Bir Çikolatacı Mısın? Genlerinizi Suçlayabilir Misiniz?

Bir Çikolatacı Mısın? Genlerinizi Suçlayabilir Misiniz?
Sağlıklı bir diyet izlemenin bazı insanlar için diğerlerinden daha kolay olduğunu söylemeye gerek yok. Bu gıdaların aşırı tüketiminin bizim için kötü olduğunun farkında olmasına rağmen, çoğumuz çikolataya dayanamıyoruz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hamburger, patates kızartması, çikolata - bu yiyeceklerin sağlığımız için kötü olduğunu biliyoruz. Peki neden bazıları onları diyetlerinden çıkaramıyor? Yeni bir çalışma, genlerimizin sorumlu olabileceğini düşündürmektedir.

 

'Ev yapımı çikolata tarifi'

 

Araştırmacılar, gıda seçeneklerimizi etkileyen bir dizi genetik faktörler belirlediler.

İspanya'dan araştırmacılar, bir kişinin çikolata ve yüksek yağlı yiyecekleri sevme gibi yiyecek tercihlerini etkileyen bazı gen varyantlarını belirlediler.

 

İspanya'daki Universidad Autonoma de Madrid'den ortak yazar Silvia Berciano ve meslektaşları, sonuçlarının, obeziteyi ve kötü beslenme alışkanlıklarıyla ilişkili diğer kronik durumları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan kişiselleştirilmiş diyet tavsiyesine yol açacağını umuyorlar .

 

Reflünüz varsa çikolata yiyebilir misiniz?

 

Amerikalılar için Diyet Rehberi eklenen şekerler, sodyum, doymuş yağlar, bir diyet meyve, sebze,tam tahıllar yüksek ve düşük olarak alımlarda ne gibi değişikliklerin olduğunu incelemeniz öneriliyor.

 


Çikolata cildimiz için iyi mi?

 

Ancak, çoğumuz bu yönergelere uymuyoruz. Örneğin geçen yıl Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan bir araştırma , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinlerin yüzde 90'ından fazlasının önerilen sodyum alımından daha fazlasını yediğini buldu.

 

CDC'den daha önce yapılan bir araştırmada, ABD'deki insanların toplam günlük kalorilerinin yaklaşık yüzde 13'ünü önerilen maksimum yüzde 10'dan ziyade ilave şekerden aldıkları ortaya çıktı .

 

Sağlıklı bir diyet izlemenin bazı insanlar için diğerlerinden daha kolay olduğunu söylemeye gerek yok. Bu gıdaların aşırı tüketiminin bizim için kötü olduğunun farkında olmasına rağmen, çoğumuz çikolataya dayanamıyoruz.

 

Önceki araştırmalar , anoreksiya ve diğer yeme bozuklukları ile ilgili davranışlarla ilişkili belirli genleri tanımlamıştır . Berciano ve ekibi, çalışmaları için, genetiğin sağlıklı bireylerin gıda seçimlerinde rol oynayıp oynamadığını araştırmaya başladılar.

 

Sütlü çikolata kaç kalori?

 

Oksitosin Gen Dizilimine Bağlı Daha Yüksek Çikolata Tüketimi

 

Araştırmacılar Diyet Ağı, Genetik ve Lipid Düşürücü İlaçlar çalışmasından elde edilen verileri analiz ederek bulgularına ulaştılar. Verilere 404'ü erkek, 414'ü kadın olmak üzere 818 Avrupa kökenli yetişkin katıldı.

 

Ekip, her bir katılımcının genetik verilerini analiz etti ve deneklerin beslenme alışkanlıkları, gıda sıklığı anketleri kullanılarak belirlendi.

 

Analiz, belirli gıda tercihleriyle ilişkili bir takım genetik varyasyonları ortaya çıkardı.

 

Bitter çikolata kaç kalori?

 


 

Örneğin, ekip “aşk hormonu” oksitosin için reseptör gen varyantlarının daha yüksek bir çikolata alımı ve daha büyük bir bel çevresi ile ilişkili olduğunu buldu.

 

Daha yüksek tuz alımı CREB1 ve GABRA2 gen varyantlarıyla ilişkilendirilirken, SLC6A2 gen varyantları daha fazla toplam yağ alımına bağlandı.

 

Beyin Genlerinin Gıda Alımını Nasıl Etkilediğini Gösteren İlk Çalışma

 

Ekip, tanımlanan gen varyantlarının daha önce stres, bağımlılık, dürtüsellik ve depresyon gibi bir dizi davranışsal ve psikolojik özellik ile ilişkili olduğunu not eder .

 

Bu nedenle, araştırmacılar, çalışmalarının, davranışlarımızı etkileyen, gıda seçimlerimizi etkileyecek bir dizi gen varyantı ortaya çıkardığına inanıyorlar.

 

“Çoğu insanın, kendi çıkarlarına uygun olduğunu bilseler bile, diyet alışkanlıklarını değiştirmekte zorlanırlar. Bunun nedeni, gıda tercihlerimizin ve hedeflere yönelik çalışma ya da planları takip etme yeteneğimizin yediklerimizi ve diyet değişikliklerine bağlı kalmamızı etkilediğidir ”diyor Berciano.

 

“Bizimki, bir grup sağlıklı insanda beyin genlerinin gıda alımını ve diyet tercihlerini nasıl etkilediğini açıklayan ilk çalışma.”

 

Araştırmacılar, bulgularının zayıf beslenme alışkanlıklarının bir sonucu olarak gelişen kronik hastalık riskini azaltmak için daha etkili yollara yol açacağını umuyor.

 


 

“ Çalışmamızla elde edilen bilgiler, yeme davranışının daha iyi anlaşılmasına yol açacak ve bireye daha uygun olacak ve daha iyi uyum ve daha başarılı sonuçlara yol açacak kişiselleştirilmiş diyet tavsiyelerinin tasarımını kolaylaştıracaktır.” Silvia Berciano

 

Gelecekteki araştırmalarda, ekip, gıda tercihleriyle ilgili genetik varyantların belirli sağlık koşulları için daha büyük riskle ilişkili olup olmadığını değerlendirmeyi planlamaktadır.

 

Kilo kaybı için fiziksel aktivitenizi atırmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeniz geekmektedir. Zayıflamak istiyorum, kilo vermek için spor yapıyorum ancak sonuç alamıyorum diyorsanız eğer profesyonel destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet lisesine uygn bir online diyet ücretiyle sahip olabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler