Bebekler Katı Gıdaya Ne Zaman Başlar?

Bebekler Katı Gıdaya Ne Zaman Başlar?
Bebeğinize harika yiyecek dünyasını tanıtmak, ilk yıllarının heyecan verici bir parçasıdır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Her gün bebeğiniz büyüyor gibi görünüyor. Şimdiye kadar ilk dişlerini çıkarmış veya kendi başlarına oturmaya başlamış olabilirler. Tüm bu gelişmeler, yediğiniz her şeye ani ilgileriyle birlikte, bebeklerin ne zaman katı gıda yemeye başlayacağını merak ediyor olabilir misiniz?

 

Tabii ki, diğer tüm şeyler gibi, katıları güvenli bir şekilde tanıttığınızdan ve bebeğiniz için en sağlıklı başlangıçları yaptığınızdan emin olmak istersiniz.

 

Peki katı gıdaları tanıtmanın en iyi yolu nedir ve ne zamandır? Hangi yiyeceklerle başlamalısınız? Bilmeniz gereken başka neler var? Tüm sorularınızın cevapları için okumaya devam edin.

 

Bebekler Ne Zaman Katı Gıdaya Geçer?

 

Kısa cevap, bebekler altı aylık olduklarında katı bebek maması yemeye başlayabilirdir. Daha uzun cevap, kime sorduğunuza bağlı olarak, ne zaman başlamanız gerektiği konusunda biraz esneklik olmasıdır.

 

 • Amerikan Pediatri Akademisi, ilk 6 ay boyunca emzirmeyi ve ardından 6. ayda katıların verilmesini önerir.
 • Dünya Sağlık Örgütü de ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesini ve ardından 6. ayda tamamlayıcı gıdaların eklenmesini savunuyor.
 • Bu mümkün olmadığında, ilk 6 ay boyunca sadece süt bağışlanmasıyla bebeğe anne sütü verilmeli veya mama verilmelidir.

 

Gelecekteki beslenme zorluklarından kaçınmak için katı gıdalara başlanılması için en iyi zaman olarak 6 ayı destekleyen araştırmalar vardır. Bununla birlikte, nadiren bir faydası olmasına rağmen, katıların 4 ay kadar erken başlamanın uygun olduğunu söyleyen bazı doktorlar da vardır.

 

Bebeklerin boğulma riski daha yüksek olduğundan ve anne sütü veya mama alımının azalması nedeniyle kilo verebileceğinden, bundan daha erken başlamak önerilmez.

 

Ve 6 ay sonra katıları çok uzun süre geciktirmek de iyi bir fikir değildir - büyüyen bebeğinizin daha fazla kaloriye ve çeşitli yiyeceklere ihtiyacı vardır.

 

Büyükannenizi (en azından bu konuda!) Dinlemeden önce çocuk doktorunuzdan tavsiye alın ve bebeğinizin liderliğini takip edin. Katı gıdalara başlamak, takvimdeki bir tarihten daha fazladır. Bebeğinizin gelişimini ve hazır olup olmadığını bilmek planlamanıza rehberlik edebilir.

 

Bebeğinizin Katı Gıda Yemeye Hazır Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız? 

 

Bebeğiniz ilk aylarında büyüyor ve kilo alıyor, ancak katılara ne zaman başlayacağını bilmek, bebeğinizin boyutlarından daha fazlası - aynı zamanda yetenekleriyle de ilgili. Bebeğiniz katı gıdaya başlamadan önce aşağıdakileri sorun:

 

 • Bebeğinizin kafa kontrolü iyi mi?
 • Bebeğiniz desteklenmeden oturabilir mi?
 • Bebeğiniz dil itme refleksini kaybetti mi?
 • Bebeğiniz yiyeceklere ilgi gösteriyor mu?

 

Bebeğiniz tüm bu kilometre taşlarını karşılıyorsa, katı gıdalar için hazırdır. İlk yıl için ana beslenme kaynaklarının anne sütü veya mama olarak kalacağını unutmayın, bu nedenle anne sütünü veya mama yemelerini devam ettirin.

 

Katıları tanıtmak sadece budur - bir giriş. Deneyim ve yeni lezzetler kazanmaları için bir şans.

 

Bebeğinize Katı Gıda Vermeye Nasıl Başlamalısınız? 

 

Yani, küçük bebeğiniz yeterince büyüdü ve katılara hazır olduklarını gösteren işaretler gösteriyor - şimdi ne olacak? İlk adımlarınız başarıyı teşvik eden bir beslenme ortamı oluşturmak olmalıdır.

 

Katı Besleme Malzemeleri

 

 • yüksek sandalye
 • bebek dostu mutfak eşyaları
 • Önlükler (alternatif olarak bebeğinizi yemek için soyabilir ve sonra bir bez veya banyo temizliği dahil edebilirsiniz)
 • bol zaman ve dağınıklığa hazır olma isteği

Katı Besleme Programı

 

Katıları ilk kez tanıtırken, hemen günde 3 öğün yemek programına atlamanız gerekmez. Bunun yerine, günün erken saatlerinde bir yemek zamanı sunarak işe başlayın. Bu şekilde rahat bir deneyim yaşamak için bol zamanınız olur ve yeni bir yiyeceğe tepki ile herhangi bir sorun yaşarsanız, hızlı bir şekilde doktorla iletişime geçebilirsiniz.

 

İlk birkaç ay boyunca, katı beslemeleri anne sütüne veya mama ile besleme programına nasıl dahil edeceğinize karar verirken bebeğinizin kişiliğini düşünmek isteyebilirsiniz.

 

Bebeğiniz sabırlıysa ve her zaman tüm yemeklerini mutlu bir şekilde bitiriyorsa, yemeye hazır olduklarında ve mutlu bir şekilde merak ettiklerinde yeme düzenkerine katı gıda eklemeyi deneyebilirsiniz.

 

Eğer bebeğiniz açken meme veya biberondan başka bir şeye odaklanamıyor gibi görünüyorsa, bonus atıştırmalık olarak beslendikten sonra bir katı gıda eklemeyi deneyin.

 

Amacınız ilk yıl sonuna kadar kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde katı atıştırmalıkların yanı sıra atıştırmalıklarla yavaş yavaş yemek zamanı planına doğru çalışmaktır. Bu katı beslemeler arasında, sizin için uygun olan programda göğüs veya biberonla beslemeye devam etmelisiniz.

 

İlk Olarak Hangi Yiyeceklerle Başlamalısınız?  

Hangi yiyeceklerle bebeğinizi beslemeniz gerektiğine dair bir ana liste yoktur - hatta onlara hangi sırayı vermeniz gerektiği konusunda bir rehberlik de. İlk yiyecek seçimi kişiden kişiye ve aileden aileye değişir. Bu seçimler farklı ülkelerden ve kültürlerden de etkilenir.

 

Kavanozlu bebek maması kullanıp kullanmayacağınız size kalmış. Püreler ile başlayabilir veya çocuk doktorunuzla bebek yönlendirmeli sütten kesim hakkında konuşabilirsiniz. Birçok seçenek var. Bununla birlikte, ilk yemeği seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı hususlar vardır.

 

Tek Bileşenli Gıdaları Tanıtın

 

Gıda alerjileri veya intoleransları nedeniyle reaksiyonları takip etmek için, bir seferde tek bir yiyecek vermeli ve yeni bir yiyecek eklemeden önce 3-4 gün beklemelisiniz. Alerjik reaksiyon veya intolerans belirtileri arayın:

 

 • döküntü
 • kurdeşen
 • hırıltılı
 • nefes almada zorluk
 • kusma
 • aşırı gaz
 • ishal
 • dışkıda kan

 

Bu reaksiyonlardan herhangi birini görürseniz derhal doktorunuza başvurun. Anafilaksi gibi bebeklerde gerçek gıda alerjilerinin nadir olduğunu hatırlamak önemlidir. Hassasiyetler veya intoleranslar daha yaygındır. Bununla birlikte, anafilaksiden şüpheleniyorsanız, 112’yi hemen arayın.

 

Diyet İhtiyaçlarını Göz Önünde Bulundurun

 

Bebeğiniz sadece veya öncelikle emzirilmişse, demir desteğine ihtiyacı olabilir. AAP (Amerikan Pediatri Akademisi), beslenmelerinin yarısından fazlasını anne sütünden 4 aydan itibaren alan bebekler için demir takviyesi yapılmasını önermektedir.

 

Katı gıdalara başladıktan sonra, diyetlerine yiyeceklerle demir ekleyebilirsiniz. Bu sadece demirle güçlendirilmiş bebek tahıllarında değil, et , baklagiller, mercimek ve yeşil yapraklılarda da bulunabilir. Takviyeye artık ihtiyaç duyulup duyulmadığı konusunda çocuk doktorunuzla konuşabilirsiniz.

 

Boğulma Tehlikelerinden Kaçının

 

İster püre ister bebeği kendi isteğiyle/doğal yollarla sütten kesme yöntemini kullanın, uzak durmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Bunlar:

 

 • fındık
 • üzüm
 • kuru üzüm
 • sert çiğ sebzeler
 • büyük et veya peynir parçaları
 • patlamış mısır
 • fıstık ezmesi

Bal Yasak

 

1 yaşın altındaki küçükleri botülizm riski altına sokabilir.

 

Yemeklerle Su Verin

 

Bebeğiniz henüz süt veya meyve suyu için hazır değil, bu yüzden su, yemek yerken elinizde olması için mükemmel bir içecek.

 

Gıda Alerjisi Riskini Düşünün

 

Geçmişte, yüksek alerjik gıdaların nasıl tanıtılacağı konusunda öneriler farklıydı. Daha yeni araştırmalar, yer fıstığının erken tanıtılmasını, özellikle egzama olan bebeklerde alerjiden kaçınmak için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Ailenizde nasıl ilerleyeceğiniz konusunda gıda alerjisi öykünüz varsa doktorunuzla konuşun. Yer fıstığı tanıtımı, boğulma riski nedeniyle bütün fıstık veya büyük miktarda fıstık ezmesi ile yapılmamalıdır. Doktorunuz bebeğinizin diyetine güvenle yer fıstığı eklemeyle ilgili ipuçları sunabilir.

 

Tabii ki, yer fıstığı tek alerjen değil. Yaygın alerjenler şunları içerir:

 

 • yumurtalar
 • süt
 • ağaç yemişi
 • balık
 • kabuklu deniz hayvanı
 • buğday
 • soya fasulyesi

 

Dikkat Edilecek Diğer Noktalar 

 

Küçük Porsiyonlarla Başlayın

 

İsrafı önlemek için yiyecekleri daha küçük porsiyonlara ayırın. İlk aylarda, küçük çocuğunuz muhtemelen sadece bir ya da iki çorba kaşığı yiyecektir.

 

Bebeğinizin Rehberliğini Takip Edin

 

Eğer başlarını çeviriyorlarsa, fışkırtıyorlarsa ya da bir öğünden memnun olmuyorlarsa, bırakmalarına izin vermek gayet idealdir. Başka bir gün (veya başka bir hafta) bekleyin ve tekrar deneyin.

 

Deneyin ve Tekrar Deneyin (ve Tekrar)

 

Öte yandan, bebeğinizin ilk kez bir yiyeceği sevmediği için bu, o yiyeceği bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir bebeğin yeni bir lezzeti kabul etmesi için 10 (veya daha fazla) deneme yapılabilir.

 

Tek bileşenli tanıtımlar sürecinden geçtikten sonra, yeni gıdaları sevmediği belirli yiyecekleri başka yiyeceklerle birleştirerek, sevdikleri tatlarla karıştırmayı deneyebilirsiniz.

 

Tahıl veya Püre Yapmak İçin Anne Sütü Kullanın

 

Bu, besin değerini artırabilir ve yeni yiyecekler denerken tanıdık bir lezzet katabilir.

 

Dağınıklığı Kucakla

 

Birçok şey gibi, katı gıdaları tanıtmak yeni bir deneyimdir ve ustalaşmak çok zaman alacaktır. Bebeğinizin yiyeceklerinin yeni zevklerini ve dokularını keşfetmesine izin verin. Daha fazla yiyeceğin ağızlarına değil de üzerlerine düşmesini bekleyin.

 

O sevimli yüzün gülümsemesini, yüzünü buruşturmasını, saçmalamasını bu dönüm noktasında boyunca ağzının suyunun akmasına izin verin ve izleyin :)

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bebeğinize harika yiyecek dünyasını tanıtmak, ilk yıllarının heyecan verici bir parçasıdır. Endişelerinizi ve planlarınızı çocuk doktorunuza danışın ve katı gıdalara başlamak için doğru zamana karar vermek için bebeğinizin liderliğini takip edin.

 

Küçük bir bilgilendirme küçük bebeğinizle bu anın tadını çıkarırken çok fazla dağınık eğlenceye yol açabilirsiniz :)

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler