Avokado Kalbe İyi Gelir Mi? Haftada Bir Avokado Kalp Hastalığı Riskini %20 Azaltıyor

Avokado Kalbe İyi Gelir Mi? Haftada Bir Avokado Kalp Hastalığı Riskini %20 Azaltıyor

Uzmanlar, haftada bir avokado (iki porsiyona eşdeğer) yiyen insanların, avokado yemeyen insanlara kıyasla koroner kalp hastalığı risklerinin %21 oranında azaldığını buldu.

 

Avokado, diyet lifi, sağlıklı tekli doymamış yağlar ve diğer önemli vitamin ve mineralleri içerir.

Yeni bir araştırmaya göre, her hafta iki veya daha fazla porsiyon avokado yemek, kalp hastalığı riskini beşte bir oranında azaltıyor.

Uzmanlar, haftada bir avokado (iki porsiyona eşdeğer) yiyen insanların, avokado yemeyen insanlara kıyasla koroner kalp hastalığı risklerinin %21 oranında azaldığını buldu.

Günde yarım porsiyon margarin, tereyağı, yumurta, yoğurt, peynir veya işlenmiş etin eşdeğer miktarda avokado ile değiştirilmesi de %16 ila %22 daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirildi.

Avokado içinde ne var? Avokado içeriği, avokado, diyet lifi, sağlıklı tekli doymamış yağlar ve magnezyum ile C, E ve K vitaminleri dahil olmak üzere diğer önemli vitamin ve mineralleri içerir.

Kalp Derneği Dergisi'nde (JAMA) yayınlanan yeni çalışmaya, 68.786 kadın ve 41.701 erkek dahil edildi.

Araştırma için, insanlara diyetleri soruldu ve çalışmanın başlangıcında, daha sonra her dört yılda bir yemek sıklığı anketleri dolduruldu.

30 yıllık takip sırasında 9.185 kalp krizi vakası ve 5.290 felç kaydedildi.

Avokado kalp sağlığı, ABD, Boston'daki Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nun baş yazarı Dr Lorena Pacheco şunları söyledi: “Çalışmamız, bitki kaynaklı doymamış yağların alımının diyet kalitesini iyileştirebileceğine ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde önemli bir bileşen olduğuna dair daha fazla kanıt sağlıyor. ”

Araştırma, eşdeğer miktarda zeytinyağı, fındık ve diğer bitkisel yağların yerine yarım porsiyon avokado almanın ek fayda sağlamadığını buldu.

Avokado yemek ile felç riski arasında hiçbir bağlantı bulunamadı.

Amerikan Kalp Derneği'nin Epidemiyoloji ve Önleme Konseyi başkanı Dr Cheryl Anderson şunları söyledi: “Amerikan Kalp Derneği tarafından önerilen, sebze ve meyve açısından zengin, Akdeniz diyeti gibi sağlıklı diyetlerin alımını iyileştirmek için umutsuzca stratejilere ihtiyacımız var.

"Rutin olarak sağlıklı bir diyet yemenin çözümü tek bir yiyecek olmasa da, bu çalışma avokadoların olası sağlık yararları olduğunun kanıtıdır."

"Bu umut verici çünkü popüler, erişilebilir, arzu edilen ve evde ve restoranlarda yenen yemeklere dahil edilmesi kolay bir gıda maddesi." dedi.

 

 

Uzun Lafın Kısası

Avokadonun içeriğindeki diyet lifi, sağlıklı tekli doymamış yağlar ve diğer vitamin ve minerallerin kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren yeni bir araştırma yayınlanmış. Araştırmaya göre, haftada iki veya daha fazla porsiyon avokado tüketmek, kalp hastalığı riskini beşte bir oranında azaltmaktadır. 

 

Çalışma, 68.786 kadın ve 41.701 erkekten oluşan bir katılımcı grubuyla gerçekleştirildi. Katılımcılara diyetleri hakkında bilgi verildi ve dört yıllık periyotlarla yemek sıklığı anketleri dolduruldu. 30 yıl boyunca yapılan takip sonucunda, 9.185 kalp krizi vakası ve 5.290 felç vakası kaydedildi.

 

Avakado kalbe zararlı mı? Araştırmanın sonuçlarına göre, haftada bir avokado yiyenlerin, avokado tüketmeyenlere göre koroner kalp hastalığı risklerinin %21 oranında azaldığı belirlendi. Ayrıca, günde yarım porsiyon margarin, tereyağı, yumurta, yoğurt, peynir veya işlenmiş etin avokado ile değiştirilmesinin %16 ila %22 daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirildiği görüldü. 

 

Avokado, içeriğindeki diyet lifi, tekli doymamış yağlar ve vitamin ve minerallerle kalp sağlığını olumlu etkileyen bir besin olarak değerlendirilmektedir. Ancak araştırma, eşdeğer miktarda zeytinyağı, fındık ve diğer bitkisel yağların avokado yerine geçmediğini göstermiştir. Ayrıca, avokado tüketimi ile felç riski arasında bir ilişki bulunamamıştır.

 

Bu araştırma, bitki kaynaklı doymamış yağların diyet kalitesini iyileştirebileceğine ve kalp hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğine dair daha fazla kanıt sağlamaktadır. Amerikan Kalp Derneği'nin Epidemiyoloji ve Önleme Konseyi başkanı Dr. Cheryl Anderson, sağlıklı bir diyetin çözümü tek bir yiyecek olmasa da, avokadonun potansiyel sağlık yararlarına sahip popüler ve kolayca erişilebilen bir gıda olduğunu belirtmektedir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın