Badem Sütü Nedir ve Sizin İçin İyi mi Kötü mü?

Badem Sütü Nedir ve Sizin İçin İyi mi Kötü mü?
Badem sütü, inek sütünden kaçınanlar için bitki bazlı bir seçenek olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Badem sütü nedir? Badem sütü badem ve sudan yapılmış bitki bazlı bir içecektir. Badem sütü ne işe yarar? Besin içeriği yüksek olan badem sütü özellikle E vitamini bakımından zengindir. Marketten şeker ilaveli almadığınız sürece şeker oranı düşük bitkisel bazlı bir süttür. Faydalarının yanında protein içeriğinin düşük olması ve bebekler için uygun olmaması dezavantajları arasında sayılabilir. Badem sütü nasıl yapılır? Kendi badem sütünüzü yapmak için bir karıştırıcıya ıslatılmış badem, su ve vanilya özü ekleyin. Karıştırıcıdan geçirdiğiniz karışımı bir tülbent veya farklı bir malzemeyle süzün. İşte bu kadar basit.


Bitki bazlı diyetlerin ve süt ürünlerine duyarlılıkların artmasıyla birlikte, birçok insan inek sütüne bir alternatif arıyor (1 , 2).

 

Badem sütü, yoğun dokusu ve lezzeti nedeniyle en çok talep gören bitki bazlı sütlerden biridir (3).

 

Bununla birlikte, işlenmiş bir içecek olduğundan, besleyici ve güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu makale badem sütünün sağlığınız için iyi olup olmadığını gözden geçirmektedir.

 

Badem Sütü Nedir?

 

Badem sütü öğütülmüş badem ve sudan yapılır, ancak türüne bağlı olarak başka bileşenler içerebilir.

 

Çoğu insan bunu önceden yapılmış olarak satın alır, ancak evde yapmak da oldukça kolaydır.

 

İşleme sırasında, badem ve su karıştırılır daha sonra posayı çıkarmak için süzülür. Bu işlem pürüzsüz bir sıvı bırakır (3 ).

 

Çoğu hazır badem sütünde, kıvam artırıcılar, koruyucular ve tatlandırıcılar genellikle lezzet, doku ve raf ömrünü uzatmak için eklenir.

 

Badem sütü doğal olarak hayvansal süt içermez, yani veganların yanı sıra süt alerjisi veya laktoz intoleransı olan kişiler için de uygundur (4 ).

 

Yine de, ağaç yemişlerine alerjiniz varsa bundan kaçınmalısınız.

 

Özet: Badem sütü, süzülmüş badem ve sudan yapılmış bitki bazlı bir içecektir. Doğal olarak süt ve laktoz içermez, sütten kaçınanlar için iyi bir seçenek olabilir.

 

Badem Sütü Besin İçeriği

 

Bardak (240ml) başına sadece 39 kalori ile badem sütü, inek sütü ve diğer bitki bazlı içeceklere kıyasla kalorileri açısından çok düşüktür. Aynı zamanda çeşitli besinler içerir.

 

Bir bardak (240 ml) hazır badem sütü içerir (5 ):

 

 • Kalorisi: 39
 • Yağ: 3 gram
 • Protein: 1 gram
 • Karbonhidrat: 3.5 gram
 • Lif: 0.5 gram
 • Kalsiyum: Günlük Değerin %24'ü (DV)
 • Potasyum: DV'nin %4'ü
 • D Vitamini: DV'nin %18'i
 • E Vitamini: DV'nin %110'u

 

Badem sütü, vücudunuzu serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olan yağda çözünen bir antioksidan olan mükemmel ve doğal bir E vitamini kaynağıdır (6).

 

Bazı çeşitler, kemik sağlığı için önemli besinler olan kalsiyum ve D vitamini ile güçlendirilir. Ev yapımı versiyonlar bu besinlerin iyi bir kaynağı değildir (7 , 8).

 

Son olarak, badem sütü protein bakımından düşüktür, 1 bardak (240 ml) sadece 1 gram içerir (5 ).

 

Özet: Badem sütü, hastalıklarla mücadele eden bir antioksidan olan E vitamini bakımından doğal olarak yüksektir. İşleme sırasında, genellikle kalsiyum ve D vitamini ile takviye edilir. Ancak, iyi bir protein kaynağı değildir.

 

Badem Sütünün Sağlık Yararları

 

Badem sütü bazı sağlık yararları sağlayabilir.

 

E Vitamini Bakımından Zengindir

 

Badem, hücrelerinizi serbest radikal hasarından korumak için önemli olan yağda çözünen bir vitamin olan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır (9 ).

 

E vitamini göz ve cilt sağlığını geliştirir ve kalp hastalığı gibi durumlara karşı korunmada rol oynayabilir (10 , 11 , 12 ).

 

Bir bardak (240 ml) hazır badem sütü, E vitamini için %110 DV sağlar, bu da günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanın kolay ve ekonomik bir yoludur (5 ).

 

Şekersiz Çeşitlerin Şeker Oranı Düşüktür

 

Çoğu insan tatlılar, içecekler ve tatlandırıcılar şeklinde çok fazla ilave şeker kullanır. Böylece, doğal olarak düşük şekerli yiyecek ve içecekleri seçmek, kiloyu yönetmenize ve bazı kronik hastalık riskinizi sınırlamanıza yardımcı olabilir (13 , 14 ).

 

Birçok bitki bazlı süt aromalı ve tatlandırılmıştır. Aslında, 1 bardak (240 ml) çikolata aromalı badem sütü 21 gramdan fazla şeker içerebilir - 5 çay kaşığı (15 ).

 

Şeker alımınızı sınırlamaya çalışıyorsanız, şekersiz badem sütü mükemmel bir seçimdir. Doğal olarak şekeri düşüktür, bardak başına toplam 2 gram (240 ml) içerir (5).

 

Özet: Şekersiz badem sütünün şekeri doğal olarak düşüktür. Hastalıklarla savaşan güçlü bir antioksidan olan E vitamini bakımından yüksektir. Bununla birlikte, tatlandırılmış badem sütü şeker ile doldurulabilir.

 

Potansiyel Olumsuz Yanları

 

Badem sütünün birçok faydası olsa da dikkate alınması gereken bazı önemli dezavantajları vardır.

 

Protein Eksikliği

 

Badem sütü bardak başına sadece 1 gram protein (240 ml) sağlarken, inek ve soya sütü sırasıyla 8 ve 7 gram sağlar (16 , 17 ).

 

Protein, kas büyümesi, cilt ve kemik yapısı, enzim ve hormon üretimi gibi birçok bedensel işlev için gereklidir (18 , 19 , 20 ).

 

Fasulye, mercimek, kabuklu yemişler, tohumlar, soya peyniri, tempeh ve kenevir tohumları dahil olmak üzere birçok süt içermeyen ve bitki bazlı gıda protein bakımından yüksektir .

 

Hayvansal ürünlerden kaçınmazsanız, yumurta, balık, tavuk ve sığır etinin tümü mükemmel protein kaynaklarıdır (21 ).

 

Bebekler için Uygun Değil

 

1 yaşından küçük çocuklar inek veya bitki bazlı süt içmemelidir, çünkü bunlar demir emilimini önleyebilir. Katı yiyeceklerin uygulanabileceği 4-6 aylık olana kadar sadece emzirin veya bebek maması kullanın (22 ).

 

6 aylıkken anne sütüne veya mamaya ek olarak sağlıklı bir içecek seçeneği olarak su verin. 1 yaşından sonra bebeğinizin diyetine inek sütü eklenebilir (22 ).

 

Soya sütü hariç, bitki bazlı içecekler doğal olarak protein, yağ, kalori, demir, D vitamini ve kalsiyum gibi birçok vitamin ve mineral bakımından düşüktür. Bu besinler büyüme ve gelişme için gereklidir (23 , 24 ).

 

Badem sütü bardak başına sadece 39 kalori, 3 gram yağ ve 1 gram protein (240 ml) sağlar. Bu, büyümekte olan bir bebek için yeterli değildir (5 , 24 ).

 

Bebeğinizin inek sütü içmesini istemiyorsanız, emzirmeye devam edin veya en iyi süt ürünü olmayan mama için doktorunuza danışın (23 ).

 

Katkı Maddesi İçerebilir

 

İşlenmiş badem sütü, şeker, tuz, zamk, lesitin ve karagenan (emülgatör tipleri) gibi birçok katkı maddesi içerebilir.

 

Emülgatörler ve zamklar gibi bazı bileşenler doku ve kıvam için kullanılır. Aşırı yüksek miktarlarda tüketilmedikçe güvenlidirler (25 ).

 

Yine de, bir test tüpü çalışması, badem sütüne bir emülgatör olarak yaygın olarak eklenen ve güvenli olarak tanınan karagenanın bağırsak sağlığını bozabileceğini bulmuştur. Bununla birlikte, herhangi bir sonuca varılmadan önce daha sağlam araştırmalara ihtiyaç vardır (26 ).

 

Bununla birlikte, birçok şirket bu endişelerden dolayı bu katkı maddesinden tamamen kaçınır.

 

Ek olarak, birçok aromalı ve tatlandırılmış badem sütü şeker bakımından zengindir. Çok fazla şeker kilo alımı, diş çürükleri ve diğer kronik durumlar riskinizi artırabilir (13 , 14 , 27 ).

 

Bundan kaçınmak için şekersiz ve tatlandırılmamış badem sütü seçin.

 

Özet: Badem sütü, bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için önemli olan zayıf bir protein, yağ ve besin kaynağıdır. Dahası, birçok işlenmiş çeşit şeker, tuz, tatlandırıcılar, zamk gibi katkı maddeleri içerir.

 

En İyi Badem Sütü Nasıl Seçilir?

 

Marketlerin çoğu çeşitli badem sütleri sunmaktadır.

 

Bir ürün seçerken, şekersiz bir çeşit aradığınızdan emin olun. Ayrıca, bu bileşenler sizin için bir endişe ise, zamk veya emülgatör içermeyen bir tip seçebilirsiniz.

 

Son olarak, veganizm veya vejetaryenlik gibi sınırlı bir diyet uygularsanız ve besin alımınızla ilgili endişeleriniz varsa, kalsiyum ve D vitamini ile güçlendirilmiş badem sütünü seçin.

 

Ev yapımı ve bazı yerel seçenekler bu besinleri içermeyebilir.

 

Özet: En fazla faydayı elde etmek için, şekersiz, tatlandırılmamış,kalsiyum ve D vitamini ile güçlendirilmiş badem sütünü seçin.

 

Evde Badem Sütü Nasıl Yapılır?

 

Kendi badem sütünüzü yapmak için bu basit tarifi izleyin.

 

Malzemeler:

 

 • 2 su bardağı (280 gram) ıslatılmış badem
 • 4 su bardağı (1 litre) su
 • 1 çay kaşığı (5 ml) vanilya özü (isteğe bağlı)

 

Bademleri bir gece suda bekletin ve kullanmadan önce süzün. Badem, su ve vanilyayı bir karıştırıcıya ekleyin ve su bulanıklaşana ve badem ince öğütülene kadar 1-2 dakika karıştırıcıyı çalıştırın.

 

Karışımı bir kasenin üzerine yerleştirilen ve bir fındık sütü torbası veya tülbent ile kaplı bir ağ süzgecine dökün. Mümkün olduğunca fazla sıvı çıkarmak için bastırdığınızdan emin olun. Yaklaşık 4 bardak (1 litre) badem sütü almalısınız.

 

Sıvıyı servis kabına koyun ve 4-5 gün buzdolabınızda saklayın.

 

Özet: Kendi badem sütünüzü yapmak için bir karıştırıcıya ıslatılmış badem, su ve vanilya özü ekleyin. Karışımı bir tülbent veya farklı bir malzemeye dökün ve süzün. Kalan sıvıyı buzdolabınızda 4-5 gün saklayın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Badem sütü, inek sütünden kaçınanlar için bitki bazlı bir seçenek olabilir.

 

Şekersiz çeşitleri, bol miktarda E vitamini sağlarken doğal olarak kalori ve şeker bakımından düşüktür.

 

Bununla birlikte, badem sütü protein bakımından düşüktür ve tatlandırılmış çeşitler şekerle yüklenebilir.

 

Badem sütü kullanmak istiyorsanız, şekersiz versiyonları seçtiğinizden ve diyetinize yumurta, fasulye, kuru yemiş, tohum, balık ve tavuk gibi protein açısından zengin diğer gıdaları eklediğinizden emin olun.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler