Aspartam Nedir, Kanserojen Mi? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Aspartam Nedir, Kanserojen Mi? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Aspartam zararlı mı? Aspartam nelerde var? Aspartam tatlandırıcı nedir? Aspartam içeren ürünler. Sürekli tartışma konusu olan aspartam E951 üzerine yapılan son araştırmaları sizin için derledik.

1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesini denedim fakat hiçbir sonuç alamadım diyorsanız, haftalık diyet programı ile kişiye özel diyet programı hazırlamak, örnek diyet listesine sahip olmak, kilo vermek için sağlıklı beslenme listesi araştırıyor ve hızlı kilo verme yolları deneyip duruyorsanız online diyetisyenlerimizden size özel online diyet listesi satın almak, 1 aylık sağlıklı beslenme programına sahip olmak için tıklayabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Aspartam Nedir? Aspartam Ne Demek? Aspartam Ne İşe Yarar?

Aspartam bugün kullanımda olan en yaygın yapay tatlandırıcılardan biridir. Aspartam tatlandırıcı, aspartik asit ve fenilalanin amino asitlerini bir araya getirerek yapılır. Amino asitler proteinlerin yapı taşlarıdır ve birçok gıdada doğal olarak bulunurlar.

Aspartam pek çok yiyecek ve içecekte kullanılır çünkü şekerden yaklaşık 200 kat daha tatlıdır, aynı oranda tatlılık vermek için daha az kullanılır. Bu da gıda endüstrisi için karlı bir ürün olduğunu gösterir. Aynı zamanda nötr şeker olarak bilindiği için eklenen gıdaların kalorilerini yükseltmez.

Aspartam, 1980'lerin başından beri kullanılmaya başlanmıştır. Artık binlerce farklı gıda ürününde kullanılmaktadır. Aspartam tatlandırıcı yaygın olarak yapay tatlandırıcı olarak hazır yiyecek ve içeceklerde aynı zamanda çok fazla ısı gerektirmeyen tariflerde (ısı aspartamı parçaladığı için) kullanılır. 

Aspartam içeren ilaçlar, bazı ilaçlarda tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Örneğin; laksatifler, vitamin takviyeleri ve çocuk şurupları gibi.

Vücutta, aspartam fenilalanin, aspartik asit ve metanole ayrılır.

Metanol yüksek miktarlarda toksik olabilir, ancak aspartamın parçalanmasından kaynaklanan miktarlar, meyve suyu gibi birçok “doğal” gıdada bulunandan daha düşüktür.

Aspartam zararları, aspartamın kanser de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açtığını iddia eden söylentiler, yıllarca tartışıldı. Bunların birçoğu internette aspartam kanserojen mi başlıklı yazılarla dolaşmaya devam ediyor. 

Ancak 2015'te yapılan bir çalışma kanser ile ilişkisini ortaya koydu. Bu durum karşısında Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu'nun (EFSA) aspartam ile ilgili bu araştırmayı incelediği raporunu sizin için derledik. İşte çıkarılan sonuçlar:

EFSA yeni aspartam çalışmasını değerlendiriyor ve güvenliğini tekrar teyit ediyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), Avrupa Ramazzini Vakfı tarafından İtalya'nın Bologna kentinde yürütülen aspartamın kanserojen etkileri hakkındaki uzun vadeli çalışmayı değerlendirdi. Yayınlanan bildiriye göre, EFSA şu anda mevcut olan tüm kanıtlara dayanarak, aspartamın güvenliğini ve aspartam için önceden kabul edilmiş Kabul Edilebilir Günlük Alım gözden geçirme ihtiyacının olmadığı sonucuna varmıştır. Kabul edilebilir günlük alım miktarı 40 mg / kg. Yani her bir kilogram için en fazla 40 mg alınması tavsiye ediliyor. Örneğin; 80 kg bir kişiye günlük en fazla 3,2 gram almasını tavsiye ediyor. Panel ayrıca, Avrupa'da aspartam alımının günde ortalama 0,8 gram seviyelerinde olduğunu, bunun da kabul edilebilir günlük alımın oldukça altında olduğunu da kaydetmiştir.

Yoğun bir tatlandırıcı olan aspartam, dünyada birçok ülkede 20 yıldan fazla bir süredir gıdalarda ve şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Geçmişte yapılan bir dizi güvenlik değerlendirmesine ek olarak, Gıda Bilimsel Komitesi (SCF), 2002 yılında aspartam ile ilgili tüm orijinal ve daha yeni çalışmaların gözden geçirilmesini gerçekleştirmiş ve aspartamın insan tüketimi için güvenli olduğunu tekrar teyit etmiştir. 

Aspartam Kanserojen Mi? Aspartam Zararlı Mı?


Bununla birlikte, piyasaya sürüldüğünden, aspartamın güvenliği tartışmalı bir konu olmuştur. 2005 yılında, Avrupa Ramazzini Vakfı, fareler üzerinde yapılan aspartamın etkilerine yönelik uzun süreli bir çalışmanın yeni bulgularını yayınladı. Avrupa Ramazzini Vakfı'ndan bilim insanları, yaptıkları çalışmaların sonuçlarının aspartamın kansere neden olabildiğini, tatlandırıcının kullanımı ve tüketimine ilişkin güncel kılavuzların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini gösterdi.

Aspartam kanserojen mi sorusunun cevap bulması amacıyla EFSA hemen yeni bulguların değerlendirmesini üstlendi ve Avrupa Ramazzini Vakfı'nın değerlendirme için gerekli tüm çalışma ayrıntılarını paylaşmasını istedi. Avrupa Komisyonu çalışmayı değerlendirme ihtiyacını doğruladı ve bu çalışmaya verilen yüksek önceliği destekledi.

Avrupa Ramazzini Vakfı tarafından EFSA'ya sunulan aspartam hakkındaki yeni çalışmanın kapsamlı verileri değerlendirildi. Fareler üzerinde gerçekleştirilen bu uzun süreli çalışma sonucunda aşağıdaki sonuçlar paylaşıldı:

Aspartam verilen farelerde görülen lenfoma ve lösemi olarak bilinen kanserlerin hafif artışının aspartam ile ilişkili olmadığı ve büyük olasılıkla akciğerdeki inflamatuvar değişikliklerine bağlı olduğu düşünülmüştür. 

Ayrıca dişi farelerde görülen böbrek, üreter, mesane bulguları, aspartama özgü değildir ve yüksek doz seviyelerde farelere verilen bazı kimyasallarla ilişkili olabileceği gözlemlenmiştir. Bu değişiklikler normal olarak, farelere özgü kalsiyum metabolizmasındaki tahriş veya dengesizliklerin bir sonucudur ve insanlarla için hiçbir ilgisi yoktur.

Periferik sinirlerin malign tümörleri ile ilgili olarak, tümörlerin sayısı, geniş bir doz aralığında belirgin bir doz-yanıt ilişkisi ihtimali düşüktü. Bu tümörlerin tanısı konusunda da belirsizlik vardır. Bu bulgunun yalnızca ilgili dokuların bağımsız bir akran değerlendirmesiyle tam olarak değerlendirilebileceğini belirtmiştir.

Aspartam kanserojen mi sorusunun cevabını, kurul, bugüne kadar mevcut olan tüm verilere dayanarak, aspartamın güvenliği hakkındaki önceki bilimsel görüşün daha fazla gözden geçirilmesinin veya aspartamının Kabul Edilebilir Günlük Alımının revize edilmesinin gerekmediği sonucuna vararak vermiştir.

Heyetinin risk değerlendirmesi hakkında yorum yapan EFSA Vekili Yürütme Direktörü Dr. Herman Koëter şunları söyledi: “EFSA, bu yeni çalışmanın sonuçlarının aspartam üzerindeki etkisini, gıdalardaki kullanımını yeniden gözden geçirmek için bilimsel bir temel sağlamadığını düşünüyor. Gelecekte yeni bir bilgi mevcut olursa, EFSA bunları öncelikli olarak gözden geçirecektir. ”

Aspartam Hangi Gıdalarda Bulunur? Aspartam İçeren Ürünler, Aspartam Nerelerde Kullanılır?


Bir ürün “Sıfır Şeker” olarak etiketlendiğinde, genellikle şeker yerine yapay bir tatlandırıcıya sahip olduğu anlamına gelir. Tüm şeker içermeyen ürünler E kodu E951 olan aspartam içermese de hala en popüler tatlandırıcılardan biridir. Çok sayıda ambalajlanmış üründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Aspartamsız sakız, şeker,içecek her ne arıyorsanız eğer aspartam e kodu yani e951 kodunun olmamasına dikkat edin açıkça aspartam şeklinde değil kod halinde yazabilir.

Aspartam E951 içeren ürünlerin bazı örnekleri şöyle sıralanabilir:

  • Coca Cola Zero
  • Pepsi Black
  • Diyet kola
  • Diyet gazlı içecekler
  • Şekersiz dondurma
  • Kalorisi azaltılmış meyve suyu
  • Sakız
  • Yoğurt


Diğer tatlandırıcıları kullanmak, aspartam alımınızı sınırlandırmanıza yardımcı olabilir. Ancak, aspartamdan tamamen kaçınmak isterseniz, paketlenmiş ürünlere dikkat etmeniz gerekir. Aspartam ürün etiketlerinde çoğunlukla fenilalanin olarak da isimlendirilir.

Sağlıklı beslenmeye önem veriyorsanız ve zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız, bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Uygun online diyet ücreti ile online diyet satın almak için sadece tıklayın. (Hadi Zayıfla!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın