Aynısefa Bitkisi Çayı ve Faydaları

Aynısefa Bitkisi Çayı ve Faydaları
Çiçekli bir bitki olan aynısefa, antioksidan, antienflamatuar, antifungal ve yara iyileştirici etkiler sağlayabilen faydalı bitki bileşikleri ile doludur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kandil çiçeği olarak da bilinen çiçekli bir bitki olan aynısefa bir çay olarak servis edilebilir veya çeşitli bitkisel formülasyonlarda bir bileşen olarak kullanılabilir.

 

Çay, çiçekleri kaynar suda demlenerek yapılırken, ekstrakt hem çiçeklerden hem de yapraklardan elde edilir (1 ).

 

Hafif acı tada rağmen, aynısefa çayı atfedilen terapötik özellikleri nedeniyle halk tıbbında kullanılan geleneksel bir ilaçtır. Bu arada, ekstraktı yağlarda, merhemlerde ve tentürlerde bulabilirsiniz.

 

Aynısefa çayı ve ekstraktının 7 potansiyel faydası.

 

1. Antioksidanlardan Zengin

 

Antioksidanlar, vücudunuzdaki oksidatif stresin zararlı etkilerini nötralize eden faydalı bileşiklerdir (2 ).

 

Aynısefa ekstresi, triterpenler, flavonoidler, polifenoller ve karotenoidler de dahil olmak üzere birkaç güçlü antioksidan içerir (1 , 3 , 4 , 5 , 6 ).

 

Ek olarak, tümör nekroz faktörü alfa (TNFa) gibi anti-enflamatuar bileşiklere sahiptir. Enflamasyon normal bir vücut yanıtı olmakla birlikte, kronik inflamasyon obezite, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere birçok duruma bağlıdır (7 , 8 ).

 

Monosodyum glutamat (MSG) ile beslenen farelerde yapılan bir çalışmada, aynısefa özütü oksidatif stresi önemli ölçüde azalttı ve antioksidan seviyelerinin tükenmesini % 122'ye kadar geri döndürdü (9 ).

 

MSG, hassas kişilerde veya yüksek dozlarda tüketildiğinde baş ağrısı, baş dönmesi ve uyuşukluğa neden olabilecek popüler bir lezzet arttırıcıdır (9 ).

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

Özet: Aynısefa, vücudunuzdaki oksidatif stres ve iltihapla savaşabilecek çok sayıda bileşik içerir.


2. Yara ve Cilt Ülseri İyileşmesini Teşvik Edebilir

 

Yağlarda, merhemlerde ve tentürlerde bulunan aynısefa özü topikal olarak yaraları ve ülserleri tedavi etmek için kullanılabilir. Çayı ayrıca bir sprey şişesi aracılığıyla cildinize de uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, çay içmenin aynı etkileri sağlayıp sağlamadığı belirsizdir.

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, aynısefa ekstraktının yara iyileşmesini destekleyen bazı proteinlerin ekspresyonunu düzenleyebileceğini göstermektedir ( 10 ).

 

Bir test tüpü çalışması, aynısefa ekstraktının iyileştikçe yaralardaki kolajen miktarını arttırdığını belirledi. Bu protein yeni bir cilt oluşturmak için gereklidir (11 ).

 

57 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışmada, aynısefa özütü ile tedavi edilenlerin % 72'si, kontrol grubunda % 32 ile karşılaştırıldığında, venöz bacak ülserlerinin tamamen iyileştiğini göstermiştir (12 ).

 

Benzer şekilde, diyabetle ilişkili ayak ülseri olan 41 yetişkinde 30 haftalık bir çalışmada, katılımcıların % 78'i aynısefa spreyi ile günlük tedaviden sonra tam yara kapanması sağladı (13 ).

 

Özet: Yara ve ülser iyileşmesini desteklemek için cildinize çeşitli şekillerde uygulayabilirsiniz.

 

3. Bazı Kanser Hücreleriyle Savaşabilir

 

Aynısefanın antioksidan içeriği anti-tümör etkileri sağlayabilir.

 

Test tüpü çalışmaları, aynısefanın flavonoid ve triterpen antioksidanlarının lösemi, melanom, kolon ve pankreas kanseri hücreleriyle savaşabileceğini düşündürmektedir (14 , 15 , 16 , 17 ).

 

Araştırmalar, ekstraktın kanser hücrelerini öldüren proteinleri aktive ettiğini ve aynı zamanda hücre ölümüne müdahale edecek diğer proteinleri aynı anda bloke ettiğini gösteriyor (18 ).

 

Bununla birlikte, insanlarda araştırma eksiktir. Aynısefa çayı veya diğer aynısefa ürünleri asla kanser tedavisi olarak kullanılmamalıdır.

 

Özet: Birkaç aynısefa bileşiği belirli kanser hücreleriyle savaşabilir, ancak insan çalışmaları gereklidir.

 

4. Antifungal ve Antimikrobiyal Özelliklere Sahip Olabilir

 

Aynısefa özütü, antifungal ve antimikrobiyal özellikleriyle bilinir (19 ).

 

Özellikle, bir test tüpü çalışmasında, aynısefa çiçeklerinden elde edilen yağın 23 Candida maya suşuna karşı etkili olduğu kanıtlandı - oral, vajinal ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilecek yaygın bir mantar (20 , 21 ).

 

Başka bir test tüpü çalışması, aynısefa özütünün, layşmanyazdan sorumlu parazit olan leishmanianın büyümesini inhibe ettiğini gösterdi - cilt yaraları oluşturabilen veya dalak, karaciğer ve kemik iliği gibi iç organları etkileyebilen bir hastalık (22 , 23 ).

 

Aynısefa yağlarını, merhemleri, kumaş kompreslerini veya spreyleri doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz - ancak insanlarda araştırma yapılması gerektiğini unutmayın, bu nedenle bu tedavilerin ne kadar etkili olduğu belirsizdir.

 

Özet: Aynısefa antifungal ve antimikrobiyal özellikler sunabilir, ancak insanlarda çalışmalar eksiktir.

 

5. Ağız Sağlığını Destekleyebilir

 

Aynısefa, diş eti iltihabı gibi oral durumların tedavisine yardımcı olabilir.

 

Diş etlerinin kronik iltihabı ile karakterize edilen diş eti iltihabı, en yaygın oral hastalıklardan biridir (24 ).

 

Diş eti iltihabı olan 240 kişide yapılan 6 aylık bir çalışmada, aynısefa ağız yıkama suyu verilenlerde, kontrol grubunda % 35'e kıyasla, inflamasyon seviyelerinde % 46 azalma görülmüştür (24 , 25 ).

 

Dahası, bir test tüpü çalışması, aynısefa esaslı bir ağız gargarasının diş çekimi için kullanılan sütür materyalleri üzerindeki mikroorganizma sayısını azalttığını belirlemiştir ( 26 ).

 

Çalışmalar bu etkileri aynısefanın güçlü antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerine bağladı.

 

Ayrıca, gargara aynısefa çayının boğaz ağrısını hafiflettiği söylenir - ancak kanıtlar anekdottur (27 ).

 

Özet: Aynısefanın anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri, diş eti iltihabı ve mikrobiyal büyüme ile mücadele ederek ağız sağlığına yardımcı olabilir.


6. Cilt Sağlığını Artırabilir

 

Aynısefa özü, kremler ve merhemler dahil kozmetiklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Hem test tüpü hem de insan çalışmaları, aynısefa özütünün cilt nemini artırabildiğini, yaşlanma belirtilerini geciktirebilecek sertliğini ve elastikiyetini uyarabildiğini göstermektedir (28 , 29 ).

 

Bu etkiler muhtemelen oksidatif stresin neden olduğu cilt hasarını azaltabilen antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır (28 , 30 ).

 

Ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmak, ciltteki oksidatif stresin önde gelen nedenidir. İlginç bir şekilde, bir çalışma, aynısefa yağının 8.36 güneş koruma faktörüne (SPF) sahip olduğunu belirledi (30 ).

 

Aynı şekilde, aynısefa yağı ile formüle edilmiş güneş kremleri güneş yanığına karşı koruma sağlayabilir.

 

Son olarak, bebek bezi döküntüsü olan 66 çocukta yapılan 10 günlük bir çalışma, aynısefa merheminin güvenli ve etkili bir tedavi olarak kullanılabileceğini belirledi (31 ).

 

Özet: Aynısefanın antioksidanları ve SPF, cilt hasarını azaltabilir, cilt yaşlanmasıyla mücadele edebilir ve döküntüleri tedavi edebilir.

 

7. Diğer Kullanımlar

 

Birçok insan aynısefanın başka kullanımları olduğunu iddia eder, ancak bunlardan azı bilim tarafından desteklenir.

 

  • Adet döngüsünü düzenleyebilir: Aynısefanın menstruasyona neden olduğu ve menstrüel krampları hafiflettiği söylenir, ancak destekleyici çalışmalar yoktur.
  • Emzirme sırasında meme ucu ağrılarını hafifletebilir: Topikal olarak uygulandığında, aynısefa ürünleri emzirme sırasında ağrılı meme uçlarını tedavi edebilir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var (32 ).
  • Yüz toniği olarak kullanılabilir: Aynısefanın antimikrobiyal özellikleri nedeniyle akneleri azalttığına inanılmaktadır. Ancak, bu iddiayı destekleyen hiçbir kanıt yoktur.
  • Kalp sağlığını artırabilir: Aynısefanın anti-enflamatuar ve antioksidan potansiyeli kalp krizi riskini azaltabilir. Bununla birlikte, bu etkiler yüksek dozlar kullanan tek bir test tüpü çalışmasında görüldü (33 ).
  • Kas yorgunluğunu giderebilir: Farelerde yapılan bir çalışma, aynısefa ekstresinin egzersize bağlı kas ağrısını azalttığını göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma diğer iki bitkiden elde edilen ekstraktları içerdi ve aynısefanın kendi başına nasıl çalıştığını belirlemeyi zorlaştırdı (34 ).

 

Özet: Az miktarda çalışma, aynısefanın kalp sağlığını iyileştirebileceğini, kas yorgunluğunu tedavi edebileceğini ve ağrılı meme uçlarını rahatlatabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, menstrüasyonun düzenlenmesi ve aknenin temizlenmesi dahil olmak üzere diğer kullanımlarını destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 

Yan Etkiler ve Önlemler

 

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), aynısefayı genel kullanım için güvenli olarak görmektedir (32 ).

 

Bununla birlikte, bazı kişilerde cilt sağlığını iyileştirebilirken, cilt teması diğerlerinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce cildinizin reaksiyonunu az miktarda aynısefa bazlı bir ürün uygulayarak test etmelisiniz (27 ).

 

Alman- mayıs papatyası ve dağ arnika gibi Asteraceae familyasından diğer bitkilere alerjisi olan kişiler, aynısefa alerjisine daha yatkın olabilir (35 ).

 

Ayrıca, bitkinin menstruasyon etkileri olduğu düşünüldüğünde, hamilelik sırasında aynısefa ürünlerinden kaçınmak en iyisi olabilir.

 

Son olarak, 46 çalışmanın gözden geçirilmesi, aynısefanın yatıştırıcılara ve kan basıncı ilaçlarına müdahale edebileceğini belirledi. Bunlardan birini alıyorsanız, bu bitkiden kaçınmak isteyebilirsiniz ( 36 ).

 

Özet: Aynısefa genellikle FDA tarafından güvenli olarak kabul edilirken, hamile kadınlar ve sakinleştirici veya tansiyon ilaçları alan kişiler bundan kaçınmak isteyebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Çiçekli bir bitki olan aynısefa, antioksidan, antienflamatuar, antifungal ve yara iyileştirici etkiler sağlayabilen faydalı bitki bileşikleri ile doludur.

 

Genellikle bitkisel çay olarak alınır ve çeşitli topikal kremlerde kullanılır.

 

Yine de, kanıtların çoğu test tüpüne veya hayvan çalışmalarına dayandığından daha fazla insan araştırması gereklidir.

 

Son olarak, hamileyseniz veya kan basıncını düşürmek için sakinleştirici veya ilaç kullanıyorsanız, aynısefadan kaçınmalısınız.

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler