Bezelye Proteini ve Peynir Altı Suyu Proteini

Bezelye Proteini ve Peynir Altı Suyu Proteini
Bezelye ve peynir altı suyu protein tozları, diyetlerinde protein eksikliği olan veya son derece yüksek protein ihtiyacı olan kişiler için faydalı takviyelerdir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Bezelye Proteini Nedir? Peynir Altı Suyu Proteini Nedir?

 

Protein tozları en popüler takviyelerden biridir.

 

Üreticiler, birçok farklı hayvan ve bitki kaynağından protein tozu yaparlar. En İyi Protein Tozu Önerileri konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek protein tozu çeşitleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Peynir altı suyu proteini en popüler türlerden biridir. İnek sütünden izole edilen proteindir, bu yüzden hayvansal bazlıdır.

 

Bununla birlikte, bezelye proteini ve diğer bitki bazlı protein tozları giderek popülerlik kazanıyor.

 

Bu makale bezelye ve peynir altı suyu protein tozlarını karşılaştırır ve hangisinin sizin için en iyisi olabileceğini belirlemek için bazı öneriler sunar.

 

Kilo verme süreci zorlu bir süreçtir ve hemen sonuç bekleyebilirsiniz, haliyle zayıflama suları veya zayıflama kürleri denemeye başlarsınız. Ancak kalıcı çözüm beslenme düzeninizi değiştirmekten geçer. Diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu diyet listeleriyle yeni bir başlangıç yapmak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Bezelye Proteini ve Peynir Altı Suyu Proteini Karşılaştırması

 

Protein tozu nasıl yapılır? Üreticiler, proteini işlenmemiş gıdalardan çıkararak ve daha sonra konsantre edip toz haline getirerek protein tozu yaparlar.

 

Spesifik takviye türüne bağlı olarak, üreticiler istenen proteini izole etmek için çeşitli teknikler kullanırlar. Bunlar, enzimlerin ve asidin eklenmesini ve ek filtreleme işlemlerinin kullanılmasını içerebilir.

 

Bezelye ve peynir altı suyu protein tozları için kullanılan proteinlerin kaynağı, ikisi arasındaki en büyük farklardan biridir.

 

Peynir altı suyu proteini nedir? Peynir altı suyu protein tozu nasıl yapılır?  Peynir altı suyu proteini, peynir yapım işlemi sırasında kalan sütlü bir yan ürün olan peynir altı suyundan izole edilir. Sütten elde edildiği için çoğu peynir altı suyu protein tozu süt şekeri laktoz içerir.

 

Bezelye proteini tozu nedir? Bezelye proteini bitki bazlıdır ve laktoz içermez. Baklagillerden izole edilmiştir.

 

Aşağıdakiler, bezelye ve peynir altı suyu protein tozları arasındaki birkaç önemli farktır.

 

TürKaynakİşlemeLezzetDokuLaktoz İçeriyor mu?Gluten İçeriyor mu?Kullanımlar
Bezelye ProteiniBitkisel BazlıBezelyeden YapılmışMekanik AyırmaKremamsıLaktozsuzGlutensizYiyecek ve İçeceklerle
Peynir Altı Suyu ProteiniHayvansal BazlıSütten YapımKimyasal AyırmaSütlüLaktoz İçerebilirGluten EklenmişYiyecek ve İçeceklerle

 

 

Bezelye Protein Tozu Alerjenleri - Peynir Altı Suyu Protein Tozu Alerjenleri

 

Birçok peynir altı suyu proteini türü laktoz ve glüten gibi alerjenler içerirken çoğu bezelye proteini türü en yaygın alerjenlerin hiçbirini içermez.

 

Bu, bezelye ve diğer bitki bazlı protein tozlarını, gıda alerjisi olan, süt ürünleri veya glütensiz diyet uygulayan kişiler için tercih edilen bir seçenek haline getirebilir.

 

Glüten ve süt ürünlerine alerjisi veya intoleransı olan kişiler, bezelye protein tozunun sindirilmesinin daha kolay olduğunu görebilir. Peynir altı suyu proteini yerine kullandıklarında daha az gaz sorunu veya şişkinlik hissedebilirler.

 

Bezelye Proteini ve Peynir Altı Suyu Proteini Benzerlikleri

 

Bezelye ve peynir altı suyu protein tozları birbirinden tamamen farklı değildir. Bazı benzerlikleri paylaşıyorlar.

 

Öncelikle, ikisi de harika protein kaynaklarıdır.

 

Hiçbirinin olağanüstü bir tadı veya dokusu yoktur. Ancak ikisi de inanılmaz derecede çok yönlüdür, diğer yiyecek ve içeceklerle birleştirilmesi kolaydır.

 

İnsanlar protein tozunu genellikle su veya süt gibi bir sıvıyla karıştırarak tüketirler.

 

Bunları ayrıca smoothielere, yulaf ezmesine, keklere, kreplere ve daha birçok yiyecek ve içeceğe ekleyebilirsiniz.

 

Özet: Peynir altı suyu proteini sütten elde edilir ve peynir yapımının bir yan ürünüdür. Bezelye proteini ise öğütülmüş bezelyeden elde edilir. Her ikisi de çeşitli yiyecek ve içeceklere kolayca ekleyebileceğiniz harika protein kaynaklarıdır.

 

Peynir Altı Suyu Tozu Besin Değerleri- Bezelye Proteini Besin Değerleri

 


Aşağıda, 30 gramlık bezelye ve peynir altı suyu protein tozunun ortalama besin içerikleri verilmiştir (1, 2).

 

                                     Bezelye Proteini              Peynir Altı Suyu Proteini

Kalori                                120                                           118

Protein                            22,5 gram                                 27 gram

Karbonhidrat                      1.5 gram                                   1 gram

Yağ                                    2,25 gram                           1 gramdan az

Kolesterol                        0 gram                               0,011 gram

Lif                                    1.5 gram                                  0 gram

Şeker                               0 gram                                    0 gram

Sodyum             Günlük Değerin (DV) %15'i                 DV'nin %2'si

Kalsiyum                   DV'nin %7'si                             DV'nin %10'u

Potasyum                   DV'nin %1'i                             DV'nin %4'ü

Demir                           DV'nin %42'si                        DV'nin %0'ı

 

Bezelye ve peynir altı suyu protein tozlarının her ikisi de zengin protein kaynaklarıdır. Ancak peynir altı suyu tozu biraz daha yüksek bir miktara sahip olma eğilimindedir.

 

Ayrıca her ikisi de karbonhidrat, yağ, lif ve şeker bakımından nispeten düşüktür.

 

Sütten yapıldığı için peynir altı suyu proteini daha fazla kalsiyum ve potasyum içerir. Öte yandan bezelye proteini daha fazla demir içerir. Bezelye dahil baklagiller harika bir besin kaynağıdır.

 

Ayrıca araştırmalar, hem bezelye hem de peynir altı suyunun bazı bileşenlerinin yararlı özelliklere sahip olabileceğini bulmuştur. Bu bitki bileşiklerinin, antioksidan görevi görmesi ve hastalıklarla mücadele gibi çeşitli sağlık yararları olabilir (3, 4, 5, 6).

 

İşlenmiş protein tozlarında tam olarak ne kadar bileşik kaldığı ve bunların insan sağlığını nasıl etkilediği belirsizliğini koruyor.

 

Peynir Altı Tozu Protein İçeriği- Bezelye Tozu Protein İçeriği

 

Bezelye ve peynir altı suyu benzer miktarda protein içerir. İkisi de bunun harika kaynaklarıdır. Bununla birlikte, peynir altı suyu protein tozu, bezelye tozundan porsiyon başına birkaç gram daha fazla protein içerme eğilimindedir (7).

 

Bununla birlikte, tam protein içeriği markalar arasında değişir ve markanın önerdiği ölçü veya porsiyon boyutuna bağlıdır.

 

Bu bilgiler, her takviyenin besin içeriği etiketinde listelenmiştir.

 

Bezelye ve peynir altı suyunun her ikisi de protein açısından zengin olmasına rağmen, içerdikleri protein türleri farklılık gösterebilir.

 

Genel olarak, peynir altı suyu gibi hayvansal protein kaynaklarını, vücudun kas geliştirme faaliyetlerinde emmesi ve kullanması daha kolaydır (8).

 

Vücudun proteini ne kadar iyi ve ne kadar hızlı sindirip kullandığı, içerdiği belirli amino asitlerle çok ilgilidir.

 

Peynir Altı Suyu Tozu Amino Asitleri - Bezelye Proteini Amino Asitleri

 

Amino asitler, proteinin yapı taşlarıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitlerden dokuzuna esansiyel denir. Bu, vücudun bunları kendi başına üretemeyeceği ve bunun yerine diyetinizde tüketmeniz gerektiği anlamına gelir.

 

Peynir altı suyu protein tozu, dokuz temel amino asidin tamamını içerdiği için tam bir protein olarak kabul edilir. Özellikle yüksek miktarlarda temel dallı zincirli amino asitler (BCAA'lar) lösin, izolösin ve valin içerir (7, 8).

 

Esansiyel amino asit içeriği açısından peynir altı suyu en iyi protein kaynaklarından biridir.

 

Bezelye proteini ayrıca tüm gerekli amino asitleri içerir. Bununla birlikte, yalnızca çok küçük miktarlarda metiyonin içerir, bu temel dokuz metiyoninden biridir (7, 8).

 

Bu nedenle, bazı bezelye protein tozları, tam bir protein tanımını karşılamayabilir.

 

Yine de, diğer bitki bazlı protein kaynakları ile karşılaştırıldığında, bezelye proteini iyi bir esansiyel amino asit kaynağıdır. Aslında, peynir altı suyu proteininin porsiyon başına yaptığından daha fazla histidin ve fenilalanin gibi bazı temel amino asitleri içerir (7, 8, 9).

 

İhtiyacınız olan tüm temel amino asitleri bezelye proteininden alamama konusunda endişeleriniz varsa, bir seçenek bezelye protein tozunu temel dokuzu da içeren diğer bitki bazlı protein türleriyle karıştırmaktır.

 

Özet: Bezelye ve peynir altı suyu protein tozlarının çoğu, porsiyon başına 20 gramdan fazla protein sağlar. Ancak farklı seviyelerde esansiyel amino asitler içerir. Peynir altı suyu proteini daha fazla kolesterol, kalsiyum ve potasyum içerir. Bezelye proteini daha fazla lif ve demir içerir.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun diyet ücreti ile diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listelerini satın alın (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)


Peynir Altı Suyu Tozu Ne İşe Yarar? Bezelye Protein Tozu Ne İşe Yarar? Protein Tozları Neden Kullanılır?

 

İnsanlar protein tozlarını birçok nedenden dolayı kullanırlar.

 

En popüler nedenlerden bazıları güç kazanmak, doku onarmak ve vücuttaki kas depolarını korumaktır.

 

İnsanlar ayrıca onları protein alımını artırmak ve hatta kilo vermeye yardımcı olduğunu düşündüğü için yemek yerine de kullanırlar.

 

Protein Tozu Kas Yapar mı? Kas için Protein Tozu

 

Protein tozları, diyetlerinde protein eksikliği olan kişilerde kas kazanımı üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

 

Öte yandan, diyetleri zaten yeterli protein içeren kişilerde önemli bir değişiklik fark etmeyebilir (10, 11, 12, 13).

 

Kas yapımı için en iyi protein tozu türü söz konusu olduğunda, amino asit içeriği nedeniyle peynir altı suyu bezelyeyi gölgede bırakacak gibi görünebilir.

 

Bununla birlikte, son birkaç yılda yapılan çok sayıda araştırma çalışması, bezelye ve peynir altı suyu protein tozlarının, insanlar bunları yüksek yoğunluklu ve dirençli egzersizden sonra kullandıklarında kas yoğunluğu ve iyileşme için benzer sonuçlara sahip olma eğiliminde olduğunu bulmuştur (14, 15, 16, 17).

 

Protein Tozu Kilo Aldırır mı? Protein Tozu Kilo Verdirir mi? Kilo Kaybı için Protein Tozu 

 


Erkeklerde yapılan küçük bir çalışma, bezelye ve peynir altı suyu protein takviyelerinin iştah ve gıda alımı üzerinde benzer etkilere sahip olduğunu buldu. Hayvan ve bitki protein kaynakları arasında çok az dikkate değer farklılık vardı (18, 19, 20).

 

Aslında, bazı araştırmalar peynir altı suyu protein tozlarının kilo kaybı üzerinde çok az etkiye sahip olduğunu bile bulmuştur (21, 22).

 

Bazı eski araştırmalar bezelye proteininin peynir altı suyu proteinine göre iştah ve tokluk hissi üzerinde daha büyük etkilere sahip olabileceğini gösteren kanıtlar buldu. Bu faktörlerin ikisi de teoride kilo kaybını etkileyebilir (23, 24).

 

Bununla birlikte, diğer çalışmalar bezelye proteini takviyelerinin iştah üzerinde önemli bir etkisi olmadığını buldu (25, 26).

 

Bezelye proteininin insanların daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olmasının olası bir nedeni, yüksek lif içeriği olabilir.

 

Bu nedenle, bilim insanlarının bezelye ve peynir altı suyu protein tozlarının kas kazanımı ve kilo kaybı gibi belirli şeyleri nasıl etkilediğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

 

Özet: Kas kazanımı için, protein tozları, diyetleri şu anda protein eksikliği olan kişilerde en etkilidir. Bilim adamlarının kilo vermek için protein tozu kullanımı konusunda daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

 

Protein Tozu Hakkında Dikkate Alınacak Faktörler

 

Çalışmalar bezelye proteininin kas geliştirme veya kilo kaybı için peynir altı suyu proteininden önemli ölçüde daha iyi olduğunu göstermemiş olsa da belirli insan grupları için başka avantajları da olabilir.

 

Örneğin bezelye protein tozu, vegan diyetini uygulayan kişiler için uygun bir seçimdir, peynir altı suyu protein tozu ise uygun değildir.

 

Bazı insanlar bezelye proteininin peynir altı suyu proteininden daha sürdürülebilir olduğunu düşünüyor, çünkü büyüyen bezelye hayvan yetiştirmekten çok daha az çevresel etkiye sahip olma eğilimindedir.

 

Bununla birlikte, bezelye protein tozları, peynir altı suyu protein tozları kadar yaygın değildir ve bulunması daha zor olabilir.

 

Ayrıca, bazı organik bezelye protein tozu markaları peynir altı suyu tozlarından daha pahalı olabilir.

 

Tüm besin takviyelerinde olduğu gibi, bezelye ve peynir altı suyu protein ürünleri de markalar ve türler arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Her zaman katkı maddelerinin sayısını sınırlayan yüksek kaliteli ürünler arayın.

 

Özet: Veganlar, alerjisi olan kişiler veya daha sürdürülebilir bir ürün seçmeye odaklananlar için bezelye protein tozu en iyisi olabilir. Uygun fiyatlı ve güvenilir bir seçenek isteyen insanlar için peynir altı suyu proteini daha iyi çalışabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bezelye ve peynir altı suyu protein tozları, diyetlerinde protein eksikliği olan veya son derece yüksek protein ihtiyacı olan kişiler için faydalı takviyelerdir.

 

Her tür protein tozu, iyi miktarda protein ve çeşitli temel amino asitler sağlar.

 

Bezelye ve peynir altı suyu protein tozları arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz temel noktalar arasında bütçeniz, diyet kısıtlamalarınız ve kişisel tercihleriniz yer alır.

 

Kilo vermem durdu fakat ideal kiloma henüz ulaşamadım hala kilo vermek istiyorum diyorsanız günlük almanız gereken kalori hesabına göre diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler