Süzme Bal Kaç Kalori

Süzme Bal Kaç Kalori

304 kcal 100 gram(g)
Miktar Birim
Glisemik Indeks (GI):
58 Normal

Besinin Sağlık Puanı

Zayıflamak İçin:
Dengeli Beslenmek İçin:
Kilo Almak İçin:

Besin Denge Skoru

1 Denge Skoru

Besin Denge Skoru için kullanılan besin yoğunlukları, gıdaların 1000 kalorili kısmında bulunan Günlük Değerlerinin yüzdelerinden elde edilir.

Daha yüksek Besin Denge Skoru için çabalamak iyi bir fikirdir, ancak bu sayıya takıntılı olmayın. Unutmayın ki bu puan gıdadaki 1.000 kaloride bulunan besin maddelerine dayanmaktadır. Tek bir günde, muhtemelen bu miktarın iki katını tüketmeniz olasıdır, bu yüzden diyetiniz için toplam Besin Denge Skoru 100'ün altında olsa bile tam olarak beslenmeniz mümkündür.

Tokluk Faktörü

1.39
1.39
0 5

Tokluk Faktörü hemen hemen her tür diyet veya gıda listesi ile birlikte kullanılabilir. Daha yüksek Tokluk Faktörü olan yiyecekleri seçerek, daha az kalori tüketme şansınızı artırırken, aynı zamanda açlığınızı en aza indirirsiniz. Tokluk Faktörü gıdanın 100 gramında bulunan kalori, protein, lif ve yağ miktarları üzerinden yapılan hesaplama ile oluşur ve 0 ile 5 arasında bir değer alır. Daha Fazla...

Süzme Bal Glisemik Indeksi

Glisemik Indeks (GI):
58 Normal
Glisemik Yük (GL):
48 Yüksek

 • Glisemik indeks, gıdalara 0 ile 100 arasında verilen bir değerdir. Glisemik indeksin yüksek olması bu gıdanın kan şekerini hızlı yükselteceğini gösterir.
 • Çok tatlı ve şekerli yiyecekler yüksek Glisemik İndekslere sahip olsa da, patates veya beyaz ekmek gibi nişastalı yiyecekler baldan veya sofra şekerinden bile daha yüksek puan alır.
 • Vücudunuzun glisemik cevabı hem tüketilen karbohidratın türüne hem de miktarına bağlıdır. Bu durumu da Glisemik Yük iyi bir şekilde açıklar. Glisemik yükü hesaplamak için gıdada bulunan karbonhidrat miktarının glisemik indeks ile çarpıp 100'e bölün.

Glisemik Indeks (GI)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
56
69
100
Glisemik Yük (GL)
Düşük
Normal
Yüksek
   0
10
19
100

Kalori Dağılımı

%100 %0 %0
Karbonhidrat Yağ Protein

304 Kaloriyi Nasıl Yakarım?

Bal kalori. Süzme bal kaç kaloridir? 1 tatlı kaşığı bal kaç kalori? 1 yemek kaşığı bal kaç kalori? 1 kaşık bal kaç kalori?100 gram Süzme Bal besin değerleri ve enerji değerleri nelerdir.?


Bal doğanın bize sunmuş olduğu yararlı yiyeceklerden biridir. Çöreklerde, çayımızı tatlandırırken, kahvaltı sofralarında vazgeçilmezimizdir. Türkiye gibi endemik bitki yoğunluğunun çok olduğu bir ülkede her yörenin balı farklı bir şifa kaynağına bürünüyor. Bal çeşitleri arasında süzme, çiçek, kara kovan, petek... Saymakla bitmez arıların bize bu muhteşem hediyesi besinin isimleri. Yöresel bitki çeşitlerine göre değişmekle birlikte, ağaç populasyonu yoğunluğuna göre de isim almaktadır. Kestane balı ve Çam balı gibi isimlendirmeler olsa da sayısız bitkinin çiçek özü her balda yer almaktadır. Birini diğerinden ayırıp en iyi bal budur demek o yüzden haksızlık olur. 

Peki Arılar Nasıl Bal Yapar? Bal Nasıl Olur? Bal Oluşumu Bal Nasıl Olur? Arıların Bal Yapımı

Arılar, çiçeklerden nektar toplayarak bal yapar. Arılar, iki midelidir. Midelerinin birinde, özel bir enzimle topladığı nektarı karıştırarak bal yapar. Diğer midesiyle de yaşamını sürdürür. Arılar, nektarı iki midesinden biri olan ‘bal midesinde’ topladıktan sonra bal üretimi devam eder. Yani çiçekten topladıkları nektar bal yapımı için yetmemektedir. Toplama aşamasından sonra dışarıda nektar toplama görevini üstlenen arı, nektarı kovanın içinde çalışan arılara aktarır. Petekten sorumlu bu arı, gelen nektarı bal mumu peteğe aktarır. Petek dolana kadar işlem bu şekilde devam eder. Böylelikle organik bal yapımı tamamlanmış olur.


En İyi Bal, Hakiki Bal Faydaları - Balın Faydaları - Bal FaydalıMı? Bal Faydaları Ve Zararları

 • Bal Yoğunlaştırılmış enerji sıvıları gibidir: Bal yüksek miktarda fruktoz, maltoz, ve glikoz içerir. Kısa sürede enerji ihtiyacımızı az bir miktarı karşılamaktadır.
 •  Hakiki organik bal kaliteli antioksidan demektir: Balı en değerli kılan şey oluşturulurken fazla sayıda ve çeşitte bitkiden yararlanılmasıdır. Kompleks bitki bileşikleri ve antioksidanları içermektedir.
 • Bal, Diyabetli hastalar için biraz daha kabul edilebilir bir şeker kaynağıdır: HDL(iyi) kolesterolü arttırır, LDL(kötü) kolesterolü azaltır. Tip-2 diyabet hastaları için diğer şeker kaynaklarından daha tolere edilebilir bir besindir. Yararlı olmasına rağmen diyabet hastalarının tüketirken dikkatli olması gerekir.
 • Bal Tansiyona iyi gelebilir: İçindeki antioksidanlar kan basıncını düşürebilme yeteneğine sahiptir ancak balın standardize edilmesi zor ve kalitesi her zaman aynı olmadığından her bal aynı etkiyi gösteremeyebilir. Genel olarak kan basıncını düşürücü etkisi vardır.
 • Bal Kolesterolü düşürebilir: Bal HDL(iyi) kolesterolü arttırıp LDL(kötü) kolesterolü düşürme yeteneğine sahiptir. Ayrıca trigliserit seviyelerini azaltmaya da yardımcı olduğu görülmüştür.
 • Bal Kalp damar sağlığına faydalıdır: Antioksidan içeriği sayesinde kılcal damar dayanıklılığını arttırıp kalp krizi ve inme riskinizi azalttığı bulunmuştur. 
 • Bal Yara ve yanıklarınıza iyi gelir: Topikal bal uygulamasının eski çağlardan beri kullanımı yaygındır. İçeriğindeki kompleks bitki bileşikleri sayesinde yaranın mikrop kapmasını önler, iyileşmeye yardımcı olur. Günümüzde diyabetik ayak ülserleri için etkili bir tedavidir. 
 • Bal Öksürüğe iyi gelir: Belki en yaygın kullanılışı çocuklardaki inatçı öksürük içindir. Öksürük ilaçlarından daha etkili olduğu bulunmuştur. 1 yaşın altındaki çocuklara botulizm tehlikesi olabileceğinden verilmesi uygun değildir.
 • Bal Lezzetlidir: Balı sevmeyen yoktur. Bir çok nefis yemek, kek, çörek ve kurabiye tarifinde kendine yer bulur.Unutulmamalıdır ki bal her türlü yararına karşılık yüksek kalorili bir besindir. Diyet yaparken ya da diyabet gibi kalori takibi yaptığınız bir kronik hastalığınız varsa ölçülü tüketilmelidir.

Doğal Bal Kilo Aldırır Mı? Bal Kilo Aldırır Mı? Bal Kilo Yapar Mı? Diyet Yapanlar Bal Yiyebilir Mi?

 • Balı tatlandırıcı olarak veya kahvaltılarda abartılmadığı sürece bal kilo aldırmaz. Sabahları 1 kaşık bal tüketebilirsiniz.

Bal besin değeri, bal kalorisi ve bal faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz 'Balın Faydaları ve Besin Değerleri' konu başlıklı ve 'Bal İyi Mi Kötü Mü?' konu başlıklı blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.


Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 • 1 su bardağı Süzme Bal 872.48 kcal 287.00 Gram
 • 1 yemek kaşığı Süzme Bal 63.84 kcal 21.00 Gram
 • 1 tatlı kaşığı Süzme Bal 21.28 kcal 7.00 Gram
 • *Alerjen: Süzme Bal içerir.

Benzer Gıdalar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Harcanan Kalori Hesaplama

Sitene Ekle