeyen şekerler ve fasulye gibi bazı yiyecekleri değiştirmek, farklı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı insanlar için zencefil, nane, papatya gibi baharat ve otlar eklemek bazı IBS semptomlarını azaltmaya yardımcı olmuştur. 

IBS İlacı

Semptomlarınız yaşam tarzı veya diyet değişiklikleri gibi ev ilaçları ile düzelmezse, doktorunuz ilaç kullanımını önerebilir.

Sizin için doğru ilacı bulmak için doktorunuzla birlikte bunun üzerine vakit ayırmanız gerekebilir.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi, yeni ilaçları düşünürken, bitkisel ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar da dahil olmak üzere doktorunuza halihazırda ne aldığınızı söylemeniz önemlidir. Bu, doktorunuzun aldığınız ile etkileşime girebilecek herhangi bir ilaçtan kaçınmasına yardımcı olacaktır.

Bazı ilaçlar tüm IBS semptomlarını tedavi etmek için kullanılırken, diğer ilaçlar spesifik semptomlara odaklanır. Kullanılan ilaçlar arasında kas spazmlarını kontrol eden ilaçlar, antikontipasyon ilaçları, ağrıyı hafifletmek için trisiklik antidepresanlar ve antibiyotikler bulunur. Ana IBS semptomunuz kabızlık ise, linaklotid ve lubiproston, Amerikan Gastroenteroloji Koleji (ACG) tarafından önerilen iki ilaçtır. 

IBS'ye Ne Sebep Olur?

IBS'yi tedavi etmenin birçok yolu olmasına rağmen, IBS'nin kesin nedeni bilinmemektedir. Olası nedenler aşırı duyarlı bir kolon veya bağışıklık sistemini içerir. Postenfeksiyöz IBS, gastrointestinal sistemdeki önceki bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. Çeşitli olası nedenler IBS'yi önlemeyi zorlaştırır.

IBS'de yer alan fiziksel süreçler de değişebilir, ancak aşağıdakilerden oluşabilir:

 • ağrılı kramplara neden olan kolonun yavaşlamış veya spastik hareketleri
 • motilite ve bağırsak hareketlerini etkileyen kolondaki anormal serotonin seviyeleri
 • IBS semptomlarına neden olan bağırsaklara zarar veren hafif çölyak hastalığı

IBS Tetikleyicileri

Birçok insan için IBS semptomlarını yönetmenin anahtarı tetikleyicilerden kaçınmaktır. Bazı gıdalar, stres ve anksiyete, birçok insan için IBS semptomları için tetikleyici olabilir.

Bazı gıdalar IBS'li birçok insan için yaygın tetikleyicilerdir. Bununla birlikte, bu yiyeceklerin bazılarının sizi diğerlerinden daha büyük etkisi olabilir. Hangi yiyeceklerin sizin için tetikleyici olduğunu öğrenmek için bir süre yiyecek günlüğü tutmaya yardımcı olabilir.

Stres ve kaygı seviyenizi artırabilecek durumları önceden tanımak yardımcı olabilir. Bu size mümkün olduğunda bu durumlardan kaçınmayı planlayabilir veya stres ve kaygıyı sınırlamak için stratejiler geliştirebilir.

Stresli IBS

Sindirim sisteminizin otomatik hareketi veya motilitesi sinir sisteminiz tarafından büyük ölçüde kontrol edilir. Stres sinirlerinizi etkileyerek sindirim sisteminizi aşırı aktif hale getirir. IBS'niz varsa, kolonunuz sindirim sisteminizde hafif bir bozulmaya bile aşırı duyarlı olabilir. Ayrıca IBS'nin stresden etkilenen bağışıklık sisteminden etkilendiğine inanılmaktadır. 

Kilo Kaybı ile IBS

IBS, koşulu olan herkesin ağırlığını etkilemez. Bununla birlikte, semptomları önlemek için kilonuzu koruyacak kadar yemezseniz, potansiyel olarak kilo kaybına yol açabilir. Kramp yedikten hemen sonra daha sık gelebilir. Sık sık ishal belirtilerinizden biri ise, vücudunuz tüm besinleri yediğiniz yiyeceklerden alamıyor olabilir. Bunun sonucunda kilonuz azalabilir. 

İshalli IBS

İshali IBS, spesifik bir IBS türüdür. Öncelikle kalın bağırsağınızı etkiler. Diyare ile IBS'nin yaygın semptomları arasında sık dışkı ve bulantı bulunur. İshali olan IBS'li bazı insanlar zaman zaman bağırsak kontrolünü kaybeder.

Kabızlık ile IBS

Kabızlığı olan IBS, tipik olarak ergenleri ve genç yetişkinleri etkileyen bir tür IBS'dir. Sert ve daha az sıklıkta meydana gelen dışkıların yanı sıra kabızlık bu tür IBS'nin en yaygın semptomlarıdır.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın