Astım için Buhar Makinesi: İyi mi Kötü mü?

Astım için Buhar Makinesi: İyi mi Kötü mü?
Evinizde aşırı kuru hava varsa, buhar makinesi ortamınızı daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Astımınız varsa, evinizin nem seviyesi sağlığınızı etkileyebilir. Çok az nem ve burnunuz ve boğazınız kuru ve tahriş olabilir, soğuk algınlığı daha da kötüleşir ve astım kontrolünü zorlaştırır.

 

Toz akarları ve küf gibi çok fazla nem ve alerjen artabilir, alerjik reaksiyonları veya astım ataklarını tetikleyebilir. Çok nemli hava da ağırdır, bu da nefes almayı zorlaştırabilir. Bu nedenle astım hastaları için buhar makinesi etkili bir araçtır.

 

Genel olarak, yüzde 30 ila 50 arasında değişen iç mekan nem seviyeleri astımlı olanlar için en iyi olabilir. Bu nem seviyesi çoğu insan için genellikle rahattır.

 

Havayı doğru nem seviyesinde tutmak astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bir buhar makinesi, su buharı şeklinde havaya ılık veya soğuk nem ekler. Evinizdeki nemi düzenlemenize yardımcı olabilir, ancak düzenli ve bakımlı olması gerekir ya da astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir.


Buhar Makineleri ve Astım

 

İç ortam nem seviyesi hem hava sıcaklığından hem de dış ortam hava koşullarından etkilenir. Soğuk havalarda, evinizdeki hava kuru olabilir. İç mekan ısıtması kuruluğa katkıda bulunabilir.

 

Yıl boyunca kuru bir iklimde yaşıyorsanız, havada yeterli nem olmaması yaşamın sürekli bir gerçeği olabilir. Her iki durumda da hava nemlendirici etkisiyle, bir buhar makinesi doğru miktarda iç mekan nemini korumanıza yardımcı olabilir.

 

Buhar makinelerinin astım semptomlarını hafifletme yeteneği hakkında tıbbi bir fikir birliği yoktur. Ancak, iç mekan havanız hava yollarınızı ve solunum sisteminizi olumsuz etkileyecek kadar kuruysa, bir buhar makinesi yardımcı olabilir.

 

Dikkat

 

Bir buhar makinesi kullanmaya karar verirseniz, önce bilmeniz gereken birkaç şey şunlardır:

 

 • Buhar makineleri, durmadan veya çok yüksek çalışırlarsa astımı kötüleştirebilir, bu da havayı çok nemli yapar.
 • Nemlendiricinizi musluk suyuyla doldurursanız, sudaki havadaki mineraller ciğerlerinizi de tahriş edebilir.
 • Buhar makineleri, düzenli veya düzgün bir şekilde temizlenmedikleri takdirde astımı daha da kötüleştirebilir. Kirli bir buhar makinesi, havaya serbest bıraktıkları bakteri ve mantarları barındırabilir.
 • Buhar makinenizin kimyasal veya ağartıcı içeren ürünlerle temizlenmesi de solunum sistemini tahriş edebilir.

 

Nem Gidericiler ve Astım

 

Nem ve rutubet, sıcaktan soğuğa her türlü iklimde ortaya çıkabilir. Aşırı nemli havada nefes almak solunum sıkıntısına neden olabilir ve astımı şiddetlendirebilir.

 

Nem alıcılar suyu havadan temizleyen elektrikli cihazlardır. Nem gidericinin kullanılması aşırı nemli bir evde nemi düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca küf ve toz akarlarının birikmesini de azaltabilirler.

 

Hangisi Daha İyi?

 

Astımlı insanlar için hangisinin daha iyi olduğu konusunda kesin bir cevap yoktur - bir buhar makinesi veya nem giderici. Genellikle belirli bireye ve astım tetikleyicilerine bağlıdır. Hangisine ihtiyacınız olduğuna karar vermeye çalışmak kafa karıştırıcı olabilir.

 

Eviniz yılın belirli zamanlarında çok kuru hale gelirse, bir buhar makinesi havaya nem ekleyebilir ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olabilir.

 

Tersi doğruysa ve nemli bir ortamda yaşıyorsanız, nem giderici havanın nefes almasını daha rahat hale getirebilir.

 

Mevcut sağlık ihtiyaçlarınız da dikkate alınmalıdır. Birçok insan soğuk veya solunum yolu enfeksiyonu olduğunda otomatik olarak bir buhar makinesine ulaşır ve nemli havada nefes almanın tıkanıklığı gidermeye yardımcı olacağını varsayar. Bazı doktorlar da bunu tavsiye ediyor.

 

Bir buhar makinesi kullanmak bazı durumlarda nefes almanızı kolaylaştırabilir, ancak astımınız veya küf veya toz akarlarına karşı alerjiniz varsa solunum enfeksiyonunu daha da kötüleştirebilir.

 

Siz veya çocuğunuzda astım varsa ve buhar makinesi kullanmak istiyorsanız:

 

 • Her 1 ila 3 günde bir temizlendiğinden ve mineralize kabuk içermediğinden emin olun.
 • Filtreyi haftalık olarak veya üretici tarafından önerilen sıklıkta değiştirin.
 • Musluk suyu yerine demineralize veya damıtılmış su kullanın.
 • Çamaşır suyu veya kimyasal temizleyiciler yerine beyaz sirke veya yumuşak bulaşık sabunu gibi doğal temizleyicilerle yıkayın.


En İyi Ürünler

 

Buhar makineleri ve nem gidericiler fiyat ve özelliklerine göre değişir.

 

Buhar Makineleri

 

Bir buhar makinesi satın almadan önce, yapmanız gereken sıcak buhar makinesi mi yoksa soğuk buhar makinesi mi almak istediğinize karar vermek. Ayrıca, odanızın boyutunu da dikkate aldığınızdan emin olun. Bir buhar makinesinde aranacak özellikler şunlardır:

 

 • Maliyet - Buhar makinesi ne kadar? Fiyatları markalara göre değişiklik göstermekle birlikte 200-500 lira civarında bulabilirsiniz.
 • Çıkış ayarlarının sayısı
 • Temizlemesi kolay
 • Zamanlayıcı veya otomatik kapanma özelliği
 • Gürültü seviyesi

 

Nem Alıcılar

 

Bir nem alma cihazı satın almadan önce, evinizdeki nem miktarını ve nem alma cihazınızın çalışacağı odanın boyutunu göz önünde bulundurun.

 

Nem alıcılar çeşitli boyutlarda gelir. Küçük birimler tipik olarak günde yaklaşık 30 pint su çıkarır. Büyük birimler 70 pint'e kadar çıkarabilir.

 

Buhar makineleri gibi nem gidericiler de temiz tutulmalıdır. Birçoğunun yakaladıkları suyun elle çıkarılması gerekir. Bir nem alıcıda aranacak özellikler şunlardır:

 

 • Maliyet
 • Boyut
 • Gürültü seviyesi
 • Kaldırması ve temizlemesi kolay
 • Evinizin nem seviyesini izleyebilmeniz için dijital okuma veya erişimi kolay diğer işlevler
 • Otomatik kapatma vanası veya aşırı ısınmayı veya su taşmasını önlemeye yardımcı olan diğer güvenlik kontrolleri

 

Astım İçin Yaşam Tarzı İpuçları

 

Evinizin havasını uygun bir nem seviyesinde tutmak yardımcı olabilir, ancak astımı tamamen kontrol etmek yeterli değildir.

 

Astımınız varsa, doktorunuz muhtemelen sizin için denetleyici ve kurtarma ilaçları reçete etmiştir. Doktorunuzun talimatlarını izlemeniz ve belirtileriniz kontrol altında olsa bile reçete ettiğiniz astım önleme ilaçlarını kullanmaya devam etmeniz önemlidir.

 

Reçetelerinizi almanıza ek olarak, bu ipuçları astımı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir:

 

 • Polen, hayvan kepeği ve toz akarları gibi astım tetikleyicilerini tanımlayın ve bunlardan kaçının.
 • Sigara içmeyin veya sigara dumanına maruz kalmayın.
 • İkinci ve üçüncü kişilerden gelen dumanlardan kaçının.
 • Ellerinizi sık sık yıkayarak ve hasta olan insanlardan kaçınarak soğuk algınlığı ve virüslerden kaçının.
 • Yeterli uyuyun.
 • Düzenli egzersiz yapın.

 

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

 

Astım yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir, ancak tıbbi müdahaleler önemli ölçüde yardımcı olabilir. Astım konusunda erken uyarı belirtileriniz varsa, doktorunuza danışın. Astım belirtileri:

 

 • Nefes darlığı
 • Öksürme
 • Hırıltı
 • Tükenme - çabuk yorulma
 • Göğüste sıkışma

Birçok insan astım atağı olana kadar astımları olduğunu bilmez. Astım krizi geçirirseniz, derhal 112'yi veya doktorunuzu arayın. Astım atağının belirtileri şunları içerir:

 

 • Göğüste ağrı veya gerginlik
 • Şiddetli nefes darlığı veya nefes darlığı
 • Kontrol edilemeyen öksürme veya hırıltı

 

Uzun Lafın Kısası

 

Evinizde aşırı kuru hava varsa, buhar makinesi ortamınızı daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir. Astımı olan insanlar için bu, havayı daha az tahriş edebilir ve nefes almayı kolaylaştırabilir.

 

Bununla birlikte, bir buhar makinesi, düzgün bir şekilde temizlenmez, korunmazsa veya kişinin alerjisi olduğu organizmaların büyümesini teşvik ederse astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir.


Diyet yemek listesi arıyor, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler