'Dünyayı Zayıflatan Diyet' Nedir? Örnek Diyet Listesi ile

'Dünyayı Zayıflatan Diyet' Nedir? Örnek Diyet Listesi ile

'Dünyayı Zayıflatan Diyet', İngiltere'de ortaya çıkan esnek bir beslenme planıdır.

'Dünyayı Zayıflatan Diyet', İngiltere'de ortaya çıkan esnek bir beslenme planıdır.

Ara sıra hoşgörülerle dengeli beslenmeyi teşvik eder ve ömür boyu sağlıklı davranışları teşvik etmek amacıyla kalori sayımı veya yiyecek kısıtlamaları içermez.

Birkaç çalışma, kilo vermek ve sağlıklı davranış değişiklikleri yapmak için etkili olabileceğini öne sürüyor, ancak bazı dezavantajları var (1, 2, 3).

Bu makale 'Dünyayı Zayıflatan Diyet' hakkında aklınıza takılan hızlı kilo vermek mümkün mü, sağlıklı mı, diyet listesinde neler var gibi sorulara yanıt vererek 'Dünyayı Zayıflatan Diyet'in kilo kaybı için işe yarayıp yaramadığını gözden geçirmektedir.

'Dünyayı Zayıflatan Diyet' Derecelendirme Puanı Dağılımı

 • Genel Skor: 4
 • Hızlı kilo kaybı: 3
 • Uzun süreli kilo kaybı: 3.75
 • Takip etmesi kolay: 4
 • Beslenme kalitesi: 4.25
Özet: 'Dünyayı Zayıflatan Diyet' yaparken kalori sayımı engellenir ve sağlıklı gıdalara, ara sıra hoşgörülere, grup desteğine ve artan fiziksel aktiviteye odaklanılır. Kilo kaybına yardımcı olabilir ve sağlıklı alışkanlıkları teşvik eder.

'Dünyayı Zayıflatan Diyet' Nedir?


Zayıflayan Dünya Diyeti olarak da adlandırılan Dünyayı Zayıflatan Diyet, 50 yıl önce İngilter'de Margaret Miles-Bramwell tarafından kuruldu.

Bugün, kısıtlayıcı olmayan sağlıklı beslenme ve destekleyici grup ortamının orijinal modelini uygulamaya devam ediyor ( 4 ).

Programın amacı, yiyecek seçimleri konusunda utanç veya endişe hissetmeden ve kalori kısıtlamasını takıntı haline getirmeden kilo vermenize ve sağlıklı davranışlar geliştirmenize yardımcı olmaktır (1).

Özellikle, yağsız proteinleri, nişastaları, meyveleri ve sebzeleri doldurmayı, kalsiyum ve lif bakımından zengin süt ve tam tahıllı ürünleri eklemeyi ve bazen de ikramları yemeyi içeren Gıda Optimizasyonu adı verilen bir beslenme tarzını teşvik eder.

Dünyayı Zayıflatan Diyeti uygulayanlar, bu şekilde yemek yemenin ve istediğiniz bir yemek olduğundan onu arzuladığınızda kendinizi şımartmanın, sağlıklı beslenme ve kilo verme hedeflerinize ulaşma olasılığınızı artırdığını iddia ediyor (1).

Dünyayı Zayıflatan Diyet programı, belirli alanlarda online veya yüz yüze haftalık destek gruplarının yanı sıra egzersiz rutinlerini geliştirmek için fikirler de sağlar(1).

Özet: Dünyayı Zayıflatan Diyet, kısıtlayıcı olmayan sağlıklı beslenme, grup desteği ve fiziksel aktivite ile kilo vermenize ve sağlıklı olmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış esnek bir beslenme düzenidir.

Dünyayı Zayıflatan Diyet Nasıl Takip Edilir?


Herkes kendi web sitelerinde online olarak topluluğa kaydolup Dünyayı Zayıflatan Diyete başlayabilir.

Zayıflayan Dünya topluluğunun üyelerine, aşağıdaki üç adımı içeren Gıda Optimizasyonu hakkında talimat verilir.( 4 , 5 ):

 1. “Serbest Gıdalar” ı doldurun: Bunlar yağsız et, yumurta, balık, kepekli makarna, patates, sebzeler ve meyveler gibi sağlıklı ve doyurucu yiyeceklerdir.
 2. “Sağlıklı Ekstralar” ekleyin: Bu eklentiler kalsiyum, lif ve süt ürünleri, kabuklu yemişler, tohumlar ve kepekli tahıllar gibi diğer önemli besinler açısından zengindir.
 3. Birkaç “Syns” ın tadını çıkarın: Sinerjinin kısaltması olan syns ara sıra alkol ve kalorisi yüksek tatlılar gibi ikramlardır.

Zayıflayan Dünya, üyelerin Gıda Optimizasyonu konusunda kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmak için web siteleri ve akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla bu kategorilerdeki yemek tariflerini ve yiyecek listelerini sağlar. Kalori sayımı veya yiyecek kısıtlamasıyla ilgili hiçbir kural yoktur.

Üyelere ayrıca, eğitimli bir Zayıflayan Dünya danışmanı tarafından online olarak veya yüz yüze yürütülen haftalık grup toplantılarına erişim sağlanır. Bu toplantılar daha fazla rehberlik ve destek sağlamayı amaçlamaktadır.

Özellikle üyeler, başarılı kilo kaybını engelleyebilecek deneyimlerini ve kendi kendini tanımlayan davranış kalıplarını tartışma fırsatına sahiptir. Grubun yardımıyla, üyeler kişisel engellerini aşmanın yeni yollarını beyin fırtınası yapabilirler (1).

Üyeler bir egzersiz rutini geliştirmeye hazır olduklarını düşündüklerinde, Zayıflayan Dünya fiziksel aktivitenizi kademeli olarak artırmak için destek, etkinlik günlükleri ve fikirler sunar.

Dünyayı Zayıflatan Diyet üyeleri üyeliklerini istedikleri zaman durdurabilir ve program sırasında herhangi bir özel takviye veya ek malzeme satın almaları gerekmez.

Özet: Dünyayı Zayıflatan Diyet, kalori sayımı veya kısıtlamasına odaklanmayan ve bunun yerine haftalık toplantılara katılmayı ve hazır olduğunuzda fiziksel aktivitenizi artırmayı teşvik eden, Gıda Optimizasyonu adı verilen esnek bir beslenme tarzını takip etmeyi içerir.


Dünyayı Zayıflatan Diyet Kilo Vermenizi Sağlar mı?

Birkaç çalışma, Dünyayı Zayıflatan Diyetin kilo vermede etkili olabileceğini göstermektedir.

Bunun nedeni, Zayıflayan Dünya Diyetinde esnek yemek tarzının, insanların aşırı kısıtlanmış hissetmeden yolda kalmasına yardımcı olması ve böylece kilo verme hedeflerine ulaşma olasılıklarının artmasıdır (6, 7).

İngiltere ve İrlanda'da haftalık Zayıflayan Dünya toplantılarına katılan 1,3 milyon yetişkinde yapılan bir araştırma, seansların en az %75'ine gidenlerin 3 ay içinde başlangıç ağırlıklarının ortalama %7,5'ini kaybettiğini buldu.(1).

5.000'e yakın yetişkinde yapılan başka bir çalışmada, 6 ay boyunca 24 Zayıflayan Dünya seansının 20'sine giden katılımcıların ortalama 8,9 kg kaybettikleri gözlemlendi (8).

Diğer çalışmalar, haftalık destek toplantılarının çoğuna katılmanın bu diyetteki en büyük kilo kaybı ile ilişkili olduğunu düşündüren benzer sonuçlar sunmaktadır (2 , 9).

Bununla birlikte, bu çalışmaların birçoğunun sonuçları etkilemiş olabilecek Zayıflama Dünyası tarafından finanse edildiğini unutmayın (1 , 8 , 9).

Bununla birlikte, tutarlı sonuçlar, bu diyetin sağlıklı bir şekilde kilo vermenin etkili bir yolu olabileceğini düşündürmektedir.

Yine de, herhangi bir diyette olduğu gibi, Zayıflayan Dünya Diyeti ile kilo vermek, her bireyin programa bağlılığına, grup toplantılarına katılımına ve üyelik süresine bağlı olabilir.

Özet: Birçok çalışma, Dünyayı Zayıflatan Diyetin uygulanmasının kilo kaybı için etkili olduğunu göstermektedir. Üyelik süresi ve grup toplantısına katılım en büyük kilo kaybıyla bağlantılı görünmektedir.

Dünyayı Zayıflatan Diyetin Kilo Vermek Dışında Faydaları Nelerdir?


Kilo kaybına ek olarak, Dünyayı Zayıflatan Diyet kalıcı sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenize ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

3.000'e yakın yetişkinde yapılan bir araştırma, Dünyayı Zayıflatan Diyeti yapanların, daha sağlıklı gıdalar için tercihte önemli bir değişiklik ve programa başladıktan sonra fiziksel aktivitede bir artış olduğunu bildirdi (3).

Dahası, katılımcıların %80'inden fazlası genel sağlıklarında bir iyileşme kaydetti (3).

Bu sonuçlar, Zayıflayan Dünyanın insanların sadece kilo kaybını teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda sağlığın çeşitli yönlerini iyileştiren değişiklikleri uygulamalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ek olarak, insanların kilo vermesine yardımcı olduğundan, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi obezite ile ilişkili kronik durumlar riskini azaltabilir (10 , 11).

Yine de bu koşullara etkileri üzerine araştırmalar eksiktir.

Son olarak, aşırı kilo ve obeziteyi tedavi etmek için uygun maliyetli bir yöntem olabilir.

Bir çalışma, obez insanları Zayıflayan Dünya topluluğuna yönlendirmenin, obeziteyi orlistat gibi popüler kilo verme ilaçlarıyla tedavi etmenin maliyetinin üçte biri olduğunu gözlemledi ( 12 ).

Özet: Zayıflayan Dünya topluluğunun üyeleri, daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirdiklerini ve kilo kaybının yanı sıra genel sağlıkta iyileşmeler yaşadıklarını bildirdiler. Diyet ayrıca aşırı kilo ve obeziteyi tedavi etmek ve önlemek için uygun maliyetli bir yöntem olabilir.

Dünyayı Zayıflatan Diyetin Olası Yan Etkileri


Bu diyet insanların kilo vermesine yardımcı olsa da bazı dezavantajları vardır.

Birincisi, bu diyet ile başarılı kilo verme, her kişinin programa bağlılığına bağlıdır.

Katılımcılar yüz yüze değil, internet üzerinden grup oturumlarına katılma seçeneğine sahipken, bazılarının toplantıları yoğun programlarına sığdırması yine de zor olabilir.

Sağlıklı 'Zayıflayan Dünya tarifleri' hazırlamak, sınırlı pişirme becerileri ve zamanı olan insanlar için zor olabilir. Ayrıca, aylık üyelik ücretleri bazıları için çok pahalı olabilir.

Son olarak, Zayıflama Dünyası kalori sayımını teşvik etmediğinden ve programın serbest gıdaları için uygun porsiyon boyutlarını belirtmediğinden, bazı insanlar bunları fazla yiyebilir.

Serbest Gıdalar tatmin edici olsa da, bazıları kalorisi yüksek ve patates ve pirinç de dahil olmak üzere besin maddelerinde oldukça düşük olabilir. Bu yiyeceklerin büyük bir bölümünü yemek, kilo kaybını önleyebilecek aşırı tüketime katkıda bulunabilir.

Patates, pirinç, makarna, meyve ve diğer “serbest” nişastalı yiyecekler de kan şekeri artışına yol açabilir ve diyabetli kişiler için sorun yaratabilir (13).

Özet: Bazı kişilerin Zayıflayan Dünya Diyeti programına, özellikle sınırlı zaman, gelir ve yemek pişirme becerisine sahip olanlara uyması zor olabilir. Dahası, bazı insanlar programın serbest yiyeceklerini fazla yiyerek kilo verme çabalarını engelleyebilir.

Dünyayı Zayıflatan Diyet Uygulayanların Tüketebileceği Yiyecekler

Bu diyet programı yiyecekleri üç kategoriye ayırır: Serbest Gıdalar, Sağlıklı Ekstralar ve Syns.

Serbest Gıdalar doyurucu ancak kalorisi düşük. Zayıflayan Dünya diyetinde, bu yiyecekler öğünlerinizin ve atıştırmalıklarınızın çoğunu oluşturmalıdır. Bu kategori aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir ( 14 ):

 • Yağsız proteinler: yumurta, sığır eti, tavuk, hindi, somon, beyaz balık (morina, tilapia, pisi balığı ve diğerleri), kabuklu deniz ürünleri (yengeç, karides, ıstakoz ve diğerleri)
 • Nişastalar: patates, pirinç, kinoa, farro, kuskus, fasulye, tam buğday ve beyaz makarna
 • Tüm meyve ve sebzeler: brokoli, ıspanak, karnabahar, biber, çilek, elma, muz, portakal

Günlük lif, kalsiyum ve sağlıklı yağ önerilerinizi karşılamak için Zayıflayan Dünya diyetinde Sağlıklı Ekstralar da bulunur. Tavsiye edilen kısımlar, programa kaydolanlara verilen materyallerde açıklanan gıdaya bağlı olarak değişir.

Bu ekstraların bazı örnekleri ( 14 ):

 • Süt ürünleri: süt, süzme peynir, diğer peynirler, az yağlı veya yağsız yoğurt
 • Yüksek lifli kepekli tahıllar ve tahıl ürünleri: tam tahıllı ekmek, yulaf
 • Kuru yemiş ve tohumlar: badem, ceviz, Antep fıstığı, keten tohumu, chia tohumu

Program, öncelikle yağsız proteinlere, meyvelere, sebzelere ve “serbest” nişastalara odaklanan çeşitli tarifler ve yemek fikirleri sunar.

Özet: Dünyayı Zayıflatan Diyet, çoğunlukla yağsız proteinler, nişastalar, meyveler ve sebzeler içeren Serbest Gıdaların yanı sıra süt, tam tahıllar, kuru yemişler ve tohumlar gibi daha küçük Sağlıklı Ekstraların porsiyonlarını yemeye odaklanır.

Dünyayı Zayıflatan Diyet Uygulayanların Kaçınması Gereken Yiyecekler


Dünyayı Zayıflatan Diyette tüm gıdalara izin verilir, ancak tatlılar, yüksek oranda işlenmiş gıdalar ve alkolün bir ölçüde sınırlı olması amaçlanır.

Üyelerin zaman zaman isteklerini gidermek ve diyeti bırakmayı daha az hissetmek amacıyla bu Syn'lerden yararlanmaları teşvik edilir, ancak porsiyonlar kişisel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlıdır.

Syns şunları içerir ( 14 ):

 • Tatlılar: çörek, kurabiye, kek, şekerleme, bisküvi
 • Alkol: bira, şarap, votka, cin, tekila, şekerli karışık içecekler
 • Şekerli içecekler: gazlı içecekler, meyve suları, enerji içecekleri


Özet: Dünyayı Zayıflatan Diyet herhangi bir yiyeceği kısıtlamasa da, tatlıları ve alkolü ara sıra hoşgörülerle sınırlamayı önerir.

Dünyayı Zayıflatan Diyet Listesi, Örnek Menü

Dünyayı Zayıflatan Diyet herhangi bir yiyeceği kısıtlamadığından, takip edilmesi çok kolaydır.

İşte diyet için üç günlük örnek bir diyet listesi ve örnek menü.

1.Gün

 • Kahvaltı: meyve ve ceviz ile çelik kesilmiş yulaf ezmesi
 • Öğle yemeği: Siyah fasulye ile salata
 • Akşam yemeği: pirinç ve brokoli ile susamlı tavuk, ayrıca küçük bir kek
 • Atıştırmalıklar: peynir, kereviz ve humus, tortilla cips ve salsa

2. Gün

 • Kahvaltı: yumurta, patates mücveri, yaban mersini
 • Öğle yemeği: hindi ve sebzeli kinoa salatası
 • Akşam yemeği: sebze soslu spagetti, köfte ve bir kadeh şarap
 • Aperatifler: meyve salatası, karışık çerez, havuç ve avokado

3 Gün

 • Kahvaltı: çilek ile tam tahıllı Fransız tostu
 • Öğle yemeği: salata ile sebzeli çorba çorbası
 • Akşam yemeği: dana pirzolası, patates püresi ve yeşil fasulye
 • Atıştırmalıklar: haşlanmış yumurta, bitter çikolata karesi, elma ve yer fıstığı ezmesi

Özet: Dünyayı Zayıflatan Diyetinin örnek menüsü çoğunlukla yağsız proteinleri, nişastaları, meyveleri ve sebzeleri içermenin yanı sıra bazı süt ürünlerini ve sağlıklı yağları içerir. Ara sıra tatlı ikramlara ve alkole de izin verilir.

Uzun Lafın Kısası

Dünyayı Zayıflatan Diyet, kalori saymayı engelleyen ve sağlıklı yiyeceklere, ara sıra hoşgörülere, online veya yüz yüze toplantılar yoluyla desteğe ve artan fiziksel aktiviteye odaklanan esnek bir beslenme planıdır.

Araştırmalar, kilo kaybına yardımcı olabileceğini, sağlıklı alışkanlıkları teşvik edebileceğini ve genel sağlığı iyileştirebileceğini gösteriyor.

Dünyayı Zayıflatan Diyeti denemekle ilgileniyorsanız, başarınızın planı takip etmeye ve toplantılara katılmaya ne kadar bağlı olduğunuza bağlı olacağını unutmayın.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın