Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Bazen Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak adlandırılan blockchain, ademi merkeziyetçilik ve kriptografik karma kullanımı yoluyla herhangi bir dijital varlığın tarihini değiştirilemez ve şeffaf hale getirir.

 

Blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığına ilişkin basit bir benzetme, bir Google Dokümanlar belgesinin nasıl çalıştığıyla karşılaştırılabilir. Bir Google Dokümanı oluşturup bunu bir grup insanla paylaştığınızda, doküman kopyalanmak veya aktarılmak yerine basitçe dağıtılır. Bu, herkesin aynı anda temel belgeye erişmesini sağlayan merkezi olmayan bir dağıtım zinciri oluşturur. Belgede yapılan tüm değişiklikler gerçek zamanlı olarak kaydedilerek değişiklikleri tamamen şeffaf hale getirirken, hiç kimse başka bir taraftan değişiklik beklerken kilitlenmez. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken önemli bir boşluk, Google Dokümanlar'ın aksine, blockchaindeki orijinal içerik ve verilerin bir kez yazıldıktan sonra değiştirilememesi ve güvenlik düzeyine eklenmesidir.

 

Tabii ki, blockchain bir Google Dokümanından daha karmaşıktır, ancak analoji uygundur çünkü teknolojinin kritik fikirlerini gösterir:

 

BLOCKCHAIN ANLAMI: BLOCKCHAIN AÇIKLAMASI

 

 • Blockchain, dijital varlık verilerinin şifrelenmiş bloklarının depolandığı ve birlikte zincirlendiği, veriler için kronolojik bir tek gerçek kaynağı oluşturan bir dijital defter veya veritabanıdır.
 • Dijital varlıklar dağıtılır, kopyalanmaz veya aktarılmaz.
 • Dijital varlıklar merkezi değildir ve birden fazla taraf arasında gerçek zamanlı erişilebilirlik, şeffaflık ve yönetişime izin verir.
 • Blockchain defterleri şeffaftır. Yapılan tüm değişiklikler belgelenir, bütünlüğü ve güveni korur.
 • Blockchain defterleri halka açıktır ve doğal güvenlik önlemleri ile inşa edilmiştir, bu da onu neredeyse her sektör için birinci sınıf bir teknoloji haline getirir.

 

Blockchain Neden Önemli?

 

Blockchain, güvenlik risklerini azaltmaya, dolandırıcılığı ortadan kaldırmaya ve ölçeklenebilir bir şekilde şeffaflık getirmeye yardımcı olduğu için özellikle umut verici ve devrim niteliğinde bir teknolojidir. 

 

Başlangıçta 2010'larda kripto para birimi ve NFT'lerle olan ilişkisiyle popüler hale gelen blockchain teknolojisi, o zamandan beri her tür küresel endüstri için bir yönetim çözümü haline geldi. Bugün, gıda tedarik zinciri için şeffaflık sağlayan, sağlık verilerinin güvenliğini sağlayan, oyun oynamayı yenileyen ve verileri ve mülkiyeti büyük ölçekte ele alma şeklimizi genel olarak değiştiren blockchain teknolojisini bulabilirsiniz.

 

Blockchain Nasıl Çalışır?

 

Blok zinciri üç önemli kavramdan oluşur: bloklar, düğümler ve madenciler.

 

Blok Nedir?

 

Her zincir birden fazla bloktan oluşur ve her bloğun üç temel öğesi vardır:

 

 • Bloktaki veriler.
 • Nonce - "yalnızca bir kez kullanılan sayı." Blok zincirindeki bir nonce, bir blok oluşturulduğunda rastgele oluşturulan ve daha sonra bir blok başlık karması oluşturan 32 bitlik bir tam sayıdır. 
 • Karma / Hash— blok zincirindeki bir karma, nonce'ye kalıcı olarak eklenmiş 256 bitlik bir sayıdır. Çok sayıda sıfırla başlamalıdır (yani, çok küçük olmalıdır).

 

Bir zincirin ilk bloğu oluşturulduğunda, bir nonce kriptografik hash üretir. Bloktaki veriler imzalanmış olarak kabul edilir ve madencilik yapılmadığı sürece sonsuza kadar nonce ve hash'e bağlıdır.

 

Blockchain'de Madenci Nedir?

 

Madenciler, madencilik adı verilen bir süreçle zincir üzerinde yeni bloklar oluşturur.

 

Bir blok zincirinde her bloğun kendine özgü nonce ve hash'i vardır, ancak aynı zamanda zincirdeki önceki bloğun hash'ine de atıfta bulunur, bu nedenle bir blok madenciliği özellikle büyük zincirlerde kolay değildir.

 

Madenciler, kabul edilen bir hash üreten bir nonce bulmanın inanılmaz derecede karmaşık matematik problemini çözmek için özel yazılımlar kullanırlar. Nonce yalnızca 32 bit ve karma 256 olduğundan, doğru olanı bulunmadan önce çıkarılması gereken kabaca dört milyar olası karma olmayan kombinasyon vardır. Bu olduğunda madencilerin "altın nonce"yi buldukları söylenir ve blokları zincire eklenir. 

 

Zincirin daha önceki herhangi bir bloğunda değişiklik yapmak, sadece değişikliğin olduğu bloğu değil, ondan sonra gelen tüm blokları da yeniden kazmayı gerektirir. Bu nedenle blockchain teknolojisini manipüle etmek son derece zordur. Altın nonce bulmak çok fazla zaman ve bilgi işlem gücü gerektirdiğinden, bunu "matematikte güvenlik" olarak düşünün.

 

Bir blok başarıyla kazıldığında, değişiklik ağdaki tüm düğümler tarafından kabul edilir ve madenci finansal olarak ödüllendirilir.

 

Bir blockchain kullanmanın tüm amacı, insanların - özellikle birbirine güvenmeyen kişilerin - değerli verileri güvenli ve kurcalanmaya karşı korumalı bir şekilde paylaşmasına izin vermektir.
— MIT Teknoloji İncelemesi

 

Blockchain'de Yerel Yönetim Nedir?

 

Blockchain teknolojisindeki en önemli kavramlardan biri ademi merkeziyetçiliktir. Hiçbir bilgisayar veya kuruluş zincirin sahibi olamaz. Bunun yerine, zincire bağlı düğümler aracılığıyla dağıtılmış bir defterdir. Blockchain düğümleri, zincirin kopyalarını tutan ve ağın çalışmasını sağlayan herhangi bir elektronik cihaz olabilir. 

 

Her düğümün kendi blockchain kopyası vardır ve ağın, zincirin güncellenmesi, güvenilmesi ve doğrulanması için yeni çıkarılan herhangi bir bloğu algoritmik olarak onaylaması gerekir. Blockchainler şeffaf olduğundan, defterdeki her işlem kolayca kontrol edilebilir ve görüntülenebilir. Her katılımcıya, işlemlerini gösteren benzersiz bir alfanümerik kimlik numarası verilir.

 

Herkese açık bilgileri bir kontrol ve denge sistemi ile birleştirmek, blockchainin bütünlüğü korumasına yardımcı olur ve kullanıcılar arasında güven yaratır. Esasen blockchainler, teknoloji aracılığıyla güvenin ölçeklenebilirliği olarak düşünülebilir.

 

BLOCKCHAIN NASIL ÇALIŞIR?

 

 • Blok zinciri, birbirine "zincirlenen" ve karmaşık matematik problemleriyle güvence altına alınan şifreli veri bloklarından oluşan dijital bir veritabanıdır.
 • Nonce'ları ve hash'leri eşleştirmeyi içeren matematik problemlerinin daha sonra değiştirilmesi neredeyse imkansızdır. Blockchaindeki önceki eylemlerin kaydı son derece doğrudur ve manipülasyona karşı güvenlidir.
 • Blockchain, farklı merkezi olmayan düğümler arasında aynı şekilde dağıtılır ve hiç kimsenin ona sahip olamayacağını veya manipüle edemeyeceğini garanti eder.

 

Blok Zinciri Uygulamaları

 

 

Blockchain sadece finansal işlemler için kullanılmaz. Güvenli ve şeffaf yapısı nedeniyle teknoloji, tek bir uzmanlık alanının ötesinde ihtiyaçlara göre çok yönlüdür. Enerji, lojistik, eğitim ve daha fazlasını kapsayan endüstriler her gün blockchainin faydalarından yararlanıyor. 

 

EN İYİ BLOCKCHAIN UYGULAMALARI

 • Kripto para
 • Siber güvenlik
 • Muhasebe ve kayıt tutma
 • Tedarik zinciri
 • Sağlık hizmeti 


Kripto Para Birimi: Blockchain ve Kripto Para Birimi

 

Blockchain'in en iyi bilinen (ve belki de en tartışmalı) kullanımı kripto para birimleridir. Kripto para birimleri, mal ve hizmet satın almak için kullanılabilen Bitcoin, Ethereum veya Litecoin gibi dijital para birimleridir (veya tokenleridir). Tıpkı dijital bir nakit biçimi gibi, kripto da öğle yemeğinizden bir sonraki evinize kadar her şeyi satın almak için kullanılabilir. Nakitten farklı olarak kripto, hem halka açık bir defter hem de gelişmiş bir kriptografik güvenlik sistemi olarak hareket etmek için blockchaini kullanır, bu nedenle online işlemler her zaman kaydedilir ve güvence altına alınır.

 

Örneğin Bitcoin terimi, hem blockchain hem de kripto para birimini ifade etmek için birbirinin yerine kullanılır, ancak iki ayrı varlık olarak kalırlar. İlk  blockchain uygulaması 2009 yılında dağınık defter teknolojisini kullanan bir kripto sistemi olan Bitcoin olarak ortaya çıktı. Bu aynı zamanda Bitcoin'i ilk "blockchain" olarak işaretledi. Bu yeni dijital para birimini barındırmak için kullanılan blockchainin yönü, her iki varlığı da bir araya getiren ve onları hızla gündeme getiren şeydir. Bitcoin blockchaini yalnızca para biriminin bulunduğu teknolojiyi tanımlarken, Bitcoin kripto para birimi yalnızca para biriminin kendisini tanımlar.

 

KRİPTO PARA NASIL ÇALIŞIR?

 

Kripto para birimleri, her işlemi kaydetmek ve güvence altına almak için blockchain teknolojisini kullanan dijital para birimleridir. Bir kripto para birimi (örneğin Bitcoin), arabalar ve evler gibi daha büyük satın alımların yanı sıra günlük eşyalar için ödeme yapmak amacıyla dijital bir nakit biçimi olarak kullanılabilir. Birkaç dijital cüzdan veya ticaret platformundan biri kullanılarak satın alınabilir, ardından bir öğenin satın alınması üzerine dijital olarak aktarılabilir, blockchain işlemi ve yeni sahibini kaydeder. Kripto para birimlerinin cazibesi, her şeyin halka açık bir deftere kaydedilmesi ve kriptografi kullanılarak güvence altına alınması, her ödemenin reddedilemez, zaman damgalı ve güvenli bir şekilde kaydedilmesidir.

 

Bugüne kadar dünyada toplam piyasa değeri 2 trilyon dolar civarında olan 18.000'den fazla kripto para birimi var ve değerin çoğunluğu Bitcoin'e sahip. Bu tokenler, son birkaç yılda inanılmaz derecede popüler hale geldi ve bir Bitcoin'in değeri birkaç bin dolar arasında dalgalandı. 

 

Kripto para biriminin son zamanlardaki popülaritesinin arkasındaki ana nedenlerden bazıları şunlardır:

 

 • Blockchain'in güvenliği, her kripto para biriminin bir sahibine bağlı, reddedilemez, tanımlanabilir bir numarası olduğundan hırsızlığı çok daha zor hale getirir.
 • Kripto, bireyselleştirilmiş para birimlerine ve merkez bankalarına olan ihtiyacı azaltır. Blockchain ile kripto para birimi değişimine ihtiyaç duymadan veya merkez bankalarının müdahalesi olmadan dünyanın herhangi bir yerine ve herhangi birine gönderilebilir.
 • Kripto para birimleri bazı insanları zengin edebilir. Spekülatörler, bazı erken benimseyenlerin milyarder olmalarına yardımcı olarak, özellikle Bitcoin olmak üzere kripto fiyatını artırıyor. Bunun gerçekten olumlu olup olmadığı henüz görülmedi, çünkü bazı retraktörler spekülatörlerin kriptonun uzun vadeli faydalarına sahip olmadığına inanıyor.
 • Giderek daha fazla büyük şirket, ödemeler için blockchain tabanlı bir dijital para birimi fikrine geldi. Şubat 2021'de Tesla, Bitcoin'e 1,5 milyar dolar yatırım yapacağını ve bunu arabaları için ödeme olarak kabul edeceğini duyurdu.

 

Tabii ki, blockchain tabanlı dijital para birimlerine karşı birçok meşru argüman var. İlk olarak, kripto çok düzenlenmiş bir pazar değil. Birçok hükümet kriptoya atlamak için hızlı davrandı, ancak birkaçının bununla ilgili sağlam bir dizi kodlanmış yasaları var. Ek olarak, kripto spekülatörler nedeniyle inanılmaz derecede değişkendir. İstikrar eksikliği bazı insanların çok zengin olmasına neden olurken, çoğunluk hala binlerce dolar kaybetti. 

 

Dijital para birimlerinin gelecek olup olmadığı görülecektir. Şimdilik, blockchainin meteorik yükselişi, saf bir  abartılı reklamdan ziyade gerçekte kök salmaya başlıyor gibi görünüyor. Bu tamamen yeni, son derece keşif alanında hala ilerleme kaydetmesine rağmen, blockchain aynı zamanda Bitcoin'in ötesinde umut vaat ediyor.

 

Bitcoin'in Ötesinde: Ethereum Blockchain

 

Başlangıçta Bitcoin'in çalışması için yaratılan blockchain, uzun zamandır kripto para birimi ile ilişkilendirilmiştir, ancak teknolojinin şeffaflığı ve güvenliği, çoğu Ethereum Blockchainin geliştirilmesine kadar izlenebilen bir dizi alanda artan bir şekilde benimsenmiştir. 

 

2013'ün sonlarında, Rus-Kanadalı geliştirici Vitalik Buterin, geleneksel blockchain işlevselliğini tek bir önemli farkla birleştiren bir platform öneren bir beyaz kağıt yayınladı: bilgisayar kodunun yürütülmesi. Böylece Ethereum Projesi doğdu. 

 

Bugün, Ethereum blockchain, geliştiricilerin blockchainin kendisi aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurabilen karmaşık programlar oluşturmasına olanak tanır.

 

Bitcoin'e benzer şekilde, Ethereum blockchaini ve Ethereum kripto para biriminin iki ayrı varlık olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Tokenler

 

Ethereum programcıları, her türlü dijital varlığı temsil etmek için tokenler oluşturabilir, sahipliğini takip edebilir ve bir dizi programlama talimatına göre işlevselliğini yürütebilir.

 

Tokenler müzik dosyaları, sözleşmeler, konser biletleri ve hatta bir hastanın tıbbi kayıtları olabilir. Son birkaç yılda, takas edilemeyen tokenler (NFT'ler) popülerlik kazandı. NFT'ler, dijital medyayı (video, müzik veya sanat gibi) depolayan benzersiz blockchain tabanlı belirteçlerdir. Her NFT, dijital medya parçasının orijinalliğini, geçmişini ve tek sahipliğini doğrulama yeteneğine sahiptir. NFT'ler çılgınca popüler hale geldi çünkü yeni bir dijital içerik oluşturucu dalgası, uygun kredi ve adil bir kâr payı alırken yarattıklarını satın alma ve satma yeteneği sunuyorlar.

 

Blockchain için yeni keşfedilen kullanımlar, defter teknolojisinin medya, hükümet ve kimlik güvenliği gibi diğer sektörlere nüfuz etme potansiyelini genişletti. Binlerce şirket şu anda tamamen gelişen teknolojiyle çalışan ürünler ve ekosistemler araştırıyor ve geliştiriyor.

 

Blockchain, şirketlerin eşler arası enerji dağıtımı veya haber medyası için merkezi olmayan formlar gibi çığır açan teknolojilerle denemelerine izin vererek mevcut inovasyon statükosuna meydan okuyor. Blok zincirinin tanımına çok benzer şekilde, defter sisteminin kullanımları yalnızca teknoloji geliştikçe gelişecektir.

 

Endüstriler için Blockchain Uygulamaları

 

Daha önce de belirtildiği gibi, blockchain teknolojisi kripto para birimindeki köklerinin çok ötesinde kullanılmaktadır. Hemen hemen her modern endüstri bir şekilde teknoloji tarafından dönüştürülmektedir.

 

Bankacılık ve finansın yanı sıra blockchain sağlık, kayıt tutma, akıllı sözleşmeler, tedarik zincirleri ve hatta oylamada devrim yaratıyor. Bu tür teknolojinin yetenekleri büyümeye devam ederken, blockchainin tüm olası uygulamaları henüz keşfedilmeyi bekliyor.

 

Blockchainin Tarihi

 


Blockchain nispeten yeni bir teknoloji olmasına rağmen, şimdiden zengin ve ilginç bir tarihe sahiptir. Aşağıda, blockchainin geliştirilmesindeki en önemli ve dikkate değer olaylardan bazılarının kısa bir zaman çizelgesi yer almaktadır.

 

Blockchain Evrimi

 

İlk Blockchain kavramı, kriptografik olarak güvenli bir kayıt zinciri veya blok fikrinin Stuart Haber ve Wakefield Scott Stornetta tarafından tanıtıldığı 1991 yılına kadar uzanır. Yirmi yıl sonra teknoloji hız ve yaygın kullanım kazandı. Satoshi Nakamoto teknolojiye yerleşik bir model ve planlı bir uygulama sunduğundan 2008 yılı blockchain için çok önemli bir noktayı işaret etti. İlk blockchain ve kripto para birimi, 2009 yılında resmi olarak piyasaya sürüldü ve blockchainin teknoloji alanındaki etkisinin yolunu başlattı.

 

2008

 • Bir kişi veya grubun takma adı olan Satoshi Nakamoto, “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi”ni yayınlar.

2009

 • İlk başarılı Bitcoin (BTC) işlemi, bilgisayar bilimcisi Hal Finney ve gizemli Satoshi Nakamoto arasında gerçekleşir.

2010

 • Florida merkezli programcı Laszlo Hanycez, Bitcoin kullanarak ilk satın alma işlemini tamamladı. iki Papa John's pizzası. Hanycez, o sırada yaklaşık 60 dolar değerinde 10.000 BTC aktardı.
 • Bitcoin'in piyasa değeri resmi olarak 1 milyon doları aşıyor.

2011

 • 1 BTC = 1 USD, kripto para biriminin ABD doları ile paritesini verir.
 • Electronic Frontier Foundation, Wikileaks ve diğer kuruluşlar Bitcoin'i bağış olarak kabul etmeye başladı.

2012

 • The Good Wife gibi popüler televizyon programlarında blockchain ve kripto paradan bahsediliyor ve blockchain pop kültürüne enjekte ediliyor.
 • Bitcoin Magazine, erken Bitcoin geliştiricisi Vitalik Buterin tarafından başlatıldı.

2013

 • BTC piyasa değeri 1 milyar doları aştı.
 • Bitcoin ilk kez 100$/BTC'ye ulaştı.
 • Buterin, blockchainin Bitcoin dışında (akıllı sözleşmeler gibi) başka olasılıkları olduğunu öne süren “Ethereum Projesi” makalesini yayınlıyor.

2014

 • Şirketler Zynga, The D Las Vegas Hotel ve Overstock.com, Bitcoin'i ödeme olarak kabul etmeye başladı.
 • Buterin'in Ethereum Projesi, BTC'de 18 milyon doları aşan ve blockchain için yeni yollar açan bir İlk Para Teklifi (ICO) aracılığıyla kitle fonlaması yapıyor.
 • 200'den fazla blockchain firmasından oluşan bir grup olan R3, blockchainin teknolojide uygulanabileceği yeni yolları keşfetmek için kuruldu.
 • PayPal, Bitcoin entegrasyonunu duyurdu.
 • Bilinen ilk NFT basıldı

2015

 • BTC kabul eden tüccar sayısı 100.000'i aşıyor.
 • NASDAQ ve San-Francisco blockchain şirketi Chain, özel şirketlerde hisse ticareti yapmak için teknolojiyi test etmek için bir araya geldi.

2016

 • Teknoloji devi IBM, bulut tabanlı iş çözümleri için bir blockchain stratejisini duyurdu.
 • Japonya hükümeti blockchain ve kripto para birimlerinin meşruiyetini kabul ediyor.

2017

 • Bitcoin ilk kez 1.000 $/BTC'ye ulaştı.
 • Kripto para piyasa değeri 150 milyar dolara ulaştı.
 • JP Morgan CEO'su Jamie Dimon, blockchaine geleceğin teknolojisi olarak inandığını ve defter sistemine Wall Street'ten bir güven oyu verdiğini söyledi.
 • Bitcoin, 19.783.21 $/BTC ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
 • Dubai, hükümetinin 2020 yılına kadar blockchain destekli olacağını duyurdu.

2018

 • Facebook bir blockchain grubu kurmayı taahhüt ediyor ve ayrıca kendi kripto para birimini yaratma olasılığına da işaret ediyor.
 • IBM, Citi ve Barclays gibi büyük bankaların imza attığı blockchain tabanlı bir bankacılık platformu geliştirir.

2019

 • Çin Devlet Başkanı Ji Xinping, Çin merkez bankası kendi kripto para birimi üzerinde çalıştığını açıklarken, Blockchainini halka açık bir şekilde benimsiyor.
 • Twitter & Square CEO'su Jack Dorsey, Square'in şirketin gelecekteki kripto planları üzerinde çalışmak için blockchain mühendislerini işe alacağını duyurdu.
 • New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), kripto ticareti içeren bir dijital cüzdan şirketi olan Bakkt'ın kurulduğunu duyurdu.

2020

 • BTC, 2020'nin sonunda neredeyse 30.000 dolara ulaşıyor.
 • PayPal, kullanıcıların kripto para birimleri satın almasına, satmasına ve tutmasına izin vereceğini duyurdu.
 • Bahamalar, yerinde bir şekilde “Kum Doları” olarak bilinen merkez bankası dijital para birimini piyasaya süren dünyanın ilk ülkesi oldu.
 • Blockchain, özellikle tıbbi araştırma verilerini ve hasta bilgilerini güvenli bir şekilde depolamak için COVID-19 ile mücadelede önemli bir oyuncu haline geliyor.

2021

 • Bitcoin ilk kez piyasa değerinde 1 trilyon doları aştı.
 • Web3 uygulamasının popülaritesi artıyor.
 • El Salvador, Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu.
 • Tesla, 1.5 milyar dolarlık BTC satın alarak, Bitcoin'i bir otomobil ödeme şekli olarak kabul eden ilk otomobil üreticisi oldu.
 • Blockchain teknolojisini içeren sanal bir ortam olan metaverse, ana akımın dikkatini çekiyor.

2022

 • Kripto para birimi, ekonomik enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle piyasa değerinde 2 trilyon dolar kaybeder.
 • Google, blockchain tabanlı platformlarda müşteri desteği sağlamak için özel bir Dijital Varlıklar Ekibi başlattı.
 • Birleşik Krallık hükümeti, stablecoin sahipleri için güvenlik önlemleri öneriyor.
 • Popüler video oyunu Minecraft, oyununda blockchain teknolojilerini ve NFT kullanımını yasaklıyor.
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın