Ballı Süt Faydalı Mıdır?

Ballı Süt Faydalı Mıdır?
Süt ve bal, birçok umut verici sağlık faydası sunan iki güçlü bileşendir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Özellikle gece uyumadan önce çocuklara içirilmesine alışık olduğumuz ballı süt gerçekten işe yarıyor mu? Ballı sütün faydaları nelerdir? Ballı süt boşuna gece yatmadan önce çocuklara içirilmiyormuş. Uyku kalitesini arttırmak, kemik gücünü desteklemek ve kalp sağlığını geliştirmek gibi çeşitli faydaları olan ballı sütün çeşitli dezavantajları da vardır. Akne, gül hastalığı ve egzama dahil olmak üzere belirli cilt hastalıkları riskini artırabilir. Bal potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durum olan bebek botulizmine katkıda bulunabilecek bakteriler içerdiğinden,12 aylıktan küçük çocuklar için de uygun değildir. Bütün bunların dışında ballı süt tüketirken yüksek kalorisi ve ilave şeker oranı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bal ve süt, hem içeceklerde hem de tatlılarda sıklıkla kullanılan klasik bir kombinasyondur.

 

Son derece sakinleştirici ve rahatlatıcı olmasının yanı sıra, süt ve bal en sevdiğiniz tariflere zengin bir lezzet getirebilir.

 

Ayrıca, bu iki bileşen tıbbi özellikleri için araştırılmıştır ve genellikle çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılır.

 

Bu makalede, ballı sütün faydalarını ve dezavantajlarını gözden geçirmektedir.

 

Ballı Sütün Faydaları

 

Sütün balla eşleştirilmesi, birkaç potansiyel sağlık yararı ile ilişkilendirilebilir.

 

Ballı Süt, Uyku Kalitesini Artırabilir

 

Çoğu insan, daha iyi uyku kalitesinin sağlanmasına yardımcı olmak için yatmadan hemen önce bir bardak ballı ılık süt içer ve bu çare bilim tarafından desteklenmektedir.

 

Aslında, kalp hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırılan 68 kişiyi içeren bir araştırma, 3 gün boyunca günde iki kez süt ve bal karışımı içmenin genel uyku kalitesini artırdığını buldu (1 ).

 

Ayrıca, birkaç çalışma, hem sütün hem de balın ayrı ayrı olarak kullanıldığında da uykuyu geliştirebileceğini belirtti.

 

Örneğin, bir çalışma, yatmadan 30 dakika önce 10 gram veya yaklaşık 1/2 yemek kaşığı bal tüketmenin, solunum yolu enfeksiyonu olan 300 çocukta uyku kalitesini artırdığını ve gece öksürüğünü azalttığını gösterdi (2).

 

Benzer şekilde, 421 yaşlı yetişkinde yapılan bir araştırma, düzenli olarak süt veya süt ürünleri tüketenlerin uykuya dalmakta güçlük çekmesinin daha az olası olduğunu gösterdi (3).

 

Ballı Süt, Kemik Gücünü Destekler

 

Süt, kemik sağlığında anahtar rol oynayan önemli bir besin öğesi olan harika bir kalsiyum kaynağıdır (4 ).

 

Bazı araştırmalar, süt içmenin kemik mineral yoğunluğunu artırabileceğini ve daha düşük osteoporoz ve kırık riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir (5, 6, 7).

 

Sütü bal ile birleştirmek, sütün kemik yapımı faydalarını daha da artırabilir.

 

Aslında, bir raporun gözden geçirilmesi, balın antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle kemik sağlığını koruyabildiğini bildirdi (8).

 

Dokuz çalışmanın bir başka incelemesi, bal ile takviyenin, kemik oluşumunu arttırırken egzersizle ilişkili olumsuz etkilerin bir kısmını azaltabileceğini gösterdi (9).

 

Ballı Süt, Kalp Sağlığını Geliştirebilir

 

Süt ve bal, kalp sağlığı söz konusu olduğunda çeşitli potansiyel faydalarla ilişkilendirilmiştir.

 

Özellikle, sütün HDL (iyi) kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir, bu da kalp hastalığına karşı korumak için arterlerinizden plak temizlemenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu yağsız süt için değil, sadece tam yağlı süt için doğru bulunmuştur (10, 11 ).

 

Ayrıca kan basıncı seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek temel bir besin olan potasyum açısından da zengindir (12 ).

 

Bu arada, çalışmalar balın, hepsi kalp hastalığı için risk faktörleri olan trigliserit, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azaltabildiğini göstermektedir (13 , 14 ).

 

Hatta kalp hastalığına katkıda bulunabilecek birkaç iltihap belirtisini de azaltabilir (15, 16).

 

Özet: Bazı çalışmalar süt ve balın uyku kalitesini artırmaya, kemik gücünü desteklemeye ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Ballı Süt Zararlı Mı?

 

Süt ve bal çeşitli sağlık yararları sunsa da dikkate alınması gereken birkaç dezavantaj vardır.

 

İlk olarak, laktoza intoleransınız varsa, süt içermeyen bir diyet uyguluyorsanız veya süt alerjiniz varsa inek sütü uygun olmayabilir.

 

Süt tüketimi, akne, gül hastalığı ve egzama dahil olmak üzere belirli cilt koşulları için daha yüksek bir riske de bağlanabilir (17, 18, 19).

 

Balın sağlık özellikleri olmasına rağmen, şeker ve kalorisinin yüksek olduğunu akılda tutmak önemlidir.

 

Yüksek miktarda ilave şeker tüketmek kilo alımına, kalp hastalığına, diyabet ve karaciğer sorunlarına katkıda bulunabilir (20 ).

 

Bal ayrıca, ciddi ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durum olan bebek botulizmine katkıda bulunabilecek bakteriler içerdiğinden, 12 aylıktan küçük çocuklar için de uygun değildir (21 ).

 

Ek olarak, balın yüksek sıcaklıklara ısıtılması, büyük miktarlarda tüketildiğinde sağlık üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler uygulayabilen bir bileşik olan hidroksimetilfurfural (HMF) oluşumunu artırabilir ( 22 , 23 ).

 

Bu nedenle, potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için alımınızı denetlemek ve yüksek sıcaklıklarda ısıtmaktan kaçınmak en iyisidir.

 

Özet: Süt, bazı cilt rahatsızlıkları riskinizi artırabilir ve bazı insanlar için uygun olmayabilir. Bal ayrıca şeker ve kalorilerde yüksektir ve ısıtıldığında HMF seviyelerini artırabilir. Ayrıca, 12 aydan küçük çocuklar için uygun değildir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Süt ve bal, birçok umut verici sağlık faydası sunan iki güçlü bileşendir.

 

Özellikle, uyku kalitesini, kemik gücünü artırabilir ve kalp sağlığını geliştirebilirler.

 

Bununla birlikte, bu gıdaların bazı olumsuz etkileri de olabilir ve herkes için uygun olmayabilir.

 

Bu nedenle, alımınızı denetlemek ve dengeli bir diyetin bir parçası olarak bu kombinasyonun tadını çıkarmak en iyisidir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler