Asit Reflüye İyi Gelen ve Gelmeyen Yiyecekler

Asit Reflüye İyi Gelen ve Gelmeyen Yiyecekler
Asit reflüsü olan insanlar genellikle semptomlarını yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz satılan ilaçlar ile yönetebilirler.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Asit reflü, mideden yemek borusuna asit geri akışı olduğunda ortaya çıkar. Bu yaygın bir durumdur, ancak komplikasyonlara veya mide ekşimesi gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

 

Bunun olmasının bir nedeni, alt özofagus sfinkterinin (LES) zayıflaması veya hasar görmesidir. Normalde LES midede yiyeceklerin yemek borusuna girmesini önlemek için kapanır.

 

Yediğiniz yiyecekler midenizin ürettiği asit miktarını etkiler. Doğru yiyecek türlerini yemek, ciddi ve kronik bir asit reflü formu olan asit reflü veya gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) kontrolünde anahtardır.

 

Asit Reflü Belirtilerinizi Azaltmaya İyi Gelecek Yiyecekler

 

Reflü semptomları, mide asidinin yemek borusuna temas etmesinden dolayı tahrişe ve ağrıya neden olabilir. Çok fazla asidiniz varsa, asit reflü semptomlarını yönetmek için bu spesifik gıdaları diyetinize dahil edebilirsiniz.

 

Bu yiyeceklerin hiçbiri durumunuzu iyileştirmez ve bu spesifik yiyecekleri belirtilerinizi yatıştırmak için kullanma kararınız onlarla olan deneyimlerinize dayanmalıdır.

 

1. Sebzeler

 


Sebzeler doğal olarak yağ ve şeker bakımından düşüktür ve mide asidini azaltmaya yardımcı olurlar. İyi seçenekler arasında taze fasulye, brokoli, kuşkonmaz, karnabahar, yeşil yapraklılar, patates ve salatalık bulunur.

 

2. Zencefil

 

Zencefil, doğal anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Mide ekşimesi ve diğer gastrointestinal problemler için doğal bir tedavidir. Tariflere veya smoothielere rendelenmiş veya dilimlenmiş zencefil kökü ekleyebilir veya semptomları hafifletmek için zencefil çayı içebilirsiniz.

 

3. Yulaf Ezmesi

 

Yulaf ezmesi bir kahvaltı favorisi, tam bir tahıl ve mükemmel bir lif kaynağıdır. Lif bakımından yüksek bir diyet, daha düşük asit reflü riski ile ilişkilendirilmiştir. Diğer lif seçenekleri arasında tam tahıllı ekmekler ve tam tahıllı pirinç bulunur.

 

4. Narenciye Olmayan Meyveler

 


Kavunlar, muzlar, elmalar ve armutlar dahil olmak üzere naranciye olmayan meyvelerin, reflü semptomlarını asidik meyvelere göre tetikleme olasılığı daha düşüktür.

 

5. Yağsız Etler ve Deniz Ürünleri

 

Tavuk, hindi, balık ve deniz ürünleri gibi yağsız etler az yağlıdır ve asit reflü semptomlarını azaltır. Izgara, fırınlanmış veya haşlanmış olarak deneyin.

 

6. Yumurta Akı

 

Yumurta akı iyi bir seçenektir. Bununla birlikte, yağ oranı yüksek ve reflü semptomlarını tetikleyebilen yumurta sarısından uzak durun.

 

7. Sağlıklı Yağlar

 

Sağlıklı yağ kaynakları avokado, ceviz, keten tohumu, zeytinyağı, susam yağı ve ayçiçeği yağını içerir. Doymuş yağ ve trans yağ alımını azaltın ve bunları daha sağlıklı doymamış yağlarla değiştirin.

 

Asit Reflüye Neden Olan Tetikleyicilerinizi Bulma

 

Mide ekşimesi, asit reflü ve GERD'nin yaygın bir semptomudur. Bir öğün veya belirli yiyecekleri yedikten sonra midenizde veya göğsünüzde yanma hissi geliştirebilirsiniz. GERD ayrıca özofagusunuza asit hareket ettikçe kusmaya veya geğirmeye neden olabilir.

 

Diğer semptomlar şunları içerir:

 

 • kuru öksürük
 • boğaz ağrısı
 • şişkinlik
 • geğirme veya hıçkırık
 • yutma güçlüğü
 • boğazında şişlik

 

GERD'li birçok insan belirli yiyeceklerin semptomlarını tetiklediğini bulur. Hiçbir diyet GERD'nin tüm semptomlarını önleyemez ve gıda tetikleyicileri herkes için farklıdır.

 

Bireysel tetikleyicilerinizi tanımlamak için bir yiyecek günlüğü tutun ve aşağıdakileri izleyin:

 

 • hangi yiyecekleri yersin
 • günün hangi saatinde yersin
 • hangi belirtileri yaşıyorsun

 

Günlüğü en az bir hafta saklayın. Diyetiniz değişiyorsa, yiyeceklerinizi daha uzun süre takip etmek faydalıdır. Günlüğü, GERD’nizi etkileyen belirli yiyecekleri ve içecekleri tanımlamak için kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca, buradaki diyet ve beslenme önerileri yemeklerinizi planlamanın bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu kılavuzu yemek günlüğünüz ve doktorunuzun önerileri ile birlikte kullanın. Amaç semptomlarınızı en aza indirmek ve kontrol etmektir.

 

Reflü Hastaları İçin Yaygın Tetikleyici Yiyecekler

 

Doktorlar hangi gıdaların reflü semptomlarına neden olduğunu tartışmasına rağmen, bazı gıdaların birçok insan için sorun yarattığı gösterilmiştir. Semptomlarınızı kontrol etmek için, aşağıdaki yiyecekleri diyetinizden çıkararak başlayabilirsiniz.

 

Yüksek Yağlı Gıdalar

 


Kızarmış ve yağlı yiyecekler LES'in gevşemesine neden olarak daha fazla mide asidinin yemek borusuna geri dönmesine izin verebilir. Bu gıdalar ayrıca mide boşalmasını geciktirir.

 

Yüksek yağlı yiyecekler tüketmek, sizi reflü semptomları için daha fazla riske sokar, bu nedenle toplam günlük yağ alımınızı azaltmak yardımcı olabilir.

 

Aşağıdaki gıdalar yüksek yağ içeriğine sahiptir. Bunlardan kaçının veya az tüketin:

 

 • patates kızartması ve soğan halkası
 • tereyağı, tam yağlı süt, normal peynir ve ekşi krema gibi tam yağlı süt ürünleri
 • sığır eti veya kuzu etinin yağlı veya kızartılmış kesimler
 • pastırması yağı, jambon yağı
 • dondurma ve patates cipsi gibi tatlılar veya atıştırmalıklar
 • kremalı soslar ve kremalı salata sosları
 • yağlı yiyecekler

 

Domates ve Narenciye

 

Sağlıklı bir diyette meyve ve sebzeler önemlidir. Ancak bazı meyveler GERD semptomlarına, özellikle yüksek asitli meyveler, neden olabilir veya sempromları kötüleştirebilir. Sık asit geri akışınız varsa, aşağıdaki gıdaların alımını azaltmalı veya ortadan kaldırmalısınız:

 

 • portakal
 • greyfurt
 • limonlar
 • misket limonu
 • ananas
 • domates
 • domates sosu veya pizza gibi onu kullanan yiyecekler
 • salsa

 

Çikolata

 


Çikolata, metilksantin adı verilen bir bileşen içerir. LES'deki düz kası gevşettiği ve reflüyü arttırdığı gösterilmiştir.

 

Sarımsak, Soğan ve Baharatlı Yiyecekler

 

Soğan ve sarımsak gibi baharatlı ve keskin yiyecekler birçok insanda mide ekşimesi semptomlarını tetikler.

 

Bu yiyecekler herkeste reflü tetiklemeyecektir. Ancak çok fazla soğan veya sarımsak yerseniz, yemeklerinizi günlüğünüzde dikkatlice takip ettiğinizden emin olun. Bu yiyeceklerin bazıları, baharatlı yiyeceklerle birlikte, sizi diğer yiyeceklerden daha fazla rahatsız edebilir.

 

Kafein

 

Asit reflüsü olan kişiler sabah kahvelerinden sonra semptomlarının etkilendiğini fark edebilir. Bunun nedeni, kafeinin bilinen bir asit reflü tetikleyicisi olmasıdır.

 

Nane

 

Nane ve nane aroması olan sakız gibi ürünler asit reflü semptomlarını da tetikleyebilir.

 

Diğer Gıdalar

 

Yukarıdaki listelerde yaygın tetikleyiciler bulunurken, diğer gıdalara karşı benzersiz intoleransınız olabilir. Semptomların iyileşip iyileşmediğini görmek için üç ila dört hafta boyunca bu gıdaları tüketmemeyi düşünebilirsiniz: süt, ekmek ve kraker gibi un bazlı ürünler ve peynir altı suyu proteini.

 

Asit Reflü İçin Yaşam Tarzı Değişiklikleri 

 

Reflü semptomlarını diyet ve beslenme ile kontrol etmenin yanı sıra, yaşam tarzı değişiklikleri ile semptomları yönetebilirsiniz. Şu ipuçlarını deneyin:

 

 • Asit üretimini azaltan antasitler ve diğer ilaçları alın. (Aşırı kullanım olumsuz yan etkilere neden olabilir.)
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.
 • Nane veya nane aromalı olmayan sakız çiğneyin.
 • Alkolden kaçının.
 • Sigara içmeyi bırak.
 • Aşırı yemeyin ve yavaş tüketin.
 • Yedikten sonra en az iki saat yatmayın.
 • Sıkı kıyafetlerden kaçının.
 • Yatmadan önce üç ila dört saat bir şeyler yemeyin.
 • Uyurken reflü semptomlarını azaltmak için yastığınızı kaldırın.

 

Asit Reflü İçin Araştırmalar Ne Diyor?

 

GERD'yi önlemek için herhangi bir diyet kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte, bazı gıdalar bazı insanlarda semptomları hafifletebilir.

 

Araştırmalar, özellikle meyve ve sebze şeklinde artan lif alımının GERD'ye karşı koruyabildiğini göstermektedir. Ancak bilim adamları, lifin GERD semptomlarını nasıl önlediğinden henüz emin değiller.

 

Diyet lifinizi arttırmak genellikle iyi bir fikirdir. GERD semptomlarına yardımcı olmanın yanı sıra, lif ayrıca düzenleyebilir:

 

 • yüksek kolestorol
 • kontrolsüz kan şekeri
 • hemoroid ve diğer bağırsak problemleri

 

Bazı yiyeceklerin diyetinizin bir parçası olup olmayacağı konusunda sorularınız varsa doktorunuzla konuşun. Bir kişinin asit reflüsünü iyileştirmeye yardımcı olan gıdalar, başka biri için sorunlu olabilir.

 

Doktorunuzla çalışmak, semptomlarınızı kontrol etmek veya azaltmak için bir diyet geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

GERD'li insanlar genellikle semptomlarını yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz satılan ilaçlar ile yönetebilirler.

 

Yaşam tarzı değişirse ve ilaçlar semptomları iyileştirmezse doktorunuzla konuşun. Doktorunuz reçeteli ilaçlar veya aşırı durumlarda cerrahi yöntem önerebilir.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler