Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları
Badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.
Naturalnest Vitamin D3 400 İU 10 ml Sprey

Badem, birçok potansiyel sağlık yararına sahip doyurucu bir gıdadır.

Bu lezzetli gıdadan gelen yağ, cilt ve saç bakımında doğal bir bileşen olarak kullanılır, ancak çok az insan, sağlığınız için de iyi olabileceğini bilir.

Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve çok amaçlı, toksik olmayan bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklamayı amaçlamaktadır.

 

Badem Yağı Nedir?

 

Badem, daha yaygın olarak badem ağacı olarak bilinen Prunus dulcis ağacının yenilebilir tohumlarıdır.

Bademler genellikle kuruyemiş olarak adlandırılır, aslında badem meyvesinin merkezinde bulunan ve şeftaliyi andıran tohumlardır.

Badem bütünüyle tüketilebilir, öğütülüp un ve hatta süt haline getirilip kullanılabilir.

Yağ açısından çok zenginler, bu da onları mükemmel bir yağ kaynağı yapıyor.

Tatlı bademler, yiyecek, yağ ve kozmetikler yapmak için tipik olarak yenen ve kullanılan çeşitlerdir.

Bu arada, acı bademlerin tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılıyor, ancak düzgün işlenmemişlerse toksik olabilirler.

 

Rafine vs Rafine Edilmemiş Badem Yağı

 

Hasattan sonra, bademlerin yağlarını almak için farklı yöntemler kullanılmadan önce gövdeleri toplanır ve kurutulur.

Rafine badem yağı, yüksek sıcaklıkta işleme ve kimyasallar kullanılarak bademlerden ekstrakte edilir.

Bu yöntem, ham badem yağında bulunan besin maddelerinin birçoğunun yüksek sıcaklıkta veya kimyasal işlemlerde tahrip olması nedeniyle, yağın besin değerini olumsuz yönde etkilemektedir ( 1 ).

Bu yöntem daha az besleyici bir yağ ile sonuçlanırken, rafine badem yağı çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve rafine edilmemiş tipten daha ucuzdur, bu da tüketiciler için daha uygun maliyetli bir seçenektir.

Rafine edilmemiş badem yağı, yüksek sıcaklık veya kimyasal madde kullanılmadan çiğ bademlere baskı uygulayarak yapılır.

Bu düşük ısılı işlem, badem yağının besin içeriğinin çoğunu muhafaza etmesine yardımcı olarak rafine edilmemiş badem yağını mutfak kullanımı için daha iyi bir seçim haline getirir.

 

Özet

Badem yağı, badem meyvesinin tohumundan elde edilir. Rafine badem yağı üretmek için kullanılan yöntemler bazı besin maddelerini tahrip eder. Bu nedenle, rafine edilmemiş badem yağı, mutfak amaçları için daha iyi bir seçimdir.

 

Badem Yağı Besin Değerleri

 

Badem yağı badem gibi besinler açısından zengin olmasa da, besin yararları vardır.

 

Badem Yağı Besin Değerleri

 

Aşağıda 1 yemek kaşığı (13 gram) badem yağının besin dağılımı verilmektedir.

 

Besin Değerleri

Badem Yağı Besin Değerleri
1 yemek kaşığı 13 gram için
% Günlük Değer*
Kalori 118  
Yağdan Gelen Kalori 117  
Toplam Yağ 13 g 20%
Doymuş Yağ A. 1.07 g 5,35%
Sodyum 0 mg 0%
Karbonhidrat 0 g    0%
Lif 0 g 0%
Protein 0g 0%
Vitamin E 17%  ·   Vitamin K 1,14%
Kalsiyum 0%   ·   Demir 0%

*Günlük alınması gereken 2000 kalorilik diyet için geçerlidir. Badem Yağı

 

Badem yağı mükemmel bir E vitamini kaynağıdır ve az miktarda K vitamini içerir.

Badem yağıyla ilgili sağlık yararlarının çoğu, yüksek miktardaki sağlıklı yağlardan kaynaklanmaktadır.

 


 

Yağ Asidi Dağılımı

 

Badem yağında bulunan yağ asitlerinin oranları:

 

  • Tekli doymamış yağ: % 70
  • Çoklu doymamış yağ: % 20
  • Doymuş yağ: % 10

 

Doymamış yağlar yönünden zengin bir diyet, kalp hastalığı ve obezite riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlanmıştır ( 3 , 4 ).

Dahası, tekli doymamış yağlar, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olabiliyor ( 5 , 6 ).

Tekli doymamış yağlar bakımından yüksek diyetler de endometriyal kanser gibi bazı kanser türlerinin riskini azaltır ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir ( 7 , 8 ).

24 bilimsel çalışmada toplam 1460 kişinin incelenmesi ile tekli doymamış yağlar açısından yüksek bir diyetin, kilo kaybı için yüksek karbonhidrat diyetinden daha etkili olduğu bulundu ( 9 ).

 

Özet

Badem yağı, antioksidan E vitamini ve doymamış yağlar için iyi bir kaynak. Doymamış yağ bakımından zengin diyetler, kalp hastalığı ve obezite riskini azaltmak da dahil olmak üzere bazı sağlık yararları sağlayabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

Badem Yağı Potansiyel Sağlık Faydaları

 

Bütün bademlerin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kilo kaybına yardımcı olduğu düşünür ve badem yağı da sağlığınız için de iyi olabilir.

Aslında, badem yağı, kalp hastalığı riskini azaltmak ve kan şekeri seviyelerini dengelemek de dahil olmak üzere çok çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilir ( 10 , 11 , 12 ).

 

Kalbinizi Sağlığına Yardımcı Olabilir

 

Badem yağı, kalp sağlığı üzerindeki etkileri araştırılmış ve %70 oranında tekli doymamış yağlardan oluşmaktadır.

Tekli doymamış yağların “iyi” HDL kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

HDL, kolesterolü arterlerden uzağa taşıyan ve karaciğerden parçalanıp vücuttan atıldığı bir protein türüdür. Sağlıklı HDL kolesterol seviyelerinin kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir ( 13 ).

Hem badem hem de badem yağının aynı zamanda “kötü” LDL kolesterol ve toplam kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir ( 14 ).

Yüksek LDL kolesterol düzeyleri ve toplam kolesterol, kalp hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilir. Bu seviyeleri düşürmek kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Küçük bir çalışmada, badem yağı açısından zengin bir diyet, hem LDL'yi hem de toplam kolesterol seviyelerini anlamlı derecede düşürürken, HDL kolesterolünü %6 arttırdı ( 15 ).

 

Antioksidan Açısından Yüksek

 

Badem yağı güçlü bir antioksidan ve E vitamini kaynağıdır.

Aslında, bu bitkisel yağın 1 yemek kaşığı (15 mililitre), önerilen günlük alınması gereken E vitamini ihtiyacının %17'sini karşılar.

E Vitamini, antioksidan özelliklere sahip, yağda çözünebilen vitamin grubundadır.

Bu bileşikler hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı maddelere karşı korur.

Serbest radikallerin sağlık için gerekli olmasına rağmen, vücutta sayıları çok yükselirse hasara neden olabilirler.

Serbest radikal aşırı yüklenmesi oksidatif hasara yol açmaktadır ve kanser, kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla ilişkilendirilmiştir ( 16 ).

Araştırmalar, E vitamini alımının yüksek olması, yaşlılarda kalp hastalığı, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve zihinsel düşüş riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir ( 17 , 18 , 19 ).

 

Kan Şekeri Kontrolü İçin Faydalı Olabilir

 

Diyetinize badem yağı eklemek kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir.

Badem yağı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir. Bu yağların, her ikisinin de diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir ( 20 ).

Aslında karbonhidratları doymamış yağlarla değiştirmenin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü ve insülin direncini ve uzun süreli kan şekeri kontrolü için bir belirteç olan HbA1c seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir ( 21 ).

Bir çalışmada, badem yağı ile kahvaltı yapan katılımcılar, hem yemekten sonra hem de gün boyunca badem yağı yemeyen katılımcılara kıyasla daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğu görülmüştür ( 22 ).

Dahası, badem yağı tüketen katılımcılar yemekten sonra kendilerini daha tok hissettiler ve gün boyunca daha az açlık hissettiler.

 

Azaltılmış Kalorili Diyetle Eşleştirildiğinde Kilo Kaybına Yardım Edilebilir

 

Sağlıklı yağlar bakımından zengin bir diyet kilo vermenize yardımcı olabilir.

Birçok insan kilo vermeye çalışırken yağlardan kaçınır, ancak doğru türde yağları tüketmek kilo kaybına yardımcı olabilir. Kaçınmanız gereken ana etken işlenmiş gıdalar olmalı.

Sağlıklı bir miktarda badem içeren bir diyetin insanların hedef kilolarına ulşamlarına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Aynı şekilde, diyetinize badem yağı eklemek, yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından zengin diyetlerin vücut yağını azalttığı ve kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

Bir çalışmada, tekli doymamış yağ oranı yüksek bir diyet obez kadınlarda kilo kaybını ve vücut kompozisyonunu iyileştirmiştir ( 23 ).

7.447 kişiyi içeren başka bir büyük çalışma, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından yüksek bir diyetin, düşük yağlı bir diyete kıyasla vücut ağırlığında ve göbek yağında daha büyük bir azalmaya yol açtığını tespit edilmistir ( 24 ).

 

Özet

Badem yağı E vitamini ve doymamış yağlar açısından zengindir. Diyetinize badem yağı eklemek kalp sağlığını artırabilir, kilo vermeye yardımcı olabilir ve kan şekeri seviyesini sabit tutabilir.

 

Badem Yağının Güzellik Faydaları

 

Badem yağı, doğal güzellik ürünlerinin popüler bir bileşendir. Bu yumuşak ve yatıştırıcı yağ hem cilt hem de saç için faydalıdır.

Bu kısmen yumuşatıcı özellikleri sayesinde ciltten su kaybını önlemeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

Bu özellik badem yağını cildi, saçı ve saç derisini yumuşak ve nemli tutmak için mükemmel bir seçim haline getirir.

Badem yağının nemlendirici etkileri özellikle kuru veya hassas cilde sahip kişiler için faydalı olabilir.

Badem yağı, cildin güneşten zarar görmemesi ve erken yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur.

Hayvan çalışmaları, cilde uygulandığında, E vitamini hücrelerinin güneşin zararlarından korunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunu, DNA hasarını ve cildin güneş ışınlarından kaynaklanan kimyasal ve yapısal değişiklikleri azaltarak gerçekleştirir.

Bu, rafine edilmemiş yağın E vitamini bakımından daha yüksek olması nedeniyle, cilt bakımında rafine edilmemiş badem yağı kullanımını da önemlidir.

Dahası, bu yatıştırıcı yağ kırışıklık izlerinin yayılmasını önlemeye bile yardımcı olabilir.

160 kadının katıldığı bir araştırma, tatlı badem yağının topikal uygulanmasının, karın bölgesinin çatlak izlerinin yayılmasını azalttığını buldu ( 25 ).

Bu çok yönlü yağ, sınırlı miktarda içeriğe sahip ve birçok şekilde kullanılabilen doğal güzellik ürünleri arayan insanlar için mükemmel bir seçimdir.

İyi bir makyaj temizleyici, doğal bir cilt ve saç nemlendirici veya yumuşak masaj yağı olarak işlev görebilir.

 

Özet

Badem yağı, cildin güneşten zarar görmesini önler ve çatlak izlerinin azalmasına yardımcı olur. Nemlendirici, masaj yağı veya makyaj temizleyici gibi farklı amaçlar için kullanılabilir.

 

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Badem yağı hem gıda hem de doğal cilt ve saç bakım ürünü olarak kullanılabilecek çok amaçlı bir üründür.

 

Mutfakta

 

Badem yağı, birçok yemeğe harika bir katkı yapan, yumuşak, lezzetsiz bir yağdır.

Rafine edilmemiş badem yağı pişirme sırasında kullanılmamalıdır, çünkü yüksek sıcaklıklar besin değerini bozabilir.

Aksine, bu tip badem yağı daha çok sos yağı olarak kullanılmalı ve pişirme işlemi tamamlandıktan sonra yiyeceklere eklenmelidir.

Bununla birlikte, rafine badem yağı 215 ° C sıcaklığa kadar besinlerin pişirilmesi için noktasına sahiptir ve kızartma ve sote etme gibi pişirme yöntemlerinde kullanılabilir.

Rafine etme işlemi rafine edilmemiş badem yağındaki besin maddelerinin çoğunu tahrip ettiği ve bir ısıl işlemden geçtiği için rafine edilmemiş türe göre daha ucuz ve ısıya daha dayanıklıdır.

 

Rafine edilmemiş badem yağı kullanmanın birkaç yolu:

  • Lezzetli bir salata sosu olarak: Rafine edilmemiş badem yağını elma sirkesi ve doğranmış otlar ile birleştirin.
  • Yemeklere badem aroması eklemek için: En sevdiğiniz garnitür üzerine badem yağı sürün ve ekstra bir tat verin.
  • Makarna Üzerine: Sağlıklı yağları artırmak için makarnanıza bir miktar badem yağı ekleyin.


 

Güzellik Rutininizin Bir Parçası Olarak

 

Daha doğal, toksik olmayan seçenekler için cildinizin ve saç ürünlerinizin bir kısmını takas etmek istiyorsanız, badem yağı kullanımı harika bir yoldur.

Badem yağı, ticari olarak yapılan nemlendiricilere göre daha ucuzdur ve zararlı içeriği yoktur.

Ayrıca, hem cilt hem de saç üzerinde kullanılabilecek çok amaçlı bir güzellik ürünüdür.

Aşağıda cildinize veya saç bakım rutininize badem yağı eklemenin bazı yollarını sıraladık:

Nemlendirici olarak: Badem yağı hassas ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir.

Ekstra kuru bölgelere uygulayın: Badem yağını dirseklere, ayaklara ve kurumaya eğilimli diğer bölgelere sürün.

Ev yapımı bir saç maskesi yapmak için: Bademli yağı püresi avokado ile karıştırıp ardından nemli saça pürüzsüzleştirerek nemlendirici bir saç maskesi yapın.

Esansiyel yağlarla birleştirin: Cildinize uygularken esansiyel yağları seyreltmek için taşıyıcı yağ olarak badem yağı kullanın.

 

Özet

Mutfakta rafine edilmemiş badem yağı kullanırken, ısıtmayın. Bunun yerine, bir son işlem yağı olarak kullanın. Badem yağını bir güzellik ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Hem cilt hem de saç için mükemmel bir nemlendiricidir.

 

Sonuç

Badem yağı, bir gıda veya doğal güzellik ürünü olarak kullanılabilecek çok yönlü bir yağdır.

Badem yağı kalp sağlığını artırabilir, kan şekeri seviyelerini stabilize edebilir, serbest radikallerin zararlarını önleyebilir ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir.

Dahası, bu yağ hem cilt hem de saç için mükemmel bir nemlendiricidir ve hatta çatlak izlerini önlemeye ve cildinizi güneşe karşı koruyabilir.

Rafine edilmemiş badem yağı, rafine badem yağından daha fazla besin maddesi içerir ve mutfak kullanımları için daha iyidir. Sadece onu ısıtmamaya dikkat edin, çünkü bazı besin maddelerini yok eder.

Bu ilginç yağı nasıl kullanmayı seçerseniz seçin, hem diyetinize hem de makyajınıza mükemmel bir katkı sağlar.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Zeytinyağının Kanıtlanmış 11 Faydası

Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak biz sizin için bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış 11 faydasını listeledik.

Devamı →

MCT Yağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

MCT yağı son yıllarda popüler bir besin takviyesi haline geldi, işte MCT yağının yararları, kaynakları ve mct yağı diyetisyen önerileri.

Devamı →

Tereyağının Faydaları 101: Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Tereyağ yıllarca zararlı diye nitelendirildi ancak yapılan bilimsel araştırmalar kalp için bile yararlı olduğunu gösteriyor. İşte tereyağının faydaları ve hakkında her şey.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Hindistan cevizi yağı geçmişte şeytanlaştırıldı, doymuş yağ oranının yüksek olması nedeniyle. Ancak yeni bilimsel çalışmalar aslında çok yararı olduğunu gösteriyor.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan Cevizi Yağının Bilimsel Kanıtlanmış 10 FaydasıHindistan cevizi yağı, "süper gıda" olarak sınıflandırılabilecek az sayıdaki gıdadan biridir.Benzersiz yağ asitleri kombinasyonunun sağlığınız üzerinde olumlu etkileri ol...

Devamı →

Susam Yağı Faydaları

Susam Yağının Bilimsel Olarak İspatlanmış 10 FaydasıSusam bitkisinin besinsel nitelikleri, bazılarına yağını “Yağlı Tohumların Kraliçesi” olarak adlandırmak için ilham verdi (1).Pedaliaceae familyasına ait olan, yenilebilir toh...

Devamı →

Somon Yağının Faydaları ve Besin Değerleri

Somon Yağının 8 Etkileyici FaydasıSomon yağı son derece zengin bir Omega-3 yağ kaynağı olarak bilinir.Somon yağında bulunan ana Omega-3 yağları eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asittir (DHA) (1).Araştırmalar, EPA ve DHA'n...

Devamı →

Balık Yağı Tüketmenin 13 Yararı

Aslında, balığın kendisi de balık yağı kadar etkilidir, balık yemiyorsanız, balık yağı takviyeleri sizin için iyi bir alternatif olabilir.

Devamı →

Tereyağı Bir Süt Ürünü Müdür Laktoz İçerir Mi?

Tereyağı sütten yapılmış lezzetli, yüksek yağlı bir süt ürünüdür. Ayrıca, çok düşük laktoz ve protein içeriği nedeniyle bazı süt içermeyen diyetlerde tüketilebilir.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı