Göreceli Yağ Kitle İndeksi (RFM = Relative Fat Mass İndex), Vücut Yağ Oranı Hesaplama

Göreceli Yağ Kitle İndeksi (RFM = Relative Fat Mass İndex), Vücut Yağ Oranı Hesaplama

Vücut yağ oranı hesaplama, vücut kitle endeksi hesaplama, vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır? Vücut kitle indeksi kaç olmalı? Vücut kitle indeksi yaşa göre, vücut kitle indeksi değerlendirme (RFM relative fat mass index calculator) ile sağlık durumunu gör. Obez veya kabul edilebilir sınırlarda mısın?

Kilo vermek için sağlıklı beslenme listesi araştırıyor ve hızlı kilo verme yolları deneyip duruyorsanız online diyetisyenlerimizden size özel online diyet listesi satın almak, 1 aylık sağlıklı beslenme programına sahip olmak için tıklayabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yaşa göre ideal kilo, boy kilo tablosu ve boy kilo endeksi ölçülerek sağlıklı kilo hesabı nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

Göreceli Yağ Kitle İndeksi Hesaplama, Yağ Kitle İndeksi Hesaplama, Yağ Oranı Hesaplama, Vücut Kitle İndeksi Kaç Olmalı?

Vücut kitle indeksi (Body mass index, BMI), artık herkesin aşina olduğu bir hesaplama yöntemidir. BMI kişinin aşırı kilolu olup olmadığını anlamak için kullanılan en yaygın yöntemdir.

Ancak BMI özellikle çocuklar ve yaşlılar için verdiği sonuçlar tartışılıyor. Sonuç böyle olunca bilim insanları yeni arayışlara girişti ve bir alternatif bulduklarını düşünüyor: Relative Fat Mass index (RFM), yani göreceli yağ kitle indeksi.

Göreceli yağ kitle indeksi (RFM), hem cinsiyete göre hesaplama yapıyor hem de kilo yerine göbek çevresi ölçüsünü kullanıyor. Yani sadece bir mezura ile boyunuzu ve göbek çevrenizi ölçerek RFM hesaplamasını yapabilirsiniz.

BMI kilonuzun boyunuza oranı ile çalışırken, RFM bel çevrenizin boyunuza oranı kullanılıyor. Bilim insanları, bu yöntemle vücut yağ oranının sağlıklı bir seviyede olup olmadığını belirlemenin daha kolay ve daha güvenilir olduğunu belirtiyor.

Yukarıdaki Göreceli yağ kitle indeksi hesaplama aracında cinsiyeti, boy ve bel çevrenizin ölçüsünü girerek RFM değerinizi ve karşılığını görebilirsiniz.

Vücut kitle indeksini hemen kötü olarak nitelendirmek istemeyiz hala birçok bilim insanı BMI verilerini kullanıyor. Ancak bazı istisnalarda verdiği sonuçlar çok tartışılıyor.

Örneğin aşağıdaki resimde iki düşük vücut yağı olan kişiye ait vücut mukayesesi yapıldığında vücut kitle indeksinin verdiği sonuçlar RFM’ye göre yetersiz kalıyor.

Soldaki kişi VKİ’ye göre “düşük kilolu” olarak kabul edilir.

Sağdaki kişi VKİ’ye göre “obez” olarak kabul ediliyor. Ancak sağdaki kişinin vücut yağı daha az olması ve biraz daha kaslı olması nedeniyle VKİ’ye göre obez oluyor. Ancak bu sonucun yanlış olduğu görülüyor.

Bu iki kişi için RFM hesaplandığında çıkan sonuçlar daha tutarlı oluyor.

Bilim insanları bir sağlık ve beslenme anketine katılan 12.000 erişkine ait veri tabanından yararlanarak, vücut yağlarını tahmin etmek için 300'den fazla potansiyel formülü test ettiler. 3,500 hastanın RFM'sini hesapladıktan sonra, bunları hastaların DXA ya da DEXA (dual-energy x-ray absorbsiyometri yukarıdaki görsel) taramaları ile karşılaştırdılar. DXA taramaları kemik yoğunluğunu ölçmek için kullanılır. Vücut dokusunu, kemiği, kası ve yağı ölçmenin doğru bir yolu olarak kabul edilir. RFM'nin hesaplanması ile elde edilen verilerin DXA vücut taraması ile elde edilen verilere en yakın sonucu verdiğini buldular. ( 1 )
 
İnsanların büyük çoğunluğu kilolarını bilir ancak bel çevresini bilen sayısı çok çok azdır. Tartılmak kadar önemli bir adım da bel çevresini ölçmektir. Biz ofiste artık mezura bulunduruyoruz. Mezuranız yoksa boyunuz ölçüsünde bir ip ile vücut yağlanmanız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Boyunuz ölçüsündeki ipi ortadan ikiye katlayın ve bel çevrenizi dönüp dönmediğini kontrol edin. Eğer ipin uçları birbirine yetişiyorsa vücut yağlanmanız iyidir. Ancak ipin uçları birbirine yetişmiyorsa bu vücut yağ oranınız fazla demektir. Eğer durum buysa önlem almaya bir an önce başlamanızı tavsiye ediyoruz.
 
Göreceli yağ kitle indeksi formülünün verdiği sonuçlar geniş bir araştırma tarafından doğrulanmış görünüyor. Diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşan kilolu insanları tedavi etmeye çalışan sağlık çalışanlarının kolayca ulaşabileceği vücut yağlarının ölçülmesi için yeni bir endeks olacaktır. Bilim insanları RFM'nin Vücut kitle indeksinden daha iyi sonuçlar verdiğini söylüyor. Ancak VKİ'yi de hemen rafa kaldırmıyor. Vücut kitle indeksi kullanımı devam edecek diyorlar.
 
Göreceli yağ kitle indeksine göre yağ oranınız fazla çıktıysa, zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istersiniz. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturma ihtiyacınız doğar. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın