Asesülfam Potasyum Hakkında Her Şey

Asesülfam Potasyum Hakkında Her Şey
Sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Asesülfam K Nedir? Asesülfam Potasyum

 

Sofra şekerinden 200 kat daha tatlıdır, ancak asesülfam potasyum ekşi bir üne sahiptir.

 

Asesülfam K veya Ace-K olarak da bilinen bileşen, şekersiz ürünlerde bulunan kalorisiz bir tatlandırıcıdır. Yalnız, hafif acı bir tat sonrası olan beyaz bir kristal tozdur. Bu tat nedeniyle, genellikle her ikisi de kendi başlarına tartışmalı olan sukraloz veya aspartam gibi diğer tatlandırıcılar ile harmanlanır.

 

Ace-K alkolsüz içecekler, protein karışımları, içecek karışımları, dondurulmuş tatlılar, pişmiş ürünler, şeker, sakız ve masa üstü tatlandırıcılarda bulunabilir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Ace-K'nin 1998 yılında alkolsüz içeceklerde kullanımını onaylayarak tüketicinin bileşene maruziyetini arttırdı.

 

FDA tarafından güvenli olduğu düşünülse de, bazıları potansiyel olarak tehlikeli sağlık etkileri olduğuna inanıyor.


Asesülfam Güvenli  Mi?

 

Ace-K ile ilgili ilk güvenlik testleri 1970'lerde yapıldı. Diğer şeylerin yanı sıra, bu testler bileşiğin sıçanlarda kanserojen veya kansere neden olabileceğini gösterdi. Bu testlerin geçerliliği yıllar içinde sorgulanmıştır. Ace-K'nin kötü şöhreti için zemin hazırlayan güvenlik testleri birkaç eksiklik randomizasyon kusurları, kötü hayvan takibi ve yetersiz test süresi gibi çeşitli eksikliklere sahipti.

 

Bununla birlikte, sonuçlarının tartışması devam etmektedir. 1996 yılında, Kamu Yararı İçin Bilim Merkezi (CSPI), FDA'yı alkolsüz içeceklere dahil edilmesine izin vermeden önce asesulfam k üzerinde daha fazla test yapmaya çağırdı. CSPI, 1970'lerin ilk güvenlik testinin kusurlu olmasına rağmen, mevcut araştırmaların asesülfam k güvenliğini kanıtlamadığını söyleyen birkaç ajans arasında yer alıyor.

 

Katkı maddelerinden uzak sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Asesülfam K Risklerinin Kanıtı - Asesulfam K Zararları

 

Asesülfam k zararlı mı? CSPI erken araştırma eksikliklerine rağmen asesülfam k ve kanser arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Ayrıca asetoasetamid olarak adlandırılan bir şeyin (asesülfam k'yı parçaladığı için vücutta yaratıldığı) laboratuvar hayvanlarında tiroid hasarına yol açabileceğine dair kanıtlar vardır.

 

Son olarak, bir çalışma, erkek farelerde asesülfam k'nın kronik kullanımının, 40 haftalık bir süre boyunca beyin fonksiyonundaki olası değişikliklerle bağlantılı olduğunu belirledi.

 

Bununla birlikte, CSPI ve başka yerlerdeki aksine kanıtlarla bile, FDA ve Avrupa Birliği'nin tüketici koruma ajansı, asesülfam k'nın güvenliğini koruyanlar arasındadır.

 

Uzun Lafını Kısası

 

Tartışmalı geçmişe sahip gıda katkı maddeleri söz konusu olduğunda daha sağlıklı bir karar almak isterseniz, asesülfam k'dan uzak durmak en iyisi olabilir.

 

Satın aldığınız yiyecek ve içeceklerin etiketlerini okuyarak, tatlandırıcıyı tanımlayabilmelisiniz. Asesülfam, asesülfam potasyum, asesülfam K veya Ace-K olarak listelenecektir. 

 

Şekersiz bir tatlandırıcı olduğu için, büyük ölçüde şekersiz veya düşük şekerli ürünlerde bulunacaktır. Diyet sodaları asesülfam k ve diğer yapay tatlandırıcıların bir kombinasyonu ile tatlandırılabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler