Basa Balığı Sağlıklı mı?

Basa Balığı Sağlıklı mı?
Basa, yüksek kaliteli protein ve omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağların mükemmel bir kaynağı olan Güneydoğu Asya'dan gelen beyaz bir balıktır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Basa, Güneydoğu Asya'ya özgü bir tür beyaz balıktır.

 

İthal eden ülkelerde, benzer tadı ve dokusu nedeniyle genellikle morina veya mezgite ucuz bir alternatif olarak kullanılır.

 

Bununla birlikte, popülaritesine rağmen, bazı sağlık riskleri taşıdığı iddia edildi.

 

Bu makale, basa balıklarının beslenmesini ve yemenin sağlıklı veya riskli olup olmadığını gözden geçirmektedir.

 

Basa Balığı Nedir?


Basa, Pangasiidae familyasına ait bir yayın balığı türüdür. Resmi bilimsel adı Pangasius bocourti'dir , ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde genellikle basa balığı veya bocourti olarak adlandırılır.

 

Ayrıca nehir ayakkabıcısı, Vietnam ayakkabıcısı, pangasius veya swai olarak adlandırılan basa balıklarını da duymuş olabilirsiniz.

 

Eti hafif, sert bir dokuya ve morina veya mezgit balığı gibi hafif bir balık aromasına sahiptir . Aslında, genellikle kemiksiz balık filetosu olarak satılır ve aynı şekilde kullanılır.

 

Basa balıkları, Güneydoğu Asya'daki çeşitli ülkelerden geçen Mekong ve Chao Phraya nehirlerine özgüdür.

 

Popülerliği ve yüksek ihracat talebi nedeniyle, Mekong Nehri'ni çevreleyen kalemlerde de çok sayıda çiftlik yapmıştır.

 

Basa'nın bu kadar popüler olmasının bir nedeni de maliyeti. Yurtdışına ihraç edildiğinde bile rekabetçi bir şekilde yetiştirmek ve büyütmek ucuzdur.

 

Özet: Basa balığı Güneydoğu Asya'ya özgü bir yayın balığı türüdür. Düşük maliyeti ithal edildiğinde bile  dünya çapında popüler bir balık haline getirir.

Besin Değerleri


Diğer beyaz balık türleri gibi, basa kalorisi düşüktür ve yüksek kaliteli protein bakımından zengindir.

 

4,5 onsluk (126 gram) porsiyon (1):

 

  • Kalori: 158
  • Protein: 22.5 gram
  • Yağ: 7 gram
  • Doymuş yağ: 2 gram
  • Kolesterol: 73 mg
  • Karbonhidrat: 0 gram
  • Sodyum: 89 mg

Düşük kalorili ve yüksek protein içeriğinden dolayı, diğer beyaz balık türlerinden farklı olarak, diyet yapanlar için yararlı bir gıda olabilir.

 

Ayrıca, bazı omega-3 yağ asitleri içeren 5 gram doymamış yağ içerir .

 

Omega-3 yağ asitleri, özellikle yaşlandıkça vücudunuzun ve beyninizin optimum sağlığını korumak için önemli olan esansiyel yağlardır (2 ).

 

Bununla birlikte, basa omega-3 yağlarında somon ve uskumru gibi yağlı balıklardan çok daha düşüktür (1).

 

Özet: Basa balığı diğer beyaz balıklar gibi protein bakımından zengindir ve kalorisi düşüktür. Aynı zamanda az miktarda sağlıklı omega 3 yağ asitleri içerir.

Sağlık Yararları


Basa gibi beyaz balıklar size yüksek kaliteli protein çok fazla kalori sağlar.

 

Balık yemek , uzun ömür ve daha düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararıyla bağlantılıdır .

 

Balık Yiyen İnsanlar Daha Uzun Yaşayabilir


Gözlemsel çalışmalar, daha fazla balık yiyenlerin, yemeyenlerden daha uzun yaşadıklarını bulmuştur (3 ).

 

Aslında, bir çalışmada, kan dolaşımındaki omega-3 yağ seviyelerini test ederek ölçülen en fazla balığı yiyenler, en az yiyenlerden iki yıldan fazla daha uzun yaşadı (4 ).

 

Omega-3 yağ asitleri yağlı balıklarda en yüksek miktarlarda bulunmasına rağmen, basa gibi yağsız balıklar omega-3 alımınıza hala katkıda bulunabilir.

 

Gözlemsel çalışmaların neden ve sonuç kanıtlayamayacağını unutmayın. Bu nedenle, bu çalışmalar balık yemenin insanları daha uzun yaşamasını sağlayan şey olduğunu söyleyemez.

 

Yine de, araştırmalar basa gibi balıkların dengeli bir diyete sağlıklı bir katkı olduğunu göstermektedir.

 

Kalp Hastalığı Riskinizi Azaltabilir


En fazla balığı yiyen insanların da kalp hastalığı riski daha düşük olduğu düşünülmektedir (5,6).

 

Bu fayda, yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri nedeniyle genellikle yağlı balıklarla bağlantılıdır.

 

Bununla birlikte, daha yağsız balık yemek bile düşük kolesterol seviyelerine bağlanmıştır bu da kalp hastalığı riskinizi azaltabilir (7, 8 ,9).

 

Bu, tüm balık yemenin kalp hastalığı riskini azaltabilecek başka yönleri olabileceğini ve sağlıklı, dengeli bir diyete beyaz balık dahil edilmesinin kalp-sağlıklı faydaları olabileceğini düşündürmektedir (10).


Yüksek Kaliteli Protein Sağlar


Basa diğer beyaz balıklar gibi yüksek kaliteli protein için iyi bir kaynaktır .

 

Protein, vücudunuzun dokularının büyümesi ve onarımı ve önemli enzimlerin üretimi de dahil olmak üzere vücudunuzda bir dizi hayati rol oynar (11 ,12 ,13 ).

 

4,5 onsluk (126 gram) basa porsiyonu, 22.5 gram yüksek kaliteli, tam protein sağlar yani diyetinizden ihtiyacınız olan dokuz temel amino asidin tümünü içerir (1).

 

Düşük Kalorili


Basanın düşük kalorili içeriği, kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız mükemmel bir yemek yapar .

 

Aslında, bir 126 gram (126 gram) porsiyon sadece 160 kalori içerir (1).

 

Ek olarak, bazı çalışmalar balık proteinlerinin diğer hayvansal protein kaynaklarından daha uzun süre daha dolgun hissetmenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışma, balık proteininin tavuk ve sığır eti ile karşılaştırıldığında dolgunluk duyguları üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu buldu (14 ).

 

Özet: Basa, kalorisi düşük ve proteini yüksektir. Basa gibi yağsız balık yemek, uzun ömürlülük ve kalp hastalığı riskinin azalması ile bağlantılıdır. Bu, dengeli bir diyete sağlıklı bir katkı olduğunu göstermektedir.

Yemek Güvenli midir?


Genel olarak, herhangi bir balık türünü yemek bazı risklerle ilişkilidir.

 

Bunun nedeni, balıkların cıva ve poliklorlu bifeniller (PCB'ler) gibi endüstriyel atık kirletici maddeleri içermesidir . Bu bileşikler vücudunuzda birikebilir ve toksik etkilere sahip olabilir (15, 16,17).

 

Ancak, balık yemenin yararlarının olası risklerden daha ağır bastığı düşünülmektedir (18).

 

Araştırmalar, basa balıklarındaki ağır metal kalıntılarının güvenli sınırlar içinde olduğunu bulmuştur (19 , 20).

 

Bununla birlikte, basa balıklarının yetiştirilme biçiminin ve içinde yaşadığı çevrenin bu balığı daha yüksek riskli bir gıda haline getirebileceği öne sürülmüştür.

 

Basa gibi yayın balığı yetiştirilen havuzlar kirlenmeye karşı hassastır. Bunu kontrol etmek için, balık çiftçileri genellikle patojenleri ve parazitleri kontrol etmek için kimyasal maddeler ve ilaçlar kullanmak zorundadırlar bu bileşenler balıkları etkileyebilir.

 

Bazı çalışmalar, Vietnam'dan ithal edilen yayın balıklarının Vietnam için uluslararası güvenlik standartlarını karşılamadığını bulmuştur.

 

Aslında, Vietnam'dan gelen balıkların, yasal sınırları aşan konsantrasyonlarda antibiyotikler de dahil olmak üzere veteriner ilaçlarının izlerini içermesi daha olasıdır (21).

 

Bir çalışma, Avrupa ülkelerine Almanya, Polonya ve Ukrayna'ya ihraç edilen yayın balığının % 70-80'inin , gıda zehirlenmesinin yaygın bir nedeni olan Vibrio bakterileri ile kirlendiğini de gözlemledi (19).

 

Gıda zehirlenmesi riskinizi en aza indirmek için, Basa'yı düzgün bir şekilde pişirdiğinizden emin olun. Çiğ veya az pişmişse yemekten kaçının.

 

Özet: Vietnam'dan ithal edilen basa gibi balıkların, ilaç kalıntıları için standartları ihlal ettiği ve potansiyel olarak patojenik bakteri içerdiği bulunmuştur. Gıda zehirlenmesi riskinizi en aza indirgemek için yemekten önce mutlaka Basa'nın doğru pişirildiğinden emin olun.

 

Uzun Lafın Kısası


Basa, yüksek kaliteli protein ve omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağların mükemmel bir kaynağı olan Güneydoğu Asya'dan gelen beyaz bir balıktır.

 

Ucuz maliyeti, hafif tadı ve pul pul, sert dokusu dünya çapında popüler olmasını sağlar.

 

Bununla birlikte, gıda zehirlenmesi riski daha yüksek olabilir, bu nedenle düzgün bir şekilde pişirdiğinizden emin olun.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler