Diyabet Şeker Hastaları Ne Yemeli? Balkabağı ve Diyabet

Diyabet Şeker Hastaları Ne Yemeli? Balkabağı ve Diyabet
Kabak, kan şekeri kontrolünü destekleyebilen besinler ve bileşikler bakımından zengin, sağlıklı bir besindir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Balkabağı mevsimi, kabak, özellikle sonbahar ve kış aylarında, bugünlerde herkesin zihninde ve masasında görünüyor.

 

Sadece parlak bir renk sunmakla kalmaz, aynı zamanda lezzetli bir tada ve birçok besine sahiptir.

 

Yine de, şeker hastalığınız varsa balkabağının uygun olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu durumla yaşıyorsanız, kan şekeri seviyelerinizi yönetmek önemlidir. Çünkü bunu yapmak sinir hasarı, kalp hastalığı, görme bozuklukları, cilt enfeksiyonları ve böbrek sorunları gibi diyabetle ilgili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir (1 , 2 ).

 

Bu nedenle, kabak gibi bazı gıdaların kan şekerini nasıl etkilediğini anlamak özellikle şeker hastalığınız varsa önemlidir.

 

Bu makale, diyabet hastalarının güvenli bir şekilde kabaktan keyif alabileceklerini gözden geçirmektedir.

 

Balkabağı Besin Değerleri

 

Kabak, genel refah ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini destekleyen birçok besin içeren düşük kalorili bir yemektir.

 

Yarım fincan (120 gram) pişmiş kabak, aşağıdaki besin maddelerini sağlar ( 3 ):

 

 • Kalori: 50
 • Protein: 2 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 11 gram
 • Lif: 3 gram
 • Şeker: 4 gram
 • Kalsiyum: Günlük Değerin % 4'ü (DV)
 • Demir: dv % 4
 • C Vitamini: DV'nin % 8'i
 • Provitamin A: DV'nin % 280'ü

 

Lif , kan şekeri seviyelerinin yönetilmesinde faydalı bir rol oynar ve lif bakımından zengin yiyecekleri yemenin, kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği gösterilmiştir. Yarım fincan (120 gram) balkabağı, lif için DV'nin % 12'sini içerir ( 3 ,4 ).

 

Şeker hastalığınız varsa ve kilo vermek istiyorsanız eğer her şeyi yiyemediğiniziçin kendinize uygun diyet listesi bulmakta zorlanabilirsiniz. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Aklınızdaki soruların cevabı için instagram ve whasapp üzerinden diyetisyenlerimizle iletişim kurabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Kan Şekeri Üzerindeki Etkisi

 

Gl nedir? Glsemik indeks nedir? Glisemik yük (GL) karbonhidrat açısından zengin gıdalar için bir sıralama sistemidir. Bir porsiyondaki karbonhidrat sayısını ve bu yiyeceğin kan şekeri seviyenizi ne derece yükselttiğini gösterir. 10'dan az bir GL, bir gıdanın kan şekeri üzerinde minimal bir etkiye sahip olduğunu gösterir (5 ).

 

Öte yandan, glisemik indeks (GI), bir gıdanın kan şekeri seviyelerinizin ne kadar yükselmesine neden olabileceğini belirten 0-100 arasında bir skaladır. Yüksek sayılar bir yiyeceğin daha büyük bir kan şekeri sıçramasına neden olacağı anlamına gelir (6 ).

 

Bununla birlikte, GI gıdaların karbonhidrat içeriğini hesaba katmaz. Bu nedenle, GL, belirli bir yiyeceğe gerçekçi bir porsiyonun kan şekerinizi ne kadar etkileyeceği konusunda daha iyi bir değerlendirmedir.

 

Kabak 75'te yüksek bir GI'ye, ancak 3' de düşük bir GL'ye sahiptir ( 7 ).

 

Bu, bir parça balkabağı yemeğe bağlı kaldığınız sürece kan şekeri seviyenizi önemli ölçüde etkilememesi gerektiği anlamına gelir. Ancak, çok miktarda balkabağı yemek kan şekerinizi büyük ölçüde artırabilir.

 

Karbonhidrat bakımından zengin herhangi bir gıdada olduğu gibi, kan şekeri seviyelerini yönetirken porsiyon kontrolü önemlidir.

 

Özet: Tipik bir balkabağı porsiyonu lif bakımından yüksektir ve karbonhidratı düşüktür. Kabak glisemik indeksi yüksekken, düşük glisemik yüke sahiptir. Yani porsiyon kontrolü yaptığınız sürece kan şekeriniz üzerinde önemli bir etkisinin olması muhtemel değildir.

 

Balkabağı ve Diyabet

 

Araştırmalar, balkabağının diyabet hastalarına özgü birçok potansiyel fayda olduğunu göstermektedir.

 

Bir hayvan çalışmasında, kabaktaki bileşiklerin, doğal olarak insülin üretimini artırarak, diyabetli farelerin insülin ihtiyaçlarını azalttığı bulundu (8 ).

 

Bir başka hayvan araştırması, balkabağındaki iki bileşiğin - trigonellin ve nikotinik asit - kan şekeri düşürücü ve diyabet önleyici etkilerinden sorumlu olabileceğini gözlemledi (8 ).

 

Dahası, tip 2 diyabetli farelerde yapılan bir başka çalışmada, polisakkaritler adı verilen bir kabak karbonhidrat kombinasyonunun ve puerarin adlı Pueraria mirifica bitkisinden izole edilen bir bileşiğin kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir (9 ).

 

Bu sonuçlar ümit verici olsa da, bu etkileri doğrulamak için insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayvan çalışmaları, balkabağının kan şekeri seviyelerini ve insülin ihtiyaçlarını azaltarak tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabilecek bileşikler içerdiğini göstermektedir. Yine de, insan araştırma yoksundur.


Diğer Yiyeceklerde Balkabağı

 

Balkabağı lezzetinin tadını çıkarmanın en yaygın yollarından bazıları balkabağı yemeği, balkabağı püresi, bal kabağı reçelidir, peki siz balkabağı baharatlı latte içmeyi ve balkabağı pastasını veya balkabağı ekmeğini yemeyi denediniz mi?

 

Bununla birlikte, bu gıdalar balkabağı içermesine rağmen, kan şekeri kontrolü için yararlı olmayan malzemeleri de içerirler.

 

Kabak aromalı içecekler ve balkabağı pastası gibi unlu mamuller genellikle her ikisi de yüksek GI değerine sahip, minimum besin değeri sunan ilave şeker ve rafine taneler gibi malzemelerle yapılır (10 ).

 

Bu besinler kabakları doğal halleriyle aynı sağlık yararlarına sunmazlar ve kan şekeri kontrolünüzü olumsuz yönde etkileyebilirler.

 

Özet: Balkabağının tadını çıkarmanın en yaygın yollarından bazıları aromalı kahve içmek ve balkabağı turtası gibi unlu mamülleri yemektir. Bu yiyecekler balkabağı içermekle birlikte, daha az sağlıklı bileşenler de içerirler ve kabak yemeyle aynı yararları sunmazlar.

 

Şeker Hastalığı Dostu Kabak Pasta Chia Pudingi - Diyabet Dostu Besinlerle Tarif

 

Balkabağı aromalı bir tatlı istiyorsanız, ancak şeker ve rafine tahıllar gibi diyabeti yönetme yeteneğinizi engelleyebilecek malzemeler konusunda endişeleniyorsanız, çeşitli diyabet dostu balkabağı tarifleri vardır.

 

Örneğin, balkabağı turtası chia pudingi için daha yüksek protein, daha yüksek yağ, tam gıda bazlı yemek tarifleri gerçek balkabağı kullanır ve ilave şekerlerin kullanımını en aza indirir.

 

Malzemeler

 

 • 1 1/2 su bardağı (350 ml) badem sütü
 • 1/2 su bardağı (120 gram) kabak püresi
 • 1 kaşık (30 gram) protein tozu
 • 2 yemek kaşığı (30 gram) seçtiğiniz bir fındık veya tohum yağı
 • 1 yemek kaşığı (15 ml) çiğ bal
 • 1 çay kaşığı vanilya özü
 • 1 1/2 çay kaşığı kabak pasta baharat
 • bir tutam tuz
 • 1/4 bardak (40 gram) chia tohumu
 • tepesi için ekstra badem sütü

 

Talimatlar

 

Bir karıştırma kabında, pürüzsüz hale gelinceye kadar tüm malzemeyi (chia tohumları hariç) karıştırın. Sonra, karışımı tekrar kapatılabilir büyük bir kavanozun (veya 2 küçük kavanozun) içine yerleştirin, chia tohumlarını ekleyin, kavanozun kapağını kapatın ve sallayın.

 

Karışımı ilave badem sütü ile doldurmadan ve tadını çıkarmadan önce kavanozu gece boyunca (veya en az 3 saat boyunca) buzdolabına koyun.

 

Özet: Bu diyabet dostu tatlı tarifi,% 100 balkabağı püresi kullanır ve balkabağı aromalı bir tedavi için isteklerinizi giderir.

Uzun Lafın Kısası

 

Kabak, kan şekeri kontrolünü destekleyebilen besinler ve bileşikler bakımından zengin, sağlıklı bir besindir.

 

Bazı hayvan çalışmaları, kan şekerini düşürdüğünü, diyabet yönetimini potansiyel olarak iyileştirdiğini ve bazı durumlarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Bununla birlikte, çoğu insan balkabağı şekerli içecekler, unlu mamuller ve tatil turtaları gibi daha az sağlıklı besinler biçiminde, balkabağı yemenin faydalarını aynı şekilde sunmaz.

 

Çoğu araştırma hayvanlarda yapılsa da, bulgular diyetinize balkabağının eklenmesinin şeker hastalığınız varsa kan şekeri kontrolünden faydalanabileceğini - tipik bir porsiyon büyüklüğünün tadını çıkardığınız ve en az işlenmiş haliyle yediğinize işaret eder.

 

10 kilo verme diyeti gibi kısıtlayıcı diyetler uyguluyorsanız sevdiğiniz yiyeceklerden ve tatlılardan epey uzak zamanlar geçirmişsiniz demektir. Sağlıklı ve dengeli beslenirken zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı sevdiğiniz yiyecekleri yerken kilo verebileceğiniz online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler