Avokadonuzun Kötü Olduğunu Anlamanın 5 Yolu

Avokadonuzun Kötü Olduğunu Anlamanın 5 Yolu
Bir avokado ağaçtan alınana kadar olgunlaşmaya başlamaz, ancak süreç daha sonra hızlı bir şekilde gerçekleşir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Bir avokado ağaçtan alınana kadar olgunlaşmaya başlamaz, ancak süreç daha sonra hızlı bir şekilde gerçekleşir.

 

Avokado hemen bozulur mu? Avokado kaç günde bozulur? Olgunlaştıktan sonra, avokado bozulmaya başlamadan önce (genellikle birkaç gün) küçük bir zaman aralığınız vardır (1 ).

 

Bir avokadonun ne zaman çürümüş ve artık yemek için iyi olmadığını nasıl belirleyeceğinizi merak edebilirsiniz.

 

İşte bir avokado bozulduğuna dair 5 işaret. Avokado bozulur mu? Bozuk avokado nasıl olur? Bozuk avokado nasıl anlaşılır?

 

1. Yüzeyinde Çukurları Olan Aşırı Yumuşak Avokado

 

Olgunluğu kontrol ederken avokadoyu hafifçe sıkmak için avucunuzu kullanın. Meyveleri parmaklarınızla bastırmayın, çünkü bu meyveye zarar verebilir.

 

Avokado olgunlaşmamış hali, avokado çok sertse ve hiç ezilmiyorsa olgunlaşmamıştır. Biraz ezilirse, muhtemelen olgun ve yemeye hazırdır.

 

Bununla birlikte, sıkınca küçük bir girinti bırakırsa, dilimlemek için çok olgunlaşmış olabilir ve daha iyi ezilir.

 

Fazla olgunlaşmış avokado veya bozulmuş avokado pelte kıvamına gelir.

 

Ayrıca, bir avokado zaten çökmüş bir alana sahipse veya sıkmadan önce sönük görünüyorsa, muhtemelen kullanım süresi geçmektedir ( 2 ).

 

Özet: Avucunuzun içinde yavaşça bir avokadoyu sıkarsanız ve bastırdığınız yerde büyük bir girinti oluşursa meyve olgunlaşır ve muhtemelen bozulur.

Avokado nasıl yenir? Avokado nasıl yenilir? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Avokado).

 

2. Kararmış Kabuk

 

Bazı avokado türleri olgunlaştıkça belirgin kabuk rengi değişikliklerine uğrarlar - özellikle dünya çapında yenen avokadoların yaklaşık % 80'ini oluşturan Hass Avokado çeşididir (3 ).

 

Avokado kabuğu ne renk olmalı? Tamamen olgun olmadığında, Hass Avokado pürüzlü, parlak yeşil bir kabuğa sahiptir. Olgunlaştığında koyu yeşil veya kahverengiye doğru ilerler. Kabuk neredeyse siyah görünüyorsa ve meyveye dokunulduğunda aşırı peltemsi hissediyorsanız, aşırı olgunlaşmıştır ve muhtemelen bozulur.

 

Zutano ve fuerte dahil olmak üzere diğer çeşitler ne kadar olgun olursa olsun yeşil kabuk renklerini korurlar. Kötü olup olmadıklarını belirlemek için sıkılık hissi gibi diğer yöntemleri kullanın.

 

Özet: En yaygın avokado çeşidi olan Hass, çok olgunlaştığında veya bozulduğunda kararmış kabuk geliştirir. Ancak, diğer çeşitler olgunlaştıklarında yeşil renklerini korurlar.

Kilo verme süreci zorlu ve uzun bir süreçtir. Hızlı yanıt almak istenildiği için yapılan hızlı kilo verdiren diyetler, hızlı kilo verdiren kürler kısıtlayıcıdır ve kendinizi aç bırakmanıza, besin değeri kayıplarına yol açar. Sağlıklı, dengeli ve lezzetli gıdalarla beslenirken kilo vermek için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


3. Koyu ve İplik İplik Etli Kısım

 

Çürük avokado nasıl olur? Avokadoyu kestikten sonra, çürüdüğünü belirlemek daha kolaydır. Tabii ki, bu sadece satın aldıktan sonra olabilecek bir seçenektir.

 

Yemeye hazır bir avokado açık yeşil etli kısma sahiptir. Çürük olanın etli kısmı boyunca kahverengi veya siyah lekeler vardır (2).

 

Yine de, izole bir kahverengi nokta, yaygın bozulmadan ziyade morarmaya bağlı olabilir ve kesilebilir.

 

Çürümenin bir başka olası işareti, etli kısımdaki koyu çizgilerdir.

 

Yine de, bazı avokadolar - özellikle genç ağaçlardan hasat edilenler - çürük olmasalar bile koyu çizgiler olabilir. Meyve iyi görünüyorsa yemek iyidir.

 

Benzer şekilde, bir avokado dokusu bozulduğunda kirlenebilir. Yine de, başka çürüme belirtileri yoksa, mutlaka kötü değildir. Lifli bir doku da büyüme koşullarına atfedilebilir (2)

 

Özet: Çürük bir avokadonun etli kısmı, koyu lekelere ve kötü tadı olan lifli bir dokuya sahiptir. Lifli bir doku büyüme koşullarına da atfedilebilir

 

4. İstenmeyen Lezzet veya Koku

 

Çürümüş avokado nasıl olur? Avokado kokusu, olgun avokadolar hoş, hafif tatlı bir aromaya ve biraz lezzetli bir tada sahiptir. Meyve bozulduğunda anormal bir tat ve koku geliştirebilir.

 

Ekşi bir tadı veya kötü kokusu varsa bakteriyel bozulmaya sahip olabilir ve atılmalıdır ( 2 ).

 

Bu, oksijen veya mikroplar meyvenin doymamış yağına zarar verdiğinde veya parçalandığında meydana gelebilir (4 ).

 

Pürüzlülük potansiyel olarak toksik bileşiklerin oluşumuna neden olabilir. Berbat olduğunu düşünüyorsanız bu avokadoyu yemeyin (5 ).

 

Bozulmuş avokadoların tadı değişebilir.

 

Koku, tat, doku ve görsel inceleme yoluyla bir avokadonun bozulup bozulmadığını belirleyebilirsiniz.

 

Özet: Ekşi bir tat veya koku, ayrıca kokuşmuş bir aroma ve kimyasal lezzet, bir avokadonun bozulduğu ve atmanız gerektiği anlamına gelir.

Avokado faydaları hakkında bilgi edinmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Avokado).

 

5. Küf

 

Avokado küflenir mi? Avokado küfü genellikle beyaz veya gridir. Bulanık görünür. Küfü koklamayın, çünkü küflü sporları soluyabilir ve alerjiniz varsa solunum problemlerini tetikleyebilirsiniz.

 

Etli kısmına nüfuz edebileceği ve çürümesine neden olabileceğinden, dışında küflenmiş avokado satın almaktan kaçının.

 

Bir avokado kesip küf görürseniz, tüm meyveyi atın. Sadece bir alanda küf görebilseniz de yumuşak dokuya kolayca yayılabilir. Onu kurtarmaya çalışmayın ( 6 ).

 

Özet: Küf, bir avokadonun bozulduğunun açık bir işaretidir. Küf, yumuşak dokulu etli kısma geçebileceği, ancak tamamen görünmeyebileceği için tüm meyveyi atmalısınız.


Aşırı Olgunlaşmış Avokadoların Güvenliği

 

Avokado olgunlaştırma sürecinde bazen fazla bekletmiş olabilirsiniz, aşırı olgunlaşmış bir avokado yemenin güvenli olup olmadığı çürüme türüne ve ne kadar ilerlediğine bağlıdır.

 

Olgunlaşma gövde ucundan başladığından ve aşağı doğru ilerlediğinden, eğer etli kısım kahverengileşmeye başlamışsa, olgunlaşmış meyvenin bir kısmını kullanabilirsiniz.

 

Ancak, iyi tadı olmayacakları için avokado renksiz bölgeleri yemeyin. Ek olarak, sizi hasta etme potansiyeline sahip olduğu için, katı, ekşi kokulu veya küflü bir avokadonun herhangi bir bölümünü kurtarmaya çalışmayın ( 2 , 5 , 6 ).

 

Bir avokadoyu kestikten sonra, oksijene maruz kalma nedeniyle etli kısmın kahverengileşmeye başladığını unutmayın. Bu, elmaların kesildiğinde nasıl kahverengiye döndüğüne benzer doğal bir süreçtir (7 ).

 

Kesilen alanların renk değiştirmesini en aza indirmek için, etli kısmın üzerine limon suyu sürün ve buzdolabında kapalı bir kapta saklayın.

 

Avokadoları yakından takip ederseniz ve avokado olgunlaştırma sürecini yavaşlatmak isterseniz, avokadonun olgunlaşmaması için buzdolabında saklayarak israfı azaltabilirsiniz.

 

Fazla olgunlaşmış avokado yenir mi? Aşırı yumuşak ancak bozulmamış avokadolar yemek için güvenlidir ve guacamole, smoothieler, salata sosu ve pişmiş ürünler yapmak için kullanılabilir.

 

Özet: Tatları iyi ise, olgunlaşmış avokado yiyebilirsiniz, ancak bozuk olanlardan kaçının. Bir avokado ne kadar kötüleşirse, potansiyel olarak hastalanmanıza neden olabilecek küflenme olasılığı artar.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Avokado sıkıldığında çukur oluşturuyorsa, küflüyse, ekşi bir koku geliştirdiyse bozulmuştur.

 

İçerden kahverengileşmeye başlıyor ve meyvenin geri kalanı iyi görünüyorsa, güzel kokuyorsa ve tadı güzelse, meyvenin bir kısmını kurtarabilirsiniz.

 

Marketlerde avokadoları dikkatle inceleyin ve atma ihtiyacını ortadan kaldırabilmeniz için onları evde yakından takip edin.

 

İdeal kiloma ulaşmak ve kilo vermek için sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ancak zayıflama suları da hızlı kilo verdiren kürler de işe yaramıyor diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler