Haftada İki Porsiyon Balık Yemek Ölümcül Cilt Kanseriyle Bağlantılı

Haftada İki Porsiyon Balık Yemek Ölümcül Cilt Kanseriyle Bağlantılı

Bir araştırmaya göre, haftada iki porsiyon balık yemek, cilt kanseri riskinin artmasıyla bağlantılı.

 

Bir araştırmaya göre, haftada iki porsiyon balık yemek, cilt kanseri riskinin artmasıyla bağlantılı.

NHS, insanların yağlı balık da dahil olmak üzere haftada en az iki porsiyon balık yemelerini tavsiye ediyor ve bir kısmı 140 gram civarında.

Ancak şimdi ABD'deki araştırmacılar, bu miktarın insanları en ölümcül cilt kanseri türü olan malign melanom riskine sokabileceği konusunda uyardılar.

Diğer uzmanlar, balığın önemli bir sağlıklı gıda olduğunu ve onu yemeyi bırakmaya gerek olmadığını söyledi.

Yeni araştırmada, Brown Üniversitesi'nden uzmanlar, tipik olarak günlük balık alımı 42,8 g (haftada yaklaşık 300 g'a eşdeğer) olan kişilerin, tipik günlük balık alımı sadece 3,2 g olan kişilere göre %22 daha yüksek malign melanom riskine sahip olduğunu buldu.

Daha fazla balık yiyenlerin, yalnızca cildin dış tabakasında - evre 0 melanom veya melanom in situ (bazen kanser öncesi olarak da adlandırılır) olarak bilinen anormal hücre geliştirme riski %28 arttı.

Bulgular, 491.367 ABD'li yetişkin üzerinde yapılan ve Cancer Causes & Control dergisinde yayınlanan bir araştırmaya dayanıyordu.

Çalışmaya katılanlar ortalama 62 yaşındaydı ve önceki yıl boyunca ne sıklıkla kızarmış balık, kızartılmamış balık ve ton balığı yediklerini ve porsiyon büyüklüklerini bildirdiler.

Araştırmacılar daha sonra kanser kayıtlarından elde edilen verileri kullanarak 15 yılda gelişen yeni melanom vakalarının sıklığını hesapladılar.

İnsanların kilosu, sigara içip içmedikleri, alkol içip içmemeleri, diyet, ailede kanser öyküsü ve yerel bölgelerindeki ortalama UV radyasyon seviyeleri gibi sonuçları etkileyebilecek faktörleri hesaba kattılar.

Genel olarak, 5.034 kişi (%1) çalışma süresi boyunca malign melanom geliştirdi ve 3.284 kişi (%0.7) evre 0 melanom geliştirdi.

Sonuçların dökümü, toplam balık alımının daha yüksek risklerle bağlantılı olduğunu gösterdi.

Bu arada, tipik günlük ton balığı alımı 14.2g, tipik olarak 0.3g alımı olanlara kıyasla %20 daha yüksek malign melanom riskine sahiptir.

Günde 17,8 gr kızartılmamış balık yemek, sadece 0,3 gr yemeye kıyasla %18 daha yüksek malign melanom riski ve %25 daha yüksek evre 0 melanom riski ile ilişkilendirildi.

Ancak kızarmış balık yemekle cilt kanseri arasında anlamlı bir bağlantı bulunamadı.

Yazar Eunyoung Cho, önceki çalışmaların tutarsız olduğunu söyleyerek şunları ekledi: "Bulgularımız, daha fazla araştırma gerektiren bir ilişki belirledi.

"Bulgularımızın muhtemelen balıklardaki poliklorlu bifeniller, dioksinler, arsenik ve cıva gibi kirleticilere atfedilebileceğini düşünüyoruz.

"Önceki araştırmalar, daha yüksek balık alımının vücuttaki bu kirleticilerin daha yüksek seviyeleri ile ilişkili olduğunu ve bu kirletici maddeler ile daha yüksek cilt kanseri riski arasındaki ilişkileri tespit ettiğini bulmuştur.

"Ancak, çalışmamızın katılımcıların vücutlarındaki bu kirleticilerin konsantrasyonlarını araştırmadığını ve bu nedenle bu ilişkiyi doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu not ediyoruz."

Çalışmanın diğer sınırlamaları arasında, uzmanların ben sayısı, saç rengi, şiddetli güneş yanığı öyküsü ve insanların güneşlenip güneşlenmemesi veya güneş kremi kullanıp kullanmaması gibi melanom için bazı yerleşik risk faktörlerini hesaba katmamaları yer aldı.

Ayrıca, ortalama günlük balık alımı, çalışmanın başında hesaplanmıştır ve insanların yaşamları boyunca ne kadar yediklerini temsil etmeyebilir.

Londra Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nde genetik ve epidemiyoloji kıdemli bilim insanı Dr Michael Jones şunları söyledi: "Yazarlar, kızartılmamış balık ve ton balığı alımının daha yüksek oranda melanomla ilişkili olduğunu buldu. Bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıydı ve bu nedenle olasıdır diyebiliriz.

"Daha fazla kızartılmamış balık veya ton balığı tüketen kişilerin melanom riskini artıran başka yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olmaları mümkündür. Yazarlar bunu dikkate aldı ve potansiyel olarak kafa karıştırıcı bazı faktörler için ayar yaptı.

"Ancak, yazarların da kabul ettiği gibi, bu gözlemsel bir çalışmadır (rastgele bir çalışma değil) ve yazarların ayarlamadığı veya yeterince iyi ayarlamadığı (bilinen ve bilinmeyen) faktörlerin olması mümkündür.

"Yazarlar, bu ilişkinin muhtemelen balıklardaki kirletici maddelerden kaynaklanabileceğini düşünüyorlar, ancak katılımcılarda bu kirleticilerin seviyelerini ölçmediler.

"Hiçbir çalışma tek başına düşünülmemelidir ve bu çalışmadan elde edilen bulguların, kirletici düzeylerinin farklı olabileceği diğer popülasyonlarda ve ülkelerde tekrarlanıp tekrarlanmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

"Genel sağlıklı dengeli bir diyet balık içermelidir ve bu çalışmanın sonuçları bu tavsiyeyi değiştirmez."

Aston Tıp Okulu'nda kıdemli öğretim görevlisi olan Dr Duane Mellor şunları söyledi: "Yazarlar, balıklardaki kirleticiler arasında kanser riskini artırabilecek bir bağlantı olabileceğini öne sürüyorlar, ancak bunun sadece cilt kanserinden daha fazlasını etkilemesi muhtemel.

"Bu çalışma, balık alımının melanom riskini nasıl artırabileceğine dair net bir mekanizmaya sahip değil - balık yemenin cilt kanseri geliştirme riskinde artışa yol açabileceğine dair net bir kanıt yok.

"Haftada iki porsiyon balık yemeyi hatırlamak önemlidir... omega-3 yağ asitleri gibi önemli besinleri sağlıklı bir diyetin parçası olarak dahil etmenin bir yolu olabilir. "

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın