Ayna Tepkisi Nedir? Gerçek Mi?

Ayna Tepkisi Nedir? Gerçek Mi?
Ayna dokunuşu sinestezi ya da ayna tepkisi, bir kişinin, başka bir kişinin dokunduğunu gördüğünde vücudunun karşı tarafında veya bir bölümünde dokunulma hissini hissetmesine neden olan bir durumdur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ayna dokunma sinestezisi, bir kişinin başka birine dokunulduğunu gördüğünde dokunma hissi hissetmesine neden olan bir durumdur.

 

"Ayna" terimi, bir kişinin bir başkasına dokunulduğunda gördüğü hisleri yansıttığı fikrini ifade eder. Bu, bir kişinin solda dokunduğunu gördüklerinde sağdaki dokunuşu hissettiği anlamına gelir.

 

Delaware Üniversitesi'ne göre, 100 kişiden yaklaşık 2'sinde bu durum var. Bu durum hakkındaki mevcut araştırmayı ve buna sahip olup olmadığınızı bilmenin bazı yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Ayna Tepkisi Gerçek mi?

 

Delaware Üniversitesi'nden yapılan bir çalışmada, avuç içi yukarı veya aşağı olan 2.000'den fazla öğrenciye ait el videoları gösterildi. Video daha sonra dokunulan eli gösterir.

 

Videoyu izleyen kişiye, vücudunun herhangi bir yerinde bir dokunuş hissedip hissetmedikleri sorulur. Yaklaşık 45 katılımcı da ellerinde bir dokunuş hissettiğini bildirdi.

 

Doktorlar, ayna dokunuş sinestezisi yaşayanları tanımlamak için “sinestezler” terimini kullanırlar. Bilişsel Nörobilim dergisinde yer alan bir makaleye göre, durumu beyindeki, duyusal bilgileri diğerlerinden farklı şekilde işlemesine neden olan yapısal farklılıklarla ilişkilendiriyorlar .

 

Bu alanda yapılması gereken daha fazla araştırma var. Dokunma ve hissetme hislerini çevirmek için farklı işleme yolları vardır. Şu anda, araştırmacılar ayna dokunuş sinestezisinin aşırı aktif bir duyusal sistemin sonucu olabileceğini teorize ediyor.


Empati ile Bağlantısı

 

Ayna dokunuşu sinestezisini çevreleyen birçok araştırma, bu rahatsızlığı olan kişilerin durumu olmayanlara göre daha empatik olduğu kavramına odaklanır. Empati, bir kişinin duygularını ve  hislerini derinlemesine anlama yeteneğidir.

 

Bilişsel Nöropsikoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, ayna dokunuş sinestezisi olan kişilere, bir kişinin yüzünün bir resmi gösterildi ve bu kişiler ayna dokunuş sinestezisi durumları olmayan insanlara kıyasla duyguları daha iyi tanıyabildi.

 

Araştırmacılar, ayna dokunuş sinestezisi olan kişilerin, diğerlerine kıyasla sosyal ve bilişsel tanıma duygularının arttığını teorize ettiler.

 

PLOS One dergisindeki bir çalışma, ayna dokunma sinestezisini artan empati ile ilişkilendirmedi. Çalışmanın yazarları, katılımcıları üç gruba ayırdı ve kendi bildirdikleri empatilerini ölçtüler. Çalışma ayrıca, ayna dokunuş sinestezisine sahip olduğunu bildiren kişilerin bir yüzdesinin de bir çeşit otizme sahip olduğunu bildirdi.

 

Bu sonuçlar benzer çalışmalardan farklıydı, bu nedenle hangi sonuçların en doğru olduğunu bilmek zor.

 

Belirti ve Bulgular


Ayna dokunuş sinestezi bir tür sinestezidir. Başka bir örnek, bir kişinin ses gibi belirli hislere yanıt olarak renkleri görmesidir. Örneğin, şarkıcılar Stevie Wonder ve Billy Joel müziği bir renk hissi olarak yaşadıklarını bildirdiler.

 

Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yer alan bir makaleye göre araştırmacılar iki ana dokunuş sinestezi alt tipi belirlediler.

 

Birincisi, bir kişinin başka bir kişiye dokunulurken vücudunun karşı tarafında bir dokunma hissi yaşadığı ayna. İkincisi, bir kişinin aynı tarafta dokunma hissi yaşadığı “anatomik” bir alt tiptir.

 

Ayna tipi en yaygın olanıdır. Durumun bazı belirtileri şunları içerir:

 

  • Başka bir kişi acı hissettiğinde vücudun karşı tarafında ağrı hissetmek
  • Başka birisinin dokunulduğunu gördüğünüzde dokunma hissi hissetmek
  • Başka bir kişiye dokunulduğunda farklı dokunma hissi yaşamak, örneğin:

  1. Kaşıntı
  2. Karıncalanma
  3. Basınç
  4. Ağrı

  • Hafif bir dokunuştan derin, bıçaklama ağrısına kadar ciddiyette değişen duyumlar

Bu durumu olan çoğu insan, çocukluğundan beri buna sahip olduğunu bildirmektedir.

 

Teşhis Edilebilir mi?

 

Doktorlar, ayna dokunma sinestezisini teşhis edebilecek spesifik testler belirlememiştir. Çoğu insan semptomları kendi kendine bildirir.

 

Durum şu anda, psikiyatristlerin anksiyete, depresyon, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve diğerleri gibi bozuklukları teşhis etmek için kullandıkları Teşhis ve İstatistik El Kitabının (DSM-V) 5. baskısında görünmemektedir. Bu nedenle belirli bir tanı kriteri yoktur.

 

Araştırmacılar, doktorların tutarlı bir şekilde teşhis koymasına yardımcı olmak için testler ve araçlar belirlemeye çalışıyorlar. Bir örnek, dokunulan bir kişinin videolarını göstermek ve videoları izleyen kişinin nasıl yanıt verdiğini görmekti. Ancak, bunlar henüz tam olarak gelişmemiştir.

 

Başa Çıkma Yolları

 

Başkalarının dokunma hislerini yakından deneyimlemek zor olabilir. Bazı insanlar, başkalarıyla daha iyi ilişki kurabilecekleri için durumu faydalı olarak görebilir. Bazıları bunu olumsuz buluyor çünkü gördükleri ve hissettikleri yüzünden güçlü, olumsuz duygular - bazen acı - yaşıyorlar.

 

Bazıları, duygularını daha iyi işlemek için terapiden yararlanabilir. Yaygın bir yöntem, kendinizle dokunulmakta olan kişi arasında koruyucu bir engel hayal etmektir.

 

Ayna dokunuş sinestezisi olan bazı insanlar, anksiyete ve depresyon gibi durumun uyandırdığı duyguları yönlendirmeye yardımcı olan reçeteli ilaçlardan da yararlanabilir.

 

Doktora Ne Zaman Görünmeli?


Görebileceğiniz dokunma hissinden korktuğunuz için sosyal olmak, hatta televizyon izlemek gibi günlük aktivitelerden kaçındığınızı fark ederseniz, doktorunuzla konuşun.

 

Ayna dokunuş sinestezisi bilinen bir durum olsa da, araştırmalar hala en iyi nasıl tedavi edileceğini araştırmaktadır. Doktorunuza duyusal işleme bozuklukları konusunda uzmanlaşmış herhangi bir terapist tanıyıp tanımadıklarını sorabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ayna dokunuşu sinestezi, bir kişinin başka bir kişinin dokunduğunu gördüğünde vücudunun karşı tarafında veya bir bölümünde dokunulma hissini hissetmesine neden olan bir durumdur.

 

Henüz spesifik tanı kriterleri olmamakla birlikte, doktorlar durumu duyusal işleme bozukluğu olarak tedavi edebilir. Bu, kişinin ağrılı veya hoş olmayan bir ayna dokunuş sinestezi bölümünün korkusu veya endişesiyle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilir.

 

Bütün bunların dışında Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler