Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar
Bağışıklık sisteminin güçlü olması için vücudunuzu narenciye, zerdeçal ve zencefil gibi bazı yiyeceklerle beslemek bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olabilir.


Vücudunu belli başlı gıdalarla beslemek, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Kışın çok karşılaştığımız salgınlardan, soğuk algınlığından ve gripten kurtulmak ve hiç karşılaşmamak için bizim bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız ve en yakındaki süpermarkete bir ziyarette bulunmamız gerekli. Peki ne alacağız? şimdi sizlerle sabah öğlen ve akşam yemeklerinize eklediğinizde bağışıklığınızı güçlendirecek 14 gıda maddesini paylaşacağım.Turunçgiller

Çoğu insan grip yahut soğuk algınlığı olduğunda C vitaminine yönelir. Bunun nedeni bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir. Peki C vitamini bizim bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiriyor. Hemen açıklayayım, C vitaminleri vücudumuzda Beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır. Beyaz kan hücreleri diğer isimleriyle akyuvarlar vücudumuzun bağışıklık sisteminin bel kemiğidir.

Bu şekilde Akyuvar sayısının artması demek bağışıklık sisteminin güçlenmesi demektir.

Popüler Turunçgillere örnek vermek gerekirse 

  • greyfurt
  • portakal 
  • mandalina
  • limon 
  • Bergamot

Vücudunuz bu vitaminleri hem üretemeyip üstüne birde depolayamadığı için, C vitaminlerinin günlük alınımı ciddi bir önem arz ediyor. Tüm turunçgiller çok ciddi bir C vitamini deposu olduğu için her hangi bir öğününüze sıkıştırabilir veya öğününüzden sonra basit bir meyve partisiyle gününüzü ve bağışıklık sisteminizi şenlendirebilirsiniz.


Yeşil Biber, Kırmızı Biber, Pul Biber ve Evet Biber Dolması

Eğer en çok C vitamini bulunduran meyvelerin turunçgiller olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün çünkü biberlerin bir gramında ki C vitamini turunçgillerinkinin tam iki katı bunun yanında beta karoten içeriği bakımından da çok zengin olan biberler . İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi göklere çıkarırken, beta karoten sayesinde de gözlerinizi parlak, cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz kılar. Vücudunuzun C vitaminini depolayamadığı için size her öğününüzde azda olsa pul biber, isot kullanmanızı tavsiye ederiz bunun yanında akşam yemeklerinde zeytin yağlı olarak biber dolması olsun közde kırmızı biber olsun yemeğinizin yanında sofranızı şenlendirecek gıda maddelerini tavsiye ederiz.


Brokoli

Sebze dünyasında asillik kavramı olsaydı kralları brokoli olurdu. Brokoli içinde en çok vitamin ve mineral bulunduran sebzedir. Brokoli içinde A vitamini, C vitamini ve E vitamini bulundurmasının yanı sıra birçok diğer antioksidanı da içermesinin yanı sıra fiber dahi içerir. Brokoli için masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir diyebiliriz. Bizim ve bizimle beraber tüm dünyanın brokoliyi sevmeme sebebi ise brokoli beyinde dopamin hormonu salımı olmayan çok az gıda maddesinden biridir. Dopamin hormonunu beynimizin ödüllendirilme mekanizması olarak düşünebilirsiniz. Beyniniz brokoli yediğinizde mutlu olmuyor. Benim size tavsiyem brokoli salatası yapın. Beyninizi mutlu etmeyen brokoliyi beyninizi mutlu eden sebzelerle birleştirip güzel bir salata yapın mesela havuç katın, mısır katın salatanızın içine, limon sirke zevk meselesi inanın içine pişmiş tavuk göğsü bile katabilirsiniz sezar salatası olur. Brokoliyi sevdiğiniz malzemelerin içinde daha çok sevdiğinizi göreceksiniz burada dikkat etmeniz gerek püf nokta brokoliyi olabildiğince az pişirmek hatta mümkünse hiç pişirmemek. Brokoli içinde o kadar vitamin ve mineral bulunduruyor ki pişerken çoğunu yakıp buharlaştırmak istemezsiniz. :)


Sarımsak

Yoğurdu sarımsaklasakta mı saklasak sarımsaklamasak da mı saklasak çocukların ağzında ki tekerlemeler büyüklerin en sevdiği gıda maddelerinden biri nerdeyse tüm yemeklerin değişmeyen demirbaşı. Dünyanın neresine giderseniz gidin tüm yemeklerin ortak maddesinin sarımsak olduğunu fark edersiniz. Bu o kadar muhteşem ki bizden 5000 yıl önce bile mısırda sarımsak yemeklere katılmasının yanı sıra doktorlar yaralanan ve iltihap tutabilecek hastalarına sarımsak dişini hap gibi su ile içirirlermiş. Bugün halen sarımsağın anti inflamatuar etkisi sayesinde antibiyotik kullanamayan küçük çocuklara ve hamile kadınlara vücutlarının iltihapla savaşması için sarımsak içirilir. Uluslararası Sağlık Araştırma Örgütünün (nccih) Bulduğu verilere göre sarımsağın anti inflamatuar etkisinin yanında kan basıncınızı düşürmenize ve kolesterolün daralttığı damarlardan kolesterolü temizleyip tekrar damarın genişlemesine yardımcı olduğunu keşfetmişler. Sarımsağın bağışıklık sistemini göklere çıkaran ham maddesi ise içinde bol barındırdığı sülfür karışımlarıdır bunlardan birine örnek vermek gerekirse "Allicin" diyebiliriz.


Zencefil

Zencefil sadece hasta olduğumuzda hatırlayıp sevdiğimiz iyileşmemizle unutmamızın aynı anda olduğu bir sebzedir. Zencefil bir aktör olsaydı Nicolas Cage olurdu. Kimseyi bulamadığında çağır gel oynasın. zencefili bu kadar satmadan önce aslında ne kadar yetenekli olduğundan biraz size bahsetmek istiyorum. Hastalığınızın başlangıcında boğazınızın kuruduğunu hissettiğinizde kendinize güzel bir ballı zencefil çayı yaparsanız hastalığınızın boğaz kuruluğunuzun öksürüklerinizin geçtiğini fark edeceksiniz. Sarımsak ve balla beraber binlerce yıldır kullanılan zencefil en muhteşem anti inflamatuar ilaçlardan birini oluşturur. Zencefilin aşırı tüketimi baş dönmesi yapacağı gibi homeopati etkisi olarak az tüketimi de baş dönmesini durdurur. 

Biz zencefili macun ve çay olarak biliyor olsak da aslında bu birçok yemeğe de sarımsak gibi rendelenerek renk katabilir. İçerdiği gingerol sayesinde vücudunuzdaki bakteri ve virüsleri ateşleyerek yok eder. 

Zencefil kronik ağrısı olan insanlar da bile ağrılarını azalttığı ve tüm vücutlarını rahatlattığı yeni yapılan araştırmalarda keşfedilmiştir. Sarımsak kadar olmasa da kolestrolü de azalttığı hayvanlar üzerinde yapılan klinik araştırmalarla tespit edilmiştir.


Ispanak 

Ispanağın listemizde önemli bir yer edinmesinin tek sebebi C vitamini açısından çok zengin olması değil. Bunun yanında içerdiği ciddi miktarda Antioksidan ve Beta kerotin sayesinde vücudumuzun enfeksiyonla daha efektif bir şekilde savaşmasını sağlar. Brokoli ile benzer biçimde içi vitamin ve minerallerle ile dolu olmasından mütevellit olabildiğince az pişirilmesi gereklidir ki içindekiler zarar görmesin. Ispanağın brokoliden farkı ise hafif pişirildiğinde içindeki oksalik asitten A vitamini, besinler ve mineraller çıkmasıdır.


Yoğurt

Yoğurt muhteşem bir gıda maddesi dikkat ederseniz meyveli yoğurt demiyorum. Marketten aldığınız normal yoğurt diyorum daha iyisi annenizin yaptığı yoğurt diyorum. Bu tarz bağırsak dostu gıdalar bağışıklık sistemini dürterek ederek bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Sade yoğurt sevmiyorsanız ve tüketemiyorsanız, üstüne kendiniz meyve doğrayıp bal dökmeyi deneyebilirsiniz.

Yoğurt bağırsak florası dostu olmasının yanında müthiş bir D vitamini kaynağıdır. Birazcık D vitaminini, hafif bir güneş ışığıyla birleştiğinde bağışıklık sisteminiz karşılaşacağınız her türlü gribe ve soğuk algınlığına karşı vücudunuza adeta doğal bir kalkan olur.


Badem 

Griple savaştan bahsettiğimiz zaman herkes C vitamini almamız gerektiğinden bahseder. Birçok insanın ismini bildiği tek vitamin çeşidi olabilir C vitamini, C vitamininin etkisi azdır kesinlikle demiyorum ama bağışıklık sisteminin anahtarı nedir diye biri bana sorsa ben herhalde E vitamini derdim. E vitamini yağda eriyen bir vitamindir. E vitamininin vücudunuz tarafından emilebilmesi için vücudunuzdaki yağ ile erimesi gerekli bu durum size ve bağışıklık sisteminize muhteşem bir enerji kaynağı sağlayacaktır. Yarım bardak badem günlük E vitamini ihtiyacınızın tamamın karşılaşacaktır. 


Zerdeçal

Zerdeçal yemek yapmasını bilen ve bu konuda çok başarılı olan tüm hanımların gizli sırrıdır.  Bu koyu sarı toz yemeklerin tadını güzelleştirmenin yanı sıra binlerce yıldır kullanılan sarımsak ve zencefil gibi anti inflamatuar etkili bir gıdadır. Bunun yanında romatizmaya ve kireçlenmeye birebir etkisi olduğu keşfedilmiştir. Son olarak ağır egzersiz ve spordan sonra karşılaşılan ağrıları azalttığını yapılan klinik çalışmalar ve testlerde kanıtlanmıştır. 


Yeşil çay

Yeşil çay, içinde bulundurduğu flavonoidler ve EGCG gibi güçlü antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir aynı özellikler siyah çayda bulunmaz. Bulunmama sebebi siyah çay yapılırken uğradığı fermantasyonlar içlerinde bulunan EGCG'yi öldürürken yeşil çay için böyle bir fermantasyondan bahsetmeyiz.


Kivi

Kivi içerdiği temel besinler, vitaminler ve mineraller bakımından bağışıklık sistemimiz ve tüm vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi müthiş bir önem arz etmektedir. Bu besinlerin başında folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini vardır. C vitamini üstte bahsettiğimiz gibi beyaz kan hücrelerini besleyerek sayılarının artmasına yardımcı olur bu da bağışıklık sistemimizin çok daha güçlü vücudumuzda korunaklı kılar.


Kemik Suyu Çorbası ve Tavuk :)

Hastayken içtiğiniz güzel bir tavuk suyu çorbası o anlık kendinizi iyi hissetmenizden çok daha fazlasını sağlar. Hastalanmanızda engel olur ve tavuğun içindeki B-6 vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi hastayken ayağa kaldırır. Sağlamken silahlandırır. Hasta değilseniz de salgınlardan korur diyebiliriz. B-6 vitamini vücudumuzdaki en önemli kimyasal tepkimelerin başında gelir. Bu tepkimeleri bir kısmı vücudumuzda kırmızı kan hücreleri yapımında kullanır.


Ayçiçek Çekirdek

Çekirdek içerdiği fosfor, E vitamini, magnezyum ve b-6 vitamini açısından çok zengin olması onu güçlü bir anti oksidana çevirmektedir. 


Ihlamur

Ah Ihlamur ah sadece hastalanınca seni hatırlıyoruz. Ancak aslında ıhlamur hasta olmasak bile almamız gereken bir besin. İçerdiği onlarca antioksidan maddenin yanında çayı yapıldığında içine bal katılırsa etken maddelerinin değerleri tam 58 kat artar. Tabi balı fazla kaçırmamak gerekli...


Çeşitlilik, doğru beslenmenin anahtarıdır. Bu yiyeceklerden sadece bir tanesini düzenli yemek doğru değildir. Tek bir besini tercih etmek sağlıklı kalmanıza ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı olmak için yeterli olmayacaktır. Tek bir besini fazla tüketmek veya bir vitamini fazla tüketmek başka sorunlara yol açabilir bunun için önerilen günlük alımlara dikkat edin.

Doğru beslenmek harika bir başlangıçtır, sizi ve ailenizi grip, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklardan korumak için iyi bir adım olacaktır.


Bu yazımızda da sizlerle kendinizi hastalıktan korumak için öğünlerinize ekleyebileceğiniz gıdaları paylaştık bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Aspartam Nedir Zararları Nelerdir? Hangi Gıdalarda Kullanılıyor?

Aspartam en çok kullanılan yapay tatlandırıcı ve en çok tartışılan katkı maddesidir. Aspartam üzerine yapılan son araştırmayı sizin için derledik.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı