İntihar Konusunda Sorulabilecek 6 Soru

İntihar Konusunda Sorulabilecek 6 Soru

Birçok insan intiharı, korkutucu, hatta anlaşılması imkansız bulur ve intiharın anlaşılması kesinlikle zor olabilir.

İntiharı düşünmek zor olabilir. Birçok insan intiharı, korkutucu, hatta anlaşılması imkansız bulur ve intiharın anlaşılması kesinlikle zor olabilir. Çünkü bir kişinin neden bu seçimi yaptığı her zaman açık değildir.

Ancak genel olarak, intihar sadece dürtüsel bir eylem değildir. Bunu düşünen insanlar için, en mantıklı çözüm gibi görünebilir.

Dil Önemlidir

İntihar önlenebilir, ancak önlemek için bunun hakkında konuşmalıyız - ve bu konuda konuşma şeklimiz önemlidir.

Bir çok uzmana göre intihar “intihar et” ifadesiyle başlar. Bu ifadenin damgalamaya ve korkuya katkıda bulunduğu ve insanların ihtiyaç duyulduğunda yardım aramasını engelleyebileceği açıktır.

İntihara katkıda bulunan bazı karmaşık faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Ayrıca intihar etmeyi düşünebilecek birine nasıl yardım edileceğine dair rehberlik de sunacağız.

İnsanlar Neden İntihar Etmeyi Düşünüyor?

Kendi hayatınıza son vermeyi hiç düşünmediyseniz, birisinin neden bu şekilde ölmeyi düşüneceğini anlamakta zorlanabilirsiniz.

Bazı zihinsel sağlık sorunları ve yaşam koşulları bir rol oynayabilir. Ancak uzmanlar bazı insanların neden yaptığını ve diğerlerinin neden yapmadığını tam olarak anlamıyor.

Aşağıdaki zihinsel sağlık endişeleri, birinin intihar etme düşüncesi riskini artırabilir:

 • depresyon
 • psikoz
 • madde kullanım bozuklukları
 • bipolar bozukluk
 • travmatik stres bozukluğu sonrası

Zihinsel sağlık sorunları yaşayan herkes intihar girişiminde bulunmaya çalışmasa bile, derin duygusal acı genellikle intihar davranışı ve intihar riskinde önemli bir rol oynar.

Ancak, diğer faktörler de intihara katkıda bulunabilir, örneğin:

 • önemli birinin kaybı
 • bir çocuğun veya yakın arkadaşın kaybı
 • mali sıkıntı
 • kalıcı başarısızlık veya utanç duyguları
 • ciddi bir tıbbi durum veya ölümcül hastalık
 • bir suçtan hüküm giymek gibi hukuki sorunlar
 • travma, istismar veya zorbalık gibi olumsuz çocukluk deneyimleri
 • ayrımcılık, ırkçılık veya göçmen ya da azınlık olma ile ilgili diğer zorluklar
 • aileniz veya arkadaşlarınız tarafından desteklenmeyen bir cinsiyet kimliği veya cinsel yönelime sahip olmak

Birden fazla sıkıntı türü ile karşılaşmak bazen intihar riskini artırabilir. Örneğin, depresyonla uğraşan bir kişi, iş kaybından kaynaklanan mali zorluklar veya yasal sıkıntılar gibi bu endişelerden sadece biriyle ilgilenen birinden daha yüksek intihar riskine sahip olabilir.

Birinin İntiharı Düşünüp Düşünmediğini Nasıl Anlayabilirim?

Birinin intihar etmeyi düşünüp düşünmediğini söylemek her zaman mümkün değildir. Uzmanlar, bir dizi uyarı işaretinin bir kişinin aklında intihar olabileceğini gösterebileceğini kabul ediyor. Ancak herkes bu işaretleri göstermiyor.

Sadece intiharı düşünmenin otomatik olarak bir girişime yol açmadığını akılda tutmak önemlidir. Dahası, bu “uyarı işaretleri” her zaman birinin intiharı düşündüğü anlamına gelmez.

Bununla birlikte, aşağıdaki işaretlerden birini gösteren birini tanıyorsanız, onları bir terapistle veya diğer sağlık uzmanlarıyla mümkün olan en kısa sürede konuşmaya teşvik etmek en iyisidir.

Bu işaretler şunları içerir:

 • ölüm veya şiddet hakkında konuşmak
 • ölmek ya da ölmek istemek hakkında konuşmak
 • reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçlar gibi büyük miktarlarda silah veya intihar için kullanılabilecek şeylere erişim
 • ruh halinde hızlı değişiklikler
 • tuzağa düşmüş, ümitsiz, değersiz veya başkalarına yük oluyormuş gibi hissetmek
 • madde kötüye kullanımı, pervasız sürüş veya aşırı sporları güvenli olmayan bir şekilde uygulamak da dahil olmak üzere dürtüsel veya riskli davranışlar
 • arkadaşlardan, aileden veya sosyal etkinliklerden çekilme
 • normalden daha fazla veya daha az uyku
 • aşırı kaygı veya ajitasyon
 • özellikle ajite veya duygusal davranıştan sonra sakin veya sessiz bir ruh hali

İntihar etmeyi düşünmeseler bile, bu işaretler hala ciddi bir şey olduğunu gösteriyor olabilir.

Resmin tamamına bakmak ve bu işaretlerin her zaman intiharı gösterdiğini varsaymamak önemli olsa da, bu işaretleri ciddiye almak da en iyisidir. Birisi ilgili semptomlar gösterirse, bunları kontrol edin ve nasıl hissettiklerini sorun.

Birine İntihar Etmek İsteyip İstemediğini Sormak Kötü Mü?

Sevdiğiniz biriyle intihar etmek konusunda konuşmanın, denemeye başlama olasılığını artırabileceğinden veya  fikri kafasına sokabileceğinden endişe edebilirsiniz.

Bu efsane yaygındır, ama sadece bir efsanedir.

Aslında, 2014 araştırması bunun tam tersi bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir.

İntihar hakkında konuşmak intihar düşüncelerini azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca genel olarak ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. İntiharı düşünen insanlar genellikle yalnız hissettiklerinden, intiharı sormak, destek sunacak ya da profesyonel bakıma erişmelerine yardımcı olacak kadar önem verdiğinizi bilmelerini sağlayabilir.

Bununla birlikte, yararlı bir şekilde sormak önemlidir. Doğrudan olun - ve "intihar" kelimesini kullanmaktan korkmayın.

İntihar Nasıl Ortaya Çıkar?

 • Nasıl hissettiklerini sorun. Örneğin, “İntihar etmeyi mi düşünüyorsun?” “Daha önce kendine zarar vermeyi düşündün mü?” “Silahın ya da bir planın var mı?”

 • Gerçekten söylediklerini dinleyin. Yaşadıkları şey sizin için ciddi bir endişe gibi görünmese bile, duygularını doğrulayarak, empati ve destek sunarak bunu kabul edin.

 • Onlara önem verdiğinizi söyleyin ve yardım almaya teşvik edin. “Hissettiğin şey gerçekten acı verici ve zor geliyor. Senin için endişeliyim, çünkü sen benim için gerçekten önemlisin. '' ''Terapistinizi sizin için arayabilir miyim ya da birini aramanıza yardımcı olabilir miyim? ”

Sadece Dikkat Çekmek İçin Yapmadıklarından Nasıl Emin Olabilirim?

Bazı insanlar intihar hakkında konuşmayı, dikkat çekmekten başka bir şey olarak görmeyebilir. Ancak intiharı düşünen insanlar bunu bir süredir düşünüyorlardı. Bu düşünceler derin bir acı ile birlikte gelir ve duygularını ciddiye almak önemlidir.

Diğerleri intiharın bencil bir davranış olduğunu düşünebilir ve bu şekilde hissetmek anlaşılabilir. Özellikle de sevilen birini intihar ettiği için kaybettiyseniz. Sana neden olacağı acıyı bilerek bunu nasıl yapabilirlerdi?

Ancak bu kavram yanlıştır ve acılarını en aza indirerek intiharı düşünen insanlara bir kötülük yapar. Bu acıyla başa çıkmak o kadar zor olabilir ki, bir gün daha düşünmek bile dayanılmaz gelebilir.

İntihar seçeneğini düşünen insanlar, sevdiklerine yük olduklarını hissedebilirler. Gözlerinde intihar, sevdiklerini onlarla uğraşmaktan kurtaracak özverili bir davranış gibi hissettirebilir.

Günün sonunda, mücadele eden kişinin bakış açısını dikkate almak önemlidir.

Yaşama isteği çok insanidir. “Ama acıyı durdurma arzusu da”. Birisi intiharı, acıyı durdurmak için tek seçenek olarak görebilir. Ancak kararlarını sorgulamak için çok fazla zaman harcayabilir, hatta başkalarının hissedeceği acıdan daha çok acı çekebilir.

Birinin Fikrini Gerçekçi Bir Şekilde Değiştirebilir Misin?

Birinin düşüncelerini ve eylemlerini kontrol edemezsiniz, ancak kelimeleriniz ve eylemleriniz düşündüğünüzden daha fazla güce sahiptir.

Tanıdığınız birinin intihar riski taşıdığını düşünüyorsanız, yanlış olma konusunda endişelenmekten ve gerçekten yardıma ihtiyaç duyduklarında hiçbir şey yapamamaya gerek kalmadan harekete geçmek ve yardım sunmak daha iyidir.

İşte size yardımcı olabilecek bazı yollar:

 • Uyarı işaretlerini veya intihar tehditlerini ciddiye alın. Sizi ilgilendiren bir şey söylüyorlarsa, bir arkadaş ya da aile üyesi gibi güvendiğiniz biriyle konuşun. O zaman yardım alın. Onları bir intihar hattı aramaları için teşvik edin.  Yaşamlarının acil bir tehlike altında olduğuna inanıyorsanız, 112'yi arayın. Sakinlik hissini sürdürmek için karşılaşma boyunca kişiyle birlikte kalın.
 • Yedek karar. Yargılayıcı veya küçümseyici görünen hiçbir şey söylememeye dikkat edin. Şok veya “iyi olacaksınız” gibi boş güvenceleri ifade etmek, onların sadece kapanmalarına neden olabilir. Bunun yerine intihar duygularına neyin sebep olduğunu veya nasıl yardımcı olabileceğinizi sormayı deneyin.
 • Mümkünse destek sunun. Onlara konuşabileceğinizi söyleyin, ancak sınırlarınızı bilin. Yararlı bir şekilde yanıt verebileceğinizi düşünmüyorsanız, bunları kendi başlarına bırakmayın. Onlarla kalabilecek birini bulun ve başka bir arkadaş veya aile üyesi, bir terapist, güvenilir bir öğretmen veya akran destekçisi gibi konuşun.
 • Onları rahatlatın. Onlara değerlerini hatırlatın ve işlerin gelişeceğine dair görüşünüzü belirtin. Ancak profesyonel yardım almanın önemini vurgulayın.
 • Potansiyel olarak zararlı maddeleri çıkarın. İntihar veya aşırı doz almak için kullanabileceği silahlara, ilaçlara veya diğer maddelere erişimleri varsa, mümkünse bunları alın.

Daha Fazla Kaynağı Nerede Bulabilirim?

Krizdeki birine istediğiniz kadar yardım etmek için donanımlı hissetmeyebilirsiniz. Ancak dinlemenin ötesinde, onlara kendi başınıza yardım etmeye çalışmanıza gerek yoktur (ve gerekmemelidir). Eğitimli bir profesyonelden acil desteğe ihtiyaçları vardır.

Bu kaynaklar, krizde biri için destek almanıza ve sonraki adımları öğrenmenize yardımcı olabilir:

Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı : 1-800-273-8255

Eğitimli danışmanlar şefkatle dinleyecek ve yakınınızdaki yararlı kaynaklar konusunda rehberlik edecektir.

Editör Notu: Sevgili takipçilerimiz. Dünyada hemen herkes zor şeyler yaşar. Eğer sizde yaşamdan bunalmış ve intiharı zaman zaman aklınızdan geçiriyor haldeyseniz lütfen durun, biraz yavaşlayın. Hayat sabır ve emek ister. İsteğiniz şeyler olmayabilir, bazen hayat yolunda gitmeyebilir. Ama bir yerlerde sizi seven biri vardır, hep olacaktır. Güzel günlerin geleceğine inanmayın, güzel günleri hayatınıza getirin!  

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın