Biberiye Esansiyel Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Biberiye Esansiyel Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Biberiye esansiyel yağı, halk tıbbında uzun zamandır popülerdir ve şimdi bilimsel çalışmalarda faydalı olduğunu kanıtlamaktadır.

Biberiye (Rosmarinus officinalis), iğne benzeri yaprakları ve odunsu bir aroması ile her daim yeşil bir çalıdır (1 ).

En iyi gıda baharatı olarak bilinmesine rağmen, dünya çapında en popüler aromatik ve tıbbi bitkilerden biridir (2 ).

Biberiye özü - bitkinin çekirdek bileşenlerini veya özünü tutan - küçük şişelerde çıkarılır ve satılır. İsmine rağmen, yağ içermediği için gerçek bir yağ değildir (1 , 3 ).

Biberiye yağının halk tıbbında kullanımı nedeniyle, birçok bilim adamı potansiyel sağlık yararlarını test ediyor (4 ).

Bu araştırmanın çoğu yeni başlamış olmasına rağmen, yağın bazı geleneksel kullanımlarını desteklemekte ve olası yeni kullanımları göstermektedir.

İşte biberiye esansiyel yağının 14 potansiyel faydası ve kullanımı.

1. Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir

Antik Yunanistan ve Roma'da biberiyenin hafızayı güçlendirdiği düşünülüyordu ( 5 ).

Araştırmalar, biberiye yağının solunmasının, düşünme, konsantrasyon ve hafıza için önemli bir beyin kimyasalı olan asetilkolinin parçalanmasını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir (6 , 7 ).

20 genç yetişkine biberiye yağı dağılmış küçük bir odada matematik soruları sorulduğunda, hızları ve doğrulukları yağın dağıldığı süreyle doğru orantılı olarak arttı.

Ek olarak, bazı biberiye bileşikleri kan seviyelerini de benzer şekilde arttı - biberiye sadece vücudunuza nefes alarak girebilir ( 6 ).

Benzer şekilde, bir test sonuçlarına göre biberiye yağı soluyan hemşirelik öğrencileri lavanta yağını soluyan ya da hiç bir yağ koklamayan öğrencilerle karşılaştırıldığında konsantrasyon artışı gösterdi ve bilgileri daha fazla hatırladığını bildirmiştir (8 ).

Diğer araştırmalar, biberiye ve diğer uçucu yağların solunmasının, Alzheimer hastalığı olanlar da dahil olmak üzere demanslı yaşlı erişkinlerde beyin fonksiyonunu iyileştirebileceğini düşündürmektedir ( 9 ).

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

Özet: Biberiye yağını solumak, bilgiye odaklamanıza ve hatırlamanıza yardımcı olabilir. Yaşlandıkça hafızaya da yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

2. Saç Uzamasını Uyarır

En sık görülen saç dökülmesi tiplerinden biri, erkek tipi kellik olarak daha iyi bilinen androgenetik alopesi olup kadınları da etkileyebilir ( 10 ).

Biberiye yağı, bu durumun nedeni olan testosteronun bir yan ürününün saç foliküllerine saldırmasını önleyerek androgenetik alopesi tedavi eder (11 ).

Androgenetik alopesi olan erkekler altı ay boyunca günde iki kez kafa derisine seyreltilmiş biberiye yağı ile masaj yaptığında, yaygın bir saç büyütme ilacı olan minoksidil (Rogaine) kullananlarla aynı yoğunlukta artış yaşadı.

Ek olarak, biberiye yağını kullananlar minoksidile kıyasla daha az kafa derisi kaşıntısı rapor ettiler, bu da biberiye yağını daha tolere edilebilir (12 ).

Diğer araştırmalar, biberiye yağının düzensiz saç dökülmesi veya alopesi areata ile savaşabileceğini gösteriyor (13 ).

Alopesi areata (saçkıran) olan insanlar bir biberiye esansiyel yağ karışımını yedi ay boyunca her gün kafa derisine sürdüğünde, % 44 iyileşme sağladı. Nötr yağlar jojoba ve üzüm çekirdeği yağı kullanan kontrol grubunda ise sadece % 15 iyileşme sağlandı (14 ).

Özet: Biberiye yağı, erkek tipi kellik ve düzensiz saç dökülmesi de dahil olmak üzere belirli saç dökülmesi türleriyle mücadele edebilir.

3. Ağrıyı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Halk hekimliğinde biberiye hafif bir ağrı kesici olarak kullanılır (15 ).

İki haftalık bir çalışmada, günde iki kez 20 dakika boyunca akupresür ile biberiye yağı karışımı alan omuz ağrısı olanlar ağrıda % 30'luk bir azalma yaşandı. Sadece akupresür alanlarda ağrıda % 15 azalma vardı (16 ).

Ek olarak, bir hayvan çalışması, biberiye yağının ağrı için, reçetesiz satılan bir ağrı kesici ilaç olan asetaminofenden biraz daha etkili olduğunu belirledi (15 ).

Özet: Biberiye yağı halk hekimliğinde ağrı kesici olarak bilinmektedir. Ön çalışmalar ağrı kesici faydalarını desteklemekte ve asetaminofenden daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.

4. Bazı Böcekleri Uzaklaştırır

Sizi ısırabilecek veya bahçenizi istila edebilecek zararlı böcekleri uzaklaştırmak için biberiye yağını kimyasal ürünlere doğal bir alternatif olarak düşünün.

Biberiye yağı bazlı bir pestisit olan EcoTrol, sera domates bitkilerine püskürtüldüğünde, bitkilere zarar vermeden iki benekli örümcek popülasyonunu % 52 oranında azalttı (17 ).

Biberiye ayrıca zararlı virüsleri ve bakterileri yayabilen kan emici böceklerin de uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Biberiye yağı diğer 11 esansiyel yağa karşı ölçüldüğünde, Zika virüsünü yayan Aedes aegypti sivrisinekleri üzerinde en uzun kovucu etkiye sahipti. % 12.5 biberiye yağı seyreltisi, sivrisineklerin % 100'ünü 90 dakika boyunca uzaklaştırdı (18 , 19 ).

Ek olarak, % 10 biberiye yağı içeren bir sprey, kuzeydoğu ABD'deki kene enfekte olmuş alanlarda Lyme hastalığını barındıran siyah bacaklı kenelerin yayılmasını kontrol etmek için kimyasal böcek ilacı bifenthrin ile benzer şekilde etkiliydi (20 ).

Özet: Biberiye yağı, doğal böcek ilaçlarında belirli böcekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Ek olarak belirli sivrisinekler ve keneler gibi bazı kan emici böceklerin de uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

5. Stresi Azaltabilir

Okul sınavları da dahil olmak üzere birçok faktör strese neden olabilir. Biberiye yağını solumak sınav kaygısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Hemşirelik öğrencileri test süresinden önce ve test sırasında bir inhalerden biberiye yağı soluduğunda, nabızları yaklaşık % 9 azaldı - biberiye yağı olmadan önemli bir değişiklik olmadı (8 ).

Artan nabız hızları kısa süreli stres ve kaygıyı yansıttığından, biberiye yağı doğal olarak stresi azaltabilir (21 ).

Ek olarak, 22 genç yetişkin biberiye yağını 5 dakika boyunca kokladığında, tükürükleri aromatik olmayan bir bileşik koklayanlara kıyasla % 23 daha düşük stres hormonu kortizol seviyelerine sahipti (22 ).

Artan kortizol seviyeleri, diğer potansiyel sorunların yanı sıra bağışıklık sisteminizi baskılayabilir, uykusuzluğa katkıda bulunabilir ve ruh hali değişimlerine neden olabilir ( 23 ).

Özet: Sadece biberiye yağı kokusu, sınava girmek gibi durumlarda stres seviyenizi hafifletebilir. Biberiye, vücudunuz üzerinde zararlı etkileri olabilecek bir hormon olan kortizol düzeylerini azaltabilir.

6. Dolaşımını Artırabilir

Kötü dolaşım yaygın bir şikayettir. En çok ellerinizde ve ayaklarınızda görebilirsiniz.

Soğuk el ve ayak parmaklarından muzdaripseniz - nispeten sıcak havalarda bile - biberiye yağı dikkate değerdir.

Bir çalışmada, dolaşımı bozan Raynaud hastalığı olan bir kadın, ellerini biberiye yağı karışımı ile masaj yapmanın, parmaklarının nötr bir yağdan daha fazla ısınmasına yardımcı olduğunu buldu. Bu etkiler termal görüntüleme görüntüleme ile doğrulanmıştır (24 ).

Raynaud hastalığınız varsa, el ve ayak parmaklarınızdaki kan damarları soğuk veya stresli olduğunuzda daralır, renklerini kaybetmelerine ve soğumalarına neden olur.

Biberiye yağı kan damarlarınızı genişleterek yardımcı olabilir, böylece kanınızı el ve ayak parmaklarınıza daha kolay ulaşacak şekilde ısıtır (25 ).

Bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Soğuk el veya ayak parmaklarınız varsa, biberiye yağı ile masaj yapmak onları ısıtmaya yardımcı olabilir. Raynaud hastalığı gibi durumlara yardımcı olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Zinde Hissetmek  İçin Yardımcı Olabilir

Biberiye yağı, halk hekimliğinde zihinsel zorlanma ve yorgunluk için yaygın olarak kullanılmaktadır ( 26 ).

20 sağlıklı genç yetişkin biberiye yağını soluduğunda, plasebo yağı kokusuna kıyasla yaklaşık % 30 daha zihinsel olarak yenilenmiş ve yaklaşık % 25 daha az uykulu hissettiklerini bildirmişlerdir (1 ).

Bu uyanıklıktaki artış, beyin dalgalarındaki değişikliklere ve kalp atış hızı, solunum ve kan basıncındaki artışlara karşılık geldi (1 ).

Seyreltilmiş biberiye yağının cildinize uygulanması, bu yolla beyninize ulaşabileceği için benzer faydalar sağlayabilir ( 26 ).

Bir çalışmada, seyreltilmiş biberiye yağının cilde uygulanması, 35 sağlıklı insanın 20 dakika sonra plasebo yağı kullanmaktan çok daha dikkatli, uyanık, enerjik ve neşeli hissetmesine neden oldu ( 26 ).

Yine de, bu sonuçları doğrulamak için bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Birkaç küçük çalışma biberiye yağının dikkat, uyanıklık, enerji ve ruh halini artırabileceğini göstermektedir. Ancak, daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

8. Eklem Enflamasyonunu Azaltabilir

Ön kanıtlar, biberiye yağının şişlik, ağrı ve sertliğe yol açabilecek doku iltihabını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (4 , 27 ).

Bunu, beyaz kan hücrelerinin, enflamatuar kimyasalları serbest bırakmak için yaralı dokulara göç etmesini sağlayarak yapabilir (28 ).

Romatoid artriti olan kişilere haftada üç kez biberiye yağı karışımı kullanılarak 15 dakikalık diz masajları verildiğinde, yağ verilmeyenlerde % 12'lik bir düşüşe kıyasla, iki haftada enflamatuar diz ağrısında % 50'lik bir azalma oldu. (29 ).

Romatoid artrit, vücudunuzun kendi bağışıklık sisteminin dizler ve diğer eklemler gibi dokulara saldırdığı, eklem astarını yaraladığı ve iltihaplanmaya neden olduğu otoimmün bir durumdur.

Biberiyenin iltihap üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Seyreltilmiş biberiye yağının topikal olarak uygulanması, yaralanmalarda ve romatoid artritte iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

9-13. Diğer Kullanımlar

Bilim adamları biberiye yağının diğer kullanımlarını araştırıyorlar, ancak insan çalışmaları eksik.

Test tüpü çalışmaları, uçucu yağları inhalasyon veya topikal uygulama yoluyla test eder ve insanlar için kabul edilen insan araştırmasına eşdeğer değildir.

Ek olarak, bazı hayvan çalışmaları biberiye yağını oral olarak vermiştir, ancak bu önerilmez. Uçucu yağlar içilmemeledir.

Yine de, biberiye yağı aşağıdakiler için yararlı olabilir:

  • 9. Kanser: Biberiye yağı, test tüpü çalışmalarının kanser hücreleriyle savaşabileceğini düşündüren antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir ( 30 , 31 , 32 ).
  • 10. Karaciğer ve sindirim sağlığı: Hayvan çalışmaları, biberiye yağının yağ sindiriminde önemli olan safranın salınmasını uyarabileceğini ve karaciğerinizi korumak için kendi antioksidan savunma mekanizmalarınızı aktive edebileceğini göstermektedir ( 33 , 34 , 35 ).
  • 11. Gıda zehirlenmesi: Biberiye yağı, gıda zehirlenmesine neden olan belirli bakteri suşlarının büyümesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu, hassas, çok az miktarda gıda sınıfı yağ kullanılmasını gerektirir. Bunu evde denemeyin ( 36 , 37 ,38 ).
  • 12. Antibiyotik yan etkileri: Biberiye ve diğer uçucu yağlar, bazı antibiyotiklerin etkinliğini artırabilir. Bu, bu ilaçların yan etkilerini azaltabilecek daha düşük bir doza izin verebilir (3 , 39 , 40 ).
  • Antibiyotik direnci: Biberiye ve diğer uçucu yağlar antibiyotiğe dirençli bakterilerin hücre duvarlarını zayıflatabilir. Sadece onlara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda antibiyotiklerin içeri girmesini de sağlar (3 , 41 ,42 ).

Özet: Biberiye yağının gelecekteki potansiyel kullanımları arasında kanser ve gıda zehirlenmesinin önlenmesi, ayrıca karaciğer ve sindirim sağlığının desteklenmesi yer alır. Ancak, bu etkilerle ilgili hiçbir insan çalışması yapılmamıştır.

14. Kolay Kullanım

Biberiye yağı solunabilir veya topikal olarak uygulanabilir. Çok konsantre, bu yüzden bir seferde sadece birkaç damla kullanmalısınız. Satıldığı küçük şişeler, tek damlacıkların dağıtılmasını kolaylaştıran plastik damlalıklar içerir.

Bazı üreticiler uçucu yağları içmenin veya tüketmenin güvenli olduğunu iddia etseler de, özellikle uzun vadede bunu destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur. Uçucu yağlar asla içilmemelidir.

İşte biberiye yağının solunması veya topikal kullanımı için birkaç kolay yöntem.

Solunması

Biberiye yağını solumanın en basit yolu şişeyi açmak ve nefes almaktır. Alternatif olarak, bir bez veya dokuya birkaç damla yerleştirip yüzünüzün yakınında tutabilirsiniz.

Birçok kişi, uçucu yağı çevreleyen havaya dağıtan aromaterapi difüzörleri kullanır.

Genel olarak, teneffüs ettikleri miktarı bilmek zor olduğundan, bebeklere veya küçük çocuklara yakın bir difüzör yerleştirmekten kaçının.

Topikal Kullanım

Biberiye ve diğer uçucu yağlar cildinize uyguladığınızda kan dolaşımınıza kolayca emilir.

Genellikle uçucu yağların jojoba yağı gibi nötr bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi önerilir. Bu, cildinizin potansiyel tahrişini ve yağın erken buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur (43 ).

Topikal kullanım için yağları seyreltmek için bazı genel kurallar:

Seyreltildikten sonra, yağı ayaklarınızın altına veya hedeflediğiniz ağrıyan kas gibi vücut kısmına uygulayın. Sonra yağı cildinize sürün. Bu kan akışını ve yağın emilimini artırır (29 ).

Biberiye ve diğer uçucu yağları hasarlı cilde veya gözleriniz gibi hassas bölgelerin yakınına uygulamaktan kaçının.

Hamileyseniz, epilepsi veya yüksek tansiyonunuz varsa genellikle biberiye yağından kaçınılması önerilir. Biberiye yağı, bu koşulları kötüleştirebilir (44 , 45 , 46 ).

Özet: Biberiye yağını teneffüs edebilir veya cildinize uygulayabilirsiniz. Bir difüzör, uçucu yağı bir odaya dağıtmaya yardımcı olabilir. Biberiye yağı topikal olarak kullanılıyorsa, cilt tahrişini önlemek için jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

Uzun Lafın Kısası

Biberiye esansiyel yağı, halk tıbbında uzun zamandır popülerdir ve şimdi bilimsel çalışmalarda faydalı olduğunu kanıtlamaktadır.

Bu araştırmanın çoğu başlangıç ​​olmasına rağmen, çalışmalar bu esansiyel yağın zihinsel odak ve hafızayı iyileştirerek, saç dökülmesiyle savaşarak, ağrı ve iltihabı hafifleterek, bazı böcekleri iterek ve stresi hafifleterek sağlığınızı artırabileceğini belirtiyor.

Biberiye yağı denemek istiyorsanız, sadece soluyun veya topikal olarak seyreltilmiş bir versiyon uygulayın. Yağın çok konsantre olduğunu unutmayın, bu nedenle bir seferde sadece birkaç damlaya ihtiyacınız vardır.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın