Asit Reflüye Hangi İçecek İyi Gelir Hangi İçecek İyi Gelmez?

Asit Reflüye Hangi İçecek İyi Gelir Hangi İçecek İyi Gelmez?
Asit reflü veya gastroözofageal reflü hastalığınız (GERD) varsa, belirli yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Asit reflü veya gastroözofageal reflü hastalığınız (GERD) varsa, belirli yiyecek ve içeceklerden kaçınarak yemek zamanlarınızı geçirebilirsiniz. Bu koşullar mide asidinin yemek borusuna geri sızmasına neden olur.

 

GERD belirtileri yediklerinizden etkilenir. Semptomlar öksürük, bulantı ve ses kısıklığını içerebilir. Geğirme, boğaz ağrısı ve kusma da GERD ile yaygın olarak ilişkilidir. Diyetinize dahil etmeye veya bunlardan kaçınmaya karar verdiğiniz şeyler bazı semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Kahve, kola ve asidik meyve suları gibi içecekler genellikle “İÇME” listesinin başında gelir. Bu içecekler GERD semptomları riskini artırabilir. Bunun yerine, semptomları azaltmak için içmeniz gerekenler:

 

Bitki Çayı

 


Bitkisel çaylar sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur. Gaz ve bulantı gibi birçok mide problemini yatıştırır. Asit reflü için kafeinsiz bitki çayı deneyin, ancak nane veya nane çaylarından kaçının. Nane birçokları için asit reflüyü tetikler.

 

Papatya, meyan kökü, kaygan karaağaç ve hatmi GERD semptomlarını yatıştırmak için daha iyi bitkisel ilaçlar olabilir.

 

Meyan, mide asidinin etkilerini sakinleştirmeye yardımcı olan özofagus astarının mukus kaplamasının artmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, rezene, hatmi kökü veya papatya çayının etkinliğini doğrulamak için yeterli kanıt yoktur.

 

Kurutulmuş otları çay ekstraktları olarak kullanırken, bir fincan sıcak su başına bir çay kaşığı ot kullanmalısınız. 5 ila 10 dakika boyunca yapraklar veya çiçekleri demlemelisiniz.Kök kullanıyorsanız, 10 ila 20 dakika demleyin. En iyi sonuçlar için günde iki ila dört bardak içilir.

 

Bazı bitkilerin bazı reçeteli ilaçları etkileyebileceğini unutmayın, bu nedenle bitkisel bir ilaç denemeden önce doktorunuzla konuşun.

 

Az Yağlı veya Yağsız Süt

 

İnek sütü bazı insanlar için sindirimi zordur ve önemli miktarda yağ içerebilir. Tüm yüksek yağlı yiyecekler gibi, tam yağlı inek sütü, alt özofagus sfinkterini rahatlatabilir ve bu da reflü semptomlarına neden olabilir veya kötüleştirebilir.

 

İnek sütü ürünlerini tercih etmeniz gerekiyorsa, yağ oranı en düşük olanları seçin.

 

Bitki Bazlı Süt

 


Laktoza tahammülsüz olan veya sadece sütten kaynaklanan asit reflü semptomlarında artış yaşayan insanlar için bitki bazlı sütler iyi bir çözümdür. Bugün, bu ürünlerin çeşitleri vardır, bunlar arasında:

 

 • soya sütü
 • badem sütü
 • keten sütü
 • kaju sütü
 • Hindistan cevizi sütü

 

Örneğin badem sütü, mide asiditesini nötralize etmeye ve asit reflü semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir alkalin bileşimine sahiptir. Soya sütü, çoğu süt ürününden daha az yağ içerir, bu da GERD'li insanlar için daha güvenli bir seçimdir.

 

Karragenan, bitkisel sütlerde yaygın bir katkı maddesidir ve sindirim semptomlarına katkıda bulunabilir. Etiketlerinizi kontrol edin ve GERD'niz varsa bu katkı maddesinden kaçının.

 

Meyve Suyu

 

Narenciye içecekleri, ananas suyu, elma suyu gibi içecekler çok asidiktir ve asit geri akışına neden olabilir. Bazı meyve suları daha az asidiktir ve bu nedenle çoğu insanda GERD semptomlarını tetikleme olasılığı daha düşüktür. İyi seçenekler şunları içerir:

 

 • havuç suyu
 • aloe vera suyu
 • lahana suyu
 • pancar, karpuz, ıspanak, salatalık veya armut gibi daha az asidik gıdalarla yapılan taze sıkılmış içecekler

 

Domates bazlı gıdalar reflü semptomlarını tetikleyebildiğinden domates suyundan kaçınmak da GERD semptomlarını azaltabilir.

 

Smoothieler

 

Smoothieler, neredeyse herkesin diyetlerine daha fazla vitamin ve mineral katması için harika bir yoldur. GERD'li insanlar için son derece iyi ve lezzetli bir seçenektir.

 

Bir smoothie yaparken armut veya karpuz gibi meyve suları ile aynı düşük asitli meyveleri arayın. Ayrıca, ıspanak veya lahana gibi yeşil sebzeler eklemeyi deneyin.

 

Ispanak ve avokado içeren düşük karbonhidratlı smoothie deneyebilirsiniz.

 

Su

 

Bazen en basit çözümler en mantıklı olandır. Çoğu suyun pH'ı nötr veya 7.0'dır, bu da asidik bir öğünün pH'ını yükseltmeye yardımcı olabilir.

 

Bu çok nadir olmakla birlikte, çok fazla suyun vücudunuzdaki mineral dengesini bozabileceğini ve bunun da asit reflü olasılığını artıracağını unutmayın.

 

Hindistan Cevizi Suyu

 


Şekersiz Hindistan cevizi suyu asit reflüsü olan insanlar için başka bir harika seçenek olabilir. Bu içecek, potasyum gibi yararlı bir elektrolit kaynağıdır. Bu elektrolitler vücutta pH dengesini arttırır, bu da asit reflü kontrolü için çok önemlidir.

 

Asit Reflü Hastaları Ne İçmemeli?

 

Bazı içecekler reflü semptomlarını şiddetlendirebilir ve bundan kaçınılmalıdır. Örnekler arasında meyve suları, kafeinli içecekler ve gazlı içecekler sayılabilir.

 

Narenciye Suları

 

Narenciye suları doğal olarak oldukça asidiktir ve bu nedenle asit geri akışını şiddetlendirebilir. Narenciye sularına örnekler:

 

 • limon suyu
 • portakal suyu
 • mandalina suyu
 • misket limonu suyu
 • greyfurt suyu

 

Narenciye meyvesinde doğal olarak bulunan sitrik asit yemek borusunu tahriş edebilir. Mide daha asidik gıdalara dayanıklıyken yemek borusu değildir.

 

Meyve suyu içecekleri alırken, sitrik asit olup olmadığını kontrol edin ve içerenlerden kaçının. Bazen lezzet verici olarak kullanılır.

 

Kahve

 

Sabah kahvesi birçokları için günlük bir alışkanlıktır, ancak asit reflüsü olan insanlar mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Kahve, özellikle yemek yediğinizde yemek borunuza kadar yükselebilecek aşırı mide asidi salgılarını uyarabilir. Bu, asit reflü semptomlarının artmasına neden olur.

 

Gazlı içecekler veya çaylar gibi diğer kafeinli içecekler de benzer etkilere sahip olabilir ve mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

 

Alkol

 

Alkol, bir kadeh şarap içtiğinizden veya bir margaritayı bitirdiğinizde bağımsız olarak asit reflüsünü olumsuz yönde etkileyebilir. Sert likörün geri akış koşullarını hızlı bir şekilde ağırlaştırması daha olasıdır, ancak büyük veya asidik bir yemeğe sahip bir kadeh şarap da rahatsızlığa neden olabilir.

 

Ağır alkol tüketimi GERD gelişimi için bir risk faktörü olabilir. Mide ve yemek borusunda mukozal hasara neden olabilir.

 

Hamilelik Sırasında Asit Reflü

 

Daha önce hiç asit reflü yaşamamış olan bazı kadınlar, gebelikleri boyunca asit reflü veya mide ekşimesi belirtileri geliştirir. Bu normaldir ve hamilelik bittikten sonra birçok kadında bu durum azalmış veya semptom göstermemiştir.

 

Yukarıda tartışılan yönergelere uymanın yanı sıra asit reflü semptomlarını önlemek için sıvıları hızlı bir şekilde içmek yerine yudumlamayı deneyin. Semptomlarınızı neyin şiddetlendirdiğini takip etmeye yardımcı olacak bir gıda günlüğü tutmak hamileliğiniz boyunca semptomları önlemenize yardımcı olabilir.

 

Asit Reflü Tedavisi

 

GERD veya asit reflünüz diyet değişikliklerine cevap vermediyse, diğer ilaçlar rahatlama sağlayabilir.

 

Reçetesiz (OTC) tedaviler şunları içerir:

 

 • kalsiyum-karbonat ( Tums ) gibi OTC antasitlerinin geçici kullanımı
 • omeprazol (Prilosec) veya lansoprazol (Prevacid) gibi proton pompası inhibitörleri
 • Famotidin (Pepcid AC) gibi H2 reseptör blokerleri
 • deglisirizine meyan kökü

 

Reçeteli ilaçlar şunları içerir:

 

 • reçeteli proton pompa inhibitörleri
 • reçete mukavemetli H2 reseptör blokerleri

 

Aşırı durumlarda, cerrahi bir seçenek olabilir. Cerrahi, alt özofagus sfinkterini güçlendirebilir.

 

GERD ve Asit Reflü İçin En İyi Alışkanlıklar

 

Yemekte olduğu gibi, içecekleri ne zaman ve nasıl içtiğiniz GERD semptomlarında bir fark yaratabilir. Aşağıdaki ipuçları belirtileri uzak tutmaya yardımcı olabilir:

 

Günün geç saatlerinde aşırı yemek yemeye neden olabilecek kahvaltı veya öğle yemeğini atlamaktan kaçının.
Mide ekşimesine neden olabilecek içecekler de dahil olmak üzere gece geç saatte atıştırmalıklardan vazgeçin. Buna gazlı ve kafeinli içecekler dahildir.
Yeme ve içme sırasında ve sonrasında dik pozisyonda kalın. Yatmadan önce en az üç saat yemek yemeyin.
Alkol tüketiminizi azaltın. Çok fazla alkol almak bazı insanlarda reflü semptomlarına neden olabilir.
Baharatlı yiyecekleri ve kızarmış yiyecekleri azaltın veya ortadan kaldırın.
Yer çekimi, asitin yemek borusuna sızmasını önlemeye yardımcı olmak için yastığınızla başınızı kaldırın.
Sağlıklı içecek alışkanlıkları uygulayarak, belirtilerinizin belirli yiyecek ve içeceklere nasıl tepki verdiğini not ederek, reflü semptomlarınızı azaltabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler