Benzodiazepin Kötüye Kullanımı

Benzodiazepin Kötüye Kullanımı
Benzodiazepinler, sakinleştiriciler olarak bilinen bir ilaç türüdür. Tanıdık isimler arasında Valium ve Xanax bulunur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Benzodiazepin nedir? Benzodiazepin ne demek? Benzodiazepinler, sakinleştiriciler olarak bilinen bir ilaç türüdür. Benzodiazepin ilaçların tanıdık isimler arasında Valium ve Xanax bulunur. Amerika Birleşik Devletleri'nde en sık reçete edilen ilaçlardan bazılarıdır. Reçetesi olmadan yatıştırıcı etkileri için bu ilaçlar alıp kullanıldıklarında, ilaçların kullanımı kötüye kullanıma dönüşür.

 

Doktorlar, aşağıdaki yasal tıbbi durumlar için benzodiazepin içeren ilaçlar reçete edebilir:

 

 • Anksiyete
 • Uykusuzluk hastalığı (Insomnia)
 • Alkolden uzaklaşma
 • Nöbet kontrolü
 • Kas gevşemesi
 • Rahatsız edici süreçler için amneziye neden olmak
 • Anesteziden önce verilir (ameliyat öncesi gibi)

 

Benzodiazepinler, merkezi sinir sistemine etki eder, sedasyon ve kas gevşemesi sağlar ve anksiyete seviyelerini düşürür.

 

2.000'den fazla farklı benzodiazepin üretilmiş olmasına rağmen, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde sadece yaklaşık 15'i FDA onaylıdır. Benzodiazepin ilaçlar genellikle etkilerinin ne kadar sürdüğüne göre sınıflandırılırlar. Benzodiazepin hangi ilaçlarda bulunur? Benzodiazepin ticaeri isimleri, benzodiazepin içeren ilaçlar, benzodiapezin ilaçlar:

 

 • Ultra kısa süreli etki eden - Midazolam (Versed), triazolam (Halcion'a)
 • Kısa süreli etki eden - Alprazolam (Xanax), lorazepam (Ativan)
 • Uzun süreli etki eden - Klordiazepoksit (Librium), diazepam (Valium)

 

Benzodiazepinler yaygın olarak kötüye kullanılmaktadır. Bu kötüye kullanım, kısmen ürettikleri toksik etkilerle ve ayrıca yaygın olarak bulunabilmeleri ile ilgilidir. Kronik olarak aşırı kullanılabilir veya daha yaygın olarak hastanelerin acil servislerinde görüldüğü gibi, kasıtlı veya yanlışlıkla aşırı dozda alınabilir. Ölüm ve ciddi hastalık nadiren tek başına benzodiazepin kötüye kullanımından kaynaklanır; ancak sıklıkla alkol veya diğer ilaçlarla birlikte alınırlar. Benzodiazepinlerin ve alkolün kombinasyonu tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir.

 

Benzodiazepinler aynı zamanda bir "sevgili tecavüzü" ilacı olarak da kullanılmıştır. Çünkü normalde bir kişinin direnmesine izin veren, hatta cinsel saldırganlığa veya saldırıya direnmek isteyen işlevleri önemli ölçüde bozabilir ve hatta ortadan kaldırabilirler. Son yıllarda, buna dahil olan kişilerin tespiti ve mahkumiyeti önemli ölçüde artmıştır. İlaç genellikle alkol içeren içeceklere veya hatta alkolsüz içeceklere toz veya sıvı formda eklenir ve tadı sert olabilir.

 

Benzodiazepin Kötüye Kullanım Nedenleri, Benzodiazepin Bağımlılığı

 

Bazı insanların uyuşturucu ilaç bağımlısı olma konusunda genetik bir eğilimi olsa da çevresel faktörlerin de önemli bir rol oynadığına dair belirsizlik vardır. Daha yaygın çevresel etkilerden bazıları düşük sosyoekonomik durum, işsizlik ve akran baskısıdır.

 

Benzodiazepin Kötüye Kullanım Belirtileri, Benzodiazepin Bağımlılığı, Benzodiazepin Yan Etkileri


Benzodiazepin ne işe yarar? Normal veya düzenli dozlarda benzodiazepin ilaç kullanımı anksiyete ve uykusuzluğu iyileştirebilir. Genellikle iyi tolere edilirler. Bazen benzodiazepin alan kişiler uyuşukluk veya baş dönmesi hissedebilir. Benzodiazepin yan etkileri artan dozlarla daha belirgin olabilir.

 

Yüksek doz benzodiazepin yan etkileri daha ciddi belirtilere neden olabilir. Akut toksisite veya aşırı dozun belirti ve semptomları aşağıdakileri içerebilir:

 

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Benzodiazepin Yan Etkileri - Benzodiazepin Zehirlenmesi

 • Uyuşukluk
 • Kafa karışıklığı, sersemlik, konfüzyon
 • Baş dönmesi
 • Bulanık görme
 • Güçsüzlük, halsizlik
 • Konuşma bozukluğu
 • Koordinasyon eksikliği
 • Nefes almada güçlük
 • Koma

 

Kronik uyuşturucu ilaç kullanımının belirtileri çok spesifik olmayabilir. İlişkileri ve iş performansını etkileyen görünüm ve davranış değişiklikleri içerebilir. Çocuklarda uyarı işaretleri, ruh halindeki ani değişiklikleri veya okul performansının kötüleşmesini içerir. Benzodiazepinlerin kronik kötüye kullanımı, ilk etapta bunları kullanmak için belirtilerin çoğunu taklit eden aşağıdaki semptomlara yol açabilir:

 

 • Anksiyete
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Anoreksi
 • Baş ağrısı
 • Güçsüzlük, halsizlik

Benzodiazepinler Bağımlılık Yapar mı? Benzodiazepin Bağımlılığı


Benzodiazepin bağımlılığı: Pek çok yararlı kullanımlarına rağmen, benzodiazepinler fiziksel ve psikolojik bağımlılığa neden olabilir. Bağımlılık, yoksunluk semptomlarına ve hatta aniden kesildiğinde nöbetlere neden olabilir. Bağımlılık ve içe kapanma, kısa süreler için normal dozlar alan insanların yalnızca çok küçük bir yüzdesinde meydana gelir. İçe kapanma semptomlarını anksiyeteden ayırt etmek zor olabilir. Semptomlar genellikle son kullanımdan 3-4 gün sonradan iki haftaya kadar her an gelişebilir. Ancak daha kısa etkili çeşitlerle daha erken ortaya çıkabilirler.

 

Benzodiazepin Bağımlılığı İçin Tıbbi Yardım Ne Zaman Aranmalıdır?

 

Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuzu arayabilirsiniz, ancak birinin acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olup olmadığından şüphe duyuyorsanız, doğrudan bir hastanenin acil servisine gitmelisiniz.

 

Kendinizin veya bir başkasının aşırı doz aldığından endişeleniyorsanız, derhal tıbbi yardım almanız çok önemlidir. En yakın acil servise gitmeli veya yardım için 112’yi aramalısınız. Birisi aşırı doz aldıktan sonra, etkiler hemen ortaya çıkmayabilir.

 

Hap kutularını yanınızda getirmeniz doktorlara yardımcı olacaktır. Çünkü alınan hapların sayısını ve türünü belirlemelerine yardımcı olur.

 

 

Muayene ve Testler

 

Teşhis, tıbbi geçmişinizden, muayenenizden ve yapılan tüm laboratuvar testlerinden elde edilen bulgulara dayanır.

 

Akut alımlarda teşhis genellikle açıktır, çünkü siz veya aileniz ne alındığını doktora tam olarak söyleyebilir.

 

Kronik uyuşturucu ilaç kullanımının teşhisi çok daha zor olabilir. Çünkü bir istismarcı ya da ailesi genellikle olan biteni örtbas etmeye, saklamaya çalışır.

 

Olası herhangi bir toksik ilaç doz aşımının acil serviste araştırılması, bir ilk değerlendirmeden oluşur. Doktorlar ne kadar iyi nefes aldığınızı değerlendirecek, normal bir kalp atışınız ve ritminiz olmasını sağlayacak. Çalışmanın geri kalanı size ve semptomlarınıza bağlıdır. Hekim birçok belirti ve semptom hakkında sorular soracaktır. Benzodiazepinleri kötüye kullandığınızı kabul etmeye istekli olmadığınız veya geçmiş öykünüz hakkında yardımcı olmak için aile üyeleri bulunmadıkça, uyuşturucu ilaç kullanımının üstünü örtmek sizin için kolaydır.

 

İzleme ve test etme:

 • Acil serviste, genellikle kalp atış hızı, kan basıncı ve nabız oksimetresini (kan dolaşımınızda ne kadar oksijen bulunduğunun bir ölçüsü) değerlendiren bir monitöre yerleştirileceksiniz. Bir intravenöz tedavisi başlatılacaktır. Nefes darlığı çekiyorsanız veya bilinç düzeyiniz düşükse oksijen verilir.
 • Bazen idrar ilaç taramaları yapılır. Bu laboratuvar testleri, benzodiazepinler de dahil olmak üzere yaygın olarak kötüye kullanılan ilaçların çoğunu tespit edebilir (ancak hepsini bulamayabilir). Bununla birlikte, idrar ilaç taramaları, alınan ilacın belirli bir seviyesini veya miktarını göstermez. İdrar ayrıca doğurganlık çağındaki tüm kadınlarda genellikle gebelik için test edilir.
 • Başka tehlikeli ilaçları almış olabileceğinize dair endişeleriniz varsa kan örnekleri, EKG'ler ve göğüs röntgenleri alınabilir.

 

Benzodiazepin Kötüye Kullanım Tedavisi, Evde Bakım

 

Uyuşturucu ilaç bağımlıları genellikle uyuşturucu kullanımlarının kapsamını küçümseyerek ya da iş veya aile stresini suçlayarak sorunlarını inkar ederler. Evde yapılabilecek en önemli şey, bir sorun olabileceğini kabul etmek ve yardım aramaktır.

 

 • Aşırı kullanımın belirti ve semptomlarının farkında olmak, aşırı kullanımın farkına varmaya yardımcı olur.
 • Bir sonraki adım, kişi için yardım almaya çalışmaktır. Bu, doktorunuz aracılığıyla veya toplumunuzdaki uyuşturucu kullanımı yardım hatlarının birçoğuyla iletişime geçerek yapılabilir.

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Benzodiazepin İçin Tıbbi Tedavi

 

Akut toksisite: Gerekli tedavi genellikle hangi ilaçların ne kadar alındığına bağlıdır. Genellikle, bir hastanenin acil servisinde yalnızca bir değerlendirme süresine ihtiyacınız vardır:

 

 • İlaçlar 1-2 saat önce alınmışsa, doktor mide yıkamayı düşünebilir. Bu prosedür ile ağız veya burun yoluyla doğrudan midenize büyük bir tüp yerleştirilir. Daha sonra hap parçalarını yıkamak için büyük miktarlarda su mideye gönderilebilir. Bu sık kullanılmaz ve yalnızca potansiyel olarak daha öldürücü olabilecek diğer ilaçları yuttuğunuz biliniyorsa tercih edilir.
 • İlaçları aldıktan sonraki 4 saat içinde acil servise gelen kişilere tek doz aktif kömür önerilir. Bu, ilacın emilimini önlemeye yarar. Suyla karıştırılarak içmeniz için size verilen siyah bir tozdur. Yan etkiler mide bulantısı, kusma ve karın kramplarını içerebilir.
 • Flumazenil (veya Romazicon) adı verilen benzodiazepinlerin toksik etkilerine karşı koymak için bir panzehir vardır. Bu, benzodiazepinlerin yatıştırıcı etkisini tersine çevirir. Bununla birlikte, kronik benzodiazepin kötüye kullanan kişilerde içe kapanma ve nöbetlere neden olabileceğinden ve ayrıca oldukça kısa etki süresi nedeniyle dikkatli izleme ile tekrarlanan uygulamalar gerektirebileceğinden, genellikle ciddi zehirlenmeler için ayrılmıştır.

 

Benzodiazepin'i Kronik kötüye kullanım: Kronik kötüye kullanımın tedavisi genellikle doktorunuzun yardımıyla evde veya belirli uyuşturucu rehabilitasyon merkezlerinde yapılabilir. İlk adım, içe kapanmayı ve nöbetleri önlemek için benzodiazepinlerin kademeli olarak azaltılmasını içerir. Bu genellikle kişinin uyuşturucudan uzak kalmaya çalıştığı uzun süreli iyileşme aşamasından çok daha kolaydır. Tıbbi bakıma ek olarak, bu ilaçları kötüye kullanan bir kişi genellikle sosyal desteğe, barınma ve iş bulma konusunda yardıma ihtiyaç duyar. Bu zor aşamada aile ve arkadaşların katılımı çok yardımcı olabilir. 

 

 

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

 

 

Benzodiazepin İçin

Bir Sonraki Adım

 

Benzodiazepinler yaygın olarak kötüye kullanılmalarına rağmen, diğer ilaçlarla birleştirilmedikçe nadiren ciddi hastalığa veya ölüme neden olurlar. Zehir uzmanlarına danışmak genellikle gerekli değildir. Bununla birlikte, bir psikiyatristten, kişiyi eve göndermeden önce acil servisteki biriyle görüşmesi istenir. Bu, aşırı dozun kasıtlı olarak alındığı, kişinin kendisine veya başkalarına zarar verme riski altında olabileceğine dair herhangi bir endişe varsa yapılır. Yatarak tedavi gerekli olabilir.

 

Kanadalı klinik psikolog ve akademisyen Toronto Üniversitesinde psikoloji profesörü olan Jordan Peterson'ın da benzodiazepin bağımlılığı için tedavi gördüğü bilinmektedir.
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler