Chaga Mantarı Nedir? Chaga Mantarı Nasıl Kullanılır?

Chaga Mantarı Nedir? Chaga Mantarı Nasıl Kullanılır?

Yüzyıllar boyunca, insanlar tıbbi amaçlar için chaga mantarları kullandılar.

 

Chaga mantarları yüzyıllardır Sibirya'da ve Asya'nın diğer bölgelerinde bağışıklığı artırmak ve genel sağlığı iyileştirmek için bir ilaç olarak kullanılmıştır (1).

 

Görünüşte çirkin olmasına rağmen, chaga mantarı potansiyel sağlık yararlarından dolayı Batı dünyasında popülerlik kazanıyor.

 

Dahası, chaga mantarı çayı antioksidanlarla doludur.

 

Ancak bu özel mantarın tüketimi bazı riskleri de beraberinde getirebilir.

 

Chaga mantarı ne işe yarar? Bu makalede, chaga mantarının kullanımları, yararları ve potansiyel yan etkileri dahil olmak üzere chaga mantarı hakkında bilgiler incelenmiştir.

 

Online diyet programı boyunca haftanın her günü sabah 8.00 akşam 18.00 mesai saatleri içerisinde sormak istediğiniz soruları Whatsapp üzerinden diyetisyeninize sorabileceğiniz online diyet hizmetimizden uygun online diyet ücreti ile faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Chaga Mantarı Nedir? Chaga Mantarı Ne Demek?

 

Chaga mantarı (Inonotus obliquus), Kuzey Avrupa, Sibirya, Rusya, Kore, Kuzey Kanada ve Alaska gibi soğuk iklimlerde genellikle huş ağaçlarının kabuğunda yetişen bir mantar türüdür.

 

Chaga ayrıca siyah kütle, klinker polipore, huş ağacı pamuklu polipore, cüruf conk gibi diğer isimlerle de bilinir.

 

Chaga, kabaca 25-38 santimetre büyüklüğünde yanmış kömür yığınına benzeyen odunsu bir büyüme üretir. Bununla birlikte, iç kısım turuncu renkli yumuşak bir öz ortaya çıkarmaktadır.

 

Yüzyıllar boyunca chaga, Rusya'da ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde geleneksel bir ilaç olarak, esas olarak bağışıklığı ve genel sağlığı artırmak için kullanılmıştır.

 

Ayrıca diyabet, bazı kanserler ve kalp hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır (1).

 

Geleneksel olarak, chaga ince bir toz haline getirilir ve chaga mantarı çayı olarak demlenir. 

 

Günümüzde, sadece bir çay olarak değil, aynı zamanda chaga mantarı tozu veya chaga mantarı kapsülü takviyesi olarak da mevcuttur. Çay tek başına ya da cordyceps gibi diğer mantarlarla kombinasyon halinde chaga içerebilir.

 

Chaga mantarını ılık veya soğuk suyla almanın tıbbi özelliklerini açığa çıkardığına inanılmaktadır.

 

Chaganın besin içeriği hakkında güvenilir bilgilerin son derece sınırlı olduğunu unutmayın.

 

Bununla birlikte, kalorileri düşük, lifleri çok yüksek ve antioksidanlarla doludurlar (2, 3).

 

Özet: Chaga mantarı, soğuk iklimlerde özellikle huş ağaçlarında yetişen bir mantardır. Yanmış odun kömürüne benzer bir görünüme sahiptir. Yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır.

 

 

''Mantar dondurulur mu?'' Başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Chaga Mantarı Faydaları

 

Araştırmalar devam etmekle birlikte, bazı bilimsel çalışmalar, chaga ekstraktının belirli sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

 

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir ve Enflamasyonla Mücadele Eder

 

Enflamasyon, bağışıklık sisteminizin hastalığa karşı koruyabilen doğal bir tepkisidir. Bununla birlikte, uzun süreli iltihaplanma, kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi durumlarla bağlantılıdır (4).

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, chaga özünün uzun süreli iltihabı azaltarak, zararlı bakteri ve virüslerle savaşarak bağışıklığı olumlu yönde etkileyebileceğini düşündürmektedir.

 

Chaga, yararlı sitokinlerin (bağışıklık sistemini düzenleyen özel proteinler) oluşumunu teşvik ederek, zararlı bakteri veya virüslerle savaşmak için gerekli olan beyaz kan hücrelerini uyarır (5, 6).

 

Sonuç olarak, bu mantar küçük soğuk algınlığından ciddi hastalıklara kadar enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

 

Ek olarak, diğer hayvan ve test tüpü çalışmaları, chaganın enflamasyonu tetikleyen ve hastalıkla ilişkili zararlı sitokinlerin üretimini önleyebildiğini göstermektedir (5, 7).

 

Örneğin, farelerde yapılan bir çalışmada, chaga özü, enflamatuar sitokinleri inhibe ederek inflamasyonu ve bağırsak hasarını azalttı (8).

 

''Mantarlar sizin için iyi mi?'' Başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

 

Chaga Mantarı Kanseri Önler ve Savaşır

 

Birçok hayvan ve test tüpü çalışması, chaga mantarının kanser büyümesini önleyebileceğini ve yavaşlatabileceğini gösteriyor (9).

 

Kanserli farelerde yapılan bir çalışmada, chaga mantarı takviyeleri tümör boyutunda %60'lık bir azalma ile sonuçlandı (10).

 

Bir test tüpü çalışmasında, chaga özütü, insan karaciğer hücrelerinde kanserin büyümesini engelledi. Akciğer, meme, prostat ve kolon kanser hücreleri ile benzer sonuçlar gözlemlenmiştir (11, 12, 13, 14).

 

Chaga mantarının antikanser etkisinin kısmen, hücreleri serbest radikallerin zararlarından koruyan yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklandığı düşünülmektedir (15).

 

Özellikle chaga mantarı, antioksidan triterpen içerir. Yapılan çalışmalar triterpen özünün kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (15).

 

Chaga mantarının antikanser potansiyeli hakkında güçlü sonuçlar çıkarmak için insan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu unutmayın.

 

 

Kan Şekerini Düşürür

 

Birçok hayvan çalışması, chaga mantarını düşük kan şekeri seviyelerine bağlar. Bu nedenle,  diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir (16, 17).

 

Obez, diyabetik farelerde yapılan yakın tarihli bir araştırma, chaga özütünün, ek almayan diyabetik farelere kıyasla kan şekeri seviyelerini ve insülin direncini azalttığını gözlemledi (18).

 

Diyabetik farelerde yapılan başka bir çalışmada, chaga mantarı takviyeleri üç hafta boyunca kan şekeri seviyelerinde %31'lik bir azalmaya yol açtı (17).

 

Diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar görülmüştür (19, 20).

 

Bununla birlikte, insan araştırması mevcut olmadığından, chaga mantarının insanlarda diyabetin yönetilmesine yardımcı olup olamayacağı belirsizdir.

 

Chaga Mantarı Kolesterolü Düşürür

 

Chaga özütü ayrıca kalp hastalığı riskinizi azaltarak kolesterol seviyelerine de fayda sağlayabilir.

 

Yüksek kolesterollü farelerde yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, chaga özütü antioksidan seviyelerini arttırırken “kötü” LDL kolesterol, toplam kolesterol ve trigliseritleri azalttı (21).

 

Benzer çalışmalar aynı sonuçları verdi ve - “kötü” LDL kolesterolü azaltmanın yanı sıra - chaga mantarının “iyi” HDL kolesterolü artırdığını gözlemledi (17, 18).

 

Araştırmacılar, chaga mantarında bulunan antioksidanların kolesterol üzerindeki etkilerinden sorumlu olduğuna inanıyorlar.

 

Yine, chaga mantarının kolesterol etkisini açıkça anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvan ve test tüpü çalışmaları, chaga özütünün bağışıklığı artırabileceğini, kronik inflamasyonu önleyebileceğini, kanserle savaşabileceğini, kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü ve kolesterolü azaltabileceğini buldu. Bununla birlikte, daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

 

''Bağışıklık sistemini güçlendiren mantarlar'' Tıklayıp öğrenebilirsiniz.

 

Chaga Mantarı Zararları - Güvenlik ve Yan Etkiler

 

Chaga genellikle iyi tolere edilir. Bununla birlikte, güvenliğini veya uygun dozajını belirlemek için hiçbir insan çalışması yapılmamıştır.

 

Aslında, chaga bazı yaygın ilaçlarla etkileşime girerek potansiyel olarak zararlı etkilere neden olabilir.

 

Örneğin, chaga, kan şekeri üzerindeki etkisi nedeniyle insülin veya diyabet hastaları için risk oluşturabilir.

 

Chaga ayrıca kan pıhtılaşmasını önleyebilen bir protein içerir. Bu nedenle, kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, kanama bozukluğunuz varsa veya ameliyat için hazırlanıyorsanız, chaga almadan önce doktorunuza danışın (22).

 

Bazı araştırmalar chaganın inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterse de, bağışıklık sisteminizin daha aktif olmasına neden olabilir. Bu nedenle, otoimmün hastalıkları olan insanlar chaga almadan önce tıbbi yardım almalıdır.

 

Hamile veya emziren kadınlar için chaganın güvenliği hakkında hiçbir araştırma yoktur. Bu nedenle, en güvenli seçenek kullanımdan kaçınmaktır.

 

Son olarak, chaga mantarı satın alırken ya da chaga çayı satın alırken saygın kaynaklardan almayı unutmayın.

 

Özet: Hiçbir çalışma chaganın güvenliğini veya uygun dozunu analiz etmedi. Kanama bozukluğunuz veya otoimmün hastalığınız varsa, kan inceltici kullanıyorsanız ya da hamile veya emziriyorsanız istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yüzyıllar boyunca, insanlar tıbbi amaçlar için chaga mantarları kullandılar.

 

Antioksidanlarla paketlenmiş chaga mantarı çay veya takviye formunda mevcuttur.

 

Ekstresi kansere karşı savaşabilir ve bağışıklık, kronik inflamasyon, kan şekeri, kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

 

Yine de, bu faydaları doğrulamak ve güvenliğini, yan etkilerini ve optimal dozajını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Chaga mantar çayı veya takviyesini denemekle ilgileniyorsanız, ancak yan etkiler veya aldığınız ilaçlarla olası etkileşimler hakkında endişeleriniz varsa, önce doktorunuzla konuşun.

 

Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine sağlıklı bir beslenme programı çok daha etkili olacaktır. Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın