Şeker Hastaları Bal Kabağı Yiyebilir mi? Bal Kabağı ve Diyabet

Şeker Hastaları Bal Kabağı Yiyebilir mi? Bal Kabağı ve Diyabet

Bal kabağı, kan şekeri kontrolünü destekleyebilen besinler ve bileşikler bakımından zengin, sağlıklı bir besindir.

 

Bal Kabağı ve Diyabet

 

Araştırmalar, bal kabağının diyabetli kişilere özgü birçok potansiyel faydası olduğunu gösteriyor.

 

Bir hayvan çalışmasında, bal kabağındaki bileşiklerin, insülin üretimini doğal olarak artırarak diyabetli farelerin insülin ihtiyaçlarını azalttığını buldu (8).

 

Bir başka hayvan araştırması, bal kabağındaki iki bileşiğin - trigonellin ve nikotinik asit - kan şekeri düşürücü ve diyabet önleyici etkilerinden sorumlu olabileceğini gözlemledi (8).

 

Dahası, tip 2 diyabetli farelerde yapılan bir başka çalışmada, polisakkaritler adı verilen bal kabağı karbonhidratları ve Pueraria mirifica bitkisinden izole edilen puerarin adlı bir bileşiğin kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir (9).

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, bu etkileri doğrulamak için insan araştırmalarına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvan çalışmaları, bal kabağının kan şekeri seviyelerini ve insülin ihtiyaçlarını azaltarak tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabilecek bileşikler içerdiğini göstermektedir. Yine de, insan araştırması eksiktir.

 

Balkabağı tarifleri oldukça değişkendir. Balkabağı çorbasından balkabağı tatlısına kadar çok çeşitlidir. Balkabağı faydalarından biri de kan şekeri üzerindeki olumlu etkileridir. Ancak balkabağı tatlılarına eklenen şekerler kan şekerini olumlu etkilemez. Bu nedenle diyetinize uygun bir tarif ve doğru porsiyonu seçmelisiniz. 

 

 

 

Bal Kabağı Besin Değeri - Balkabağı Besin Değeri

 

Bal kabağı, genel refahı ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini destekleyen birçok besin içeren düşük kalorili bir besindir.

 

Bal kabağı kaç kalori? Yarım su bardağı (120 gram) pişmiş bal kabağı, aşağıdaki besin maddelerini içerir:

 

 • Balkabağı Kalori: 50
 • Protein: 2 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 11 gram
 • Lif: 3 gram
 • Şeker: 4 gram
 • Kalsiyum: Günlük Değerin %4'ü (DV)
 • Demir: DV'nin %4'ü
 • C Vitamini: DV'nin %8'i
 • Provitamin A: DV'nin %280'ü

 

Lif, kan şekeri seviyelerini yönetmede faydalı bir rol oynar ve lif bakımından zengin yiyecekleri yemenin, kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği gösterilmiştir. Yarım su bardağı (120 gram) bal kabağı, lif için günlük ihtiyacın %12'sini içerir (4).

 

Şeker hastalığınız varsa ve kilo vermek istiyorsanız eğer her şeyi yiyemediğiniz için kendinize uygun diyet listesi bulmakta zorlanabilirsiniz. Zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırlayacağı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Aklınızdaki soruların cevabı için Instagram ve Whatsapp üzerinden diyetisyenlerimizle iletişim kurabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

 

Bal Kabağı Kan Şekerini Yükseltir mi? Bal Kabağı ve Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi

 

Glisemik yük (GL) karbonhidrat açısından zengin gıdalar için bir sıralama sistemidir. Bir porsiyon yiyecekteki karbonhidrat miktarını ve o yiyeceğin kan şekeri seviyenizi ne ölçüde  yükselttiğini gösterir. 10'dan az bir GL, bir gıdanın kan şekeri üzerinde minimum etkiye sahip olduğunu gösterir (5).

 

Glisemik indeks nedir? GI nedir? Öte yandan, glisemik indeks (GI), bir gıdanın kan şekeri seviyelerinizin ne kadar yükselmesine neden olabileceğini belirten 0-100 arasında bir skaladır. Yüksek sayılar bir yiyeceğin daha büyük bir kan şekeri sıçramasına neden olacağı anlamına gelir (6).

 

Bununla birlikte, GI, yiyeceğin karbonhidrat içeriğini hesaba katmaz. Bu nedenle, GL, belirli bir gıdanın bir porsiyonunun kan şekerinizi ne kadar etkileyeceğinin daha gerçekçi bir değerlendirmesidir.

 

Bal kabağı 75 değerinde yüksek bir GI'ye sahiptir, ancak 3 değerinde düşük bir GL'ye sahiptir.

 

Bu, tek bir porsiyon bal kabağı yemeye devam ettiğiniz sürece kan şekeri seviyenizi önemli ölçüde etkilememesi gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, çok miktarda bal kabağı yemek kan şekerinizi önemli ölçüde artırabilir.

 

Karbonhidrat bakımından zengin herhangi bir gıdada olduğu gibi, kan şekeri seviyelerini yönetirken porsiyon kontrolü önemlidir.

 

Özet: Tipik bir bal kabağı porsiyonu lif bakımından zengin ve karbonhidrat bakımından düşüktür. Bal kabağı yüksek bir glisemik indekse sahip olsa da, düşük bir glisemik yüke sahiptir. Yani porsiyon kontrolü yaptığınız sürece kan şekeriniz üzerinde önemli bir etkinin olması olası değildir.

 

 

Bal kabağı tatlısı nasıl yapılır? 

 

Bal kabağı, özellikle sonbahar ve kış aylarının ilk günlerinde herkesin aklında ve sofrasında yer alıyor gibi görünüyor.

 

Sadece parlak bir renk sunmakla kalmaz, aynı zamanda lezzetli bir tada ve bol miktarda besine sahiptir.

 

Yine de, şeker hastalığınız varsa bal kabağının uygun olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 

Şeker hastalığınız varsa kan şekeri seviyelerinizi yönetmek önemlidir. Çünkü bunu yapmak sinir hasarı, kalp hastalığı, görme bozuklukları, cilt enfeksiyonları ve böbrek sorunları gibi diyabetle ilgili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir (12).

 

Bu nedenle, şeker hastalığınız varsa, bal kabağı gibi belirli yiyeceklerin kan şekerini nasıl etkilediğini anlamak özellikle önemlidir.

 

 

Online diyet programı boyunca haftanın her günü sabah 8.00 akşam 18.00 mesai saatleri içerisinde sormak istediğiniz soruları Whatsapp üzerinden diyetisyeninize sorabileceğiniz online diyet hizmetimizden uygun online diyet ücreti ile faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

 

Bal Kabağı ile Ne Yapılır? Bal Kabağı İçeren Tarifler

 

Bal kabağı lezzetinin tadını çıkarmanın en yaygın yollarından bazıları bal kabağı çorbası, bal kabağı püresi, bal kabağı tatlısı, bal kabağı reçelidir, peki siz bal kabağı baharatlı latte (pumpkin spice latte) içmeyi ve bal kabağı pastasını veya bal kabağı ekmeğini denediniz mi?

 

Bununla birlikte, bu gıdalar bal kabağı içermesine rağmen, kan şekeri kontrolü için yararlı olmayan malzemeleri de içerirler.

 

Kabak aromalı içecekler ve bal kabağı pastası gibi unlu mamuller genellikle her ikisi de yüksek GI değerine sahip, minimum besin değeri sunan ilave şeker ve rafine tahıllar gibi malzemelerle yapılır (10).

 

Bu besinler, doğal haliyle bal kabağı yemekle aynı sağlık yararlarını sunmaz ve kan şekeri kontrolünüzü olumsuz etkileyebilir.

 

Özet: Bal kabağının tadını çıkarmanın en yaygın yollarından bazıları aromalı kahve içmek ve bal kabağı pastası gibi unlu mamülleri yemektir. Bu yiyecekler bal kabağı içermekle birlikte, daha az sağlıklı bileşenler de içerirler ve kabak yemeyle aynı yararları sunmazlar.

 

Şeker Hastalığı Dostu Bal Kabağı Chia Pudingi - Diyabet Dostu Besinlerle Tarif

 

Bal kabağı aromalı bir tatlı istiyorsanız, ancak şeker ve rafine tahıllar gibi diyabeti yönetme yeteneğinizi engelleyebilecek malzemeler konusunda endişeleniyorsanız, çeşitli diyabet dostu bal kabağı tarifleri vardır.

 

Örneğin, bal kabağı chia pudingi aşağıdaki daha yüksek protein, daha yüksek yağ, gerçek bal kabağı kullanır ve ilave şeker kullanımını en aza indirir.

 

Malzemeler

 • 1 1/2 su bardağı (350 ml) badem sütü
 • 1/2 su bardağı (120 gram) bal kabağı püresi
 • 1 kaşık (30 gram) protein tozu
 • 2 yemek kaşığı (30 gram) seçtiğiniz bir kabuklu yemiş yağı veya tohum yağı
 • 1 yemek kaşığı (15 ml) bal
 • 1 çay kaşığı vanilya özü
 • 1 1/2 çay kaşığı pumpkin pie spice- baharat karışımı
 • bir tutam tuz
 • 1/4 bardak (40 gram) chia tohumu
 • tepesi için ekstra badem sütü

Talimatlar

Bir karıştırma kabında, pürüzsüz hale gelinceye kadar tüm malzemeyi (chia tohumları hariç) karıştırın. Sonra, karışımı tekrar kapatılabilir büyük bir kavanozun (veya 2 küçük kavanozun) içine yerleştirin, chia tohumlarını ekleyin, kavanozun kapağını kapatın ve sallayın.

 

Karışımı ilave badem sütü ile doldurmadan ve tadını çıkarmadan önce kavanozu gece boyunca (veya en az 3 saat boyunca) buzdolabına koyun.

 

Özet: Bu diyabet dostu tatlı tarifi, %100 bal kabağı püresi kullanır. Bal kabağı aromalı bu tatlı, tatlı isteklerinizi giderir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bal kabağı, kan şekeri kontrolünü destekleyebilen besinler ve bileşikler bakımından zengin, sağlıklı bir besindir.

 

Bazı hayvan çalışmaları, kan şekerini düşürdüğünü, diyabet yönetimini potansiyel olarak iyileştirdiğini ve bazı durumlarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Bununla birlikte, çoğu insan bal kabağını şekerli içecekler, unlu mamüller ve turtalar gibi daha az sağlıklı yiyecekler şeklinde tüketir. Bu şekilde tüketilen besinler bal kabağı yemekle aynı faydaları sunmaz.

 

Çoğu araştırma hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da bulgular, tipik bir porsiyon boyutunun tadını çıkardığınız ve en az işlenmiş haliyle yediğiniz sürece, diyabetiniz varsa diyetinize balkabağı eklemenin kan şekeri kontrolüne fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir.

 

10 kilo verme diyeti gibi kısıtlayıcı diyetler uyguluyorsanız sevdiğiniz yiyeceklerden ve tatlılardan epey uzak zamanlar geçirmişsiniz demektir. Sağlıklı ve dengeli beslenirken zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırlayacağı sevdiğiniz yiyecekleri yerken kilo verebileceğiniz online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın