Badem Yağı: Faydaları, Kullanım Alanları, Saçlardaki Etkisi

Badem Yağı: Faydaları, Kullanım Alanları, Saçlardaki Etkisi
Badem yağı faydaları, badem yağı ne işe yarar? Badem yağı nasıl kullanılır? Badem yağı neye iyi gelir? Badem yağı faydası, badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Badem, birçok potansiyel sağlık yararına sahip doyurucu bir gıdadır.

 

Bu lezzetli gıdadan gelen yağ, cilt ve saç bakımında doğal bir bileşen olarak kullanılır. Ancak çok az insan, sağlığınız için de iyi olabileceğini bilir.

 

Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve çok amaçlı, toksik olmayan bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklamayı amaçlamaktadır.

 

Badem Yağı Nedir? Badem Yağı Ne İşe Yarar?

 

Badem, daha yaygın olarak badem ağacı olarak bilinen Prunus dulcis ağacının yenilebilir tohumlarıdır.

 

Bademler genellikle kuru yemiş olarak adlandırılır, aslında badem meyvesinin merkezinde bulunan ve şeftaliyi andıran tohumlardır.

 

Badem bütünüyle tüketilebilir, öğütülüp un ve hatta süt haline getirilip kullanılabilir.

 

Yağ açısından çok zenginler, bu da onları mükemmel bir yağ kaynağı yapıyor.

 

Tatlı bademler, yiyecek, yağ ve kozmetikler yapmak için tipik olarak yenen ve kullanılan çeşitlerdir.

 

Bu arada, acı bademlerin tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılıyor, ancak düzgün işlenmemişlerse toksik olabilirler.

 

Rafine vs Rafine Edilmemiş Badem Yağı

 

Hasattan sonra, bademlerin yağlarını almak için farklı yöntemler kullanılmadan önce toplanır ve kurutulur.

 

Rafine badem yağı, yüksek sıcaklıkta işleme ve kimyasallar kullanılarak bademlerden ekstrakte edilir.

 

Bu yöntem, ham badem yağında bulunan besin maddelerinin birçoğunun yüksek sıcaklıkta veya kimyasal işlemlerde tahrip olması nedeniyle, yağın besin değerini olumsuz yönde etkilemektedir ( 1 ).

 

Bu yöntem daha az besleyici bir yağ ile sonuçlanırken, rafine badem yağı çok daha yüksek sıcaklıklara dayanabilir ve rafine edilmemiş tipten daha ucuzdur, bu da tüketiciler için daha uygun maliyetli bir seçenektir.

 

Rafine edilmemiş badem yağı, yüksek sıcaklık veya kimyasal madde kullanılmadan çiğ bademlere baskı uygulayarak yapılır.

 

Bu düşük ısılı işlem, badem yağının besin içeriğinin çoğunu muhafaza etmesine yardımcı olarak rafine edilmemiş badem yağını mutfak kullanımı için daha iyi bir seçim haline getirir.

 

Özet : Badem yağı, badem meyvesinin tohumundan elde edilir. Rafine badem yağı üretmek için kullanılan yöntemler bazı besin maddelerini tahrip eder. Bu nedenle, rafine edilmemiş badem yağı, mutfak amaçları için daha iyi bir seçimdir.

 

Badem Yağı Besin Değerleri, Badem Yağı Kalori

 

Badem yağı badem gibi besinler açısından zengin olmasa da, besin yararları vardır.

 

Badem Yağı Besin Değerleri

 

Aşağıda 1 yemek kaşığı (13 gram) badem yağının besin dağılımı verilmektedir.

 

Besin Değerleri

Badem Yağı Besin Değerleri
1 yemek kaşığı 13 gram için

% Günlük Değer*
Kalori: 118  
Yağdan Gelen Kalori: 117  
Toplam Yağ:13 g %20
Doymuş Yağ A: 1.07 g %5,35
Sodyum: 0 mg %0
Karbonhidrat: 0 g    %0
Lif :0 g %0
Protein: 0 g %0
Vitamin E: % 17    Vitamin K: % 1,14
Kalsiyum: %  0     Demir: % 0

*Günlük alınması gereken 2000 kalorilik diyet için geçerlidir. Badem Yağı

 

Badem yağı mükemmel bir E vitamini kaynağıdır ve az miktarda K vitamini içerir.

 

Badem yağıyla ilgili sağlık yararlarının çoğu, yüksek miktardaki sağlıklı yağlardan kaynaklanmaktadır.

 


 

Badem Yağı, Yağ Asidi Dağılımı

 

Badem yağında bulunan yağ asitlerinin oranları:

 

  • Tekli doymamış yağ: % 70
  • Çoklu doymamış yağ: % 20
  • Doymuş yağ: % 10

 

Doymamış yağlar yönünden zengin bir diyet, kalp hastalığı ve obezite riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına bağlanmıştır ( 3 , 4 ).

 

Dahası, tekli doymamış yağlar, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olabiliyor ( 5 , 6 ).

 

Tekli doymamış yağlar bakımından yüksek diyetler de endometriyal kanser gibi bazı kanser türlerinin riskini azaltır ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir ( 7 , 8 ).

 

24 bilimsel çalışmada toplam 1460 kişinin incelenmesi ile tekli doymamış yağlar açısından yüksek bir diyetin, kilo kaybı için yüksek karbonhidrat diyetinden daha etkili olduğu bulundu ( 9 ).

 

Özet : Badem yağı, antioksidan E vitamini ve doymamış yağlar için iyi bir kaynaktır.  Doymamış yağ bakımından zengin diyetler, kalp hastalığı, obezite riskini azaltmak da dahil olmak üzere bazı sağlık yararları sağlayabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

Badem Yağı Faydaları, Badem Yağı Ne İşe Yarar? Badem Yağı Neye İyi Gelir?

 

Bütün bademlerin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kilo kaybına yardımcı olduğu düşünülür ve badem yağı da sağlığınız için de iyi olabilir.

 

Aslında, badem yağı, kalp hastalığı riskini azaltmak ve kan şekeri seviyelerini dengelemek de dahil olmak üzere çok çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilir ( 10 , 11 , 12 ).

 

Kalp Sağlığına Yardımcı Olabilir

 

Badem yağı, kalp sağlığı üzerindeki etkileri araştırılmış ve % 70 oranında tekli doymamış yağlardan oluşmaktadır.

 

Tekli doymamış yağların “iyi” HDL kolesterol seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir.

 

HDL, kolesterolü arterlerden uzağa taşıyan ve karaciğerden parçalanıp vücuttan atıldığı bir protein türüdür. Sağlıklı HDL kolesterol seviyelerinin kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir ( 13 ).

 

Hem badem hem de badem yağının aynı zamanda “kötü” LDL kolesterol ve toplam kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir ( 14 ).

 

Yüksek LDL kolesterol düzeyleri ve toplam kolesterol, kalp hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilir. Bu seviyeleri düşürmek kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

 

Küçük bir çalışmada, badem yağı açısından zengin bir diyet, hem LDL'yi hem de toplam kolesterol seviyelerini anlamlı derecede düşürürken, HDL kolesterolünü % 6 arttırdı ( 15 ).

 

Antioksidan Açısından Yüksek

 

Badem yağı güçlü bir antioksidan ve E vitamini kaynağıdır.

 

Bu bitkisel yağın 1 yemek kaşığı (15 mililitre), önerilen günlük alınması gereken E vitamini ihtiyacının % 17'sini karşılar.

 

E Vitamini, antioksidan özelliklere sahip, yağda çözünebilen vitamin grubundadır.

 

Bu bileşikler hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı maddelere karşı korur.

 

Serbest radikallerin sağlık için gerekli olmasına rağmen, vücutta sayıları çok yükselirse hasara neden olabilirler.

 

Serbest radikal aşırı yüklenmesi oksidatif hasara yol açmaktadır ve kanser, kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla ilişkilendirilmiştir ( 16 ).

 

Araştırmalar, E vitamini alımının yüksek olması, yaşlılarda kalp hastalığı, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve zihinsel düşüş riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir ( 17 , 18 , 19 ).

 

Kan Şekeri Kontrolü İçin Faydalı Olabilir

 

Diyetinize badem yağı eklemek kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir.

 

Badem yağı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir. Bu yağların, her ikisinin de diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir ( 20 ).

 

Aslında karbonhidratları doymamış yağlarla değiştirmenin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü, insülin direncini ve uzun süreli kan şekeri kontrolü için bir belirteç olan HbA1c seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir ( 21 ).

 

Bir çalışmada, badem yağı ile kahvaltı yapan katılımcıların, hem yemekten sonra hem de gün boyunca badem yağı tüketmeyen katılımcılara kıyasla daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğu görülmüştür ( 22 ).

 

Dahası, badem yağı tüketen katılımcılar yemekten sonra kendilerini daha tok hissettiler ve gün boyunca daha az açlık hissettiler.

 

Azaltılmış Kalorili Diyetle Eşleştirildiğinde Kilo Kaybına Yardım Edebilir

 

Sağlıklı yağlar bakımından zengin bir diyet kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Birçok insan kilo vermeye çalışırken yağlardan kaçınır, ancak doğru türde yağları tüketmek kilo kaybına yardımcı olabilir. Kaçınmanız gereken ana etken işlenmiş gıdalar olmalıdır.

 

Sağlıklı bir miktarda badem içeren bir diyetin insanların hedef kilolarına ulaşmalarına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Aynı şekilde, diyetinize badem yağı eklemek, yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

 

Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından zengin diyetlerin vücut yağını azalttığı ve kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

 

Bir çalışmada, tekli doymamış yağ oranı yüksek bir diyet obez kadınlarda kilo kaybını ve vücut kompozisyonunu iyileştirmiştir ( 23 ).

 

7.447 kişiyi içeren başka bir büyük çalışma, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar açısından yüksek bir diyetin, düşük yağlı bir diyete kıyasla vücut ağırlığında ve göbek yağında daha büyük bir azalmaya yol açtığı tespit edilmistir ( 24 ).

 

Özet : Badem yağı E vitamini ve doymamış yağlar açısından zengindir. Diyetinize badem yağı eklemek kalp sağlığını artırabilir, kilo vermeye yardımcı olabilir ve kan şekeri seviyesini sabit tutabilir.

 

Badem Yağının Güzellik Faydaları Badem Yağının Saç ve Cilde Etkisi, Badem Yağı Saça Faydaları

 

Badem yağı, doğal güzellik ürünlerinin popüler bir bileşendir. Bu yumuşak ve yatıştırıcı yağ hem cilt hem de saç için faydalıdır.

 

Bu kısmen yumuşatıcı özellikleri, ciltten su kaybını önlemeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

 

Bu özellik badem yağını cildi, saçı ve saç derisini yumuşak ve nemli tutmak için mükemmel bir seçim haline getirir.

 

Badem yağının nemlendirici etkileri özellikle kuru veya hassas cilde sahip kişiler için faydalı olabilir.

 

Badem yağı, cildin güneşten zarar görmesine ve erken yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur.

 

Hayvan çalışmaları, cilde uygulandığında, E vitamini hücrelerinin güneşin zararlarından korunmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunu, DNA hasarını ve cildin güneş ışınlarından kaynaklanan kimyasal ve yapısal değişiklikleri azaltarak gerçekleştirir.

 

Bu, rafine edilmemiş yağın E vitamini bakımından daha yüksek olması nedeniyle, cilt bakımında rafine edilmemiş badem yağı kullanımını da önemlidir.

 

Dahası, bu yatıştırıcı yağ kırışıklık izlerinin yayılmasını önlemeye bile yardımcı olabilir.

 

160 kadının katıldığı bir araştırma, tatlı badem yağının topikal uygulanmasının, karın bölgesinin çatlak izlerinin yayılmasını azalttığını buldu ( 25 ).

 

Bu çok yönlü yağ, sınırlı miktarda içeriğe sahip ve birçok şekilde kullanılabilen doğal güzellik ürünleri arayan insanlar için mükemmel bir seçimdir.

 

İyi bir makyaj temizleyici, doğal bir cilt ve saç nemlendirici veya yumuşak masaj yağı olarak işlev görebilir.

 

Özet : Badem yağı, cildin güneşten zarar görmesini önler ve çatlak izlerinin azalmasına yardımcı olur. Nemlendirici, masaj yağı veya makyaj temizleyici gibi farklı amaçlar için kullanılabilir.

 

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Badem yağı hem gıda hem de doğal cilt ve saç bakım ürünü olarak kullanılabilecek çok amaçlı bir üründür.

 

Mutfakta Badem Yağı Kullanımı

 

Badem yağı, birçok yemeğe harika bir katkı yapan, yumuşak, lezzetsiz bir yağdır.

 

Rafine edilmemiş badem yağı pişirme sırasında kullanılmamalıdır, çünkü yüksek sıcaklıklar besin değerini bozabilir.

 

Aksine, bu tip badem yağı daha çok sos yağı olarak kullanılmalı ve pişirme işlemi tamamlandıktan sonra yiyeceklere eklenmelidir.

 

Bununla birlikte, rafine badem yağı 215 °C sıcaklığa kadar besinlerin pişirilmesi için kızartma ve sote etme gibi pişirme yöntemlerinde kullanılabilir.

 

Rafine etme işlemi rafine edilmemiş badem yağındaki besin maddelerinin çoğunu tahrip ettiği ve bir ısıl işlemden geçtiği için rafine edilmemiş türe göre daha ucuz ve ısıya daha dayanıklıdır.

 

Rafine edilmemiş badem yağı kullanmanın birkaç yolu:

  • Lezzetli bir salata sosu olarak: Rafine edilmemiş badem yağını elma sirkesi ve doğranmış otlar ile birleştirin.
  • Yemeklere badem aroması eklemek için: En sevdiğiniz garnitür üzerine badem yağı sürün ve ekstra bir tat verin.
  • Makarna Üzerine: Sağlıklı yağları artırmak için makarnanıza bir miktar badem yağı ekleyin.


 

Güzellik Rutininizin Bir Parçası Olarak - Saçlarınız İçin

 

Daha doğal, toksik olmayan seçenekler için cildinizin ve saç ürünlerinizin bir kısmını değiştirmek istiyorsanız, badem yağı kullanmak harika bir yoldur.

 

Badem yağı, ticari olarak yapılan nemlendiricilere göre daha ucuzdur ve zararlı içeriği yoktur.

 

Ayrıca, hem cilt hem de saç üzerinde kullanılabilecek çok amaçlı bir güzellik ürünüdür.

 

Aşağıda cildinize veya saç bakım rutininize badem yağı eklemenin bazı yollarını sıraladık:

 

  • Nemlendirici olarak: Badem yağı hassas ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir.
  • Ekstra kuru bölgelere uygulayın: Badem yağını dirseklere, ayaklara ve kurumaya eğilimli diğer bölgelere sürün.
  • Ev yapımı bir saç maskesi yapmak için: Bademli yağını avokado püresi ile karıştırıp ardından saçınıza nemlendirici bir saç maskesi yapın.
  • Esansiyel yağlarla birleştirin: Cildinize uygularken esansiyel yağları seyreltmek için taşıyıcı yağ olarak badem yağı kullanın.

 

Özet : Mutfakta rafine edilmemiş badem yağı kullanırken, ısıtmayın. Bunun yerine, bir son işlem yağı olarak kullanın. Badem yağını bir güzellik ürünü olarak da kullanabilirsiniz. Hem cilt hem de saç için mükemmel bir nemlendiricidir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Badem yağı, bir gıda veya doğal güzellik ürünü olarak kullanılabilecek çok yönlü bir yağdır.

 

Badem yağı kalp sağlığını artırabilir, kan şekeri seviyelerini stabilize edebilir, serbest radikallerin zararlarını önleyebilir ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir.

 

Dahası, bu yağ hem cilt hem de saç için mükemmel bir nemlendiricidir ve hatta çatlak izlerini önlemeye ve cildinizi güneşe karşı koruyabilir.

 

Rafine edilmemiş badem yağı, rafine badem yağından daha fazla besin maddesi içerir ve mutfak kullanımları için daha iyidir. Sadece onu ısıtmamaya dikkat edin, çünkü bazı besin maddelerini yok eder.

 

Bu ilginç yağı nasıl kullanmayı seçerseniz seçin, hem diyetinize hem de makyajınıza mükemmel bir katkı sağlar.

 

Diyetize hangi gıdayı eklerseniz ekleyin tek başına mucize yaratmasını beklemek yerine zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak için, kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler