Blockchain Teknolojisi Kullanım Alanları - Blockchain Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Blockchain Teknolojisi Kullanım Alanları - Blockchain Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Blockchain daha popüler olmaya devam ediyor.

 

Blockchain Teknolojisi Ne Demek? Blockchain Teknolojisi Ne İşe Yarar?

 

Blockchain teknolojisi, kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde aktarılması için bir sistemden çok daha fazlasıdır. Finans dışında, blockchain gelişimi diğer endüstrileri de etkiliyor. Aynı zamanda mevcut iş sektörünün uygulamalarına da meydan okuyor. Aslında birçok endüstri, blockchain teknolojisinin, veri depolamak ve aktarmak için kullanılan günümüz teknolojisinden daha üstün olduğuna inanmaktadır. 2022'de blockchain teknolojisini kullanan yedi ana sektöre, verileri stabilize etmek için nasıl çalıştığına ve endüstrilerin çeşitli uygulamalar için teknolojiye hem güvenebileceği hem de bu teknolojiye nasıl erişebileceğine bir göz atalım.

 

'Blockchain teknolojisi, veri aktarımı için istikrarlı ve doğrulanabilir bir yol sağlar.' -

 

Kullanımdaki Blockchain Teknolojisi

 

1: Bankacılık

 

Blockchain teknolojisi, bugün bankacılık endüstrisinin karşılaştığı bazı önemli sorunları çözme potansiyeline sahiptir. Bankalar artık müşterileri için para biriktiriyor ve bu paranın transferini işliyor. Blockchain çözümleri, milyonlarca günlük işlemin kalıcı bir kaydını sağlayan, doğası gereği güvenli bir sisteme sahiptir. Ayrıca, bu teknolojinin sağladığı merkezsizleşme, para transferinin daha basit ve daha ucuz hale gelmesini sağlar.

 

2: Sağlık

 

Tıp endüstrisi, tüketiciler ve sağlık hizmeti sağlayıcıları arasında güvensizlik yaratarak hatalar, dolandırıcılık ve olası kayıt kayıplarına maruz kalmaktadır. Bu güven, yetkili kişiler tarafından doğru bir şekilde iletilebilen ve erişilebilen tıbbi kayıtların güvenli bir şekilde saklanmasıyla yenilenebilir. Blockchain teknolojisi, tam olarak bu kullanım için kişileri onaylamaya ve tanımlamaya yardımcı olur. Aslında, bir girişim olan Ontology, blockchain geliştirmeyi kullanan tüm sektörlerde güvenilir çok kaynaklı tanımlama elde etmek için şimdiden çalışıyor.

 

3: Emlak

 

Bir ev satın alan veya satan herkes, bunun ne kadar evrak işi gerektirdiğini bilir. Blockchain geliştirme, bu kağıt işlerinin neden olduğu baş ağrılarını hafifletmek için çalışır. Blockchain kullanarak, nispeten daha az çaba ve maliyetle kayıtlarınızı güvende tutabilirsiniz.

 

Bu sistem, yalnızca koşullar karşılandığında fon sağlayan akıllı sözleşmeler oluşturabilir. Ayrıca emlakçılarla vakit geçiren birçok kişi komisyon oranının ne kadar kafa karıştırıcı olabileceğini bilir. Kripto para birimine dayalı tutumlar bu durumu değiştirmeyi dört gözle bekliyor. Popüler blockchain tasarımı, aracılar ve müşteriler arasındaki doğrudan iletişimi engelleyen komisyoncuları, aracıları veya müzakerecileri ortadan kaldırarak emlak sahiplerinin ve alıcıların gücünü geri kazandırır.

 

4: Hukuk Sektörü

 

 

Blockchain teknolojisi, belgelerin ve verilerin saklanmasına ve doğrulanmasına izin vererek hukuk endüstrisinin bazı alanlarını bozmaya hazır. Blockchain yazılımında saklanan kayıtlar (vasiyetler dahil) hızlı ve güvenli bir şekilde doğrulanacaktır. Kripto varlıkları da dahil olmak üzere mirasla ilgili yasal sorunları da ortadan kaldırabilir. Örneğin, Safe Haven, yatırımcıların mirasının güvenli ve güvenilir bir şekilde atanan kişilere aktarılabilmesi için kullanıcılara dijital varlıklarını koruma olanağı sağlar.

 

5: Hükümet ve Politika

 

Oylama sisteminin yanı sıra blockchain teknolojisi, devlet kurumlarındaki bürokrasi ve yolsuzluğun azaltılmasına ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Örneğin, sahtekarlığı ortadan kaldırmak için refah, maluliyet, gaziler ve işsizlik yardımları doğrulanabilir ve dağıtılabilir. İster müteahhitler ister yabancı hükümetler olsun akıllı sözleşmeler, fonların yalnızca sübvansiyon şeklinde belirli koşullar yerine getirildiğinde serbest bırakılacağını garanti edebilir. Ayrıca devlet görevlerinin güvenliğini, verimliliğini ve şeffaflığını önemli ölçüde artırabilir.

 

6: Kripto Para Birimi Borsası Endüstrisi

 

Dijital para geleceğin finans endüstrisidir ve neyse ki blockchain sistemi bu dijital para biriminin güvenli bir şekilde dağıtılmasına ve belgelenmesine izin verir. Bununla birlikte, her bir dijital para birimi değişimini onaylamak ve doğrulamak için gereken "veri madenciliği", önemli miktarda bilgi işlem gücü gerektirir.

 

Son zamanlarda, bu bazı platformlarda sorunlara neden oldu ve hesaplama miktarı o kadar yüksek ki bazı borsalar düştü. Bu sorun müşteriye çok fazla zaman ve paraya mal olur. Blockchain alanındaki yeni gelişmeler, kripto para ticareti endüstrisinin düzenlenme şeklini değiştiriyor. Alternatif platformların geliştirilmesi, kripto para birimleri alanında çok çeşitli önemli sorunları ortaya çıkarmıştır. Bu platformlar, her bir sözleşmenin gerektirdiği hesaplama sayısını önceden analiz eden akıllı sözleşmeler kullanır. Bu, takip kayıtlarının daha kolay ve daha hızlı olacağı anlamına gelir.

 

7: Eğitim

 

Online öğrenme ve uzaktan öğrenmenin gücü arttıkça, öğrenci transkriptlerini ve eğitim niteliklerini doğrulamak için bağımsız bir yönteme duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Blockchain tabanlı sistem, eğitim kayıtları için noter görevi görür ve işverenlere ve diğer eğitim kurumlarına güvenli kayıtlara erişim sağlar. Hatta üniversiteler ve diğer büyük kurumların birlikte çalışmasına da yardımcı olabilir. Oxford tarafından online olarak sunulduğunda, öğrenciler artık Harvard'da vermek istedikleri dersleri beklemek zorunda değiller. Ders notlarınız ve sınav notlarınız kolayca ve anında aktarılabilir.

 

Blockchain Teknolojisi Gelecektir

 

 

Blockchain teknolojisi, günlük hayatımızı ele geçirmeye ve etkilemeye hazır. Önümüzdeki yıllarda önemli bozulmalar görecek sektörlerden bahsetmiştik. Blockchain teknolojisi, veri aktarımı için istikrarlı ve doğrulanabilir bir yol sağlar. Verileri ve işlemleri düzenleyen endüstrileri alt üst ederek yaşam tarzımızı değiştirme gücüne sahiptir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın