Artrit Hastalığına Ne İyi Gelir? Artrit Tedavisi Efsaneleri

Artrit Hastalığına Ne İyi Gelir? Artrit Tedavisi Efsaneleri
Hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur, ancak semptomları hafifletmeye neyin yardımcı olabileceği konusunda birçok fikir vardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Artrit tedavisi nasıl olur? Artrite ne iyi gelir? Artrit tedavisi için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Yediğiniz besinlere ve kilonuza dikkat etmelisiniz. Artrite iyi gelen yiyecekler somon, chia, keten, turunçgiller gibi besinlerdir.


Yiyecek ve Artrit

 

Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 23'üne artrit teşhisi konulmuştur. Hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur, ancak semptomları hafifletmeye neyin yardımcı olabileceği konusunda birçok fikir vardır.

 

Süt daha fazla ağrıya neden olur mu? Domatesler güvenli listenin dışında mı? Ayakkabınıza tuz serpmek kemiklerinizden nem çekebilir mi?

 

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarından kurtulmak ve sağlıklı beslenme planıyla zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Domates

 

Romatoid artrit domates, genellikle artriti kötüleştirdiği için kötüdür. Bunun nedeni, domateslerin doğal olarak solanin adı verilen bir toksin üretmesidir. Bu toksinin iltihaplanma, şişme ve eklem ağrısına katkıda bulunduğuna inanılıyor.

 

Bununla birlikte, artrit ağrısı ile domates - veya patates ve patlıcan gibi kuzenleri arasında hiçbir ilişki bulunamamıştır.

 

Peki bu efsane nasıl başladı? Domates bitkisinin yaprakları meyveyi hayvanlardan ve mantarlardan korumak için zehirlidir.

 

Patatese gelince, yeşil lekelerden kaçının. Bu yeşil noktalar sizi hasta edebilecek toksinler içerir.

 

Narenciye

 

Greyfurt yemekten hoşlanıyorsanız, doktorunuza almamanız gereken ilaçları sorun.

 

Bu sağlıklı kahvaltılık temel gıda maddesi, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, enfeksiyonlar ve kalp problemlerini tedavi etmek için alınan ilaçlar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Ancak turunçgilleri artrit ağrısı ile ilişkilendiren hiçbir kanıt yoktur.

 

Aslında, turunçgillerde bulunan C vitamini, artritinize yardımcı olabilir. Vücudunuzun, sağlıklı kemiklerin gerekli bir bileşeni olan kolajeni yapmasına neden olabilir.

 

Sirke

 

Bazı savunucular, elma sirkesi içmenin artrit ağrısını ve hastalığın ilerlemesini azaltabileceğini, çünkü sirke iltihaplanmaya neden olan serbest radikalleri yok ettiğini iddia ediyor. Bu sadece durum böyle değil.

 

Sirkeden tamamen uzak durmayın, sadece salatalarda kullanın.

 

Artriti olanların uzak durması gereken yiyecek ve içecekler hakkında bilgi için tıklayın (artrit).

 

Alkolle Islatılmış Kuru Üzüm

 

Romatoid artrit alkol, alkole batırılmış kuru üzüm artrit belirtilerinizin kaybolmasına neden olabilir, ancak yalnızca alkolün etkileri geçene kadar. Kuru üzümdeki kükürtün eklem ağrısını hafiflettiğine dair bir inanç da vardır.

 

Bununla birlikte, cin veya başka herhangi bir alkol-gıda kombinasyonuna batırılmış kuru üzümün artritinizi daha iyi hale getireceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

 

Öte yandan, çok fazla alkol bağışıklık sisteminizi bozarak sizi hastalığa karşı savunmasız bırakabilir ve artritinizi daha da kötüleştirebilir. Artritiniz gut ile komplike hale geliyorsa, kırmızı şarap içmek ağrıyı daha da kötüleştirebilir.

 

Süt Ürünleri

 

Bazı insanlar süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinden kaçınmanın artrit semptomlarını azaltacağına inanıyor. Bu fikir, birçok insanın laktoz intoleransı olduğu, yani vücutlarının süt ürünlerini gerektiği gibi emmediği inancından gelir.

 

Bu spekülasyonu besleyen süt alerjileri de artıyor.

 

Emilimini engelleyen herhangi bir durum, vücudunuzun gerekli besinleri almasını engeller ve bu da bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Ancak Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, çoğu insan az miktarda süt ürünlerini semptomsuz tüketebilir.

 

Süt alerjiniz olmadığı sürece, artritiniz varsa süt, sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

 

Jelatin

 

Jelatin size jelatinimsi eklemlere mi neden oluyor? Bu yiyecek efsanesi muhtemelen, bir yiyecekteki fiziksel niteliklerin vücuda faydalı şekillerde dönüşeceği şeklindeki modası geçmiş (ve yanlış) düşünceden kaynaklanmaktadır.

 

Jelatin sert eklemleri daha yumuşak hale getirmez. Jelatin, artrit ağrısında hiçbir fark yaratmaz. Eğer umursamıyorsanız, kaçınabilirsiniz, favoriniz ise, ölçülü olun.

 

Osteoartrit nedir? Öğrenmek için tıklayın (osteoartrit).

 

Ayakkabılardaki Tuz

 

Birçok insan, hava yağmurlu veya nemli olduğunda artritlerinin daha kötü hissettirdiğini söylüyor. Ayakkabılarınıza tuz serpmenin artrit ağrısını ortadan kaldıracağı efsanesinin ortaya çıktığı yer burasıdır.

 

Buradaki düşünce, nemi doğal olarak kendine çeken tuzun vücuttan nemi çekeceği ve eklemlerdeki şişliği azaltacağıdır. Ne yazık ki o kadar basit değil. Yüksek sodyumlu topuklu ayakkabı giymenin tıbbi bir nedeni yoktur.

 

Oruç

 

Romatoid artrit oruç, oruç tutmanın ve sağlığa faydalarının olduğu farzedilen bilgi eksikliği yoktur. Bazı araştırmalara göre oruç, romatoid artrit semptomlarını iyileştirebilir. Ancak olumlu etkiler kısa vadelidir ve normal diyete döndüğünüzde semptomlar geri döner.

 

Oruç tutmanın artriti tedavi etmeye yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

 

Sağlıklı bir kiloyu korumak, artritik eklemlerdeki baskıyı azaltabilir. Ancak bunu başarmanın oruç tutmaktan daha sağlıklı yolları var.

 

Örneğin, haftada en az 3 gün en az 30 dakika egzersiz yapın, meyve, sebze ve yağsız et gibi daha sağlıklı yiyecekleri seçin ve günlük kalori alımınızı azaltın.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak ve obezitenin yol açtığı sağlık sorunlarından kurtulmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Omega-3

 

Artrit omega 3, işte etkinliğini desteklemek için önemli kanıtlarla birlikte bir artrit gıda ilacı. Somon, kuru yemişler, keten, chia ve diğer yiyecekler gibi yağlı balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitleri, artrit iltihabını ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Takviyeler için, potansiyel bir terapötik etki için günde iki kez 2,6 grama kadar tüketin. Ancak morarma veya diş eti kanamasına dikkat edin ve bunlar meydana gelirse dozu azaltın.

 

Omega-3'lerin depresyonunuz varsa ruh halinizi iyileştirdiği de gösterilmiştir.


 

Artrit Nasıl Geçer? Gerçek Çözüm Nedir? Artrit Hastalığına Ne İyi Gelir? Artrit Tedavisi

 

Artrit tedavisi ile diyet arasındaki en tutarlı kanıt basittir:

 

  • Meyve ve sebzelere ağırlık vererek dengeli bir diyet yapın.
  • Daha fazla taze yiyecek ve daha az işlenmiş yiyecek tüketin.
  • Tükettiğiniz kalorilerin mümkün olduğunca fazla besin değeri içerdiğin emin olun, bu gereksiz olmadığı anlamına gelir.
  • Sağlıklı kilonuzu koruyun.

 

Belirli yiyecek gruplarıyla bir ilişki ve artan eklem ağrısı veya şişlik fark etmeye başlarsanız, bir süre o yiyeceği azaltmaya veya tüketmemeye çalışın, ardından devam edip etmediğini görmek için tekrar küçük miktarlar eklemeyi deneyin.

 

Lif içeriği yüksek çiğ meyveler, sebzeler, baklagiller ve yağsız proteinler açısından zengin diyetler, kendinizi iyi hissetmek için en iyi seçeneğinizdir.

 

 

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler