Müshil Etkili Besinler, Bağırsak Dostu 20 Doğal Gıda

Müshil Etkili Besinler, Bağırsak Dostu 20 Doğal Gıda

Müshillerin sindirim sisteminiz üzerinde güçlü etkileri olabilir.

Müshillerin sindirim sisteminiz üzerinde güçlü etkileri olabilir.

Vücuttaki etkileri nedeniyle müshiller kabızlığın giderilmesine ve düzenli bağırsak hareketlerinin desteklenmesine yardımcı olabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, kabızlığın önlenmesinde kullanılan piyasa ürünleri kadar etkili olabilecek birçok doğal müshil etkili besinler bulunmaktadır.

Bu makalede, 20 doğal müshil etkili besin ve bunların nasıl çalıştığı incelenecektir.

Müshil Nedir ve Nasıl Çalışır?

Müshil ne demek? Müshil nedir? Müshil etkisi, Müshiller dışkıyı gevşeten veya bir bağırsak hareketini uyaran maddelerdir.

Ayrıca bağırsak hareketini teşvik etmek için sindirim sisteminin hareketini hızlandırmaya yardımcı olan bağırsak geçişini de hızlandırabilirler.

Müshiller sıklıkla, zor ve bazen ağrılı bağırsak hareketleriyle karakterize bir durum olan kabızlığı tedavi etmek için kullanılır.

Farklı şekillerde işe yarayan çeşitli müshil türleri vardır. Temel müshil sınıfları, müshil çeşitleri, müshil ilacı çeşitleri (1):

  • Yığın Oluşturan Müshiller: Bunlar vücut içerisinde sindirilmemiş şekilde ilerler, su emer ve dışkı oluşturmak için şişer.
  • Dışkı Yumuşatıcıları: Dışkı tarafından emilen su miktarını arttırır, dışkının daha yumuşak ve kolay geçmesini sağlar.
  • Yağlayıcı Müshiller: Bunlar dışkı yüzeyini kaplar ve daha yumuşak dışkılara ve daha kolay geçişe izin vererek nemi korumak için bağırsak astarını kaplar.
  • Ozmotik Tip Müshiller: Bunlar kalın bağırsağın daha fazla su tutmasına yardımcı olarak bağırsak hareketlerinin sıklığını arttırır.
  • Tuzlu Müshiller: Bunlar bağırsak hareketini teşvik etmek için suyu ince bağırsaklara çeker.
  • Uyarıcı Müshiller: Bağırsak hareketini teşvik etmek için sindirim sisteminin hareketini hızlandırırlar.

Reçetesiz müshiller kabızlığın giderilmesinde çok yardımcı olsalar da bunları çok sık kullanmak elektrolit bozukluklarına ve asit-baz dengesinde değişikliklere neden olarak uzun vadede kalp ve böbrek hasarına neden olabilir (2).

Bu nedenle müshil ilaçları kullanmak yerine bazı doğal müshil etkisi olan besinleri rutininize dahil etmeyi deneyin. Reçetesiz ürünlere, en az yan etkisi olan güvenli ve ucuz bir alternatif olabilirler.

Müshil kaç tl? Müshil fiyatı, müshil hapı fiyatı, müshil ilacı fiyatı 18.90 liradan başlayan fiyatlarla online satışlarda bulunmaktadır. Ayrıca eczanelerden de temin edebilirsiniz.

Müshile ihtiyaç duymanın temel sebebi kabızlık sorunu yaşanmasıdır. Kabızlık beslenme düzeniyle ilgilidir ve lifli beslenme ile büyük oranda yaşanması önlenebilecek bir durumdur. Özellikle hızlı kilo verdiren diyetler gibi kısıtlı diyetler yapılan süreçte lif alımınız azalacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

İşte Denemek İsteyebileceğiniz  Doğal Müshil Etkili Yiyecekler, Müshil etkisi yapan besinler, Müshil etkili gıdalar, müshil etkisi yapan yiyecekler:

1. Chia Tohumları

Lif ne işe yarar? Lif, doğal bir tedavidir ve kabızlığa karşı ilk savunma yollarından biridir.

Sindirilmemiş şekilde bağırsaklarda hareket eder, dışkıyı katılaştırır ve düzenliliği teşvik eder (3, 4).

Araştırmalar, lif tüketiminizi arttırmanın dışkı sıklığını artırabileceğini ve dışkılarını geçişi kolaylaştırmak için yumuşatabileceğini gösteriyor (5, 6).

Chia tohumları, sadece 28 gram içinde neredeyse 11 gram içerir. Çözünür lif bakımından özellikle zengindir ( 7 ).

Çözünebilir lif, kabızlığı kolaylaştırmak için yumuşak dışkı oluşturmaya yardımcı olabilecek bir jel oluşturmak üzere suyu emer (8).

2. Karadut, Böğürtlen ve Çilek Gibi Meyveler

Bu meyvelerin çoğu, lif bakımından nispeten yüksektir, bu da onları hafif, doğal müshil etkili yiyecekler olarak mükemmel bir seçim haline getirir.

150 gram çilek 3 gram lif içerir, 148 gram yaban mersini 3.6 gram lif sağlar ve 144 gram böğürtlen 7.6 gram lif içerir (9, 10, 11).

Diyetisyenler Birliği, dışkıya hacim eklemesi ve kronik hastalığı önlemek amacıyla kadınlar için günde 25 gram lif ve erkekler için 38 gram lif önermektedir (12).

Meyveler iki tip lif içerir: çözülebilir ve çözünmez.

Chia tohumlarında olduğu gibi çözünür lif, dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olan jel benzeri bir madde oluşturmak üzere bağırsaktaki suyu emer (13).

Çözünmeyen lif, suyu emmez, ancak vücutta bozulmadan hareket eder ve daha kolay geçiş için dışkı kütlesini arttırır (14).

Diyetinize birkaç çeşit meyvenin dahil edilmesi, lif tüketiminizi artırmanın ve doğal müshil etkilerinden yararlanmanın bir yoludur.

3. Baklagiller

Baklagiller nelerdir? Baklagiller fasulye, nohut, mercimek, bezelye ve yer fıstığı içeren yenilebilir bitki ailesidir.

Baklagiller lifli midir? Baklagiller lif bakımından yüksektir ve bu da düzenliliği teşvik eder.

Örneğin 198 gram haşlanmış mercimek, 15.6 gram lif içerirken 164 gram nohut 12.5 gram lif sağlar (15, 16)

Baklagil tüketmek, vücudunuzun doğal bir müshil olarak işlev görebilecek kısa zincirli bir yağ asidi olan bütirik asit üretimini artırmaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar, bütirik asidin, sindirim sisteminin hareketini artırarak kabızlığın tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir (17).

Ayrıca, Crohn hastalığı veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi bazı sindirim bozuklukları ile ilişkili olabilecek bağırsak iltihabını azaltmak için bir iltihap karşıtı madde olarak görev yapar (17).

4. Keten Tohumu

Omega-3 yağ asidi içeriği ve yüksek miktarda protein ile keten tohumu, herhangi bir diyete sağlıklı bir katkı sağlayan birçok besin bakımından zengindir (18, 19).

Tek faydası bu değil, keten tohumu da doğal müshil etkili besinler arasındadır ve hem kabızlık hem de ishal için etkili bir tedavi yöntemidir.

2015’de yapılan bir hayvan çalışması, keten tohumu yağının deney farelerinde dışkı sıklığını arttırdığını gösterdi. Aynı zamanda bir ishal önleyici etkiye sahipti ve ishali %84'e kadar azaltabildi (20).

Keten tohumu, hem bağırsak geçiş süresini azaltmaya hem de dışkıya yığın eklemeye yardımcı olan hem çözünür hem de çözünmeyen lif karışımını içerir (21).

10 gram keten tohumu, 2 gram çözünmez lif, ayrıca 1 gram çözünür lif sağlar(19).

Hızlı kilo verdiren şeyleri denedim, zayıflama suları yapıyorum ancak kilo vermem durdu diyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli beslenme düzeniyle kilo vermeyi hedefleyebilirsiniz. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

5. Kefir


Kefir nedir? Kefir fermente bir süt ürünüdür.

Probiyotikler ne işe yarar? Probiyotikler, bağışıklık fonksiyonunun iyileştirilmesi ve sindirim sağlığının artırılması dahil, çeşitli sağlık yararları olan bir çeşit bağırsak bakteri türü içerir (22).

Yiyecekler veya takviyeler yoluyla probiyotik tüketmek düzenliliği, dışkı kıvamını artırabilir ve bağırsak geçişini hızlandırabilir (23).

Özellikle kefirin dışkıya nem ve kütle kattığı gösterilmiştir (24).

2014 yılında yapılan bir çalışma, kefirin kabızlıktaki 20 katılımcı üzerindeki etkilerini incelemiştir.

Dört hafta boyunca günde 500 ml tükettikten sonra, katılımcılar dışkı sıklığında bir artış, tutarlılıkta iyileşmeler ve müshil kullanımında bir azalmaya sahipti (25).

6. Hint Yağı

Hint fasulyesinden üretilen Hint yağı, doğal bir müshil olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Hint yağı tüketildikten sonra, müshil etkisinden sorumlu olan bir tür doymamış yağ asidi olan ricinoleik asidi serbest bırakır.

Ricinoleik asit, bağırsak hareketini indüklemek için bağırsak kaslarının hareketini artıran sindirim kanalında spesifik bir reseptörü aktive ederek çalışır (26).

Bir çalışma, Hint yağının dışkı kıvamını yumuşatarak, dışkılama sırasında zorlanmayı ve eksik boşaltım hissini azaltarak kabızlık semptomlarını hafifletebildiğini göstermiştir (27).

Hint yağı, birçok sağlık markette ve online olarak bulunabilir.

7. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, lahana ve karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, düzenliliği geliştirmek ve kabızlığı önlemek için birkaç farklı şekilde çalışır.

Birincisi, besinler açısından çok zengindirler, yani nispeten az kalorili iyi miktarda vitamin, mineral ve lif sağlarlar.

67 gram karalahana, düzenliliği arttırmaya yardımcı olmak için 1.3 gram lif sağlar ve sadece yaklaşık 33 kaloriye sahiptir ( 28 ).

Yeşil yapraklı sebzeler magnezyum bakımından da zengindir. Bu, birçok müshil türünün ana maddesidir, çünkü dışkıdan geçmek için bağırsaklara su çekilmesine yardımcı olur (29).

Bazı araştırmalar, düşük magnezyum alımının kabızlıkla ilişkili olabileceğini göstermiştir, bu nedenle düzenli alımın sağlanması için yeterli tüketimin sağlanması çok önemlidir (30).

8. Sinameki


 Sinameki nedir? Senna alexandrina bitkisinden elde edilen sinameki, genellikle kullanılan doğal müshil etkili bitkilerden biridir.

Sinameki, Ex-Lax, Senna-Lax ve Senokot gibi satılan pek çok üründe bulunur.

Doğal müshil etkili bitkilerden sinamekinin kabızlığı giderici etkileri, bitkinin sennosid içeriğine bağlanır.

Sennosidler, bir bağırsak hareketini uyarmak için sindirim sisteminin hareketini hızlandırarak çalışan bileşiklerdir. Ayrıca dışkı geçişine yardımcı olmak üzere kalın bağırsaktaki sıvı emilimini arttırır (31).

Kilo vermek ve hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için uygun online diyet ücretlerine sahip online diyetisyenlerin hazırladığı diyet listesi için tıklayın (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!)

9. Elmalar

Elmalar lif bakımından yüksektir, 125 gram elma 3 gram lif  sağlar ( 32 ).

Ayrıca, müshil gibi davranabilen bir tür çözünür lif olan pektin doludurlar.

Bir çalışma, pektinin kalın bağırsaktaki geçiş süresini hızlandırabildiğini gösterdi. Ayrıca, sindirim sağlığını geliştirmek için bağırsaktaki faydalı bakteri miktarını artırarak bir prebiyotik görevi yaparlar (33).

Elma kabız yapar mı? Başka bir çalışma, farelere kabızlığa neden olmak için morfin verilmeden önce iki hafta boyunca farelere elma lifi verdi. Elma lifinin, sindirim kanalındaki hareketi uyararak ve dışkı sıklığını artırarak kabızlığı önlediğini bulmuşlardır (34).

Elmanın faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

10. Zeytinyağı

Zeytinyağı kabızlığa iyi gelir mi? Bazı araştırmalar zeytinyağı tüketmenin kabızlığı hafifletmek için etkili bir yol olabileceğini buldu.

Zeytinyağı kabızlığı giderir mi? Yağlayıcı müshil olarak işlev görür, rektumda daha kolay geçişe izin veren bir kaplama sağlar ve aynı zamanda ince bağırsağı geçişi hızlandırması için uyarır (35).

Yapılan çalışmalarda, müshil etkili besinlerden zeytinyağının bağırsak hareketlerinde ve kabızlık semptomlarını iyileştirmede iyi çalıştığı gösterilmiştir (36).

Bir çalışmada, araştırmacılar zeytinyağını geleneksel kalın bağırsak temizleme formülü ile birleştirdi ve formülün, zeytinyağı ile eşleştirildiğinde magnezyum hidroksit gibi diğer müshillerle karşılaştırıldığında daha etkili olduğunu buldular (37).

Zeytinyağı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız  blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

11. Ravent

Ravent, bazı güçlü müshil özellikleri sağlayan, sennoside A olarak bilinen bir bileşik içerir.

Sennoside A, dışkıdaki su içeriğini düzenleyen bir protein türü olan AQP3'ün seviyesini azaltır.

Bu, dışkıyı yumuşatmak ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için su emilimini artırarak müshil etkisine yol açar (38).

Ravent, ayrıca 122 gramda 2.2 gram lif ile düzenliliğin artırılmasına yardımcı olur (39).

12. Aloe Vera

Aloe bitkisinin yapraklarının iç astarından gelen bir jel olan Aloe vera lateksi, kabızlık tedavisi için sıklıkla kullanılır.

Antrakinon glikozitlerden, bağırsaklara su çeken ve sindirim sisteminin hareketini uyaran bileşiklerden müshil etkisi alır (40).

Bir çalışma, celandin, psyllium ve aloe vera kullanarak bir koruyucu oluşturarak aloe veranın etkinliğini doğruladı. Bu karışımın dışkıları etkili bir şekilde yumuşatabildiğini ve bağırsak hareket sıklığını arttırdığını buldular (41).

13. Yulaf Kepeği

Yulaf tanesinin dış katmanlarından üretilen yulaf kepeği, hem çözünür hem de çözünmeyen lif bakımından yüksektir. Bu onu doğal müshil etkili besin olarak iyi bir seçim haline getirir.

Aslında, sadece 94 gram çiğ yulaf kepeği, 14 gram lif içerir (42).

2009 yılında yapılan bir çalışma, geriatrik bir hastanede müshil yerine kabızlık tedavisinde yulaf kepeğinin etkinliğini değerlendirmiştir.

Katılımcıların yulaf kepeğine iyi tolere ettiğini buldular. Vücut ağırlıklarını korumalarına yardımcı oldu ve katılımcıların %59'unun müshil kullanmasına son vererek, yulaf kepeğini reçetesiz ürünlere iyi bir alternatif haline getirdi (43).

Hızlı kilo verme yolları arayanların en çok tercih ettiği kısıtlayıcı diyetler veya zayıflama çayları, zayıflama ilacı gibi seçeneklerdir. Ancak uzun süreli kilo kaybı için dengeli ve sağlıklı beslenerek kilo vermeniz gerekir. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

14. Kuru Erik

Kuru erik kabız yapar mı? Kuru erik, muhtemelen en iyi bilinen doğal müshil etkili yiyeceklerden biridir.

Her 28 gram porsiyonda 2 gram ile çok miktarda lif sağlarlar. Ayrıca sorbitol olarak bilinen bir tür şeker alkolü de içerirler (44 ,45).

Sorbitol zayıf bir şekilde emilir ve bağırsak hareketlerini indüklemeye yardımcı olan bağırsaklara su getiren, ozmotik bir ajan olarak işlev görür (46).

Çeşitli çalışmalar, eriklerin dışkı sıklığını artırabileceğini ve tutarlılığı psyllium lifi de dahil olmak üzere diğer doğal müshillerden daha iyi hale getirebileceğini bulmuştur (47, 48).

15. Kivi


Kivi kabız yapar mı? Kivinin müshil özelliklere sahip olduğu ve kabızlığı azaltmanın uygun bir yolu olduğu gösterilmiştir.

Bu, çoğunlukla yüksek lif içeriğinden kaynaklanmaktadır. 177 gram kivi, önerilen günlük alımın %21'ini kapsayan 5.3 gram lif içerir ( 49 ).

Kivi, hem çözünmeyen hem de çözünür liflerin bir karışımını içerir. Aynı zamanda, doğal bir müshil etkisi olduğu gösterilen pektin içerir (33, 50).

Bağırsak hareketini uyarmak için sindirim sisteminin hareketini artırarak çalışır (51).

Dört haftalık bir çalışma kivinin hem kabız hem de sağlıklı katılımcılar üzerindeki etkilerine baktı. Kivinin doğal bir müshil olarak kullanılmasının, bağırsaktaki geçiş zamanını hızlandırarak kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olduğunu buldu (52).

Kabızlık sorunundan kurtulduğunuz lif içeren, dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeniyle zayıflamak için uygun online diyet ücretleri olan online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

16. Magnezyum Sitrat

Magnezyum sitrat ne işe yarar? Magnezyum sitrat, güçlü bir doğal müshildir.

Magnezyum sitratın, vücutta magnezyum oksit gibi diğer magnezyum biçimlerinden daha fazla biyoyararlanıma sahip ve daha iyi emildiği gösterilmiştir (53, 54).

Magnezyum sitrat bağırsaktaki su miktarını arttırır ve bu da bağırsak hareketine neden olur (1).

Diğer müshil türleri ile birleştirildiğinde, magnezyum sitratın tıbbi işlemlerden önce kullanılan geleneksel kalın bağırsak temizleme rejimleri kadar etkili olduğu gösterilmiştir (55, 56).

Magnezyum sitratı eczanelerde reçetesiz satılan takviye ürün olarak veya online olarak bulabilirsiniz.

17. Kahve

Kahve kabız yapar mı? Kahve kabızlığa iyi gelir mi? Bazı insanlar için kahve, tuvaleti kullanma dürtüsünü tetikleyebilir. Kalın bağırsağınızdaki kasları uyarır, bu da doğal bir müshil etkisi yaratabilir (57, 58).

Bu, büyük ölçüde kahvenin, yemekten sonra salınan bir hormon olan gastrin üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır. Gastrin nedir? Gastrin, midedeki yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olan mide asidinin salgılanmasından sorumludur (59).

Gastrinin ayrıca bağırsak geçişini hızlandırabilen ve bağırsak hareketini başlatabilen bağırsak kaslarının hareketini arttırdığı gösterilmiştir (60).

Bir çalışma katılımcılara 100 ml kahve verdi, sonra gastrin seviyelerini ölçtüler.

Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, kafeinsiz kahve içen katılımcılar için gastrin düzeyleri 1,7 kat, kafeinli kahve içenler için 2,3 kat daha yüksekti (61).

Aslında, diğer çalışmalar, kafeinli kahvenin sindirim sisteminizi bir öğün kadar ve suya kıyasla % 60'a kadar daha fazla uyarabildiğini göstermiştir (62).

Süper sağlıklı kahve yapma yollarını öğrenmek için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

18. Psyllium


Psyllium nedir? Plantago ovata bitkisinin kabuğu ve tohumlarından elde edilen psyllium, müshil etkilerine sahip bir lif türüdür.

Hem çözünür hem de çözünmeyen lif içermesine rağmen, yüksek çözünür lif içeriği, kabızlığın giderilmesinde özellikle etkili kılan şeydir (63).

Çözünebilir lif, suyu emerek ve dışkıyı yumuşatacak ve geçişini kolaylaştıracak bir jel oluşturarak çalışır (13).

Psylliumun bazı reçeteli müshillerden bile daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Bir çalışmada psylliumun kabızlık çeken 170 yetişkinin tedavisinde müshil bir ilaç olan docusate sodyum ile olan etkileri karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, psylliumun dışkıyı yumuşatmakta ve boşaltım sıklığını arttırmada daha büyük bir etkisi olduğunu bulmuşlardır (64).

Psylliumu birçok sağlık gıda mağazasında ve online olarak bulabilirsiniz.

19. Su

Su, vücudunuzun su ihtiyacınızı gidermesi yanı sıra düzenliliği sağlamak ve kabızlığı önlemek için gereklidir.

Araştırmalar, dışkı kıvamını artırarak geçirmeyi kolaylaştırarak kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir (65).

Ayrıca lif gibi diğer doğal müshil etkilerini de artırabilir.

Bir çalışmada, kronik kabızlığa sahip 117 katılımcıya günde 25 gram lif içeren bir diyet verildi. Artan liflere ek olarak, katılımcıların yarısına günde 2 litre su içmeleri söylendi.

İki ay sonra, her iki grubun dışkı sıklığında bir artış vardı ve müshillere daha az bağımlıydı, ancak daha fazla su içen grup için etki daha da arttı (66).

Su içmenin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

20. Şeker Alternatifleri

Bazı şeker ikamelerinin aşırı tüketiminin müshil etkisi olabilir.

Bunun nedeni, çoğunlukla emilmeyen bağırsaktan geçmeleri, bağırsaklara su çekmeleri ve bağırsaktaki geçişi hızlandırmalarıdır (67).

Bu işlem özellikle sindirim kanalında zayıf bir şekilde emilen şeker alkolleri için geçerlidir.

Süt şekerinden elde edilen bir tür şeker alkolü olan laktitol, kronik kabızlığın tedavisinde potansiyel kullanımı için araştırılmıştır (68).

Bazı vaka çalışmaları, başka bir tür şeker alkolü olan sorbitol içeren aşırı şekersiz sakız tüketimini ishale bağladı (69).

Ksilitol, müshil olarak işlev gören başka bir yaygın şeker alkoldür.

Genellikle diyet içeceklerinde ve şekersiz sakızlarda az miktarda bulunur. Bununla birlikte, çok miktarda tüketirseniz, bağırsak hareketine neden olarak bağırsaklara su çekebilir, hatta ishal yapabilir (70, 71).

Büyük miktarda şeker alkolü eritritol de aynı şekilde müshil etkisine sahip olabilir ve bağırsaklara büyük miktarda su getirerek bağırsak hareketine neden olabilir (67).

Uzun Lafın Kısası

Dışkı sıklığını artırarak ve dışkı kıvamını iyileştirerek sizi düzenli tutmaya yardımcı olacak birçok doğal müshil etkili besinler vardır.

Bu doğal müshil etkili yiyecekleri kullanmaya ek olarak, yeterli su içtiğinizden emin olun, sağlıklı bir diyet uygulayın ve düzenli fiziksel aktivite için zaman ayırın.

Bu adımlar kabızlığın önlenmesine ve sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın