Ketojenik Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi?

Ketojenik Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi?
Bitter çikolata tatlı bir gıda olmasına rağmen, diğer çikolata ve şeker türlerine kıyasla karbonhidratlarda nispeten düşüktür.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Bitter çikolata tatlı ve lezzetli bir gıdadır. Ayrıca, yüksek kaliteli bitter çikolata oldukça besleyicidir.

 

Kakao içeriğine bağlı olarak, bitter çikolata zengin bir mineral ve antioksidan kaynağı olabilir ve iyi miktarda lif içerebilir (1 ).

 

Bununla birlikte, karbonhidrat içerdiğinden, çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı ketojenik diyete uygun olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu makale, sağlıklı bir keto diyetinin bir parçası olarak bitter çikolatanın tadını çıkarıp çıkaramayacağınızı araştırıyor.

 

"Kilo vermem durdu, hızlı kilo verdiren şeyleri deniyorum ancak etkilii olmuyor." Diyorsanız eğer profesyonel bir destek almak isteyebilirsiniz. Online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesi için tıklayın. Aklınızdaki sorular için instagram ve whsatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Bitter Çikolata Nedir? 

 

Bitter çikolata ne demek? Bitter çikolata nasıl yapılır? Bitter çikolata, yağ ve şekeri kakao ile birleştirerek yapılır.

 

Sütlü çikolatadan farklı olarak, bitter çikolata az süt veya sütsüz olarak yapılır, daha az şeker ve daha fazla kakao içerir.

 

Bununla birlikte, kakaonun acılığını dengelemek için bir dereceye kadar bitter çikolataya şeker eklenir.

 

Yine de, tüm bitter çikolatalar eşit yapılmaz. Hem kakao yüzdesi hem de şeker içeriği markaya bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

 

Nihai üründeki kakao oranı, çikolatanın ne kadar bitter veya yüksek kalitede olduğunu belirler (2 ).

 

Genel bir kural olarak, yüksek kaliteli bitter çikolata en az % 70 kakao içerir ve genellikle daha az şekerli bir ürün elde edilir.

 

Yüksek kaliteli bitter çikolata özellikle bitkisel gıdalarda bulunan güçlü antioksidanlar olan flavonoidler açısından zengindir (3 ).

 

Aslında, yüksek kaliteli bitter çikolata, siyah çay, kırmızı şarap ve elma gibi diğer birçok yüksek antioksidan içeren gıdadan daha fazla flavonoid içerir (2 ).

 

Zengin flavonoid içeriği nedeniyle, yüksek kaliteli bitter çikolata, daha düşük kalp hastalığı riski ve gelişmiş beyin fonksiyonu gibi çeşitli sağlık yararlarına bağlanmıştır (4 , 5 , 6 , 7 ).

 

Özet: Bitter çikolata, yağ, şeker ve kakao kombinasyonudur. Antioksidanlarla dolu, yüksek kaliteli bitter çikolata, sütlü çikolatadan daha yüksek oranda kakao ve daha az şeker içerir.

 

Bitter Çikolatanın Karbonhidrat İçeriği 

 

Çoğu tatlı ve şekerleme karbonhidrat bakımından yüksektir ve keto diyetinde sınırlı olması gerekir.

 

Bununla birlikte, diğer çikolata ve şekerleme türlerine kıyasla, yüksek kaliteli bitter çikolata karbonhidratlarda oldukça düşüktür.

 

Markaya bağlı olarak, 28 gram % 70-85 bitter çikolata 13 grama kadar karbonhidrat ve 3 gram lif içerir, yani yaklaşık 10 gram net karbonhidrat içerir (8 ).

 

Net karbonhidratlar, emilemeyen karbonhidratların toplam karbonhidrat içeriğinden çıkarılmasıyla hesaplanır.

 

Lif, vücudunuzun tamamen sindirmediği bir karbonhidrat türüdür. Bu nedenle, diğer karbonhidrat türleri gibi ince bağırsağınız tarafından tam olarak emilmez (9 ).

 

Bu nedenle, çoğu keto uzmanı günlük karbonhidrat alımını hesaplarken net karbonhidrat kullanmanızı önerir (10 ).

 

Özet: % 70-85 oranında kakao ile yapılan 28 gram bitter çikolata yaklaşık 10 gram net karbonhidrat içerir.

Bitter çikolata faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (bitter çikolata).


Ketojenik Diyette Bitter Çikolata Yenir Mi?

 

Diyette bitter çikolata ne kadar yenmeli? Günlük karbonhidrat sınırınıza bağlı olarak, yüksek kaliteli bitter çikolatanın tadını ılımlı olarak çıkarabilirsiniz.

 

Standart bir ketojenik diyet tipik olarak karbonhidrat alımınızı günlük kalori alımınızın sadece % 5'i ile sınırlandırmayı gerektirir (11 ).

 

Örneğin, 2.000 kalorilik bir diyette, karbonhidrat alımınızı günde yaklaşık 25 gram karbonhidratla sınırlarsınız.

 

Bu, 28 gram yüksek kaliteli bitter çikolatanın toplam günlük karbonhidrat alımının yaklaşık % 40'ına katkıda bulunacağı anlamına gelir (8 ).

 

Bitter çikolatanın keto diyetine uyup uymayacağı büyük ölçüde gün boyunca başka ne tükettiğinize bağlıdır.

 

Keto diyetinde bitter çikolatanın tadını çıkarmak istiyorsanız, günlük karbonhidrat sınırınızı aşmamanız için diğer yüksek karbonhidratlı yiyecekleri kısıtlamayı düşünün.

 

Ayrıca, en az % 70 kakao içeren yüksek kaliteli bitter çikolata seçmek önemlidir.

 

% 70'ten daha az kakaoya sahip bitter çikolata muhtemelen daha yüksek karbonhidrat içeriği içerir ve karbonhidrat alımınızı aşmadan tüketilmesi zor olabilir.

 

Sonuçta porsiyon kontrolü önemlidir. 28 gram yüksek kaliteli bitter çikolata keto diyetinde olabilirken, daha büyük bir porsiyon muhtemelen sınırınızı aşacaktır.

 

Özet: Bitter çikolata ketojenik bir diyette tüketilebilir. Bununla birlikte, karbonhidrat sınırınızı aşmamak için kalorilerinizi takip etmeniz ve en az % 70 kakao ile hazırlanan bitter çikolatayı seçmeniz önemlidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bitter çikolata tatlı bir gıda olmasına rağmen, diğer çikolata ve şeker türlerine kıyasla karbonhidratlarda nispeten düşüktür.

 

Porsiyon büyüklüğünüzü dikkatlice izlediğiniz sürece, bitter çikolatayı keto diyetinde tüketebilirsiniz.

 

Bununla birlikte, günlük karbonhidrat aralığında kalmak için en az % 70 kakao içeren yüksek kaliteli bitter çikolata seçtiğinizden emin olun.

 

"Kilo vermem durdu, hızlı kilo verdiren yöntemleri deniyorum ancak sonuç alamıyorm." Diyorsanız eğer kendinizi kısıtlayarak sevdiğiniz yiyeceklerden uzak kalmak yerine online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listsini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler